ЎзХДП фракцияси аъзолари жарималар ҳақидаги меъёрга қарши чиқди
Айни дақиқаларда Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги ЎзХДП фракциясининг навбатдаги видеоконференц алоқа шаклидаги йиғилиши бўлиб ўтмоқда.
Унда дастлаб «Ўзбекистонда коронавирус инфекцияси (COVID-19) тарқалишига қарши курашиш даврида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси мажлисларини видеоконференцалоқа режимида ўтказиш бўйича вақтинчалик Регламентига ўзгартиш киритиш тўғрисида»ги Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг қарори лойиҳаси кўриб чиқилди.
Унга кўра, Қонунчилик палатасининг видеоконференцалоқа режимида ўтказиладиган мажлислари, агар мажлислар ишида палата депутатлари умумий сонининг камида ярми иштирок этса, ваколатли ҳисобланади. Бундай мажлисларда Ўзбекистон Республикасининг Конституциясини қабул қилиш, унга ўзгартишлар ва қўшимчалар киритишга йўл қўйилмаслиги белгиланмоқда.
Фракция аъзолари қуйи палата юқоридаги тартибда ишлашини тўлиқ қўллаб-қувватлади.
Тадбирда “Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга қўшимчалар киритиш ҳақида”ги қонун лойиҳаси ҳам кўриб чиқилди.
Мазкур лойиҳага кўра, кодексга янги, 1975-модда киритиляпти. Унга мувофиқ, экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилувчи органлар давлат инспекторининг текшириш ўтказишига, хўжалик юритувчи субъектларнинг ҳудудлари ва иншоотларини кўздан кечиришига йўл қўймаслик ёхуд давлат инспекторининг қонуний фаолиятига бошқача тарзда тўсқинлик қилиш, шунингдек, экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги қонун ҳужжатлари талаблари бузилишини бартараф этиш тўғрисидаги кўрсатмаларини бажармаслик, фуқароларга базавий ҳисоблаш миқдорининг бир бараваридан уч бараваригача, мансабдор шахсларга эса уч бараваридан беш бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлиши назарда тутилмоқда.
Фракция аъзоси Дилором Имомова жарималар турлари ва уларни қўлловчи ташкилотлар кўпайиши тўғри эмаслиги, бу келажакда жарималар адолатсиз қўлланилиши билан боғлиқ салбий ҳолатлар кўпайишига олиб келиши мумкинлиги, бундан аҳоли вакиллари норози бўлишини таъкидлади. Қонун лойиҳасига кескин қаршилигини билдирди.
Масъул қўмита аъзолари бунга жавобан қонун лойиҳасида жарималар миқдори оширилмагани, амалдаги миқдорлар сақланиб қолаётганини айтди.
Фракция аъзолари қатъий позиция шакллантирилишини ҳисобга олиб, қонун лойиҳаси иккинчи ўқишга киритилишини маъқуллади.

Members of the PDPU faction opposed the norm on the introduction of fines
The regular meeting of the faction of the People’s Democratic Party of Uzbekistan in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis was held via videoconference.
The meeting began with a discussion of the draft Resolution of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis “On introducing amendments to the temporary Regulations for holding meetings of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan via videoconference during the period of counteracting the spread of coronavirus infection (COVID-19) in Uzbekistan”.
In accordance with it, meetings of the Legislative Chamber held via videoconference are competent if at least half of the total number of deputies of the chamber participate in their work. At such meetings, the adoption, introduction of amendments and additions to the Constitution of the Republic of Uzbekistan will not be allowed.
This procedure of the lower house was unanimously approved by members of the faction.
The draft Law “On introducing amendments to the Code of the Republic of Uzbekistan on Administrative Responsibility” was also considered at the event.
In accordance with this draft law, the Code provides for a new article 1975, according to which obstruction by the state inspectors of ecology and environmental protection bodies, the refusal to admit to inspect the territories and premises of business entities or otherwise impeded the performance of their official duties, as well as failure by individuals or legal entities to eliminate violations of the requirements of legislation in ecology and environmental protection will result in a fine: for citizens – in the amount of from one to three basic calculated values, for officials – from three to five basic calculated values.
Member of the faction, Dilorom Imomova, noted that the introduction of new types of fines and the number of organizations applied in the future could lead to an increase in cases of unfair fines, and this, in turn, will increase public dissatisfaction. Based on this, members of the faction disagreed with the draft law.
In response to this, members of the responsible committee noted that the fines in the draft law remain the same.
Members of the faction, based on their firm position, approved the consideration of the draft law in the second reading.