Депутат сўровини юбориш - ваколат, шу билан бирга - катта масъулият
Дунё парламентларида депутатлик сўрови муҳим институт ҳисобланиб, жамият ва давлат қурилишидаги муаммоларни тез ва сифатли ҳал этишга хизмат қилади. Лекин, бизда бу масалада бир қанча тушунмовчиликлар ва камчиликлар ҳамон кузатилмоқда, қонунчиликка тегишли ўзгартиш ва қўшимча киритишга ҳам эҳтиёж борлиги сезилмоқда.
Қонунчилик палатаси депутатлари парламент, депутат ва сенатор сўрови кимнинг номига юборилган бўлса, айнан ўша мансабдор шахс ёки унинг вазифасини бажариш юклатилган шахс томонидан имзоланиши тўғрисидаги мажбурий меъёрни жорий қилиш таклифини илгари сурмоқда.
Чунки депутат сўрови мансабдор шахс номига юборилсада, жавоб унинг ўринбосарларидан келмоқда. Хусусан, 2019 йилда турли идора ва ташкилотлар раҳбарларига юборилган 242 та депутат сўровининг  175 тасига ўринбосарлар, 13 тасига қуйи ташкилот раҳбарлари ва 2тасига эса умуман бошқа идора мансабдор шахслари томонидан жавоб берилган. Бу ҳолат нимани билдиради?  Депутат сўровига нописандлими? Ёки масъулиятдан қочишми?..
Бироқ бу ерда бошқа масала ҳам бор, деб ўйлайман. Аввало, депутат сўрови асосли, мақсади ва манзили аниқ бўлиши лозим. Тўғриси, фракциямиз йиғилишларида депутат сўрови сифатида тайёрланаётган масалалар кўриб чиқилганда, сўровни асослаш, ҳар томонлама пухта тайёрлашда камчиликлар борлиги маълум бўлаяпти. Масалан, қайсидир  масала бўйича масъул ташкилот бир ёқда қолиб, умуман бошқа ташкилотларга нотўғри сўров юборилаётган, айрим масалалар эса ноўрин қўйилаётган ҳолатлар бўлаяпти.
Яна бир масала – депутатлик сўровидан қандайдир ножоиз мақсадларда фойдаланишдан, коррупцияни келтириб чиқариши мумкин бўлган     ҳолатларга йўл қўйишдан эҳтиёт бўлмоқ керак.  Депутат сифатида халқимиз, давлат идоралари олдида парламентнинг обрўсини сақлашга ўзимизнинг масъуллигимизни чуқур ҳис қилишимиз шарт.
Тўғри, ҳамма депутат ҳам парламент ишида етарли тажрибага эга эмас. Ёки ҳуқуқий–сиёсий билим етишмаслиги мумкин. Лекин ўқиш, ўрганиш, маслаҳат сўраш учун ҳаммамизда имконият бор.
Депутатлик сўрови парламент назоратининг муҳим бир шакли эканини қадрлашимиз лозим. Бундай сўровга парламент номидан чиқадиган ҳужжат сифатида қарашимиз керак, деб ўйлайман. Ҳар бир сўровни чуқур таҳлиллар асосида тайёрлаш, лозим бўлса, тегишлилиги ва аҳамиятига қараб, фракция ёки қўмита муҳокамасидан ўтказиш керак. Шунда хатога йўл қўймаймиз, сўровнинг мазмундорлиги, таъсирчанлиги ошади.

В парламентах мира депутатский запрос считается важным институтом, служащим оперативному и качественному решению проблем общественного и государственного строительства. Однако, в нашей стране наблюдается ряд недостатков и недочетов в данном вопросе, что вызывает потребность внесения изменений и дополнений в соответствующее законодательство.
Депутаты Законодательной палаты выступают с предложением о внесении таких обязательных норм, как написание ответного письма на запрос парламента, депутата или сенатора, подписание запроса лицом, на чье имя он был отправлен, или лицом, выполняющим его функции.
Наблюдаются отдельные случаи безответственного и небрежного отношения должностных лиц к запросам депутатов, когда на данные запросы отвечают не должностные, а другие лица, не имеющие на это полномочий. Так, на 175 из 242 депутатских запроса, направленных в 2019 году на имя руководителей различных организаций и ведомств, были получены от их заместителей, 13 – от руководителей низовых звеньев организаций, 2 – от должностных лиц других организаций. О чем это говорит?! О безответственном отношении должностных лиц к запросам депутатов, или же о желании уйти от ответственности? …
Здесь следует отметить другой важный вопрос. Депутатский запрос должен быть во имя дела, а не во имя запроса, быть обращен к конкретному лицу и содержать конкретную проблему. Депутаты должны эффективно пользоваться правом запроса. Во время заседаний нашей фракции в процессе рассмотрения вопросов, которые планируем подготовить в качестве депутатских запросов, мы наблюдаем что у нас имеются определенные недостатки и недочеты в их подготовке. Так, допускаются случаи, когда депутатский запрос по какому-либо вопросу направляется не в компетентные организации, ответственные за его решение, а в другие организации, не имеющие к нему никакого отношения, иногда вопросы депутатских запросов формулируются неправильно.
Другой важный вопрос – это недопущение использования депутатских запросов в иных корыстных целях, недопущение случаев, которые могут стать причиной коррупции. Мы – депутаты обязаны глубоко осознавать свою ответственностью за сохранение чести и авторитета парламента перед государственными ведомствами.
Безусловно, не каждый депутат владеет достаточным опытом в парламентском деле, глубокими правовыми-политическими знаниями. Однако каждый имеет возможность искать, изучать, обсуждать и советоваться.
Депутатский запрос – важная форма парламентского надзора. Его мы должны воспринимать как документ, подготовленный от имени парламента. Каждый запрос необходимо готовить тщательно на основе глубокого анализа, при необходимости выносить его на обсуждение фракции или комитета. Только так, мы сможем оградить себя от допущения ошибок, повысить статус, содержание, значимость и действенность депутатского запроса.
Следует всегда помнить, что вносить депутатский запрос - это не только полномочие, но и огромная ответственность!