Ижтимоий натижадорликни ошириш – муҳим
Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги фракцияси йиғилиши бўлиб ўтди. Унда 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясини "Инсонга эътибор ва сифатли таълим йили"да амалга оширишга оид Давлат дастурининг 2023 йил биринчи ярим йиллигида бажарилиши юзасидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг ҳисоботи депутатлар томонидан қизғин муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, давлат ва жамият тараққиёти суръатини янги босқичга олиб чиқиш учун 7 устувор йўналишда юзта мақсадни қамраб олган ва 398 та банддан иборат ушбу дастур ижроси доирасида ҳукумат томонидан қатор ишлар амалга оширилмоқда. Жумладан, ижтимоий соҳада рўёбга чиқарилаётган манзилли чора-тадбирлар партиянинг асосий электорати ҳисобланган эҳтиёжманд қатлам вакиллари ҳаётида яхши ўзгаришларга асос бўлаётгани қайд этилди.
Ҳисобот даврида мамлакатда ялпи ички маҳсулот ўсиши ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 5,6 фоизни, шундан ЯИМ таркибида саноат 5,6 фоизни, хизматлар 6,4 фоизни, қишлоқ хўжалиги, ўрмончилик ва балиқчилик 3,8 фоизни ташкил қилди. Давлат бюджети жами харажатлари 129,1 трлн. сўм (ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 25,3 фоизга ўсган) бўлгани ҳолда айнан ижтимоий соҳага йўналтирилган маблағлар 65,1 трлн. сўмга етди. Бу рақам ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 20,4 фоиз кўплиги диққатга молик, албатта.
Йиғилишда ижтимоий дафтарларга киритилган аҳоли вакиллари, хусусан, аёллар ва ёшларни қўллаб-қувватлаш борасидаги ишларга алоҳида эътибор қаратилди. Мазкур йўналишдаги рақамларга кўра, ўтган ярим йил ичида "Аёллар дафтари"га киритилган 1 млн. 680 нафар эҳтиёжманд опа-сингилларимизнинг 771 минг 358 нафари (77,1 фоизи)га тегишли ёрдамлар кўрсатилган. Уларни ишга жойлаштириш, тадбиркорликни йўлга қўйиши учун кўмаклашиш, моддий ва тиббий ёрдам бериш, уй-жойини таъмирлаш ва янги бошпана билан таъминлаш шулар жумласидандир.
"Ёшлар дафтари"даги 295 минг 684 нафар йигит-қизнинг 149 минг 811 нафарига контракт тўлови, ўзини ўзи банд қилиши учун маблағ, муддатли харид хизмат бадали, ҳайдовчилик курслари, касб-ҳунарга ўқиш ва даволаниш мақсадлари учун жами 275 млрд. сўм миқдоридаги харажатлар давлат томонидан қоплаб берилди.
Депутатлар халқ фаровонлиги ва мамлакат барқарорлигини кафолатлашда ижтимоий ислоҳотлар ҳал қилувчи ўрин тутишини қайд этиб, ҳисоботга янада аниқлик киритиш учун ҳақли саволларни ўртага ташладилар.
Дейлик, Давлат дастурининг 37-бандига кўра, оғир ижтимоий вазиятга тушиб қолган хотин-қизларга амалий ёрдам бериш, уларни касбга тайёрлаш бугунги кунда энг долзарб вазифалардан бирига айланган. Бироқ жойларга бориб ўрганилганида ёки ижтимоий тармоқларни кузатганимизда оғир ижтимоий аҳволга тушиб қолган аёлларимиз сони камайиш ўрнига ортиб бораётгандек туюлмоқда, деди фракция аъзоси Шоҳиста Турғунова. Унинг қайд этишича, эҳтиёжманд оилалар, ёрдамга муҳтож аёллар ва ёшларга берилаётган кўмак салмоғи йирик рақамларда ифодаланаётган бўлишига қарамай, бу борада амалий натижадорлик у қадар сезилмаяпти. Ҳудудларда, айниқса, чекка, олис манзилларда аҳолига сифатли бирламчи тиббий хизматни яқинлаштириш, педагогларни моддий рағбатлантириш, ҳақиқий муҳтожларга йўналтирилган ёрдамларнинг манзиллилигини кучайтириш соҳаларида ҳам жойларда камчиликлар кўзга ташланмоқда.
Фракция аъзолари муҳокама чоғида Давлат дастури ижросини ўз вақтида ва тўлиқ таъминлаш, бунинг учун вазирлик-идоралар ўртасидаги ахборот ҳамда маълумот алмашиш, ҳамкорлик ва, табиийки, масъулиятни кучайтириш кераклигини айтиб ўтдилар. Ижтимоий ислоҳотларнинг натижадорлиги учун мутасадди вазирлик-идораларнинг шу йўналишдаги фаолияти бўйича депутатлик ва парламент назоратини кенгайтириш айни зарурат эканига урғу берилди.
Йиғилишда кун тартибидаги масала юзасидан фракция нуқтаи назаридан келиб чиқиб, тегишли қарор қабул қилинди.
Халқ демократик партияси депутатларидан аниқ натижалар Олий Мажлис Фаолларимиз давлат бошқарувида Бизнинг депутат

Важно повысить результативность работ
Состоялось заседание фракции Народно-демократической партии Узбекистана в Законодательной палате Олий Мажлиса. В нем депутаты обсудили отчет Кабинета Министров о выполнении Государственной программы по реализации Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы в «Год заботы о человеке и качественного образования» за первое полугодие 2023 года.
Отмечено, в рамках реализации Госпрограммы, охватывающей сто целей по 7 приоритетным направлениям и 398 пунктов, Правительством проведен ряд мероприятий с целью повышения уровня развития государства и общества на новый уровень. В частности, отмечено, что адресные меры, реализуемые в социальной сфере, являются основой преобразований, проводимых в жизни граждан из малообеспеченных слоев, которые являются основным электоратом партии.
За отчетный период рост валового внутреннего продукта страны составил 5,6 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, из которых доля промышленности составляет - 5,6 процента, услуг - 6,4 процента, сельского, лесного и рыбного хозяйств - 3,8 процента.
Так как общие расходы государственного бюджета составили 129,1 трлн сумов (рост на 25,3% по сравнению с соответствующим периодом прошлого года), средства, направленные в социальную сферу, составили 65,1 трлн сумов. Этот показатель на 20,4 процента выше, чем за соответствующий период предыдущего года.
На заседании внимание акцентировано на поддержке населения, в том числе женщин и молодежи, включенных в социальные тетради. Так, в «Женскую тетрадь» за последние полгода внесено 1 млн 680 тысяч нуждающихся женщин из которых 771 358 (77,1 процента) оказана соответствующая помощь, как обеспечение занятости, открытие бизнеса, оказание материальной и медицинской помощи, ремонт их домов и приобретение нового жилья.
За счет государства предоставлены средства 149 811 из 295 684 юношей и девушек в «Молодежной тетради» для оплаты контракта, самозанятости, взносов на срочной военной службы, на курсы вождения, профессиональное обучение и лечение на сумму 275 млрд сумов.
Депутаты отметили, что социальные реформы играют важнейшую роль в обеспечении благосостояния народа и стабильности страны, и подняли обоснованные вопросы по отчету.
Как отметила член фракции Шохиста Тургунова, согласно 37 пункту Государственной программы практическая помощь женщинам, попавшим в тяжелое социальное положение, подготовка их к профессии стала сегодня одной из самых актуальных задач. Однако, при выезде в регионы или изучая социальные сети, создается впечатление, что количество женщин, находящихся в сложной социальной ситуации, не уменьшается, а увеличивается.
Отмечено, что несмотря на то, что объем помощи, оказываемой малообеспеченным семьям, нуждающимся женщинам и молодежи, которая предоставляется в большом количестве, не так заметна практическая эффективность работы в данном направлении. В регионах, особенно в отдаленных и труднодоступных населенных пунктах, имеются недостатки в сфере приближения качественных первичных медицинских услуг к населению, материальном стимулировании педагогов, усилении адресности оказании помощи нуждающимся гражданам.
В ходе обсуждения члены фракции отметили о необходимости обеспечения своевременного и полного выполнения Государственной программы, а для этого необходимо усилить между министерствами и ведомствами информирование и обмен информацией, сотрудничество и ответственность. Подчеркнуто, что для эффективной реализации социальных реформ необходимо расширить парламентский и депутатский контроль за деятельностью ответственных министерств-ведомств в данном направлении.