Ватан – катта оила, унинг тинчлиги, тотувлиги учун ҳар биримиз масъулмиз
Ҳозирги давлат сиёсатининг энг катта мақсади халқни рози қилиш, оилаларнинг фаровонлигини таъминлаш, тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш, ижтимоий-иқтисодий масалаларни жойларда самарали ҳал этишга қаратилган. Маълумки, бу бўйича барча ҳудудлар 4 та секторга ажратилиб, ҳоким, прокурор, ички ишлар ва солиқ тизими раҳбарлари сектор бошлиқлари этиб тайинланган. Аҳолини қийнаб келаётган ижтимоий масалалар сектор раҳбарлари орқали ҳал этилиши белгиланган.
Аҳоли мурожаатларига тезроқ ечим топиш мақсадида Президентнинг Халқ қабулхоналари, Бош вазир қабулхонаси ташкил этилди. Буларнинг барчаси халқни рози қилиш, аҳолини қийнаб турган муаммоларни самарали ҳал этиш учун кўрилаётган чоралардир.
Ижтимоий тармоқлар ва ОАВ орқали дунёнинг турли давлатларида норозилик намойишлари сабаб юзага келаётган тартибсизликларни кузатмоқдамиз. Ҳокимиятга нисбатан ўз фикри, муносабатини билдириш устувор ҳуқуқлардан бири. Бу тинч йўл билан, бузғунчилик, ўт қўйишларсиз амалга оширилиши керак. Лекин охирги пайтда тинч намойишлар ортида турли хил бузғунчи кучлар ҳам ҳаракатга келиб қолди. Вазиятдан фойдаланиб, низо оловини ёқмоқчи бўлишяпти. Афсуски, бу совуқ шамол сизу биздан ҳам узоқ эмасдек туюлмоқда.
Юртни ҳам бир оилага ўхшатиш мумкин. Оилада бир кун жанжал бўлса, қирқ кунлик барака кўтарилади, деган доно халқимиз. Оиланинг тинч-тотувлиги, қўшнилар билан ўзаро муносабатларни тўғри йўлга солиш, кўпчиликнинг манфаатларини кўзловчи қарорлар қабул қилиш давлатнинг вазифаси ва бурчи. Бу йўналишда давлатимиз кейинги йилларда муҳим қарорлар қабул қилди, ўткир муаммолар босиқлик билан ҳал этиляпти. Аҳоли мурожаатларига қулоқ тутилиб, йиллар мобайнида йиғилиб қолган масалаларга босқичма-босқич ечим топиляпти. Албатта, муаммолар бир кунда ҳал этилмайди, олдинда ҳали вазифалар оз эмас. Халқ билан бамаслаҳат юзага келган масалаларга ечим топиш асосий вазифамиздир.
Бундай вазиятда тўғри муносабатда бўлиш жуда муҳим, оила тинчлигини бузишни мақсад қилган ғаразли кучлар найрангларига учиб қолмаслик керак. Муаммоларни ташқаридан келиб ҳеч ким ҳал этиб бермайди, уларни ҳамжиҳатликда, бир-биримизни тушуниб, сабр-тоқат билан ҳал этишимиз зарур, деб ўйлайман. Ана ўшанда катта оиламиз аҳил ва мустаҳкам бўлади.

Homeland is a big family, each of us is responsible for peace and harmony
The most important goal of the current state policy is to ensure the wellbeing of families, support entrepreneurs, effectively address the socio-economic issues that arise at places and meet the needs and requirements of the population. As is known, based on these aspects, all the territories of Uzbekistan are divided into 4 sectors, the heads of which are prosecutors, heads of the internal affairs system and tax service. Through sector leaders, all social issues that concern the population are addressed.
In order to quickly address the appeals of the population, the People’s Reception Offieces of the President and the Reception Office of the Prime Minister were organized. All these measures are aimed at making people happy with their life, effectively solving their problems and concerns.
These days, through social networks and the media, we observe how various riots and conflicts arise in different countries of the world. Everyone has the right to freely express their opinion and attitude to the authorities. However, this right must be realized peacefully, without the use of violence, destruction and incitement. However, as we observe today in many countries, peaceful demonstrations are growing into riots. Certain groups of people, taking this opportunity, are trying to foment conflict and disagreement among the population.
Homeland is compared with the family. According to popular wisdom: wealth leaves the house for forty days where there has been a quarrel at least once. Ensuring peace and tranquility in the family, properly establishing relationship with neighbors, making decisions that pursue the interests of everyone, is the duty and the main task of the state. Over the past few years, our country has adopted many important decrees and resolutions in this direction, all pressing problems are resolved rationally, deliberately, for the good of people. Particular attention is paid to listening to the appeals of people, the problems that have accumulated over many years are being gradually solved. Undoubtedly, all this takes time. Our main task is to solve all problems by listening and consulting with people.
In such a difficult situation, it is very important that people do not succumb to provocations, the purpose of which is to sow confusion and disagreement among the population. No one will come and solve our problems and concerns for us, we must deal with them together, understanding and supporting each other, showing patience. Only then our large family will be strong.