Бугунги куннинг долзарб мавзуси Тошкент вилоятига давлат раҳбари ташрифи буюргани, янги лойиҳалар тақдим этилиб, минглаб янги иш ўринлари очилиши истиқболи белгилангани ҳисобланади.
Давлатимиз мустақиллигига ўттиз икки йил бўлмоқда. Ўзбекистонда ҳозирги кунда жуда катта ўзгаришлар рўй бермоқда, жамият ўзгарди, халқимиз фикри ўзгараяпти.
Янги Ўзбекистонни қуриш, янги ислоҳотларни амалга ошириш учун барчамиз шу Ватан учун баланд руҳ ва кўтаринки кайфият билан ишлаш давр талаби, деб ўйлайман.
Давлат раҳбари ташрифи Оҳангарон тумани, Ангрен шаҳри ва Оҳангарон шаҳрида жойлашган "Ангрен" эркин иқтисодий зонасидаги корхоналар ва янги лойиҳалар фаолияти билан танишишдан бошланди.
Мазкур иқтисодий зонасида юзлаб корхона ва уларда минглаб аҳоли ишламоқда. Яқинда чўл ва дашт бўлган бу ерлар бугунга келиб, обод ва саноат инфратузилмаси ривожланган ҳудудга айланмоқда. Янги имкониятларни ишга солиш орқали Оҳангарон туманида йил якунигача қўшимча 180 миллион долларлик 100 та лойиҳани бошланиши кутилмоқда.
Умуман, Тошкент вилоятида ишларни самарали ташкил қилиш орқали йил якунига қадар 2 миллиард долларлик янги лойиҳаларни бошлаш, бюджетга қўшимча 1 триллион сўм тушириш учун барча имкониятлар борлиги қайд этилди.
Ташриф давомида вилоятдаги янги саноат, хизмат кўрсатиш ва ижтимоий соҳа мажмуаларини ишга тушириш маросими ўтказилди. Бу корхоналарда цемент, ип-калава, тўқимачилик, фармацевтика, бойитилган каолин, кимё маҳсулотлари, томчилатиб суғориш шланглари, рангли металлар ишлаб чиқарилади. Умуман, мазкур корхоналарда 3 мингдан зиёд янги иш ўрни яратиш режалаштирилган.
Аҳолини ижтимоий ҳимоялаш, бандлигини таъминлаш давлатимиз сиёсатининг энг устувор йўналишларидан бири саналади.
Кейинги йилларда бу борада қатор саъй-ҳаракатлар, кўплаб лойиҳалар, дастурлар ишлаб чиқилмоқда. Тошкент вилояти ҳудудларини обод қилиш, қишлоқ ва маҳаллаларда инфратузилма билан боғлиқ энг долзарб масалаларни тизимли ҳал этиш, хусусан, жойларда ички йўллар, ичимлик сув, электр энергияси ва газ таъминотини, таълим, соғлиқни сақлаш, маданият, спорт ва бошқа инфратузилма объектларини яхшилаш, шу асосда аҳоли учун муносиб турмуш шароитларини яратиш асосий вазифа бўлиб долзарблигича қолмоқда.
Бу вазифаларни бажаришда биз, депутатларнинг зиммасида катта масъулият турибди, буни ҳеч биримиз эсдан чиқармаслигимиз зарур. Ташриф доирасида кўтарилган масалаларнинг барчаси Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг дастурий мақсадларига ҳамоҳанг масалалар ҳисобланади.

Today’s relevant topic is the visit of the Head of state to Tashkent region, the presentation of new projects, and the prospect of opening thousands of new jobs.
Thirty-two years have passed since the independence of our country. Today, significant changes are taking place in Uzbekistan, society has changed, and the worldview of our people is changing.
We all should work for this Motherland with a high spirit to build a new Uzbekistan and implement recent reforms.
The visit of the Head of state began with getting acquainted with the activities of enterprises and new projects in Akhangaran district, the city of Angren, and the Angren Free Economic Zone located in the city of Akhangaran.
Hundreds of enterprises and thousands of people work in this economic zone. These lands, recently deserts and steppes, are becoming prosperous and developed industrial infrastructure. By the end of the year, 100 projects worth an additional $180 million are expected to be launched in Akhangaran district using new opportunities.
In general, it was noted that by the end of the year, Tashkent region has all the possibilities to start new projects worth $2 billion and add 1 trillion UZS to the budget by the end of the year.
A ceremony was held during the visit to launch the region’s new industrial, service, and social sector complexes. These enterprises produce cement, yarn, textiles, pharmaceuticals, enriched kaolin, chemical products, drip irrigation hoses, and non-ferrous metals. It is planned to create more than 3 thousand new jobs in these enterprises.
Social protection of the population and ensuring employment is considered one of the most priority directions of our state policy.
Several efforts, projects, and programs have been developed in recent years. Improvement of districts of Tashkent region, systematic solution of the most urgent issues related to infrastructure in villages and mahallas, in particular, improvement of local roads, drinking water, electricity and gas supply, education, health, culture, sports, and other infrastructure facilities, based on this creating decent living conditions for the population remains the main task.
In fulfilling these tasks, we, the deputies, have a great responsibility, which we should remember. All the issues raised during the visit are harmonious with the program goals of the People’s Democratic Party of Uzbekistan.