Сайлов натижалари бўйича брифинг ўтказилди
Мамлакатимизда муҳим сиёсий жараён — парламент ва маҳаллий Кенгашларга сайлов бўлиб ўтди. Барчамиз гувоҳи бўлдикки, мазкур сайлов миллий қонунчилигимиз ва халқаро меъёрларга мос тарзда, шунингдек, юқори даражада уюшқоқлик ва якдиллик билан ўтказилди.
Шу муносабат билан Халқ демократик партияси бирифинг ташкил қилди. Партия Марказий Кенгаши раиси Улуғбек Иноятов бу йилги сайлов янгича ташкилий-ҳуқуқий шароитда ўтказилгани, ғоя ва ташаббусларини сайловчиларга етказиш учун барча партияларга кенг ҳамда тенг имкониятлар яратиб берилганини алоҳида таъкидлади.
Қайд этилдики, Халқ демократик партияси томонидан депутатликка номзодлар кўрсатишда ёшларни қўллаб-қувватлашга, ёш сиёсатчилар авлодини етиштириб чиқаришга, хотин-қизларнинг ижтимоий-сиёсий жараёнлардаги фаоллигини оширишга алоҳида эътибор қаратилди. Парламентга сайланган депутатларимизнинг 2 нафари ҳали 30 ёшга тўлмаган. Маҳаллий Кенгашларга сайланган депутатлар орасида ҳам ёшлар оз эмас.
Парламент ва маҳаллий кенгашлари сайлови якунлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси томонидан эълон қилинган дастлабки натижаларга кўра, Халқ демократик партиясидан парламентга 18 нафар депутат сайланган эди. Такрорий овоз беришда 9 та округдан 4 тасида партия номзодлари депутатлик ўрнини қўлга киритди. Умумий натижаларга кўра, Олий Мажлис Қонунчилик палатасига Халқ демократик партиясидан 22 нафар депутат сайланди. Шундан 11 нафари аёллар (50 фоиз).
Депутатларнинг 3 нафари фан номзоди, 2 нафари фан доктори. Мутахассислиги нуқтаи назаридан ёндашадиган бўлсак, 6 нафари иқтисодчи, 6 нафари педагог ва 3 нафари шифокордир.
Сайловлар Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашлари учун бўлиб ўтди. Бу фақат парламент учун сайлов эмас, бу маҳаллий Кенгашларга ҳам сайлов. Сайловнинг натижалари фақат парламентда эгалланган ўрин билан ўлчанмайди. Албатта, бу ўрин жуда муҳим. Лекин, республика бўйича вакиллик ҳокимиятидаги умумий депутатлик ўринларини ҳам ҳисобга олиш зарурлиги брифинг давомида алоҳида таъкидланди.
Агарда умумий депутатлик ўринларини ҳисобласак, парламентга ва маҳаллий Кенгашларига 6720 депутатлик ўрни бор. Шундан дастлабки маълумотларга кўра, Халқ демократик партияси 1596 депутатлик ўрнини қўлга киритди. Сайловда эришилган умумий депутатлик ўрни бўйича партия иккинчи ўринда турибди.
Масалан, Наманган вилоятидаги 430 та депутатлик ўрнидан 142 тасини, яъни 33 фоизини Халқ демократик партиясидан кўрсатилган номзодлар эгаллашди. Шундан Олий Мажлис Қонунчилик палатаси учун 13 та депутатлик ўрнидан 4 тасини (31 фоиз), халқ депутатлари вилоят Кенгашида 60 та депутатлик ўрнидан 20 тасини (33 фоиз) ҳамда туман ва шаҳар Кенгашларидаги 357 та депутатлик ўрнидан 118 тасини (33 фоиз) Халқ демократик партияси номзодлари эгаллади.
Тошкент вилоятидаги 699 та депутатлик ўрнидан 208 тасида (30 фоиз) партиядан кўрсатилган номзодлар сайланди. Шундан парламент депутатлиги учун кўрсатилган 13 та ўриндан 3 тасини (23 фоиз) Халқ демократик партияси номзодлари эгаллашди. Вилоят Кенгашида эса 60 та депутатлик ўрнидан 20 тасини (33 фоиз), туман ва шаҳар Кенгашларидаги 626 та депутатлик ўрнидан 185 тасини (30 фоиз) партия номзодлари эгаллашди.
Партия фаолларининг фикрича, ҳозирги кунда қонунларимиз яхши, ижтимоий йўналтирилганлиги, фуқароларимизнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш масаласида амалдаги ҳужжатларда жуда кўп масалалар белгиланган. Аввало, уларнинг ижросини таъминлаш жуда долзарб аҳамиятга эга. Бунга эришилмаса, қуйида ислоҳотлар рўёбга чиқиши қийин бўлади, одамлар, халқимиз ҳаёти ва турмушида ўзгаришлар сезилмайди. Шунинг учун партия одамларнинг бевосита ҳаётига таъсир қиладиган, жойларда қонунлар, қарорлар, меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларнинг ижросини таъминлашда қатъий ҳаракат қилади.
Партия Сайловолди дастурида парламентдаги фракцияси орқали бир қатор қонунчилик ташаббуслари билан чиқишни режалаштирилган. Хусусан, аҳоли турмуш даражасини белгилашда, ижтимоий сиёсат ва давлат ижтимоий дастурларини ишлаб чиқиб жорий этишда, шунингдек, меҳнатга ҳақ тўлаш, пенсиялар, стипендиялар, нафақалар ва бошқа ижтимоий тўловларнинг тирикчилик учун етадиган энг кам миқдорини белгилашда халқаро ҳамжамиятда умумқабул қилинган кўрсаткичлар, яъни яшаш минимуми ва истеъмол саватчаси тўғрисида қонун қабул қилишга эришиш мақсади қўйилган. Янги фракциянинг биринчи қонунчилик ташаббуси ана шу бўлиши режалаштирилган.

В Центральном совете НДПУ состоялся брифинг, посвященный итогам выборов в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные кенгаши народных депутатов.
Председатель Центрального совета НДПУ Улугбек Иноятов отметил, что нынешние выборы были организованы на высоком правовом и организационном уровне, для всех партий были созданы равные условия и возможности для продвижения и доведения своих идей и инициатив до избирателей.
Принятие Избирательного кодекса стало основой для проведения данной избирательной кампании при особой активности избирателей, в форме широких обсуждений и дискуссий.
Как отмечалось, при выдвижении кандидатов в депутаты Народно-демократической партией Узбекистана уделялось особое внимание поддержке молодых кадров, повышению общественно-политической активности женщин. Так, женщины составили 48 процентов выдвинутых от партии кандидатов. Возраст двух депутатов, избранных в Парламент от НДПУ, младше 30 лет. Много молодежи и среди депутатов, избранных от партии в местные кенгаши народных депутатов.
По предварительным результатам выборов в Парламент и местные кенгаши, объявленным Центральной избирательной комиссией, Народно-демократическая партия Узбекистана заняла 18 депутатских мест в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан. По итогам повторных выборов, состоявшихся в 9 избирательных округах, от НДПУ были избраны 4 депутата. По общим результатом, в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан от Народно-демократической партии Узбекистана были избраны 22 депутата. 11 из них – женщины (50 %).
3 депутатов являются кандидатами, 2 – докторами наук. Кроме того, 6 избранных депутатов - экономисты, 6 – педагоги и 4- врачи.
Отмечалось, что состоявшиеся выборы были выборами не только в Законодательную палату Олий Мажлиса, но и областные, районные и городские кенгаши народных депутатов. Следовательно, итоги выборов следует оценивать не только местами в Парламенте. В ходе брифинга подчеркивалось, что важно учитывать общее количество депутатских мест, набранных партией в представительных органах по всей республике.
Так, общее количество депутатских мест в Парламенте и местных кенгашах составляет 6720. По предварительным данным, Народно-демократическая партия Узбекистана заняла 1596 из них, тем самым заняв второе место по общему количеству депутатских мест, набранных по итогам прошедших выборов.
Например, в Наманганской области кандидаты от НДПУ заняли 142 (33%) из 430 депутатских мест. Из них 4 из 13 мест в Законодательной палате Олий Мажлиса (31%), 20 из 60 депутатских мест в областном кенгаше народных депутатов (33%), 118 из 357 депутатских мест в городских и районных кенгашах народных депутатов (33%). В Ташкентской области кандидаты от НДПУ избрались на 208 из 699 депутатских мест (30%). Из них 3 из 13 мест в Парламенте (23%), 20 из 60 мест в областном кенгаше народных депутатов (33%), 185 из 626 мест (30%) в районных и городских кенгашах народных депутатов.
Как считают активисты партии, принимаемые сегодня законодательные акты отличаются четкой социальной направленностью, затрагивают практически все аспекты в вопросе обеспечения прав и интересов наших граждан. Наша главная задача обеспечивать их полную реализацию. Если мы не добьемся этого, то будет крайне сложно обеспечить эффективность осуществляемых реформы, кардинальных положительных результатов в жизни народа. Поэтому, наша партия приложит все усилия для обеспечения полноценной и эффективной реализации на местах законов, постановлений и других нормативно-правовых актов, непосредственно касающихся жизни людей.
Народно-демократическая партия Узбекистана через свою парламентскую фракцию намерена выступить с рядом важных законодательных инициатив. В частности, в Предвыборную программу партии вошли важные задачи, касательно принятия законов о прожиточном минимуме и потребительской корзине, которые обеспечат повышение уровня жизни населения, определение минимальных размеров заработной платы, пенсий, стипендий, пособий и других социальных выплат, достаточных для обеспечения достойной жизни людей. Именно это и станет первой законодательной инициативой новой фракции НДПУ в Законодательной палате Олий Мажлиса.