Партия ғояларини тушунган, тарғиб қила оладиган номзодлар танланди
“Юксалиш” умуммиллий ҳаракати анжуманлар залида экспертлар, барча сиёсий партиялар вакиллари иштирокида “Давлат ҳокимияти вакиллик органларига сайловларда сиёсий партиялар иштирокининг долзарб масалалари” мавзусидаги давра суҳбати бўлиб ўтди.
Давра суҳбати давомида партиялар ўз Сайловолди дастурларига киритилаётган ташаббуслар ҳақида қисқача маълумот берган.
Сиёсий партиялар депутатликка номзодларни танлашда нималарга эътибор бермоқда?
Ўзбекистон ХДП Марказий Кенгаши раиси ўринбосари Улуғбек Вафоев бу саволга қуйидагича жавоб қайтарган:
– Партиямиз депутатликка номзодларни саралашда 15 та мезондан келиб чиқади. Жорий йил халқ депутатлари туман Кенгашига 3, вилоят Кенгашига 5, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлигига бир ўринга номзод сифатида эса 10 нафар захира номзод шакллантирилди. Бу йил 45 фоиз номзод аёллардан иборат. 70 фоиз номзод 30 ёшдан 50 ёшгача бўлганлардир. Энг муҳими, партия ғояларини тушунган, тарғиб қила оладиган номзодлар танланди.

В ДЕПУТАТЫ ВЫДВИНУТЫ САМЫЕ ДОСТОЙНЫЕ
В конференц-зале Общенационального движения «Юксалиш» с участием экспертов и представителей политических партий прошла беседа «за круглым столом» на тему «Актуальные вопросы участия политических партий в выборах в представительные органы государственной власти».
В ходе «круглого стола» партии вкратце рассказали о своих Предвыборных программах, а также выдвигаемых в них важных инициативах.
Итак, на что обращают особое внимание политические партии при отборе кандидатов в депутаты?
На этот вопрос ответил заместитель председателя Центрального Совета НДПУз Улугбек Вафоев:
— Наша партия при выборе кандидатов в депутаты исходит из 15 главных критериев. Мы сформировали резерв, состоящий из 3 кандидатов на каждое место в районных кенгашах и 5 кандидатов на каждое место в областных кенгашах народных депутатов, а также 10 кандидатов на каждое место в Законодательной палате Олий Мажлиса. В этом году женщины составляют 45 процентов наших кандидатов. 70 процентов кандидатов – граждане в возрасте от 30 до 50 лет. Самое главное, все наши кандидаты понимают суть и значение идей нашей партии , способны вести их агитацию и пропаганду.