Истеъмол саватчаси ва яна шу кабилар ҳақида…
Сайлов кампанияси фаол босқичга кўтарилди. Қонунчилик палатаси ва халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлари депутатлигига ўз номзодини таклиф этган партиялар очиқ матбуотда ўзларининг сайловолди дастурларидаги устувор вазифаларни эълон қилдилар ва сайловчиларнинг ушбу устувор вазифаларни қўллаб-қуватлашлари учун тарғиб этишмоқда.
Ўзбекистон Халқ-демократик партиясининг айрим устувор йўналишлари биринчилардан бўлиб, кенг жамоатчилик мулкига айланди. Бунинг устига баъзи интернет-нашрлар ва ижтимоий тармоқлар блогерлари уларга сиёсий можаро тусини ҳам беришга уриниб кўрдилар. Буларнинг барчаси партия етакчиси Улуғбек Иноятовнинг 5 нафар кишидан иборат оилани асосий озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш учун ойига 2,5 млн сўм етарли деган фикрни билдириши билан боғлиқ.
Бу каби ҳайратомуз гап-сўзлардан иборат жўрлик сайловолди баҳсларига унча ўхшамайди. Мантиқ ва баҳолаш ҳисоб-китобларни иккинчи ўринга тушиб қолди. Бундай ойлик даромад билан ўз эҳтиёжларини қондиролмаётгани ҳақида ғазабланиб гапирганларнинг гап-сўзлари устунлик қилди.
Айни пайтда “эътироз билдирувчиларнинг” ҳеч бири Ўзбекистон ХДПнинг дастурий устувор вазифалари нимадан иборатлиги ва партия раҳбари айнан нима сабабдан ушбу суммани айтганини аниқлаштиришга ҳатто киришмади ҳам.
Холислик нуқтаи назаридан айтиш керакки, “баҳс-мунозарага” киришганлар орасида ўзининг соғлом фикрига риоя этган ҳолда, қўлига калькуляторни олиб, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти тавсиялари асосидаги соғлом баланслашган овқатланиш меъёрлари ҳамда истеъмол бозорида юзага келган озиқ-овқат нархлари (албатта, сникерслар, “қувватлантирувчи” ичимликлар ҳамда ресторанларга ташрифларсиз) асосида истеъмол саватчасининг озиқ-овқатлар нархини ҳисоблаб чиққанлар ҳам топилди. Натижада, 1 млн 600 мингдан 1млн 800 минг сўмгача бўлган сумма чиқди. Ушбу натижалар “можароли” мақолаларга келтирилган шарҳлар қаторига киритилганда, ажойиб тарзда ўз-ўзидан пайдо бўлган“эътироз билдирувчиларнинг” аксарияти уларнинг муаллифларини шу заҳотиёқ “Ўзбекистон ХДП ни мамлакат халқини “умумий қашшоқлик”ка дучор қилишида партия шериклари” деб эълон қилдилар.
Қизишмасдан, дастлаб, Ўзбекистон Халқ-демократик партияси аслида нимага ундаётганини аниқлаштиришга уриниб кўрайлик. Ахир, ушбу партия ижтимотй демокрптик давлат асосларини шакллантиришни ўзининг асосий дастурий мақсади деб ҳисоблайдику. Яъни ҳар бир оилага аҳолининг биринчи галдаги ҳаётий эҳтиёжларини тўлақонли қондириш, жумладан шинам уй жой, ишончли ва барқарор энергия манбалари, табиий газ ва ичимлик суви, балансли соғлом озиқ-овқат, сифатли таълим ва тиббий хизмат билан таъминлаш учун етарли бўлган даромадлар даражасини таъминлаш.
Партия дастурида шунингдек, бундай фаровонлик ориентири ҳам маълум қилинди. Бу – аҳолининг ҳаёт даражаси ва сифатини дунёнинг ўртача ривожланган мамлакатлариникидан кам бўлмаган давлатлар қаторига киритиш бош мақсад этиб белгиланган.
БМТ Тараққиёт дастурининг ҳар йили чоп этиладиган инсон ривожланишига оид тегишли маърузаларидаги маълумотларга мурожаат қилишга эринмайдиган ҳар қандай фуқарога гап 2,5 млн сўмдан анча катта бўлган дароамдлар ҳақида бораётгани аниқ бўлади.
Шу ўринда яна бир масалага эътиборни қаратмоқчиман. Озиқ-овқат учун ойига 500 минг сўм кам бўлганлар ва даромадлари анча кўпроқ бўлганлар хавотирланмасалар ҳам бўлади. Ўзбекистон ХДП оила даромадларини чеклашга ундагани йўқ. Аксинча, партия кам таъминланган оилаларнинг даромад даражасини оширишга чақирмоқда.
Шу ерда расмий рақамларни келтириб ўтсам. 1 ноябрда Молия вазирлиги ўз сайтида кенг жамоатчиликка 2020 йилги Давлат бюджетини (Фуқаролар учун бюджет) эълон қилди. Ушбу ҳужжатда бошқа қизиқарли маълумотлар билан бирга бюджетдан ижтимоий нафақа ва моддий ёрдам оладиган оилалар сони ҳам аниқ кўрсатилган - қарийб 600 мингта оила 3 турдаги нафақа ва ёрдам олиши белгиланган.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 39-моддасида: “пенсиялар, нафақалар, ижтимоий ёрдам бошқа турларининг миқдори расман белгилаб қўйилган тирикчилик учун зарур энг кам миқдордан оз бўлиши мумкин эмас”лиги қайд этилган. Бироқ яшаш минимуми расман ким томонидан ва қайси меъёрлар асосида ўрнатилиши ҳеч бир қонунчилик ҳужжатида белгиланмаган.
Шу боис, Ўзбекистон Халқ-демократик партияси яшаш минимумини қонуний жиҳатдан белгилашдан бошлашни таклиф этади. Яъни яшаш минимуми ҳажмини асосий ҳисоб-китоб катталиги билан эмас, истеъмол бозорида юзага келадиган нархлар (инфляция даражасини ҳисобга олган ҳолда) асосида мунтазам равишда қайта кўриб чиқиладиган минимал истеъмол саватчаси нархи билан боғловчи мана шундай қонуннинг қабул қилинишидан.
Бироқ яшаш минимумини белгилашнинг ўзи меҳнатга лаёқатли аҳолини муносиб иш ҳақи билан таъминламайди. Ойлик маош етарли бўлиши учун меҳнатга лаёқатли аҳолининг барқарор иш ўринларидаги, энг аввало ишлаб чиқариш соҳаси – саноат ва қишлоқ хўжалигидаги бандлигини ошириш зарур.
Умуман олганда, Ўзбекистон ХДП нинг Сайловолди дастури келаётган 5 йилда аҳолининг барча қатламлари ҳаёт даражаси ва сифатини дунёнинг ўртача ривожланган мамлакатлари билан солиштириб бўладиган даражага етказиш бўйича 12 та амалий қадамларни амалга оширишни таклиф этади. Экспертларнинг фикрича, уларни амалга ошириш тўла имконлидир.

Избирательная кампания вступила в свою активную фазу. Партии, выдвинувшие кандидатов в депутаты Законодательной палаты и Кенгашей народных депутатов на местах, объявили в открытой печати основные приоритеты своих предвыборных программ и разворачивают агитацию за их поддержку избирателями.
Так получилось, что некоторые из приоритетов Народно-демократической партии Узбекистана первыми стали достоянием общественности. Причем некоторые Интернет-издания и блогеры в популярных социальных сетях постарались придать им характер политического скандала. И все из-за того, что лидер партии Улугбек Иноятов высказал мнение о достаточности 2,5 млн. сум в месяц для того, чтобы обеспечить потребности семьи из 5 человек в основных, обусловленных физиологическими нормами, продуктах питания.
Стройных хор возмущенных таким утверждением голосов мало походил на предвыборную полемику. Логика и оценочные расчеты отошли на второй план. Возобладали эмоции тех, кто с возмущением говорил о своей, личной невозможности удовлетворить свои потребности в пределах такого размера ежемесячного дохода.
При этом никто из «протестующих» даже не удосужился разобраться, в чем заключаются программные приоритеты НДП Узбекистана и в какой именно связи руководителем партии была названа именно эта сумма.
Объективности ради надо сказать, что среди ввязавшихся в «полемику» людей были те кто, следуя своему здравому смыслу, взял в руки калькулятор, вооружился рекомендуемыми Всемирной организацией здравоохранения нормами здорового сбалансированного питания и на основе реально сложившихся на потребительском рынке цен на продукты питания (правда, без сникерсов, «энергетических» напитков и посещения ресторанов) посчитал стоимость продуктовой части потребительской корзины. Результаты уложились в пределах от 1 млн 600 тысяч до 1 млн 800 тысяч. И когда эти результаты были выложены в комментариях к «скандальным» публикациям, их авторов удивительным образом «стихийно» сложившееся единодушное большинство «протестующих» тут же поспешило объявить «пособниками НДП Узбекистана в стремлении данной партии ввергнуть народ страны во «всеобщую нищету».
Попробуем спокойно разобраться, прежде всего в том, к чему, собственно, призывает Народно-демократическая партия Узбекистана. А ведь эта партия считает своей главной программной целью формирование в основ социального демократического государства.
Решение этой задачи, в первую очередь, означает обеспечение благосостояния для всех. То есть обеспечение для каждой семьи того уровня доходов, который будет достаточным для полноценного удовлетворения первоочередных жизненных потребностей, включая благоустроенное жилье, бесперебойное обеспечение надежными и устойчивыми источниками энергии, природным газом и питьевой водой, сбалансированное здоровое питание, качественное образование и медицинское обслуживание.
Назван в программе партии и конкретный ориентир такого уровня благосостояния – уровень и качество жизни населения не ниже достигнутого в среднеразвитых странах мира. Любому, кто не поленится обратиться к данным о человеческом развитии, публикуемым в соответствующих ежегодных докладах ПРООН, станет ясно, что речь идет об уровне доходов, значительно больших, чем названные 2,5 млн. сум.
Хотел бы сразу обратить внимание еще на один вопрос. Тем, для кого 500 тыс. сум в месяц на человека на пропитание мало, и кто уже зарабатывает себе на жизнь значительно больше, беспокоиться не о чем. НДПУ не призывает ограничить доходы семьи. Наоборот, партия призывает поднять на достойный уровень доходы малообеспеченных семей.
Приведу официальные цифры. 1 ноября Министерство финансов опубликовало на своем сайте для всеобщего доступа проект Государственного бюджета на 2020 год (Бюджет для граждан). Наряду с прочими интересными данными, в этом документе четко указано количество семей получающих из бюджета социальные пособия и материальную помощь - по 3 видам пособий и помощи получателями определены около 600 тыс. семей.
В статье 39 Конституции Республики Узбекистан установлено, что «пенсии, пособия, другие виды социальной помощи не могут быть ниже официально установленного прожиточного минимума». Но ни один законодательный акт не определяет, кто официально устанавливает прожиточный минимум и на основе каких нормативов.
В этой связи Народно-демократическая партия Узбекистана предлагает начать с законодательного определения прожиточного минимума. То есть с принятия такого Закона, который свяжет размер прожиточного минимума не с базовой расчетной величиной, а со стоимостью минимальной потребительской корзины, регулярно (с учетом уровня инфляции) пересматриваемой на основе реально складывающихся на потребительском рынке цен.
Но одно только определение прожиточного минимума само по себе не обеспечит трудоспособному населению достойную заработную плату. Чтобы заработная плата была достойной, нужно повышать уровень занятости трудоспособного населения на стабильных рабочих местах, прежде всего, в производственной сфере – промышленности и сельском хозяйстве.
В целом Предвыборная программа НДП Узбекистана предлагает в предстоящие 5 лет осуществить двенадцать конкретных практических шагов по пути к достижению такого уровня и качества жизни всех слоев населения, который был бы сопоставим со среднеразвитыми странами мира. Их осуществление, по оценкам экспертов, вполне достижимо.