ЎзХДП фракцияси: жарималар миқдорлари аҳоли реал даромадларидан келиб чиқиши зарур
Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги Халқ демократик партияси фракциясининг йиғилиши бўлиб ўтди. Унда депутатлар дастлаб Ўзбекистон Республикасининг “2020 йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети тўғрисида”ги қонунига ўзгартишлар ва қўшимча киритиш ҳақида”ги қонун лойиҳасини кўриб чиқди.
Дунёда коронавирус пандемияси туфайли рўй берган мураккаб вазият, инқирозли ҳолат бутун жаҳонда молиявий вазиятни қийинлаштирди. Халқаро молия ташкилотлари жаҳондаги кўплаб давлатларга кўмак кўрсатишига тўғри келди.
Давлат бюджети тўғрисидаги қонунга таклиф этилаётган ўзгартишга кўра, 2020 йил давомида Ўзбекистон Республикаси (Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати) номидан ёки Ўзбекистон Республикаси кафолати остида ташқи қарзни жалб этиш бўйича имзоланадиган янги шартномаларнинг чегараланган ҳажми 5.5 млрд. АҚШ доллари, шундан Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетини қўллаб-қувватлаш ва лойиҳаларни амалга ошириш билан боғлиқ бўлмаган чора-тадбирларни молиялаштириш учун 2.5 млрд. АҚШ долларигача миқдорида белгиланиши таклиф этилган.
Халқ демократик партияси фракцияси аъзолари пандемия даврида ижтимоий соҳани молиялаштиришга, мамлакатдаги эҳтиёжманд аҳоли қатламини қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлашди. Бундай ёндашув партиянинг дастурий мақсадларига ҳар томонлама тўғри келади.
Юқоридагиларни инобатга олиб, аниқлаштириувчи савол-жавоблардан сўнг фракция аъзолари “2020 йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети тўғрисида”ги қонунига ўзгартишлар ва қўшимча киритиш ҳақида”ги қонун лойиҳасини маъқуллади.
Йиғилиш кун тартибидаги кейинги – «Ўзбекистон Республикасининг Жиноят, Жиноят-процессуал кодексларига ҳамда Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги қонун лойиҳаси қизғин муҳокамаларга сабаб бўлди.
Чунки бу қонун лойиҳасида кўзда тутилаётган айрим меъёрлар зарурати юқори бўлса, бошқа айрим меъёрлар очиқлик, фикр билдириш ҳуқуқи нуқтаи назаридан демократик ёндашувни талаб этади.
Масалан, қонун лойиҳаси билан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига зўравонликни ёки шафқатсизликни тарғиб қилувчи ахборотни оммавий ахборот воситалари, телекоммуникация ёки Интернет тармоқларига жойлаштирганлик учун ҳам жавобгарликни белгилаш кўзда тутилмоқда.
Кодекснинг амалдаги таҳририга кўра, зўравонликни ёки шафқатсизликни тарғиб қилувчи маҳсулотни тайёрлаш, тарқатиш, реклама қилиш ва намойиш этиш ҳаракатлари учун эллик бараваридан юз бараваригача, мансабдор шахсларга эса юз бараваридан бир юз эллик бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлиши белгиланган.
Янги қонун лойиҳасига кўра, бундай ҳаракатлар учун жарима миқдорини ошириш, фуқароларга базавий ҳисоблаш миқдорининг эллик бараваридан тўрт юз бараваригача, мансабдор шахсларга эса юз бараваридан тўрт юз эллик бараваригача миқдорда жарима солиш ҳақидаги меъёрни киритиш таклиф этилмоқда.
Депутатлар жамиятда, оилаларда ижтимоий-маънавий муҳит барқарорлигини сақлаш, интернет орқали кенг тарқалаётган, болалар, ёшлар онгига жуда салбий таъсир кўрсатиши мумкин бўлган ахборотларни тарқатганлик, тарғиб қилганлик бўйича жавобгарлик кучайтирилиши мақсадга мувофиқлигини таъкидлашди.
Қуйи палатанинг ташаббускор депутатлари шахснинг қадр-қимматини камситувчи, уни обрўсизлантиришга қаратилган ёлғон ахборотни ишончли маълумот кўринишида била туриб телекоммуникация, интернет тармоқларига жойлаштирганлик учун маъмурий жавобгарликни белгилашни таклиф этмоқда. Уларнинг асослашича амалдаги қонунчиликда бу турдаги ҳаракатни содир этган шахс тўғридан тўғри жиноий жавобгарликка тортилиши белгиланган, таклиф этилаётган лойиҳада эса шахс шундай ҳаракатлари учун муқаддам маъмурий жавобгарликка тортилганидан кейин 1 йил давомида такроран содир этсагина жиноий жавобгарликка тортилиши назарда тутилмоқда.
Шахснинг қадр-қимматини камситувчи, уни обрўсизлантиришга олиб келадиган ёлғон ахборотни тарқатиш, шу жумладан оммавий ахборот воситалари, телекоммуникация ёки Интернет тармоқларига жойлаштириш орқали тарқатиш базавий ҳисоблаш миқдорининг эллик бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлиши қайд қилинмоқда.
Халқ демократик партияси фракцияси аъзолари мамлакатимизда очиқликни таъминлаш, сўз ва фикр эркинлиги кафолатларини кучайтириш бўйича изчил ислоҳотлар кетаётган бир пайтда қонунчиликни такомиллаштириш муҳимлигини таъкидлашди.
Шу билан бирга, сўз ва фикр эркинлиги жиддий ҳамда эҳтиёткор ёндашувни талаб этиши, илғор давлатлар ва халқаро ҳуқуқ меъёрларини ҳисобга олиш зарурлиги юзасидан фикр-мулоҳазалар билдирилди.
Баъзи маъмурий ҳуқуқбузарликлар учун жарима миқдори амалдаги базавий ҳисоблаш миқдорининг икки юз бараваригача миқдордан тўрт юз эллик бараваригача миқдорда белгиланиши таклиф этилаётгани депутатлар эътирозига сабаб бўлди. Халқ демократик партияси депутатлари жарималар миқдори аҳолининг реал даромадларидан келиб чиқиб белгиланиши зарурлиги бўйича фикр билдиришди. Таклифлар асосида қонун лойиҳалари маъқулланди.

PDPU Faction: The amount of penalties should be based on the real income of the population
A meeting of the faction of the People’s Democratic Party of Uzbekistan was held in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis. Deputies first considered the draft law “On introducing amendments and addenda to the Law of the Republic of Uzbekistan “On the state budget of the Republic of Uzbekistan for 2020”.
Difficult conditions and crisis due to the coronavirus pandemic have complicated the financial situation around the world. International financial institutions have to help many countries around the world.
According to the proposed amendment to the law on the state budget, the limited amount of new agreements to be signed on behalf of the Republic of Uzbekistan (the Government of the Republic of Uzbekistan) or under guarantees of the Republic of Uzbekistan in 2020 is proposed to be determined in the amount of $5.5 billion, in particular the amount to finance measures not related to the support of the State Budget of the Republic of Uzbekistan and the implementation of projects, it is proposed to determine in the amount of $2.5 billion.
PDPU faction members noted that during the pandemic, special attention is paid to financing the social sphere, supporting the low-income population. This approach is fully consistent with the party program goals.
Taking into account the above, after questions and answers, members of the faction approved the draft law “On introducing amendments and addenda to the Law “On the state budget of the Republic of Uzbekistan for 2020”.
The next issue on the agenda, the draft law “On introducing amendments and addenda to the Criminal, Criminal Procedure Codes of the Republic of Uzbekistan and the Code of Administrative Responsibility of the Republic of Uzbekistan”, caused debates and discussions among the deputies.
It was noted that some of the norms provided for in this draft law are necessary, while others require a democratic approach in terms of openness and the right to express one’s opinion.
For example, the draft law provides for the introduction in the Code of Administrative Responsibility for the posting in the media, telecommunication networks or the Internet of information that promotes violence or cruelty.
According to the current version of the Code, for the production, distribution, advertising and demonstration of products that promote violence or cruelty, it is proposed to determine a fine for citizens in the amount of 50 to 100 times the size of the base calculated value, for officials from 100 to 150 times the size of the BCV.
According to the new draft law, it is proposed to determine a fine for such actions, for citizens in the amount of 50 to 400 times the size of the base calculated value, for officials from 100 to 450 times the size of the BCV.
The deputies noted the need for strengthening the responsibility for the dissemination and promotion of information through the Internet and social networks that negatively affects the consciousness of people, especially children and youth.
Deputies of the lower chamber propose to establish administrative responsibility for the deliberate posting in telecommunication and Internet networks of inaccurate information that humiliates the honor and dignity of a person. According to them, the current legislation provides for direct criminal prosecution of the person who committed such an act, and the proposed draft law provides for criminal prosecution only if the person repeatedly commits such an act within 1 year after the previous bringing to administrative responsibility.
Dissemination of defamatory information, including defamation or degrading honor and dignity of a person, including through the media, telecommunications or the Internet, is punishable by a fine of up to fifty times the base calculated value.
Members of the faction of the People’s Democratic Party of Uzbekistan emphasized the importance of improving the legislation in this direction, especially now, when consistent reforms are being carried out in the country to ensure transparency of information, strengthen guarantees of freedom of speech and belief.
At the same time, opinions and judgments were expressed that freedom of speech and belief requires a serious and careful approach, and that in this process it is very important to take into account the experience of developed states and international legal norms.
Deputies spoke out against the fact that the amount of fines for some administrative offenses is set in the amount of two hundred to four hundred and fifty times the size of BCV. Deputies of the People’s Democratic Party of Uzbekistan noted that the size of the fines should be based on the real income of the population. The draft laws were approved by deputies based on the proposals.