Ишлайман деган одамга ҳеч қандай тўсиқ бўлмайди
Бугунги пандемия шаротида дунёнинг кўплаб ҳудудларида, ҳатто ривожланган давлатларда ҳам аҳоли бандлигини таъминлаш масаласи муаммога айланиб қолди. Оқибатда миллионлаб кишилар даромадини йўқотди, ишсизликдан азият чекмоқда. Демак, иш ўринларини сақлаб қолиш ва янгиларини ташкил этиш бугуннинг долзарб вазифасига айланди.
Ана шу мураккаб шароитда мамлакатимизда иш ўрни яратиш бўйича ўзига хос йўл танлангани ҳамда ижтимоий ҳимояга катта эътибор қаратилаётгани қувонарли, албатта.  Бугун меҳнат бозорини тўғри ташкил қилиш, иш ўринларини кўпайтириш, аҳолининг ўзини-ўзи банд қилиб, оилавий даромадини ошириш масаласи кун тартибида турибди. Албатта, бундай вазиятда иқтисодиётни соғломлаштириш, инвестиция унумдорлигини ошириш билан бир қаторда, аҳолининг заиф ва ҳимояга муҳтож қатламини самарали ижтимоий муҳофаза қилиш,  қўлида касб-ҳунари бор одамларга муносиб шароит яратиш, имтиёзлар беришга алоҳида эътибор қаратиш талаб этилади. Агарда ишсизликни олдини олишга қарши қатъий чоралар вақтида кўрилмаса ижтимоий кескинлик янада кучайиши мумкин.
Куни кеча давлатимиз раҳбарининг “Тадбиркорлик фаолияти ва ўзини ўзи банд қилишни давлат томонидан тартибга солишни соддалаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори эълон қилинди. Айтиш керакки, ушбу қарор мамлакатимизда аҳоли бандлигини таъминлаш борасида янгича ёндашувларни амалиётга жорий этишда муҳим аҳамият касб этади. Ўз ишини йўлга қўймоқчи бўлган фуқароларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг мустақил фаолият юритишга бўлган иштиёқини кучайтириш, эҳтиёжларини таъминлашда катта аҳамиятга эга бўлди. Чунки бандлик муаммосини бир-иккита завод ёки корхона қуриш билан ҳал қилиб бўлмаслигини ҳаётнинг ўзи кўрсатмоқда. Фуқароларнинг ўзини-ўзи банд қилиши, оилавий корхоналар ташкил этилиши аҳоли бандлигини таъминлаш самарали механизмидир.
Қарор билан сартарош, этикдўз, новвой, темирчи, дурадгор, тикувчи, таксист, таржимон, дизайнер, компьютер дастурчиси каби ўзини ўзи банд қилган 60 дан зиёд касб эгалари даромад солиғидан озод қилинади.Шунингдек, оилавий корхоналар солиқ имтиёзига эга бўлишди. Энди улар ўзини ўзи банд қилганлар учун назарда тутилган фаолият турлари билан шуғулланса, иштирокчилари сони камида 3 нафар бўлса солиқни белгиланган миқдордан 50 фоизга камайтирилган ставкада тўлашга ҳақли бўлди. Демак, оилавий корхона аъзоларининг топаётган даромадининг кўпи ўзида қолади, у фаолиятини янада кенгайтириши учун ҳам йўл очилади. Шу тариқа одамларда ишчанлик кайфияти кўтарилади.
Иши бор одамнинг ишончи ҳам бўлади. Инсон ўзини бахтли ва хотиржам ҳис қилиши учун аслида кўп нарса керак эмас. Тинчлик, доимий иш жойи, зарур эҳтиёжлари учун етадиган даромад манбаига эга кишининг ҳаётга ишончи мустаҳкам бўлади. Жойларда сайловчилар билан бўлган учрашувларда шунга гувоҳ бўлдимки, одамларимизда ишлаб чиқариш, ўз мустақил фаолиятини йўлга қўйиш истаги кучли.
Фақат уларни қўллаб-қувватлаб, имтиёзлар билан таништириш, ҳуқуқий маслаҳат бериш керак. Ушбу масала бевосита партиямиз дастурий мақсадларига ҳамоҳанг бўлгани учун, биз депутатлар ва партия фаоллари бу вазифа тарғиботи ва ижроси йўлида ҳаммадан кўра кўпроқ меҳнат қилишимиз керак.

В нынешних условиях пандемии во многих странах мира, даже в самых развитых остро встал вопрос о безработицы и обеспечении занятости населения. Как результат, миллионы людей потеряли работу, остались без источника дохода. Следовательно, сохранение рабочих мест и создание новых является сегодня наиболее актуальной задачей.
Следует особо отметить, что наша страна избрала своеобразный путь решения проблемы в таких сложных условиях, уделяется особое внимание вопросу социальной защиты населения. Так, в качестве первоочередных задач определены такие вопросы, как правильная организация рынка труда, создание рабочих мест, обеспечение самозанятости населения и повышение доходов семей. Безусловно, в таких нелегких условиях наряду с оздоровлением экономики страны, повышением эффективности инвестиционных процессов также необходимо эффективная защита уязвимых и нуждающихся слоев населения, создание достойных условий и предоставление льгот для тех, кто владеет профессиями. Если не будут вовремя предприняты решительные меры по предупреждению безработицы, то это может обострить социальную напряженность.
На днях было принято Постановление главы нашего государства «О мерах по упрощению государственного регулирования предпринимательской деятельности и самозанятости». Следует отметить, что данное постановление имеет важное значение во внедрении в практику абсолютно нового подхода к обеспечению занятости населения, поддержке граждан, желающих наладить собственное дело, их стимулированию, обеспечению нужд и потребностей. Сегодня сама жизнь показывает, что проблему занятости невозможно решить лишь строительством нескольких заводов или предприятий. Обеспечение самозанятости граждан, организация семейных предприятий – вот эффективный механизм обеспечения занятости людей сегодня.
Согласно Постановлению руководителя страны парикмахеры, сапожники, пекари, кузнецы, плотники, портнихи, таксисты, переводчики, дизайнеры, компьютерные программисты, всего более 60 видов деятельности (работ, услуг), которыми могут заниматься самозанятые лица, освобождаются от подоходного налога. Кроме того, семейным предприятиям будет предоставлен ряд налоговых льгот. Так, семейные предприятия, осуществляющие виды деятельности, предусмотренные для самозанятых лиц, с численностью участников не менее трех человек, уплачивают налог с оборота по ставке, сниженной на 50% от установленной. Это значит, что большая часть дохода членов семейного предприятия останется при них, что бесспорно, повысит энтузиазм людей, их желание работать и зарабатывать.
То, кто работает, тот уверен в своем завтрашнем дне. Для того, чтобы человек чувствовал себя счастливым и спокойным нужно не так уж и много. Стабильная работа, доход, необходимый для удовлетворения повседневных нужд, - все это укрепляет уверенность человека за свое будущее. Во время прошедших на местах встреч с избирателями я убедился в том, что у наших людей есть огромное желание работать, производить, создавать, наладить собственное дело.
Необходимо лишь поддержать их, ознакомить с имеющимися возможностями и льготами, предоставлять правовые консультации. Эти вопросы и задачи полностью соответствуют программным целям нашей партии, а значит мы - депутаты и активисты партии должны еще больше и самоотверженней трудится на пути реализации этих задач.