Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши раиси Улуғбек Иноятовнинг Янги йил табриги (видео)
Ҳадемай мамлакатимиз ҳаётида ёрқин из қолдирган 2021 йилни тарихга кузатиб, янги – 2022 йилни кутиб оламиз. Албатта, бундай паллада амалга оширилган ишларни сарҳисоб қилиб, янги йил учун янги марралар, вазифалар белгилаб оламиз.
Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг жорий йилдаги фаолиятига назар солсак, партиямиз учун 2021 йил сермаҳсул ўтди, деб айта оламиз.
Партиямиз ўзининг ҳуқуқ ва ваколатларидан фойдаланиб, халқимиз ва электоратимиз манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадида бир қатор лойиҳаларни амалга оширди. Хусусан, Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги фракциямиз ташаббуси билан жорий йилда ҳукумат ва давлат бошқаруви идоралари раҳбарларининг 3 марта ҳукумат соати, 2 марта парламент сўрови, 2 та парламент эшитуви ташкил этилди.
Депутатлар томонидан мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг энг долзарб масалалари юзасидан 32 марта назорат-таҳлил тадбири ўтказилди. Сайловчилар билан учрашувларда ва фуқароларнинг мурожаатларида кўтарилаётган долзарб муаммоларни ҳал этиш учун давлат ҳокимияти ва бошқарув органларининг мансабдор шахсларига 96 марта депутат сўрови юборилди.
Фракция аъзоларига келиб тушган мурожаатларнинг 1425 таси ижобий ҳал этилди, қолганлари бўйича ҳуқуқий ёрдам кўрсатилди. Халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларидаги гуруҳларимиз, ҳудудий партия ташкилотларимиз фаолияти ҳам самарали бўлди, дея оламиз.
Олдимизда ҳали кўплаб муҳим вазифалар турибди.
Давлат бошқарувини янгилаш ва янада демократлаштириш ҳамда мамлакатни модернизация қилишда партиямизнинг фаол иштирокини таъминлаш, хусусан, ижро ҳокимияти масъулиятини ошириш, маҳаллий Кенгашлар ваколатларини мустаҳкамлаш устувор йўналишлардан ҳисобланади.
Бу ислоҳотлар халқимизнинг орзу-интилишлари, эзгу мақсадларини ўзида мужассам этган “Янги Ўзбекистон” ғоясини амалда рўёбга чиқаришда, “Инсон қадри учун” деган тамойилни амалга оширишда алоҳида аҳамиятга эга бўлади.
Партиямиз нафақат электоратимиз ҳуқуқлари, мазкур ҳуқуқларни амалга оширишда имкониятлар тенглиги, кучли ижтимоий ҳимоя ғояларини илгари суриб келмоқда ва мана шу сиёсий позицияда қатъий туриб фаолиятини давом эттиради.
Азиз ватандошлар!
Барчангизни Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг кўп минг сонли аъзолари номидан кириб келаётган Янги – 2022 йил билан самимий табриклайман. Сизларга мустаҳкам соғлик, оилангизга фаровонлик, фаолиятингизда улкан зафарлар тилаймиз.

Уважаемые соотечественники!
Завершается 2021 год, который, несмотря на сложности, вызванные пандемией коронавирусной инфекции, останется в истории Узбекистана.
В уходящем году Народно-демократическая партия Узбекистана, принимая активное участие в общественно-политической жизни страны, добилась заметных результатов в осуществлении своих программных приоритетов, главным из которых является проведение сильной социальной политики в интересах всего населения.
При активном участии парламентской фракции партии, с учетом внесенных ей предложений был принят ряд законов, внесены дополнения и изменения в законодательные акты, отвечающие социальным интересам и жизненным потребностям уязвимых слоев населения. В их числе Законы о ратификации Конвенции ООН о правах инвалидов, о свободе совести и религиозных организациях. Важные изменения внесены в законодательство в связи с совершенствованием обеспечения гарантий прав ребенка и гарантий прав женщин, оказавшихся в тяжелом социальном положении. Разработаны и внесены предложения о более полном учете в трудовом стаже женщин при назначении пенсии периода нахождения в отпусках по воспитанию детей.
В этом году по инициативе нашей фракции в Законодательной палате Олий Мажлиса были организованы парламентских запроса и парламентских слушания руководителей органов государственной власти и управления.
Членами фракции были проведены 32 контрольно-аналитических мероприятия по приоритетным направлениям социально-экономического развития страны.
В порядке решения актуальных вопросов, поднимаемых на встречах с избирателями и в обращениях граждан, должностным лицам органов государственной власти было направлено 96 депутатских запросов. Членами фракции положительно решены 1425 обращений.
Эффективную работу в течении года вели партийные группы НДП Узбекистана в Кенгашах народных депутатов на местах в ходе реализации проекта «Депутат в махалле». В оказании содействия в получении необходимой социальной помощи и поддержки нуждающихся населения.
Впереди нас ждут новые большие задачи, связанные с реализацией концепции «Нового Узбекистана», воплощающей мечты нашего народа, на основе принципа «Во имя чести и достоинства человека».
Участвуя в решении этих задач, наша партия намерена добиваться совершенствования механизмов социальной защиты не только уязвимых слоев и групп, а всего населения на основе неукоснительного следования принципам равенства прав, равенства возможностей их осуществления и равной ответственности всех перед законом.
Дорогие соотечественники!
От имени Народно-демократической партии Узбекистана сердечно поздравляю всех вас с наступающим Новым годом. Желаем вам крепкого здоровья, благополучия вашим семьям и больших успехов во всех ваших начинаниях.