Коррупцияга қарши кураш тизимли бўлиши муҳим
Коррупция тарихий-ижтимоий муҳит ва бошқа кўплаб омиллар сабабли ҳар хил жамиятларда турлича томир отади. Унинг оқибатлари ҳамма жойда бир-бирига ўхшайди, лекин томир қандайлиги ва қаердалигига қараб, чора-тадбир қилинса, кураш самарали кечади.
Ўзбекистонда коррупция билан боғлиқ муаммо жуда чуқур ва йиллар давомида шаклланиб келган. Унга қарши курашиш учун муаммоли ҳолатларни, қонунларни, давлат идоралари фаолиятини тизимли таҳлил қилиш зарур. Бу борада “бугун бошлаб, эртагаёқ тугатамиз” қабилида иш тутиш ярамайди.
Давлатимиз раҳбари парламентга учинчи Мурожаатномасида жамиятимизда коррупция иллати ўзининг турли кўринишлари билан тараққиётимизга ғов бўлаётганини айтиб, Ўзбекистонда коррупцияга қарши курашувчи мустақил органни ташкил қилиш масаласини илгари сурган эди.
Президентимизнинг “Ўзбекистон Республикасида коррупцияга қарши курашиш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони қабул қилиниши шу ташаббусни амалга оширишда муҳим қадам бўлади.
Фармон билан ташкил этилаётган Коррупцияга қарши курашиш агентлигига коррупцияга қарши курашиш ва унинг олдини олиш борасида бир қатор ваколатлар берилди.
Хусусан, агентлик бюджет маблағларининг сарфланиши, давлат активларининг реализация қилиниши, давлат харидлари, инвестиция лойиҳаларининг амалга оширилиши ва давлат дастурлари бажарилиши билан боғлиқ материалларни талаб қилиш, олиш ва ўрганиш ҳуқуқига эга экани белгиланди.
Таъқидлаш жоизки, бюджет маблағларидан оқилона ва самарали фойдаланиш бизнинг шароитда ўта муҳим. Бу жараёнда манфаатлар тўқнашуви юзага келиши мумкин бўлиб, маблағ эгаси (мансабдор шахс) ва маблағ олувчининг муносабатлари шаффофлиги таъминлаш, коррупциядан ҳоли бўлган муносабатларни шакллантириш, доимий ва тизимли назорат ўрнатиш талаб этилади.
Агентликка юклатилган бошқа вазифалар асносида мамалкатимизда коррупцияга қарши курашиш борасида янги замонавий усулларни қўллаш, чуқур таҳлилларга асосланган тизимни яратиш кўзда тутилганини алоҳида таъкидлаш зарур. Яъни, фақат коррупционерларни жазолаш билан чекланиш ярамайди, бу долзарб масалада давлатнинг алоҳида тизими бўлиши муҳим.
Парламент, биз – депутатлар коррупцияга қарши курашиш ва унинг олдини олиш билан боғлиқ муносабатларнинг ҳуқуқий асосини мустаҳкамлаш, қатъий ва самарали тартиб-қоидалар ўрнатиш бўйича кенг қамровли иш олиб боришимиз шарт.

COMBATING CORRUPTION SHOULD BE SYSTEMIC
Corruption has its roots in different ways in different societies, depending on the historical and social situation that has developed in it and a number of other factors. However, its consequences are similar almost everywhere. The fight against corruption will be effective and efficient if the taken measures take into account where and how deeply its roots go.
Corruption in Uzbekistan has been a serious problem for many years. For an effective fight against this evil, it is necessary to conduct a systemic analysis of problematic issues, relevant laws, and the activities of state organizations. It is simply unacceptable to act on the principle of “finish today and start again tomorrow” in this issue.
“If we do not eradicate this vicious phenomenon, we will not be able to create a truly favorable business and investment climate, not a single sphere of the life of our society will develop”, the Head of the state noted in his Address. The President has announced that a new anti-corruption body will be created, reporting to Parliament and the President.
The adoption by the Head of the state of the Decree “On measures for further improving the anti-corruption system in the Republic of Uzbekistan” became an important step towards the implementation of this initiative.
The Anti-Corruption Agency, organized by this Decree, has been granted a number of powers to combat and prevent corruption.
According to the document, the agency is a specially authorized state body for development and implementation of the state policy in preventing and combating corruption.
The Agency also has the right to request, receive and research materials related to budget expenditures, implementation of state assets, government procurement, implementation of investment projects and implementation of state programs.
It should be noted that the rational and efficient use of budget funds is an extremely important issue in the current environment. In this process, conflicts of interest may occur, which requires transparency of the relationship between the owner of the funds (official) and the recipient of funds, the formation of relations free from corruption, the establishment of constant and systemic control.
Other tasks assigned to the Agency include the use of new modern methods in the fight against corruption in Uzbekistan, the creation of a completely new system based on in-depth analysis. That is, one should realize that the problem will not be solved only by punishing corrupt officials, it is necessary to develop a separate state system in this direction.
The parliament, as well as we, the deputies are obliged to carry out large-scale work aimed at strengthening the legal framework for the fight and prevention of corruption, establishing strict and effective rules and procedures in this issue.