Коррупцияга қарши кураш тизимли бўлиши муҳим
Коррупция тарихий-ижтимоий муҳит ва бошқа кўплаб омиллар сабабли ҳар хил жамиятларда турлича томир отади. Унинг оқибатлари ҳамма жойда бир-бирига ўхшайди, лекин томир қандайлиги ва қаердалигига қараб, чора-тадбир қилинса, кураш самарали кечади.
Ўзбекистонда коррупция билан боғлиқ муаммо жуда чуқур ва йиллар давомида шаклланиб келган. Унга қарши курашиш учун муаммоли ҳолатларни, қонунларни, давлат идоралари фаолиятини тизимли таҳлил қилиш зарур. Бу борада “бугун бошлаб, эртагаёқ тугатамиз” қабилида иш тутиш ярамайди.
Давлатимиз раҳбари парламентга учинчи Мурожаатномасида жамиятимизда коррупция иллати ўзининг турли кўринишлари билан тараққиётимизга ғов бўлаётганини айтиб, Ўзбекистонда коррупцияга қарши курашувчи мустақил органни ташкил қилиш масаласини илгари сурган эди.
Президентимизнинг “Ўзбекистон Республикасида коррупцияга қарши курашиш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони қабул қилиниши шу ташаббусни амалга оширишда муҳим қадам бўлади.
Фармон билан ташкил этилаётган Коррупцияга қарши курашиш агентлигига коррупцияга қарши курашиш ва унинг олдини олиш борасида бир қатор ваколатлар берилди.
Хусусан, агентлик бюджет маблағларининг сарфланиши, давлат активларининг реализация қилиниши, давлат харидлари, инвестиция лойиҳаларининг амалга оширилиши ва давлат дастурлари бажарилиши билан боғлиқ материалларни талаб қилиш, олиш ва ўрганиш ҳуқуқига эга экани белгиланди.
Таъқидлаш жоизки, бюджет маблағларидан оқилона ва самарали фойдаланиш бизнинг шароитда ўта муҳим. Бу жараёнда манфаатлар тўқнашуви юзага келиши мумкин бўлиб, маблағ эгаси (мансабдор шахс) ва маблағ олувчининг муносабатлари шаффофлиги таъминлаш, коррупциядан ҳоли бўлган муносабатларни шакллантириш, доимий ва тизимли назорат ўрнатиш талаб этилади.
Агентликка юклатилган бошқа вазифалар асносида мамалкатимизда коррупцияга қарши курашиш борасида янги замонавий усулларни қўллаш, чуқур таҳлилларга асосланган тизимни яратиш кўзда тутилганини алоҳида таъкидлаш зарур. Яъни, фақат коррупционерларни жазолаш билан чекланиш ярамайди, бу долзарб масалада давлатнинг алоҳида тизими бўлиши муҳим.
Парламент, биз – депутатлар коррупцияга қарши курашиш ва унинг олдини олиш билан боғлиқ муносабатларнинг ҳуқуқий асосини мустаҳкамлаш, қатъий ва самарали тартиб-қоидалар ўрнатиш бўйича кенг қамровли иш олиб боришимиз шарт.

Борьба с коррупцией должна быть системной
Коррупция пускает свои корни по разному в разных обществах в зависимости от сложившейся в нем историко-социальной обстановки и ряда других факторов Однако, ее последствия схожи практически везде. Борьба с коррупцией будет эффективной и действенной если предпринимаемые меры будут учитывать куда и как глубоко уходят ее корни.
Коррупция в Узбекистане является серьёзной проблемой уже на протяжении долгих лет. Для эффективной борьбы против этого зла необходимо провести системный анализ проблемных вопросов, соответствующих законов, деятельность государственных организаций. Действовать по принципу «на сегодня закончим и начнём заново завтра» в этом вопросе просто неприемлемо.
«Если мы не искореним это порочное явление, нам не удастся создать реально благоприятный деловой и инвестиционный климат, ни одна сфера жизни нашего общества не будет развиваться», – отметил глава нашего государства в своем Обращении. Президент объявил, что будет создан новый антикоррупционный орган, подотчетный парламенту и президенту.
Принятие руководителем страны Указа «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы противодействия коррупции в Республике Узбекистан» стал важным шагом на пути реализации данной инициативы.
Организованному данным Указом Агентству по противодействию коррупции предоставлено ряд полномочий по борьбе и предупреждению коррупции.
Согласно документу, агентство является специально уполномоченным государственным органом по разработке и реализации государственной политики в области предупреждения и борьбы с коррупцией.
Агентство также имеет право запрашивать, получать и исследовать материалы, связанные с расходованием бюджетных средств, реализацией госактивов, госзакупками, осуществлением инвестиционных проектов и выполнением госпрограмм.
Следует отметить, что рациональное и эффективное использование бюджетных средств является крайне важным вопросом в нынешних условиях. В данном процессе возможно возникновение столкновений интересов, что требует обеспечения прозрачности взаимоотношений между владельцем средства (должностным лицом) и получателем средств, формирование отношений, свободных от коррупции, установление постоянного и системного контроля.
Возложенные на Агентство другие задачи подразумевают применение новых современных методов в борьбе с коррупцией в нашей стране, создание абсолютно новой системы, основанной на глубоком анализе. То есть, следует осознать, что проблема не решится лишь наказанием коррупционеров, необходимо разработать отдельную государственную систему в данном направлении.
Парламент, а также мы – депутаты обязаны проводить широкомасштабную работу, направленную на укрепление правовой базы по борьбе и предупреждению коррупции, установление строгих и действенных правил и порядков в данном вопросе.