ЎзХДП фракцияси аъзолари жарималар ҳақидаги меъёрга қарши чиқди
Айни дақиқаларда Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги ЎзХДП фракциясининг навбатдаги видеоконференц алоқа шаклидаги йиғилиши бўлиб ўтмоқда.
Унда дастлаб «Ўзбекистонда коронавирус инфекцияси (COVID-19) тарқалишига қарши курашиш даврида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси мажлисларини видеоконференцалоқа режимида ўтказиш бўйича вақтинчалик Регламентига ўзгартиш киритиш тўғрисида»ги Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг қарори лойиҳаси кўриб чиқилди.
Унга кўра, Қонунчилик палатасининг видеоконференцалоқа режимида ўтказиладиган мажлислари, агар мажлислар ишида палата депутатлари умумий сонининг камида ярми иштирок этса, ваколатли ҳисобланади. Бундай мажлисларда Ўзбекистон Республикасининг Конституциясини қабул қилиш, унга ўзгартишлар ва қўшимчалар киритишга йўл қўйилмаслиги белгиланмоқда.
Фракция аъзолари қуйи палата юқоридаги тартибда ишлашини тўлиқ қўллаб-қувватлади.
Тадбирда “Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга қўшимчалар киритиш ҳақида”ги қонун лойиҳаси ҳам кўриб чиқилди.
Мазкур лойиҳага кўра, кодексга янги, 1975-модда киритиляпти. Унга мувофиқ, экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилувчи органлар давлат инспекторининг текшириш ўтказишига, хўжалик юритувчи субъектларнинг ҳудудлари ва иншоотларини кўздан кечиришига йўл қўймаслик ёхуд давлат инспекторининг қонуний фаолиятига бошқача тарзда тўсқинлик қилиш, шунингдек, экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги қонун ҳужжатлари талаблари бузилишини бартараф этиш тўғрисидаги кўрсатмаларини бажармаслик, фуқароларга базавий ҳисоблаш миқдорининг бир бараваридан уч бараваригача, мансабдор шахсларга эса уч бараваридан беш бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлиши назарда тутилмоқда.
Фракция аъзоси Дилором Имомова жарималар турлари ва уларни қўлловчи ташкилотлар кўпайиши тўғри эмаслиги, бу келажакда жарималар адолатсиз қўлланилиши билан боғлиқ салбий ҳолатлар кўпайишига олиб келиши мумкинлиги, бундан аҳоли вакиллари норози бўлишини таъкидлади. Қонун лойиҳасига кескин қаршилигини билдирди.
Масъул қўмита аъзолари бунга жавобан қонун лойиҳасида жарималар миқдори оширилмагани, амалдаги миқдорлар сақланиб қолаётганини айтди.
Фракция аъзолари қатъий позиция шакллантирилишини ҳисобга олиб, қонун лойиҳаси иккинчи ўқишга киритилишини маъқуллади.

Члены фракции НДПУ выступили против нормы о введении штрафов
Очередное заседание фракции НДПУ в Законодательной палате Олий Мажлиса прошло в форме видеоконференции.
Заседание началось с обсуждения проекта Постановления Законодательной палаты Олий Мажлиса «О внесении изменений во временный Регламент по проведению заседаний Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан в режиме видеоконференцсвязи в период противодействия распространению в Узбекистане коронавирусной инфекции (COVID-19)».
В соответствии с ним, заседания Законодательной палаты, проходящие в режиме видеоконференцсвязи, являются правомочными если в их работе участвует не менее половины от общего числа депутатов палаты. В таких заседаниях не будет допущено принятие, внесение изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан.
Такой порядок работы нижней палаты был единодушно одобрен членами фракции.
На мероприятии также был рассмотрен проект Закона «О внесении дополнений в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности».
В соответствии с данным проектом закона, в кодекс предусмотрено внести новую статью 1975, согласно которой воспрепятствование проведению государственными инспекторами органов по экологии и охране окружающей среды проверки, отказ в допуске для обследования территорий и помещений хозяйствующих субъектов либо иное воспрепятствование выполнению ими служебных обязанностей, а также невыполнение физическими или юридическими лицами предписаний об устранении нарушения требований законодательства в сфере экологии и охраны окружающей среды повлекут наложение штрафа в размере: на граждан - в размере от одного до трех базовых расчетных величин, на должностных лиц – от трех по пяти базовых расчетных величин.
Член фракции Дилором Имомова отметила, что введение новых видов штрафов и числа применяемых их организаций в будущем может привести к увеличению случаев несправедливого наложения штрафов, а это, в свою очередь, усилению недовольства населения. Исходя из этого члены фракции выразили несогласие с проектом закона.
В ответ на это члены ответственного комитета отметили, что в проекте закона размеры штрафов остаются прежними.
Члены фракции, исходя из своей твердой позиции, одобрили рассмотрение проекта закона во втором чтении.