Ўқув семинарлари давом этмоқда
Ўзбекистон ХДП Тошкент вилоят кенгашида Янги таҳрирдаги Конституциянинг мазмун-моҳиятини тушунтиришга бағишланган ўқув семинари ўтказилди.
Унда Вилоят, шаҳар-туман партия кенгаши масъуллари ҳамда маҳаллий кенгаш депутатлари, Олий мажлис Қонунчилик палатаси депутати вакиллари иштирок этди.
Ўқув аввалида Вилоят партия кенгаши раис ўринбосари Аъзамжон Садиков семинар иштирокчиларига Янги таҳрирдаги Конституция мазмун-моҳияти, унга киритилган ўзгартишларга тўхталиб, биринчи моддасидаёқ Ўзбекистон ижтимоий давлат деб эълон қилинганлиги, давлатнинг ижтимоий мажбуриятларига оид нормалар уч баробарга ортганлиги, ногиронлиги бор болаларнинг ўз тенгдошлари билан бир хил таълим олиши инклюзив таълим сифатида Конституцияга киритилганлиги ҳамда бу янги нормаларнинг инсонлар ҳаётида акс этиши, фуқароларнинг эркин ва фаровон, бахтли ҳаёт кечириши, суд-ҳуқуқ соҳасидаги киритилган нормалар бўйича тўлиқ маълумотлар бериб ўтди.
Муҳокама, савол-жавоб асносида ўтган ўқув-семинарида, мазкур ўқув шаҳар-туман кенгашларида ҳам алоҳида режа асосида ўтказилиши белгиланди ҳамда ўқув якунида мамлакатимизда бўлиб ўтган сайлов жараёнларида фаол иштирок этган шаҳар-туман кенгашлари масъулларига Ўзбекистон ХДП Марказий Кенгаши раисининг фахрий ёрлиқлари топширилди.

СЕМИНАРЫ—ТРЕНИНГИ ПРОДОЛЖАЮТСЯ
В Ташкентском областном Совете Народно-демократической партии Узбекистана прошел семинар-тренинг по разъяснению сути и значения Конституции в новой редакции.
В нем приняли участие руководители районных и городских кенгашей партии и депутаты местных Кенгашей.
В начале тренинга заместитель председателя областного кенгаша партии Аъзамжон Садыков подробно рассказал участникам семинара о сути и значении Конституции в новой редакции, внесенных в нее изменениях, о том, что в первой статье, Узбекистан объявлен социальным государством, что нормы социальных обязательств государства выросли втрое, а дети с инвалидностью будут получать такое же образование, как и их сверстники, которое включено в Конституцию как инклюзивное образование, и отдельно подчеркнуто, что эти нормы отражены в жизни людей для их свободной и счастливой жизни.
В ходе обсуждения определено, что данный тренинг будет проводиться в городских и районных кенгашах по отдельному плану-графику. По окончании тренинга, должностным лицам городских и районных кенгашей, активно участвовавшим в избирательных процессах, проходивших в нашей стране вручены почетные грамоты председателя Центрального Кенгаша НДП Узбекистана.