Касб-ҳунарли ёшлар – мамлакат таянчи
Кейинги йилларда инсонга муносабат ўзгаргани ҳақида кўп айтилади. Айниқса, ёшларга нисбатан, уларнинг илм олиши, ҳунарли бўлиши, умуман, жамиятда муносиб ўрнини топиши билан боғлиқ масалаларга муносабат ҳам тубдан ўзгарди. Тизимли ёндашув йўлга қўйилди. Буни ёшларни касбга йўналтириш мисолида кўриб чиқсак, янада аниқ тасаввур ва хулосага эга бўламиз.
Қадимдан ота-боболаримиз фарзанд тарбиясида хоҳ у ўғил, хоҳ қиз бўлсин, касб-ҳунарли қилишга алоҳида эътибор берганлар. Фарзандларининг лаёқати, қобилиятига қараб тарбиялаганлар. Таъкидлаш лозимки, болада меҳнатга муносабат даставвал оиладан бошланади.
Инсоннинг униб-ўсиши, шахс сифатида шаклланиши, умуман, ҳаётнинг маъносини фаолиятсиз, меҳнатсиз тасавуур қилиб бўлмайди. Одамзод пайдо бўлишидан бошлаб меҳнат билан шуғулланган. Дастлаб фақат кун кечириш учун қилинган меҳнат кейинчалик каттароқ мақсадни, манфаат кўришни, жамият учун хизмат қилишдек шарафли фаолиятга айланган. Ҳозирги кунда ҳам мазкур масала долзарблигини йўқотмаган.
Ёшларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, уларнинг билим олиши, меҳнат қилиши, ўз қобилият ва истеъдодини рўёбга чиқариши учун қулай шароит яратиш сўнгги йилларда Ўзбекистонда давлат сиёсати даражасига кўтарилди. Бу борада улкан ва амалий натижаларни ҳар бир ўзидан ўтказиб ҳис қилиб бормоқда.
Қисқа даврда ушбу йўналишда 100 дан ортиқ қонун ҳужжатлари қабул қилингани, уларнинг ижросига масъулият билан ёндашилаётгани буни яққол тасдиқлайди.
Халқимиз қалбидаги эзгу ғоя – Янги Ўзбекистонни бунёд этиш учун биринчи навбатда таълимни янада ривожлантиришга қаратилаётган эътибор кишини қувонтирмай қолмайди. Ўйлаб кўрайлик, бола умрининг қарийб 10 йилини мактабда ўтказади.  Бу давр ичида уни ҳар томонлама илмга, ҳунарга интилувчан қилиб тарбиялаш ҳар биримизнинг вазифамиздир.
Ёшларни касб-ҳунар танлашга тайёрлашда ҳар бир ўғил-қиз шахсидаги индивидуал хусусиятларни инобатга олиш, уларнинг туғма истеъдодлари, маълум бир касб-ҳунарга нисбатан бўлган лаёқат, мойилликка қараб касб-ҳунар йўналтириш ёшлар орасида ишсизликнинг олдини олиш баробарида жамиятга фойдаси тегадиган мутахассислар сони кўпайишида муҳим аҳамиятга эга.
Рақамларга мурожаат қиладиган бўлсак, 2022 йилда мактабларни тамомлаган 385 839 нафар ўқувчиларнинг 136 649 нафари (35,4 %) ОТМларга ўқишга қабул қилинган, 113 979 нафари (29,5 %) ўзини-ўзи банд қилган, 33 116 нафари (8,6 %) ишга жойлашган, 18 187 нафари (4,7 %) тадбиркорлик фаолиятини бошлаган, 5 165 нафари (1,3 %) чет давлатларга, 2 528 нафари (0,7 %) ҳарбий хизматга кетган.
Бугунги кунда мактаб таълимида янгича ёндашувлар кўзга ташланмоқда. Халқаро илғор тажрибалар ўрганилиб, энг самарали деб топилганлари амалиётга жорий этилмоқда. Ўсмирларни ўқиш, тилларни ўзлаштириш, касб-ҳунарга ўргатиш ва қизиқтиришда замонавий усуллардан фойдаланилмоқда.
Ўтган йили 14 474 нафар 11-синф битирувчилари касб-ҳунар ва тадбиркорлик курсларида ўқиб,  шундан 9 113 нафар битирувчи тегишли сертификат олган ва 3 677 нафар битирувчига имтиёзли кредитлар берилган.
18 та умумтаълим фанлари бўйича 1-11-синфлар учун яратилаётган Миллий ўқув дастурларига 302 та касбга оид мавзулар киритилди. Ўқувчиларни замонавий касбларга ўқитиш ва йўналтириш мақсадида “Milliy taʼlim resurslari”да 25 дан ортиқ замонавий касбларни ўргатувчи IТ-соҳаларидаги 700 дан ортиқ, “profnavigator.uz”да 450 дан зиёд видео-дарсликлар, видео-контентлар, тақдимотлар ҳамда профессиограммалар жойлаштирилди. Битирувчи синф ўқувчиларига талаб юқори бўлган 64 та ишчи касб (ошпаз, кондитер, тикувчи, дурадгор, сантехник) ва “креатив саноат” йўналишидаги 10 та касб (дизайнер, Ай-Ти дастурчи, 3 D-аниматор, медиа-монтажчи каби) ўргатилмоқда.
Ёшларни муносиб касб ва соҳага йўналтириш, ёшлар бандлиги – бу давлат аҳамиятига молик масала, чунки айнан ёшлар мамлакат кадрлар салоҳиятини ташкил қилади.
Ёшлар бандлигини таъминлаш давлат ижтимоий-иқтисодий сиёсатининг долзарб ва узоқ муддатли вазифаси ҳисобланади. Бугунги кунда инсон салоҳиятининг рақобатбардошлигини ошириш кўп жиҳатдан ёшларга оид стратегияга боғлиқдир.
Бугунги ёшлар кўп жиҳатдан жамиятдаги сиёсий, иқтисодий ва ижтимоий жараёнларга таъсир кўрсатади. Шу билан бир қаторда, ёшларни муносиб касбга йўналтириш, ишга жойлаштириш орқали жиноятчиликнинг барвақт олдини олиш муҳим вазифа ҳисобланади.
Бу янги ҳаёт остонасига қадам қўяётган ёшларнинг орзу-интилишларини рўёбга чиқариш баробарида ўзига бўлган ишончи, ҳаётга бўлган ишончи ортишида, қолаверса, юртимиз равнақи, тараққиёти учун муносиб ҳисса қўша оладиган авлодлар бўлиб тарбияланишида муҳим аҳамият касб этмоқда.
Ёшларнинг маънавий, ахлоқий, жисмоний, руҳий эҳтиёжларини ҳисобга олган ҳолда, уларни ҳар томонлама касб-ҳунар танлашга мустақил тайёрлаш долзарб вазифа эканлигини англаган ҳолда, 2023 йил 1 февралдан бошлаб республика бўйича тажриба синов тариқасида 42 та туман (шаҳар)да жами 126 та мактабда 64 та ишчи касблар, 21 та тадбиркорлик йўналишлари ҳамда 10 та IT ва “креатив индустрия” йўналишлари бўйича 9,8 минг нафар ўқувчилар касбга ўргатилди.
Меҳнатсеварлик халқимизга хос хислатлардан биридир. Инсон ҳар бир нарсага ўз меҳнати, интилишлари ёрдамида эришади. Меҳнат туфайли фарзандларимиз мустақил ҳаётга эркин инсон бўлиб қадам қўядилар. Биз эса уларга кўмакдош, ҳаётда тўғри ва ўз йўлларини топишларида йўлчи йўлдош бўлишимиз зарурдир. Шу мақсадда ҳудудларимизда мактаб битирувчилари учун “Таълим ва касб-2023” халқаро кўргазмасини ташкил этилди. Кўргазмага 50 дан ортиқ хорижий олий таълим муассаса вакиллари, 80 мингга яқин мактаб битирувчилари жалб этилди. Бундан ташқари, Германия халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ) билан “Ўзбекистон профессионал таълим тизимида ислоҳотлар ва замонавийлаштириш жараёнларини қўллаб қувватлаш” лойиҳаси доирасида ҳамкорлик меморандуми имзоланиб, 2 маротаба республика семинари ўтказилди.
Ишлаб чиқариш, хизмат кўрсатиш ва агротехнология йўналишидаги корхона ва ташкилотларга 34 мингга яқин экскурсиялар ташкил этилиб, 616 минг нафардан ортиқ ўқувчилар қамраб олинди. Битирувчи ўқувчиларининг касбга бўлган қизиқишини янада ошириш мақсадида “Касб ва ёшлар” очиқ мулоқот ойлиги ўтказилиб, 562 989 нафар умумтаълим мактаб ўқувчиларининг 716 та профессионал таълим муассасаларига ташрифи ташкил этилди.
«Ҳунар – ҳунардан ризқинг унар», дейди доно халқимиз. Ўқувчи мактабни тугатгач, уни тўғри йўналтириш, сўнг талаб юқори бўлган касб эгаси бўлишга кўмаклашиш унинг келгуси ҳаётида жуда муҳим аҳамиятга эга. Рақамлардан, амалга оширилаётган ишлар салмоғидан кўриниб турибдики, Президентимиз бошчилигида ёшларнинг ҳар томонлама етук ва баркамол бўлиб етишишлари учун оталарча ғамхўрлик қилинмоқда.
Мақсад эзгу ва ягона – Янги Ўзбекистон фарзандлари ҳаёт билан ҳамнафас, шижоатли, билимга чанқоқ, ҳалол ва ҳаётга теран нигоҳ билан боқа оладиган инсонлар бўлиб тарбия топишига эришишдир. Меҳнаткаш ёшлар тўғри фикр, илғор дунёқараш билан мамлакатни фаол ривожлантирувчи драйверга айланади.

В последнее время все чаще слышим об изменении в стране отношения к человеку, приняты меры по прославлению его чести и достоинства. При этом особое внимание уделяется молодежи, получению ей качественного образования, профессии, чтоб молодые люди могли найти достойное место в обществе. В данном направлении налажен системный подход. Был принят системный подход. Если рассматривать это на примере приобщения молодежи к профессии, то получим более точное представление.
Издревле наши предки уделяли особое внимание профессиональному обучению детей, независимо от того мальчик это или девочка, воспитывая в соответствии с их способностями и навыками. Мы знаем, что приобщение ребенка к труду начинается с семьи.
Самореализацию человека как личности, поиски им смысла жизни невозможно представить без его профессионального становления и развития, что требует определенного труда. Изначально работа выполнялась в целях прокормления себя, позже труд превратился в деятельность по служению во благо общества. Даже сегодня этот вопрос не потерял своей актуальности. Ведь в труде смысл жизни, а любое дело требует навыков, умений, которые приходят с опытом.
Обеспечение прав и интересов молодежи, создание благоприятных условий для ее обучения, работы, реализации своих способностей и талантов в последние годы в Узбекистане подняты на уровень государственной политики. Каждый молодой человек сегодня чувствует проводимые преобразования в своей жизни.
Это наглядно подтверждает тот факт, что в данном направлении за короткий срок принято более 100 нормативно-правовых документов, и к их реализации подходят ответственно.
Отрадно, что благородная мечта нашего народа — высокое внимание дальнейшему развитию образования в создании Нового Узбекистана, сегодня воплощается в жизнь. Давайте подумаем, почти 10 лет своей жизни ребенок проводит в школе. За это время долг каждого из нас воспитать в нем стремление к науке и ремеслу.
При подготовке молодежи к выбору профессии важно учитывать индивидуальные особенности каждого юноши и девушки, их врожденные таланты, способности к определенной профессии, профессиональную ориентацию, а также предупреждение безработицы среди молодежи и увеличения численности профессионалов, которые внесут вклад в общество и развитие страны.
Если посмотреть статистику, то мы видим, что из 385 839 учащихся, окончивших школу в 2022 году, 136 649 (35,4%) были зачислены в высшие учебные заведения, 113 979 (29,5%) — стали самозанятыми, 33 116 (8,6%) трудоустроились, 18 187 (4,7%) — начали предпринимательскую деятельность, 5 165 (1,3%) — уехали в зарубежные страны, 2 528 (0,7%) — на военной службе.
Сегодня в школьном образовании появляются новые подходы обучения. Изучается передовой международный опыт, и признанные наиболее эффективными, применяются на практике. Современные методы используются для освоения языков, обучения и повышению интереса у подростков.
В прошлом году на курсах профессиональной подготовки и предпринимательства обучались 14 474 выпускника 11-х классов, из них 9 113 — получили соответствующие сертификаты, а 3 677 — льготные кредиты.
В разрабатываемую Национальную учебную программу для 1-11 классов по 18 общеобразовательным предметам включены 302 темы в данном направлении. В целях подготовки и направления студентов к современным профессиям на «Milliy taʼlim resurslari» размещено более 700, а на «profnavigator.uz» - более 450 видео-учебников, видео-контентов, презентаций и профессиограмм, обучающих более чем 25 современным профессиям. В свою очередь выпускники обучаются 64 профессиям (повар, кондитер, швея, плотник, сантехник и др.), пользующиеся повышенным спросом на рынке труда и 10 профессиям по направлению «креативная индустрия» (дизайнер, IT-программист, 3D-аниматор, медиаредактор и др.).
Направление молодежи по соответствующим профессиям и сферам, а также занятость молодежи являются делом государственной важности, ведь именно молодежь формирует кадровый потенциал страны.
То есть обеспечение трудоустройства юношей и девушек — актуальная и долгосрочная задача государственной социально-экономической политики. Ведь повышение конкурентоспособности человеческого потенциала сегодня во многом зависит от молодежной стратегии.
Современная молодежь во многом влияет на политические, экономические и социальные процессы в обществе. Поэтому важной задачей является раннее предупреждение преступности, путем направления молодежи по соответствующим профессиям и обеспечения их занятости.
Это важно для реализации мечты молодых людей, начинающих новую жизнь, повышения их уверенности в себе и веры в будущее, а также для воспитания их как поколения, способного внести достойный вклад в процветание и развития нашей страны.
Принимая во внимание духовно-нравственные, физические и духовные потребности молодежи и осознавая актуальность самостоятельной подготовки ее к выбору профессии во всех аспектах, с 1 февраля 2023 года в качестве эксперимента по республике 9 800 учащихся 126 школ 42 районов (городов) обучены 64 рабочим профессиям, 21 направлению предпринимательства и 10 направлениям IT и «креативной индустрии».
Трудолюбие – одна из особенностей нашего народа. Человек добивается своим трудом и стремлениям всех поставленных целей. Благодаря достойному труду наши дети смогут начать самостоятельную жизнь. И мы должны помогать им в этом, направлять их по жизни и находить свой собственный путь. С этой целью для выпускников школ в регионах организована международная выставка «Образование и профессия-2023».
В выставке приняли участие представители более 50 зарубежных вузов и около 80 000 выпускников школ. Кроме того, подписан меморандум о сотрудничестве с Немецким обществом по международному сотрудничеству (GIZ) в рамках проекта «Поддержка реформ и модернизационных процессов в системе профессионального образования Узбекистана», проведено 2 республиканских семинара.
Организовано около 34 000 экскурсий на предприятия и организации в сфере производства, сервиса и агротехники, привлечено более 616 000 студентов.В целях дальнейшего повышения интереса выпускников к профессии проведен месячник открытого диалога «Профессия и молодежь», 562 989 учащихся общеобразовательных школ побывали в 716 профессиональных учебных заведениях.
Из вышеотмеченного мы видим, что под руководством Президента осуществляется отцовская забота о том, чтобы молодежь всесторонне и гармонично развитой.
А цель благородна и едина – чтобы дети Нового Узбекистана воспитывались жаждущими знаний, добросовестными и мудрыми людьми.