Ногиронлиги бўлган шахслар манфаати учун муҳим таклифлар илгари сурилди
Халқ депутатлари Улуғнор тумани Кенгашидаги ЎзХДП гуруҳи раҳбари Ихтиёр Қурчиев ташаббуси билан “Ногиронлиги бўлган шахсларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тизимини тубдан такомоллаштириш чора-тадбирлар тўғрисидаги” масала Ижтимоий-маданий ривожлантириш масалалари доимий комиссияси йиғилишида кўриб чиқилди
Йиғилишда дастлаб назорат-таҳлил натижалари кўриб чиқилди. ЎзХДП гуруҳи аъзоларининг қайд этишича, тумандаги жами 46 та ташкилот, корхона ва муассасаларда 42 та квоталанган иш ўрни тасдиқланган. Ҳозирда тумандаги 8 та ташкилотдаги квоталаланган иш ўринларида ногиронлиги бўлган фуқаролар ишлаб келмоқда. Лекин шунга қарамасдан, 3 та ташкилотда бирорта ҳам квоталанган иш ўринлари тасдиқланмаган.
Туман бандликка кўмаклашиш маркази тумандаги квоталанган иш ўринларига тегишли тоифадаги фуқароларнинг ишга қабул қилиниши юзасидан етарли назорат ишларини олиб бормагани оқибатида ушбу йўналишдаги қарорларнинг бажарилишини таъминлаш иши ўз ҳолига ташлаб қўйилган.
Жумладан «Таза худуд» Улуғнор туман филиали, Улуғнор туман «Обордонлаштириш» бўлими ташкилотлари раҳбарлари билан ўтказилган суҳбат давомида улар квоталаланган иш ўринлари тўғрисида етарли маълумот ва билимга эга эмаслиги маълум бўлди.
Йиғилишда ногиронлиги бўлган шахсларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш бўйича олиб борилаётган ишлар атрофлича таҳлил этилди, бу борадаги хато ва камчиликлар очиқ-ойдин муҳокама этилди. Билдирилган таклиф ва тавсиялар асосида тегишли қарорлар қабул қилинди. Масъул раҳбарларга аниқ вазифалар юклатилди.
Хусусан, туман ҳокимининг биринчи ўринбосарлари К.Набиев ўринбосари Н.Жобборова, А.Умаров, Ж.Сатторовларга ногиронликни белгилаш ва тиббий-ижтимоий ёрдам кўрсатиш соҳасида ваколатли давлат органлари фаолиятининг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш, ногиронлиги бўлган шахсларга тиббий-ижтимоий ёрдам кўрсатиш ва уларни ижтимоий реабилитация қилиш соҳасида давлат-хусусий ва ижтимоий шерикликни ривожлантириш, тиббий-ижтимоий муассасаларнинг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, протез-ортопедия буюмлари ва техник реабилитация воситалари билан таъминланганлик даражасини доимий назорат қилиш вазифаси топширилди.
Халқ депутатлари назоратини олиб бориш кераклиги ҳамда масаланинг муҳимлигини инобатга олиб, уни халқ депутатлари туман Кенгашининг навбатдаги сессияси кун тартибига киритиш юзасидан қарор қабул қилинди.

The issue “On measures for radically improving the system of the state support for persons with disabilities” was considered at the meeting of the standing commission on the issues of socio-cultural development, at the initiative of the head of the party group of the People’s Democratic Party of Uzbekistan in Ulugnar district council of people’s deputies Ikhtiyor Kurchiyev.
The results of control and analytical activities were considered at the meeting. As members of the party group noted, 42 quota jobs were approved in 46 organizations, enterprises and institutions operating in the district. Currently, persons with disabilities work in quota jobs of 8 organizations of the district. However, in three organizations not a single quota workplace has been approved.
The district employment assistance center has not carried out appropriate control over ensuring the hiring of the corresponding category of citizens in quota jobs, as a result of which the requirements of resolutions in this direction are not fulfilled.
Thus, during the conversation, the leaders of Ulugnar district branch of Toza Khudud organization and Ulugnar district branch of Obodonlashtirish stated that they did not have sufficient information regarding quota jobs.
At the event, the work carried out to support persons with disabilities by the state was also analyzed in detail, the mistakes and shortcomings made in this matter were openly discussed. Based on the proposals and recommendations made, appropriate decisions have been taken. Responsible persons have been instructed specific tasks.
Taking into account the need for control of people’s deputies and the importance of this issue, a decision was made to include it on the agenda of the next session of the district council of people’s deputies.