Ислоҳотларнинг фаол иштирокчисига айланишимиз зарур
Дунёдаги илғор тажрибалардан маълумки, давлат бошқарувини ислоҳ этиш, демократик ислоҳотларни янги даражага кўтариш ўз-ўзидан бўлмайди. Бу жуда кўплаб омилларга боғлиқ масала. Жамиятдаги турли қатламларнинг манфаатлари, хоҳиш-иродаси инобатга олиниши, уларни рўёбга чиқариш учун йўл очиб берилиши шулардан бири ҳисобланади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг мамлакатимиздаги сиёсий партиялар раҳбарлари билан очиқ мулоқоти шу жиҳатдан ҳам муҳим аҳамиятга эга воқелик ҳисобланади. Учрашув чоғида партияларнинг сиёсий-ижтимоий ҳаётдаги ўрни ва ролини ошириш, шу билан бирга, жамиятдаги турли қатламларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини янада самарали ҳимоя қилиш масалалари ҳақида атрофлича фикр алмашилди. Очиқ мулоқотда билдирилган фикр-мулоҳазалар, илгари сурилган ғоялар партиялар фаолиятини кучайтиришда катта аҳамиятга эга бўлади.
Халқ демократик партияси ҳудудларни комплекс ривожлантириш, аҳоли фаровонлигини ошириш, камбағалликни қисқартиришга алоҳида эътибор қаратилаётганини, юқоридан қуйигача бўлган тизим яратилаётганини эътироф этади. Мана шу жараёнда партиямизнинг қуйи тузилмалари, маҳаллий Кенгашлардаги депутатлик бирлашмаларимиз қатъиятли ва ташаббускор бўлиши талаб этилади. Биз мазкур йўналишдаги фаолиятимиз, режа ва лойиҳаларимизни тубдан қайтадан кўриб чиқяпмиз. Чунки, электоратимиз манфаатлари ҳимояси акс этган қонунлар, қарорлар ва бошқа меъёрий ҳужжатлар қуйига етиб бориши, одамларнинг ҳаётига бевосита таъсир кўрсатиши жуда ҳам муҳим.
Сиёсий партиянинг ислоҳотларга нисбатан позицияси аввало қуйи тизимда билиниши керак. Очиғини тан олиш керак, маҳаллий Кенгашлар депутатлари фаолиятини кучайтириш, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаб, фаолликка ундаш масалаларига етарли даражада эътибор қаратилмади. Учрашувда ислоҳотларнинг қуйида янада самарали натижа бериши учун бу йўналишни кучайтириш нақадар муҳимлигини тушуниб, муҳим тавсиялар олдик.
Халқ демократик партиясининг ҳудудий Кенгашларда 1600 нафардан ортиқ депутати бор. Ушбу катта салоҳиятдан тўғри фойдаланиш, юртимизда олиб борилаётган ислоҳотларни фаол иштирокчисига айлантириш партиямиз олдида турган муҳим вазифадир.
Камбағалликни қисқартириш, ишга жойлашиш, касб-ҳунар ўрганиш, ижтимоий-иқтисодий фаолликни ошириш билан боғлиқ долзарб вазифаларнинг барчаси ёшлар ва хотин-қизларга бевосита тааллуқли масалалар. Маълумки, ушбу йўналишларда жорий йилдан янада кенг кўламли ислоҳотлар бошланди. Давлат ҳокимиятининг барча тузилмалари зиммасига бу борада муҳим вазифалар белгилаб берилган.
Бу жараёнда сиёсий партиялар қандай иштирок этади? Албатта, ҳар бир партия ўз ғояларидан келиб чиқиб, ёшлар ва хотин-қизларни ижтимоий-сиёсий фаолликка ундовчи механизмга айланиши лозим. Очиқ мулоқотда бу масаланинг аҳоли фаровонлигини ошириш, боқимандалик кайфиятига барҳам беришдаги аҳамияти кенг ва чуқур таҳлил этилди.
Хотин-қизлар ва ёшлар йўналишларида асосан тадбир ўтказиш билан чекланмаслик, лойиҳаларни эса бир-икки марталик семинарлар кўринишларидан ўзгартиришимиз зарур. Бугунги ёшларнинг руҳияти ва кайфиятига мос ёндашувлар, опа-сингилларимизни ўйлантираётган масалалар ечимига хизмат қиладиган мунтазам лойиҳаларни йўлга қўйишимиз керак. Биз бу йўналишларда ҳам маҳаллий Кенгашлардаги депутатлар имкониятларини тўлиқ ишга солишга алоҳида урғу беришимиз жоиз бўлади.
Электорат манфаатларини самарали ҳимоя қилиш мақсадида партиямизнинг сиёсий фаолиятини кучайтириш бўйича ҳам муҳим вазифаларни белгилаб оляпмиз.
Маълумки, жойларда бирламчи тиббий ёрдам, яъни қишлоқ оилавий поликлиника ва қишлоқ врачлик пунктларида хизматлар сифатининг пастлиги аҳолининг ҳақли эътирозига сабаб бўлмоқда. Ушбу соҳада қабул қилинган қонун ҳужжатларининг ижро қилинмаётгани асосий муаммолардан биридир. Бу ҳолатдан, биринчи навбатда, партиямиз электорати азият чекмоқда. Шунинг учун партиямиз бирламчи тиббий ёрдам сифати, айниқса, кам даромадли аҳолига малакали бирламчи тиббий хизмат кўрсатиш тармоғини ривожлантириш устидан тизимли парламент ва депутатлик назоратини ўрнатади, ушбу йўналишда қонунчиликни такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқади.
Кейинги масала: олис қишлоқларнинг барчасида ҳам болаларнинг маданий ҳордиқ чиқариши, спорт, мусиқа ва санъат билан шуғулланиши учун шароит яратилмаган. Тегишли инфратузилмаларнинг йўқлиги, жойлардаги маданият муассасаларида тўловлар мавжудлиги кам даромадли оилалар фарзандларининг имкониятини чекламоқда. Партиямиз депутатлик тузилмалари билан бирга олис қишлоқлардаги болалар учун мўлжалланган маданият муассасалари, спорт иншоотлари, “Баркамол авлод” марказлари, мусиқа ва санъат, спорт мактаблари ҳолатини танқидий ўрганиб, мазкур соҳани ривожлантириш бўйича таклифлар ишлаб чиқишни режалаштирди.
Жамиятдаги яна бир оғриқли масала – етим ва ота-онасиз қолган, “Меҳрибонлик” уйларидан чиққан ёшларни ижтимоий ҳимоялаш билан боғлиқ. Бундай ёшлар давлат қарамоғидан мустақил ҳаётга ўтиш вақтида ижтимоий яккаланиб, уйсиз қолиб кетмоқда. Бу эса уларнинг келгуси ҳаётига жиддий салбий таъсир кўрсатяпти. Жорий йил Давлат дастурида миллиард маблағ ажратилиши кўзда тутилган. Лекин ёшларга уй-жой бериш жараёни қандай механизм асосида ташкил этилади? Шаффофлик, ижтимоий адолат тамойилларига риоя этиладими-йўқми? Ёшлар норози бўлмайдими?..
Мана шу саволлар ҳозирча очиқ турибди. Шу боис партиямиз қуйи депутатлик тузилмалари билан бирга механизм яратиш бўйича маҳаллий ҳокимликлар билан маслаҳатлашувлар ўтказишга киришади.
Бундан ташқари, “темир дафтар”га кирган оилалардаги фуқаролар орасида соғлом, меҳнат қилиш имконияти мавжуд, лекин боқимандалик кайфиятида юрган инсонлар ҳам йўқ эмас. Партиямиз бундай инсонларни боқимандалик кайфиятидан чиқариш, уларни жамиятимизнинг фаол иштирокчисига айлантириш ва бу орқали камбағалликни сезиларли даражада қисқартиришни жуда муҳим масала, деб ҳисоблайди. Ушбу йўналишда амалий тарғибот ишларини кучайтиради.
Умуман, сиёсий партиялар вакиллик ҳокимияти асоси сифатида ҳам давлат ҳокимияти, ҳам фуқаролар билан доимий мулоқотда бўлиши зарур. Президентимиз билан учрашувда мазкур демократик тамойилнинг нақадар муҳимлигига яна бир бор чуқур амин бўлдик. Халқ демократик партияси демократик, ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг фаол иштирокчисига айланиш учун барча куч ва имкониятларини ишга солади.

We should become active participants of reforms
The best world practice shows that the public administration reform, raising democratic reforms to a new level does not happen by itself. It depends on many factors. For this it is necessary to take into account the interests and aspirations of different strata of society, to prepare the ground for their implementation.
An open dialogue of the President of the Republic of Uzbekistan with the leaders of the political parties of our country has become an important event in this regard. At the meeting, views were exchanged on the issues of enhancing the role and importance of parties in the political and public life of the country, as well as more effective protection of the rights and interests of various sectors of society. The opinions and judgments expressed in the course of an open dialogue, ideas and initiatives put forward will be of great importance in strengthening the activities of political parties.
The People’s Democratic Party of Uzbekistan pays special attention to active participation in activities for the comprehensive development of regions, improving the wellbeing of the population, and reducing poverty. In this process, from the lower structures of our party, our deputy associations in local councils, special determination and activity is required. We are radically reviewing our activities, programs and projects in this direction. Indeed, it is very important that laws, decisions and other normative documents aimed at protecting the interests of our electorate reach all levels, directly and positively affect people’s lives.
The position of a political party in relation to the ongoing reforms should first of all be reflected in the work of its lower structures. It should be admitted that insufficient attention has so far been paid to strengthening the activities of local councils of deputies, providing them with all-round support and stimulation. At the meeting, we realized even deeper the importance of this area for ensuring the effectiveness of reforms, and received important recommendations.
The territorial councils of the People’s Democratic Party have over 1,600 deputies. The correct use of this huge potential, the transformation of our party into an active participant in the ongoing reforms is an important task facing our party.
Reducing poverty, ensuring employment, vocational training, increasing social and economic activity – all these are issues that directly affect women and youth. As is known, especially large-scale reforms have been launched in these areas this year. All government structures are entrusted with important tasks in this direction.
How do political parties participate in this process? Of course, each party, based on its own ideas and goals, should become a kind of mechanism encouraging young people and women to social and political activity. During the open dialogue, the importance of these issues in improving the wellbeing of the population, eliminating the dependent mood among the population was widely and deeply analyzed.
In the direction of women and youth, we should not limit ourselves to just holding events, one or two formal workshops. It is necessary to develop projects corresponding to the mood of today’s youth, which will serve to solve the problems and concerns of women. In these issues, we must pay special attention to the full use of the potential of our deputies in local councils.
In order to effectively protect the interests of our electorate, we also set important tasks to strengthen the political activity of our party.
As is known, the low quality of primary health care at the local level, that is, in rural family polyclinics and rural medical centers, becomes the reason for justified discontent among the population. One of the main reasons for this is the lack of compliance with the legislation in the sphere. The electorate of our party primarily suffers from this situation. Therefore, our party will establish systematic parliamentary and deputy control over the quality of primary health care, and especially over the development of a system of qualified primary health care for low-income groups of the population, and will develop specific proposals for improving legislation in the sphere.
Another urgent problem is that not all remote villages and districts have the necessary conditions for children’s cultural recreation, sports, music and art. Lack of appropriate infrastructure and work of cultural institutions on a paid basis limit the opportunities for children from low-income families. Our party, together with parliamentary structures, plans to critically study the work of cultural and sports institutions, Barkamol Avlod centers, music and art schools in remote villages and develop proposals for the development of this area, creating the necessary conditions for rural youth in this direction.
Another painful problem for our people is the issue of social protection for children of Mercy Homes and youth left without parental care. Such young people, in the transition from state care to an independent life, find themselves socially isolated, deprived of housing. This negatively affects their future life. This year, the State Program provides for the allocation of large funds to solve this problem. But on the basis of what mechanism will the process of providing young people with housing be organized? Will the principles of transparency and social justice be respected?
These questions are still open. That is why our party, together with the lower-level parliamentary structures, will begin consultations with local hokimiyats to create an appropriate mechanism.
There are many healthy, able-bodied citizens living on dependents among the family members included in the “iron notebook”. Our party considers it very important to get such people out of their dependent state, to make them active participants in society and thereby significantly reduce poverty. Outreach activity in this direction will be strengthened.
In general, political parties, as the basis of representative power, must constantly maintain contact with both the government and citizens. At the meeting with our President, we once again became deeply convinced of the importance of this democratic principle. The People’s Democratic Party of Uzbekistan will make every effort and opportunity to become an active participant in the ongoing democratic and socio-economic reforms in the country.