Ўқув семинарлари давом этмоқда
Ўзбекистон ХДП Тошкент вилоят кенгашида Янги таҳрирдаги Конституциянинг мазмун-моҳиятини тушунтиришга бағишланган ўқув семинари ўтказилди.
Унда Вилоят, шаҳар-туман партия кенгаши масъуллари ҳамда маҳаллий кенгаш депутатлари, Олий мажлис Қонунчилик палатаси депутати вакиллари иштирок этди.
Ўқув аввалида Вилоят партия кенгаши раис ўринбосари Аъзамжон Садиков семинар иштирокчиларига Янги таҳрирдаги Конституция мазмун-моҳияти, унга киритилган ўзгартишларга тўхталиб, биринчи моддасидаёқ Ўзбекистон ижтимоий давлат деб эълон қилинганлиги, давлатнинг ижтимоий мажбуриятларига оид нормалар уч баробарга ортганлиги, ногиронлиги бор болаларнинг ўз тенгдошлари билан бир хил таълим олиши инклюзив таълим сифатида Конституцияга киритилганлиги ҳамда бу янги нормаларнинг инсонлар ҳаётида акс этиши, фуқароларнинг эркин ва фаровон, бахтли ҳаёт кечириши, суд-ҳуқуқ соҳасидаги киритилган нормалар бўйича тўлиқ маълумотлар бериб ўтди.
Муҳокама, савол-жавоб асносида ўтган ўқув-семинарида, мазкур ўқув шаҳар-туман кенгашларида ҳам алоҳида режа асосида ўтказилиши белгиланди ҳамда ўқув якунида мамлакатимизда бўлиб ўтган сайлов жараёнларида фаол иштирок этган шаҳар-туман кенгашлари масъулларига Ўзбекистон ХДП Марказий Кенгаши раисининг фахрий ёрлиқлари топширилди.

Tashkent Regional Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan hosted a workshop to clarify the essence and significance of the renewed Constitution.
It was attended by the leaders of district and city councils of the party and deputies of local councils.
At the beginning of the workshop, the Deputy Chairman of the Regional Council of the party, Azamjon Sadykov, told the participants in detail about the essence and meaning of the renewed Constitution, the changes introduced to it, that in the first article, Uzbekistan was declared a social state, that the norms of the state’s social obligations have tripled. Children with disabilities will receive the same education as their peers, which is included in the Constitution as inclusive education. It is emphasized that these norms are reflected in people’s lives for their free and happy life.
During the discussion, it was determined that this training would be held in city and district councils according to a separate schedule. Following the workshop, officials of city and district councils, who actively participated in the electoral processes in Uzbekistan, were awarded diplomas by the Chairman of the Central Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan.