Истеъмол саватчаси ва яна шу кабилар ҳақида…
Сайлов кампанияси фаол босқичга кўтарилди. Қонунчилик палатаси ва халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлари депутатлигига ўз номзодини таклиф этган партиялар очиқ матбуотда ўзларининг сайловолди дастурларидаги устувор вазифаларни эълон қилдилар ва сайловчиларнинг ушбу устувор вазифаларни қўллаб-қуватлашлари учун тарғиб этишмоқда.
Ўзбекистон Халқ-демократик партиясининг айрим устувор йўналишлари биринчилардан бўлиб, кенг жамоатчилик мулкига айланди. Бунинг устига баъзи интернет-нашрлар ва ижтимоий тармоқлар блогерлари уларга сиёсий можаро тусини ҳам беришга уриниб кўрдилар. Буларнинг барчаси партия етакчиси Улуғбек Иноятовнинг 5 нафар кишидан иборат оилани асосий озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш учун ойига 2,5 млн сўм етарли деган фикрни билдириши билан боғлиқ.
Бу каби ҳайратомуз гап-сўзлардан иборат жўрлик сайловолди баҳсларига унча ўхшамайди. Мантиқ ва баҳолаш ҳисоб-китобларни иккинчи ўринга тушиб қолди. Бундай ойлик даромад билан ўз эҳтиёжларини қондиролмаётгани ҳақида ғазабланиб гапирганларнинг гап-сўзлари устунлик қилди.
Айни пайтда “эътироз билдирувчиларнинг” ҳеч бири Ўзбекистон ХДПнинг дастурий устувор вазифалари нимадан иборатлиги ва партия раҳбари айнан нима сабабдан ушбу суммани айтганини аниқлаштиришга ҳатто киришмади ҳам.
Холислик нуқтаи назаридан айтиш керакки, “баҳс-мунозарага” киришганлар орасида ўзининг соғлом фикрига риоя этган ҳолда, қўлига калькуляторни олиб, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти тавсиялари асосидаги соғлом баланслашган овқатланиш меъёрлари ҳамда истеъмол бозорида юзага келган озиқ-овқат нархлари (албатта, сникерслар, “қувватлантирувчи” ичимликлар ҳамда ресторанларга ташрифларсиз) асосида истеъмол саватчасининг озиқ-овқатлар нархини ҳисоблаб чиққанлар ҳам топилди. Натижада, 1 млн 600 мингдан 1млн 800 минг сўмгача бўлган сумма чиқди. Ушбу натижалар “можароли” мақолаларга келтирилган шарҳлар қаторига киритилганда, ажойиб тарзда ўз-ўзидан пайдо бўлган“эътироз билдирувчиларнинг” аксарияти уларнинг муаллифларини шу заҳотиёқ “Ўзбекистон ХДП ни мамлакат халқини “умумий қашшоқлик”ка дучор қилишида партия шериклари” деб эълон қилдилар.
Қизишмасдан, дастлаб, Ўзбекистон Халқ-демократик партияси аслида нимага ундаётганини аниқлаштиришга уриниб кўрайлик. Ахир, ушбу партия ижтимотй демокрптик давлат асосларини шакллантиришни ўзининг асосий дастурий мақсади деб ҳисоблайдику. Яъни ҳар бир оилага аҳолининг биринчи галдаги ҳаётий эҳтиёжларини тўлақонли қондириш, жумладан шинам уй жой, ишончли ва барқарор энергия манбалари, табиий газ ва ичимлик суви, балансли соғлом озиқ-овқат, сифатли таълим ва тиббий хизмат билан таъминлаш учун етарли бўлган даромадлар даражасини таъминлаш.
Партия дастурида шунингдек, бундай фаровонлик ориентири ҳам маълум қилинди. Бу – аҳолининг ҳаёт даражаси ва сифатини дунёнинг ўртача ривожланган мамлакатлариникидан кам бўлмаган давлатлар қаторига киритиш бош мақсад этиб белгиланган.
БМТ Тараққиёт дастурининг ҳар йили чоп этиладиган инсон ривожланишига оид тегишли маърузаларидаги маълумотларга мурожаат қилишга эринмайдиган ҳар қандай фуқарога гап 2,5 млн сўмдан анча катта бўлган дароамдлар ҳақида бораётгани аниқ бўлади.
Шу ўринда яна бир масалага эътиборни қаратмоқчиман. Озиқ-овқат учун ойига 500 минг сўм кам бўлганлар ва даромадлари анча кўпроқ бўлганлар хавотирланмасалар ҳам бўлади. Ўзбекистон ХДП оила даромадларини чеклашга ундагани йўқ. Аксинча, партия кам таъминланган оилаларнинг даромад даражасини оширишга чақирмоқда.
Шу ерда расмий рақамларни келтириб ўтсам. 1 ноябрда Молия вазирлиги ўз сайтида кенг жамоатчиликка 2020 йилги Давлат бюджетини (Фуқаролар учун бюджет) эълон қилди. Ушбу ҳужжатда бошқа қизиқарли маълумотлар билан бирга бюджетдан ижтимоий нафақа ва моддий ёрдам оладиган оилалар сони ҳам аниқ кўрсатилган - қарийб 600 мингта оила 3 турдаги нафақа ва ёрдам олиши белгиланган.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 39-моддасида: “пенсиялар, нафақалар, ижтимоий ёрдам бошқа турларининг миқдори расман белгилаб қўйилган тирикчилик учун зарур энг кам миқдордан оз бўлиши мумкин эмас”лиги қайд этилган. Бироқ яшаш минимуми расман ким томонидан ва қайси меъёрлар асосида ўрнатилиши ҳеч бир қонунчилик ҳужжатида белгиланмаган.
Шу боис, Ўзбекистон Халқ-демократик партияси яшаш минимумини қонуний жиҳатдан белгилашдан бошлашни таклиф этади. Яъни яшаш минимуми ҳажмини асосий ҳисоб-китоб катталиги билан эмас, истеъмол бозорида юзага келадиган нархлар (инфляция даражасини ҳисобга олган ҳолда) асосида мунтазам равишда қайта кўриб чиқиладиган минимал истеъмол саватчаси нархи билан боғловчи мана шундай қонуннинг қабул қилинишидан.
Бироқ яшаш минимумини белгилашнинг ўзи меҳнатга лаёқатли аҳолини муносиб иш ҳақи билан таъминламайди. Ойлик маош етарли бўлиши учун меҳнатга лаёқатли аҳолининг барқарор иш ўринларидаги, энг аввало ишлаб чиқариш соҳаси – саноат ва қишлоқ хўжалигидаги бандлигини ошириш зарур.
Умуман олганда, Ўзбекистон ХДП нинг Сайловолди дастури келаётган 5 йилда аҳолининг барча қатламлари ҳаёт даражаси ва сифатини дунёнинг ўртача ривожланган мамлакатлари билан солиштириб бўладиган даражага етказиш бўйича 12 та амалий қадамларни амалга оширишни таклиф этади. Экспертларнинг фикрича, уларни амалга ошириш тўла имконлидир.

The consumer basket and not only this...
The election campaign in Uzbekistan has entered its active phase. Parties that have nominated candidates for deputies of the Legislative Chamber and Councils of people’s deputies at places have announced in an open press the main priorities of their pre-election programs and are launching campaigns for their support by voters.
Some of the priorities of the People’s Democratic Party of Uzbekistan were the first to become available to the public. Moreover, some online publications and bloggers on popular social networks have tried to give them the character of a political scandal. Moreover, all because the party leader Ulugbek Inoyatov expressed the opinion that 2.5 million soums per month is enough to meet the needs of a family of five people in basic foodstuffs conditioned by physiological norms.
The slender choir of voices indignant at such a statement resembled little the pre-election polemic. Logic and valuation calculations faded into the background. The emotions of those who indignantly talked about their own personal impossibility to satisfy their needs within this amount of monthly income prevailed.
At the same time, none of the “protesters” even bothered to figure out what the programmatic priorities of the People’s Democratic Party of Uzbekistan are and in what connection this sum was mentioned by the party leader.
For the sake of objectivity, it must be noted that among those who got involved in the “polemic” there were those who, following their common sense, picked up a calculator, armed themselves with the norms of a healthy balanced diet recommended by the World Health Organization and based on the prices of foodstuffs actually formed on the consumer market (true, without sneakers, “energy” drinks and visiting restaurants) calculated the cost of the grocery part of the consumer basket. The results ranged from 1 million 600 thousand to 1 million 800 thousand. In addition, when these results were published in comments on “scandalous” publications, their authors surprisingly “spontaneously” formed the unanimous majority of “protesters” immediately rushed to declare “accomplices of the People’s Democratic Party of Uzbekistan in the desire of this party to plunge the people of the country into “general poverty”.
Let us try to calmly understand, first of all, what the People’s Democratic Party of Uzbekistan is actually calling for. Nevertheless, this party considers the formation of the foundations of a social democratic state as its main program goal.
The solution to this problem, first of all, means ensuring welfare for all. That is, ensuring for each family that level of income that will be sufficient to fully satisfy the priority necessities of life, including well-maintained housing, uninterrupted provision of reliable and sustainable sources of energy, natural gas and drinking water, balanced healthy nutrition, quality education and medical care.
The party’s program also called for a specific reference point for such a level of wellbeing – the level and quality of life of the population not lower than that achieved in the middle developed countries of the world. Anyone who is not too lazy to turn to the data on human development published in relevant annual reports of UNDP, it will become clear that we are talking about income levels that are significantly higher than the mentioned 2.5 million soums.
I would like to draw attention to one more question. For those for whom 500 thousand soums per month per person is not enough for food, and who already earn much more for their living, there is nothing to worry about. The People’s Democratic Party of Uzbekistan does not call for limiting family income. On the contrary, the party calls to raise the incomes of low-income families to a decent level.
I will give the official numbers. On November 1, the Ministry of Finance published on its website for universal access the draft State Budget for 2020 (Budget for Citizens). Along with other interesting data, this document clearly indicates the number of families receiving social benefits and material assistance from the budget – about 600 thousand families were identified by three types of benefits and assistance.
Article 39 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan establishes that “Pensions, allowances and other kinds of welfare may not be lower than the officially fixed minimum subsistence wage”. Nevertheless, not a single legislative act determines who formally establishes a living wage and based on what standards.
In this regard, the People’s Democratic Party of Uzbekistan suggests starting with the legislative definition of a living wage. That is, with the adoption of such a Law that will link the amount of the subsistence minimum not with the basic estimated value, but with the cost of the minimum consumer basket, regularly (taking into account the level of inflation) reviewed based on real prices on the consumer market.
However, the mere definition of a living wage alone will not provide a decent wage to the able-bodied population. In order for wages to be decent, it is necessary to increase the level of employment of the able-bodied population in stable jobs, primarily in the manufacturing sector – industry and agriculture.
In general, the Pre-Election Program of the People’s Democratic Party of Uzbekistan proposes to take twelve specific practical steps over the next 5 years towards achieving a level and quality of life for all segments of the population that would be comparable with the middle-developed countries of the world. Their implementation, according to experts, is quite achievable.