Ватан – катта оила, унинг тинчлиги, тотувлиги учун ҳар биримиз масъулмиз
Ҳозирги давлат сиёсатининг энг катта мақсади халқни рози қилиш, оилаларнинг фаровонлигини таъминлаш, тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш, ижтимоий-иқтисодий масалаларни жойларда самарали ҳал этишга қаратилган. Маълумки, бу бўйича барча ҳудудлар 4 та секторга ажратилиб, ҳоким, прокурор, ички ишлар ва солиқ тизими раҳбарлари сектор бошлиқлари этиб тайинланган. Аҳолини қийнаб келаётган ижтимоий масалалар сектор раҳбарлари орқали ҳал этилиши белгиланган.
Аҳоли мурожаатларига тезроқ ечим топиш мақсадида Президентнинг Халқ қабулхоналари, Бош вазир қабулхонаси ташкил этилди. Буларнинг барчаси халқни рози қилиш, аҳолини қийнаб турган муаммоларни самарали ҳал этиш учун кўрилаётган чоралардир.
Ижтимоий тармоқлар ва ОАВ орқали дунёнинг турли давлатларида норозилик намойишлари сабаб юзага келаётган тартибсизликларни кузатмоқдамиз. Ҳокимиятга нисбатан ўз фикри, муносабатини билдириш устувор ҳуқуқлардан бири. Бу тинч йўл билан, бузғунчилик, ўт қўйишларсиз амалга оширилиши керак. Лекин охирги пайтда тинч намойишлар ортида турли хил бузғунчи кучлар ҳам ҳаракатга келиб қолди. Вазиятдан фойдаланиб, низо оловини ёқмоқчи бўлишяпти. Афсуски, бу совуқ шамол сизу биздан ҳам узоқ эмасдек туюлмоқда.
Юртни ҳам бир оилага ўхшатиш мумкин. Оилада бир кун жанжал бўлса, қирқ кунлик барака кўтарилади, деган доно халқимиз. Оиланинг тинч-тотувлиги, қўшнилар билан ўзаро муносабатларни тўғри йўлга солиш, кўпчиликнинг манфаатларини кўзловчи қарорлар қабул қилиш давлатнинг вазифаси ва бурчи. Бу йўналишда давлатимиз кейинги йилларда муҳим қарорлар қабул қилди, ўткир муаммолар босиқлик билан ҳал этиляпти. Аҳоли мурожаатларига қулоқ тутилиб, йиллар мобайнида йиғилиб қолган масалаларга босқичма-босқич ечим топиляпти. Албатта, муаммолар бир кунда ҳал этилмайди, олдинда ҳали вазифалар оз эмас. Халқ билан бамаслаҳат юзага келган масалаларга ечим топиш асосий вазифамиздир.
Бундай вазиятда тўғри муносабатда бўлиш жуда муҳим, оила тинчлигини бузишни мақсад қилган ғаразли кучлар найрангларига учиб қолмаслик керак. Муаммоларни ташқаридан келиб ҳеч ким ҳал этиб бермайди, уларни ҳамжиҳатликда, бир-биримизни тушуниб, сабр-тоқат билан ҳал этишимиз зарур, деб ўйлайман. Ана ўшанда катта оиламиз аҳил ва мустаҳкам бўлади.

Самая главная цель нынешней государственной политики – это обеспечение благополучия семей, поддержка предпринимателей, эффективное решение возникающих на местах социально-экономических вопросов, удовлетворение нужд и потребностей населения. Как известно, исходя из этих аспектов все территории нашей страны разделены на 4 сектора, руководителями которых назначены прокуроры, руководители системы внутренних дел и налоговой службы. Через руководителей секторов решаются все социальные вопросы, волнующие население.
В целях оперативного решения обращений населения организованы Народные приемные Президента, Приемная Премьер-министра. Все эти меры направлены на то, чтобы люди были довольны своей жизнью, эффективно решать их проблемы и заботы.
В эти дни через социальные сети и средства массовой информации мы наблюдаем, как в различных странах мира возникают различные беспорядки и конфликты. Каждый человек имеет право на свободное выражение своего мнения и отношения к власти. Однако, это право должно быть реализовано мирным путем, без применения насилия, разрушений и подстрекательств. Однако, как мы наблюдаем сегодня во многих странах мирные демонстрации перерастают в массовые беспорядки. Определенные группы людей, пользуясь случаем пытаются разжечь конфликты и разногласия среди населения.
Родину сравнивают с семьей. Как гласит народная мудрость: в доме, где хоть один раз произошла ссора, сорок дней уходит достаток. Обеспечение мира и спокойствия в семье, правильное налаживание взаимоотношений с соседями, принятие решений, преследующих интересы всех и каждого, является долгом и главной задачей государства. За последние несколько лет в нашей стране принято множество важных указов и постановлений в данном направлении, все насущные проблемы решаются рационально, обдуманно, во благо народа. Особое внимание уделяется выслушиванию обращений народа, накопившиеся в течении многих лет проблемы поэтапно решаются. Бесспорно, все это требует времени. Наша главная задача решить все проблемы прислушиваясь и советуясь с народом.
В такой непростой ситуации очень важно, чтобы люди не поддавались провокациям, цель которых посеять смуту и разногласие среди населения. Никто не придет и не решит за нас наши проблемы и заботы, мы должны разобраться с ними сами сплотившись, понимая и поддерживая друг друга, проявив терпение. Только тогда наша большая семья будет крепкой и прочной.