Касб-ҳунарли ёшлар – мамлакат таянчи
Кейинги йилларда инсонга муносабат ўзгаргани ҳақида кўп айтилади. Айниқса, ёшларга нисбатан, уларнинг илм олиши, ҳунарли бўлиши, умуман, жамиятда муносиб ўрнини топиши билан боғлиқ масалаларга муносабат ҳам тубдан ўзгарди. Тизимли ёндашув йўлга қўйилди. Буни ёшларни касбга йўналтириш мисолида кўриб чиқсак, янада аниқ тасаввур ва хулосага эга бўламиз.
Қадимдан ота-боболаримиз фарзанд тарбиясида хоҳ у ўғил, хоҳ қиз бўлсин, касб-ҳунарли қилишга алоҳида эътибор берганлар. Фарзандларининг лаёқати, қобилиятига қараб тарбиялаганлар. Таъкидлаш лозимки, болада меҳнатга муносабат даставвал оиладан бошланади.
Инсоннинг униб-ўсиши, шахс сифатида шаклланиши, умуман, ҳаётнинг маъносини фаолиятсиз, меҳнатсиз тасавуур қилиб бўлмайди. Одамзод пайдо бўлишидан бошлаб меҳнат билан шуғулланган. Дастлаб фақат кун кечириш учун қилинган меҳнат кейинчалик каттароқ мақсадни, манфаат кўришни, жамият учун хизмат қилишдек шарафли фаолиятга айланган. Ҳозирги кунда ҳам мазкур масала долзарблигини йўқотмаган.
Ёшларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, уларнинг билим олиши, меҳнат қилиши, ўз қобилият ва истеъдодини рўёбга чиқариши учун қулай шароит яратиш сўнгги йилларда Ўзбекистонда давлат сиёсати даражасига кўтарилди. Бу борада улкан ва амалий натижаларни ҳар бир ўзидан ўтказиб ҳис қилиб бормоқда.
Қисқа даврда ушбу йўналишда 100 дан ортиқ қонун ҳужжатлари қабул қилингани, уларнинг ижросига масъулият билан ёндашилаётгани буни яққол тасдиқлайди.
Халқимиз қалбидаги эзгу ғоя – Янги Ўзбекистонни бунёд этиш учун биринчи навбатда таълимни янада ривожлантиришга қаратилаётган эътибор кишини қувонтирмай қолмайди. Ўйлаб кўрайлик, бола умрининг қарийб 10 йилини мактабда ўтказади.  Бу давр ичида уни ҳар томонлама илмга, ҳунарга интилувчан қилиб тарбиялаш ҳар биримизнинг вазифамиздир.
Ёшларни касб-ҳунар танлашга тайёрлашда ҳар бир ўғил-қиз шахсидаги индивидуал хусусиятларни инобатга олиш, уларнинг туғма истеъдодлари, маълум бир касб-ҳунарга нисбатан бўлган лаёқат, мойилликка қараб касб-ҳунар йўналтириш ёшлар орасида ишсизликнинг олдини олиш баробарида жамиятга фойдаси тегадиган мутахассислар сони кўпайишида муҳим аҳамиятга эга.
Рақамларга мурожаат қиладиган бўлсак, 2022 йилда мактабларни тамомлаган 385 839 нафар ўқувчиларнинг 136 649 нафари (35,4 %) ОТМларга ўқишга қабул қилинган, 113 979 нафари (29,5 %) ўзини-ўзи банд қилган, 33 116 нафари (8,6 %) ишга жойлашган, 18 187 нафари (4,7 %) тадбиркорлик фаолиятини бошлаган, 5 165 нафари (1,3 %) чет давлатларга, 2 528 нафари (0,7 %) ҳарбий хизматга кетган.
Бугунги кунда мактаб таълимида янгича ёндашувлар кўзга ташланмоқда. Халқаро илғор тажрибалар ўрганилиб, энг самарали деб топилганлари амалиётга жорий этилмоқда. Ўсмирларни ўқиш, тилларни ўзлаштириш, касб-ҳунарга ўргатиш ва қизиқтиришда замонавий усуллардан фойдаланилмоқда.
Ўтган йили 14 474 нафар 11-синф битирувчилари касб-ҳунар ва тадбиркорлик курсларида ўқиб,  шундан 9 113 нафар битирувчи тегишли сертификат олган ва 3 677 нафар битирувчига имтиёзли кредитлар берилган.
18 та умумтаълим фанлари бўйича 1-11-синфлар учун яратилаётган Миллий ўқув дастурларига 302 та касбга оид мавзулар киритилди. Ўқувчиларни замонавий касбларга ўқитиш ва йўналтириш мақсадида “Milliy taʼlim resurslari”да 25 дан ортиқ замонавий касбларни ўргатувчи IТ-соҳаларидаги 700 дан ортиқ, “profnavigator.uz”да 450 дан зиёд видео-дарсликлар, видео-контентлар, тақдимотлар ҳамда профессиограммалар жойлаштирилди. Битирувчи синф ўқувчиларига талаб юқори бўлган 64 та ишчи касб (ошпаз, кондитер, тикувчи, дурадгор, сантехник) ва “креатив саноат” йўналишидаги 10 та касб (дизайнер, Ай-Ти дастурчи, 3 D-аниматор, медиа-монтажчи каби) ўргатилмоқда.
Ёшларни муносиб касб ва соҳага йўналтириш, ёшлар бандлиги – бу давлат аҳамиятига молик масала, чунки айнан ёшлар мамлакат кадрлар салоҳиятини ташкил қилади.
Ёшлар бандлигини таъминлаш давлат ижтимоий-иқтисодий сиёсатининг долзарб ва узоқ муддатли вазифаси ҳисобланади. Бугунги кунда инсон салоҳиятининг рақобатбардошлигини ошириш кўп жиҳатдан ёшларга оид стратегияга боғлиқдир.
Бугунги ёшлар кўп жиҳатдан жамиятдаги сиёсий, иқтисодий ва ижтимоий жараёнларга таъсир кўрсатади. Шу билан бир қаторда, ёшларни муносиб касбга йўналтириш, ишга жойлаштириш орқали жиноятчиликнинг барвақт олдини олиш муҳим вазифа ҳисобланади.
Бу янги ҳаёт остонасига қадам қўяётган ёшларнинг орзу-интилишларини рўёбга чиқариш баробарида ўзига бўлган ишончи, ҳаётга бўлган ишончи ортишида, қолаверса, юртимиз равнақи, тараққиёти учун муносиб ҳисса қўша оладиган авлодлар бўлиб тарбияланишида муҳим аҳамият касб этмоқда.
Ёшларнинг маънавий, ахлоқий, жисмоний, руҳий эҳтиёжларини ҳисобга олган ҳолда, уларни ҳар томонлама касб-ҳунар танлашга мустақил тайёрлаш долзарб вазифа эканлигини англаган ҳолда, 2023 йил 1 февралдан бошлаб республика бўйича тажриба синов тариқасида 42 та туман (шаҳар)да жами 126 та мактабда 64 та ишчи касблар, 21 та тадбиркорлик йўналишлари ҳамда 10 та IT ва “креатив индустрия” йўналишлари бўйича 9,8 минг нафар ўқувчилар касбга ўргатилди.
Меҳнатсеварлик халқимизга хос хислатлардан биридир. Инсон ҳар бир нарсага ўз меҳнати, интилишлари ёрдамида эришади. Меҳнат туфайли фарзандларимиз мустақил ҳаётга эркин инсон бўлиб қадам қўядилар. Биз эса уларга кўмакдош, ҳаётда тўғри ва ўз йўлларини топишларида йўлчи йўлдош бўлишимиз зарурдир. Шу мақсадда ҳудудларимизда мактаб битирувчилари учун “Таълим ва касб-2023” халқаро кўргазмасини ташкил этилди. Кўргазмага 50 дан ортиқ хорижий олий таълим муассаса вакиллари, 80 мингга яқин мактаб битирувчилари жалб этилди. Бундан ташқари, Германия халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ) билан “Ўзбекистон профессионал таълим тизимида ислоҳотлар ва замонавийлаштириш жараёнларини қўллаб қувватлаш” лойиҳаси доирасида ҳамкорлик меморандуми имзоланиб, 2 маротаба республика семинари ўтказилди.
Ишлаб чиқариш, хизмат кўрсатиш ва агротехнология йўналишидаги корхона ва ташкилотларга 34 мингга яқин экскурсиялар ташкил этилиб, 616 минг нафардан ортиқ ўқувчилар қамраб олинди. Битирувчи ўқувчиларининг касбга бўлган қизиқишини янада ошириш мақсадида “Касб ва ёшлар” очиқ мулоқот ойлиги ўтказилиб, 562 989 нафар умумтаълим мактаб ўқувчиларининг 716 та профессионал таълим муассасаларига ташрифи ташкил этилди.
«Ҳунар – ҳунардан ризқинг унар», дейди доно халқимиз. Ўқувчи мактабни тугатгач, уни тўғри йўналтириш, сўнг талаб юқори бўлган касб эгаси бўлишга кўмаклашиш унинг келгуси ҳаётида жуда муҳим аҳамиятга эга. Рақамлардан, амалга оширилаётган ишлар салмоғидан кўриниб турибдики, Президентимиз бошчилигида ёшларнинг ҳар томонлама етук ва баркамол бўлиб етишишлари учун оталарча ғамхўрлик қилинмоқда.
Мақсад эзгу ва ягона – Янги Ўзбекистон фарзандлари ҳаёт билан ҳамнафас, шижоатли, билимга чанқоқ, ҳалол ва ҳаётга теран нигоҳ билан боқа оладиган инсонлар бўлиб тарбия топишига эришишдир. Меҳнаткаш ёшлар тўғри фикр, илғор дунёқараш билан мамлакатни фаол ривожлантирувчи драйверга айланади.

Youth with a profession – support of the country
Recently, we have heard more often about a change in the country’s attitude towards a person, and measures have been taken to glorify his honor and dignity. At the same time, special attention is paid to young people, getting them a quality education and profession to find a worthy place in society. A systematic approach has been established in this direction. A systematic approach was adopted. If we consider this in the example of introducing young people to the profession, we will get a more accurate idea.
From ancient times, our ancestors paid particular attention to the vocational training of children, regardless of whether it is a boy or a girl, raising them in accordance with their abilities and skills. We know that introducing a child to work begins with the family.
A person's self-realization and his search for the meaning of life can only be imagined with his professional formation and development, which requires a certain amount of work. Initially, the work was carried out to feed oneself. Later the work turned into an activity to serve the good of society. Even today, this issue has not lost its relevance. After all, work is the meaning of life, and any business requires skills and abilities that come with experience.
Ensuring the rights and interests of young people, creating favorable conditions for their education, work, and realization of their abilities and talents in recent years in Uzbekistan have been raised to the level of state policy. Every young person today feels the ongoing transformation in their life.
This confirms the fact that more than 100 legal documents have been adopted in this direction in a short time, and their implementation is approached responsibly.
It is gratifying that the noble dream of our people – great attention to the further development of education in the creation of New Uzbekistan, is being realized today. Let’s think, a child spends almost 10 years of school life. During this time, it is the duty of each of us to instill in him a desire for science and craft.
When preparing young people for choosing a profession, it is essential to take into account the individual characteristics of each young man and woman, their innate talents, abilities for a particular job, and professional orientation, as well as preventing youth unemployment and increasing the number of professionals who will contribute to society and the development of the country.
If we look at the statistics, we see that out of 385,839 students who graduated from school in 2022, 136,649 (35.4%) were enrolled in higher education institutions, 113,979 (29.5%) became self-employed, 33,116 (8.6%) were employed, 18,187 (4.7%) started entrepreneurial activities, 5,165 (1.3%) went to foreign countries, 2,528 (0.7%) were in military service.
Today, new approaches to teaching are emerging in school education. The advanced international experience is studied, recognized as the most effective, and applied in practice. Modern methods are used for language acquisition, learning, and increasing interest in teenagers.
Last year, 14,474 graduates of the 11th grade studied vocational training and entrepreneurship courses, of which 9,113 received relevant certificates and 3,677 received soft loans.
The National Curriculum developed for grades 1-11 in 18 general education subjects includes 302 topics in this direction. To prepare and guide students to modern professions, more than 700 video textbooks, video content, presentations, and professiograms teaching more than 25 current professions are posted on “Milliy Talim Resurslari” and on profnavigator.uz. In turn, graduates are trained in 64 professions (cook, confectioner, seamstress, carpenter, plumber, etc.), which are in high demand in the labor market, and 10 professions in the creative industry (designer, IT programmer, 3D animator, media editor, etc.).
The direction of young people in relevant professions and areas and youth employment is a matter of national importance because young people form the country’s human resources potential.
That is, ensuring the employment of boys and girls is an urgent and long-term task of the state socio-economic policy. After all, increasing the competitiveness of human potential today largely depends on the youth strategy.
Modern youth largely influences society's political, economic, and social processes. Therefore, an important task is the early warning of crime by sending young people to the appropriate professions and ensuring their employment.
This is important for realizing the dreams of young people starting a new life, increasing their self-confidence and faith in the future, and raising them as a generation capable of making a worthy contribution to the prosperity and development of our country.
Taking into account the spiritual, moral, physical, and spiritual needs of young people and realizing the relevance of their independent preparation for choosing a profession in all aspects, since February 1, 2023, as an experiment in the country, 9,800 students in 126 schools in 42 districts (cities) have been trained in 64 working professions, 21 areas of entrepreneurship and 10 areas of IT and “creative industry”.
Hard work is one of the characteristics of our people. A person achieves all his goals with his work and aspirations. Through decent work, our children will be able to start independent lives. And we must help them in this, guide them through life, and find their way. For this purpose, the international exhibition “Education and Profession-2023” was organized for school graduates in the regions.
The exhibition was attended by representatives of more than 50 foreign universities and about 80,000 school graduates. In addition, a Memorandum of Cooperation was signed with the German Society for International Cooperation (GIZ) within the framework of the project “Support for reforms and modernization processes in the system of vocational education in Uzbekistan” 2 national workshops were held.
About 34,000 excursions to enterprises and organizations in production, service, and agricultural technology were organized, and more than 616,000 students were attracted. To further increase graduates' interest in the profession, a month of open dialogue “Profession and Youth” was held, and 562,989 students of general education schools visited 716 vocational education institutions.
From the above, we see that under the leadership of the President, paternal care is being taken to ensure that young people are comprehensively and harmoniously developed.
And the goal is noble and common – that the children of New Uzbekistan be brought up thirsty for knowledge, conscientious and wise people.