Ўзбекистон ва Россия Президентлари телефон орқали мулоқот қилдилар
30 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқот қилди.
Икки мамлакат ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш ва кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Жорий йилнинг декабрь ойида видеоанжуман шаклида ўтказилиши режалаштирилган давлатимиз раислигидаги МДҲ саммитига тайёргарлик кўриш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон ва Россия Президентлари коронавирус пандемиясининг тарқалиши оқибатида келиб чиққан глобал инқироз шароитида икки томонлама савдо-иқтисодий алоқалар барқарор суръат билан ривожланиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этдилар.
Хусусан, ўзаро ташрифлар фаол амалга оширилмоқда, Ҳукуматлараро қўшма комиссия ва бошқа ҳамкорлик механизмлари унумли ишлаяпти, ўзаро савдо ҳажмлари ортиб, иқтисодиётнинг турли тармоқларида саноат кооперацияси бўйича устувор лойиҳалар ҳамда гуманитар алмашинув дастурлари давом эттирилмоқда.
Президентлар халқаро аҳамиятга молик масалалар юзасидан ҳам фикр алмашдилар, бўлажак олий даражадаги тадбирлар режасини муҳокама қилдилар.

Presidents of Uzbekistan, Russia speak by phone
President Shavkat Mirziyoyev has had a telephone conversation with President of the Russian Federation Vladimir Putin.
The two leaders discussed topical issues in bilateral relations of strategic partnership and multifaceted cooperation.
Particular attention was paid to preparations to the Uzbekistan-chaired CIS summit due this December in videoconference format.
Shavkat Mirziyoyev and Vladimir Putin noted with deep satisfaction the steady dynamics in the development of bilateral trade and economic ties in the context of the global crisis caused by the coronavirus pandemic.
In particular, mutual visits have been active, and the joint Intergovernmental Commission as well as other mechanisms of interaction are working fruitfully. The volumes of trade are growing, with continuing realization of priority projects in industrial cooperation across economy sectors as well as humanitarian exchange programs.
The Presidents also swapped views on the current international affairs, discussed the schedule of forthcoming highest-level events.