Мурожаатномадаги ғояларни рўёбга чиқариш учун таклифлар тайёрланади
2020 йил 30 январь куни Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши Ижроия қўмитаси ҳамда Қонунчилик палатасидаги партия фракциясининг қўшма йиғилиши видеомулоқот тарзида ташкил этилди. Партиянинг жойлардаги ташкилотлари фаоллари, маҳаллий Кенгашлардаги 500 нафарга яқин депутатлар ҳудудий студиялардан иштирок этди.
Йиғилишда Президент Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга Мурожаатномасида илгари сурилган ташаббуслар яна бир бор ўрганилди, партия ташкилотлари ва депутатлик бирлашмалари олдидаги вазифалар муҳокама этилди.
Йиғилишни Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши раиси, парламент Қонунчилик палатасидаги фракцияси раҳбари Улуғбек Иноятов очиб берди.
Мурожаатномада демократик ислоҳотлар йўли – биз учун якка-ю ягона ва энг тўғри йўл экани, “Жамият – ислоҳотлар ташаббускори” деган янги ғоя кундалик фаолиятимизга тобора чуқур кириб бораётгани алоҳида таъкидланди. Бу ғояни ҳаётга самарали жорий этиш фуқаролик жамияти институтлари, нодавлат ташкилотлар, айниқса, сиёсий партиялар зиммасига катта масъулият юклайди.
Муҳтарам Президентимиз таклифига мувофиқ, 2020 йилга “Илм-маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили” деб ном берилди. Йилга шундай ном берилишининг замирида чуқур маъно, мақсад мужассам. Маълумки, илм-фан, маърифат юксалмаган, рақамли иқтисодиёт ривожланмаган давлат ўз тараққиёт йўлида собит тура олмайди, деди йиғилишда сўзга чиққанлар.
Ўзбекистонни ривожланган мамлакатга айлантириш ҳам фақат илм-маърифат, кучли иқтисодиёт ва инновация орқали амалга ошади.
Давлат ва жамият ҳаётининг барча соҳаларини тубдан янгилашга қаратилган Мурожаатномада халқимизга муносиб ҳаёт барпо этиш йўлида эзгу ташаббуслар белгиланган. Мамлакатимизда демократик ислоҳотларни янги поғонага олиб чиқиш, халқимизни бугун ўйлантириб турган муаммоларни ҳал этиш бўйича муҳим таклифлар илгари сурилди. Бир сўз билан айтганда, Мурожаатномада белгиланган вазифалар халқимизнинг турмуш даражасини бутунлай янги поғонага кўтаришга мустаҳкам асос бўлади. Энди фаол ва масъулиятли бўлиб, уларни рўёбга чиқариш, ҳаётимизга самарали жорий этиш ҳақида қайғуриб ишлашимиз зарур, деди партия етакчиси.
Халқ демократик партияси ҳамда Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги фракцияси, жойлардаги партия гуруҳлари учун Мурожаатнома бўйича аниқ чора-тадбирлар дастури ва барча йўналишлар бўйича “йўл харита”лари ишлаб чиқилади.
Аввало, Мурожаатномада илгари сурилган ҳаётий таклиф ва ташаббусларни яна бир бор чуқур ўрганиш, депутатлар, турли соҳа мутахассислари иштирокида жойларда аҳолига фаол тушунтириш зарурлиги қайт этилди.
Таъкидландики, Мурожаатнома юртдошларимиз томонидан якдиллик билан қўллаб-қувватланмоқда. Эксперт ва мутахассислар томонидан юқори баҳоланмоқда.
Йиғилишда партия ташкилотлари, парламентдаги фракцияси ва жойлардаги депутатлар олдига аниқ вазифалар қўйилди.
Хусусан, аҳоли ўртасида ишсизликни камайтириш, одамлар ва оилаларнинг даромадини ошириш бўйича таклифлар бериш муҳим масала экани айтилди. Ҳукумат томонидан ишлаб чиқилаётган, 2020 йил учун бандликка кўмаклашишнинг давлат дастурига таклифлар тайёрлаш кераклиги қайд этилди.
Ишсизларни касбга ўқитиш, уларга ҳуқуқий ва бошқа маслаҳатлар бериш ҳамда халқимизнинг ҳаёт даражасини юксалтириш учун меҳнатга муносиб ҳақ тўлаш тизимини шакллантириш ва аҳоли реал даромадларини ошириш бўйича “Яшаш минимуми” ҳамда “Минимал давлат ижтимоий стандартлари” тўғрисидаги қонунларни қабул қилиш бўйича ташаббуслар билан чиқиш зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Шунингдек, пенсия ва нафақаларни тайинлаш ва тўлаш тартибини қайта кўриб чиқиш, расмийлаштириш жараёнларини соддалаштириш ва бошқа долзарб ижтимоий масалалар юзасидан асосли таклифлар тайёрлаш вазифаси юклатилди.
Йиғилишда депутатлар, партия гуруҳлари фаолиятини кучайтириш, уларнинг аниқ таклифлар ишлаб чиқишига эришиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Фракция аъзолари, ҳудудий партия ташкилотлари етакчилари кун тартибидаги масала юзасидан ўз фикр-мулоҳазаларини билдиришди.
Таъкидландики, партиянинг Сайловолди дастурида аҳолининг ижтимоий ҳимоясини янада кучайтириш, фаровонлигини ошириш вазифалари устувор этиб белгиланган. Мурожаатномада мазкур йўналишда қамрови кенг, моҳиятан юксак ишлар амалга оширилиши белгиланган. Бу эса Халқ демократик партияси, унинг барча даражадаги 1600 нафарга яқин депутатлари олдида катта вазифалар турганини билдиради.
Йиғилишда Халқ демократик партияси дастурий мақсадлари рўёбга чиқишига хизмат қиладиган ташаббусларни амалга оширишда қатъият билан фаолият юритиш зарурлиги таъкидланди.
Партия фаоллари депутатларнинг фикр-мулоҳазалари асосида Мурожаатномадан келиб чиқадиган устувор вазифаларни амалга оширишга доир Халқ демократик партиясининг чора-тадбирлар дастури қабул қилинди. Ушбу дастурда партия дастурий мақсадлари билан боғлиқ 30 дан ортиқ вазифа белгиланди.

Реализация Послания Президента станет приоритетом в работе НДПУ
30 января 2020 года состоялось совместное заседание Исполнительного комитета Центрального совета Народно-демократической партии Узбекистана и парламентской фракции партии в Законодательной палате Олий Мажлиса. Заседание прошло в форме видеодиалога. В нем из территориальных студий приняли участие активисты партийных организаций на местах, около 500 депутатов местных кенгашей народных депутатов.
На заседании участники еще раз подробно изучили инициативы, выдвинутые в Послании Президента Шавката Мирзиёева Олий Мажлису, обсудили задачи, стоящие перед партийными организациями и депутатскими объединениями.
Заседание открыл председатель Центрального совета Народно-демократической партии Узбекистана, руководитель фракции партии в Законодательной палате Улугбек Иноятов.
Лидер партии особо отметил, что выдвинутые в Послании такие идеи, как «Демократические реформы — единственно правильный для нас путь», «Инициатор реформ – само общество» все глубже входят в нашу повседневную деятельность. Эффективная реализация этих идей возлагает большую ответственность на институты гражданского общества, негосударственные организации, и особенно политические партии.
В соответствии с предложением Президента, 2020 год объявлен Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики. Такое название несет в себе глубокий смысл, подразумевает огромные цели и задачи. Участники собрания отметили, что в нашем современном мире государство, в котором не развита наука и просвещение, и особенно цифровая экономика, не способна стойко шагать по пути прогресса и развития.
Как подчеркнул глава государства в целях устойчивого развития мы должны глубоко освоить цифровые знания и информационные технологии, что это даст нам возможность идти по самому короткому пути к достижению всестороннего прогресса. В современном мире цифровые технологии играют решающую роль во всех сферах.
В Послании, направленном на кардинальное обновление всех сфер жизни государства и общества, определены важные инициативы по созданию достойной жизни для нашего народа. Выдвинуты важные предложения по поднятию демократических реформ на новый уровень, решению волнующих народ актуальных проблем. Словом, каждая мысль, каждая идея и инициатива, намеченная в Послании Президента, станет прочной основой для повышения качества жизни наших соотечественников. Наша главная задача – максимально активно и ответственно действовать на пути их реализации, эффективного внедрения в нашу жизнь, отметил лидер партии.
Народно-демократической партией Узбекистана будут разработаны программа действий по реализации намеченных в Послании задач, а также «дорожные карты» по всем направлениям.
На заседании отмечалось, что прежде всего необходимо еще раз глубоко изучить выдвинутые в Послании важные предложения и инициативы активно и всесторонне разъяснить их населению с участием депутатов, специалистов различных сфер.
Было подчеркнуто, что наши соотечественники встретили Послание Президента страны с большим удовлетворением, а зарубежные эксперты и специалисты - с высоким интересом.
На заседании перед партийными организациями, парламентской фракцией и депутатами партии на местах были поставлены конкретные задачи.
В частности, отмечалось, что одним из важных и приоритетных вопросов является разработка предложений по сокращению бедности в стране, повышению доходов населения, а также предложений по Государственной программе по содействию занятости на 2020 год.
Было подчеркнуто, что партия в ближайшее время должна выступить с законодательной инициативой по принятию законов «О прожиточном минимуме» и «О минимальных государственных социальных стандартах», нацеленных на обучение профессиям безработных, предоставление им правовой консультации, формирование системы достойной оплаты труды, повышение реальных доходов населения.
Кроме того, возложена задача по подготовке обоснованных предложений по пересмотру порядка начисления и выплаты пенсий и пособий, упрощению процесса их оформления, а также другим актуальным социальным вопросам.
На заседании участники также обсудили вопросы усиления деятельности депутатов и партийных групп, достижению разработки ими конкретных и действенных предложений. Члены фракции, лидеры территориальных партийных организаций высказали свои мнения и суждения по вопросам повестки дня.
Отмечалось, что в Предвыборной программе НДПУ вопросы дальнейшего усиления социальной защиты и повышения благополучия народа определены в качестве приоритетных задач. В Послании Президента предусмотрено осуществление масштабной по своей сути и значению работы в данном направлении. А это значит, что перед депутатами Народно-демократической партии Узбекистана стоят огромные и ответственные задачи.
На заседании отмечалась, что Народно-демократической партий Узбекистана необходимо предпринять решительные действия на пути реализации своих программных целей.
На основе мнений и суждений активистов и депутатов партии была принята Программа мер НДПУ по реализации приоритетных задач, исходящих из Послания главы государства. В Программе намечено более 30 задач, связанных с программными целями партии.