Халқ таълими вазири партиямиз Сайловолди дастури ҳақида қандай фикр билдирди?
— Партиянинг сайловолди дастурида ижтимоий адолат, ижтимоий тенглик масалаларига эътибор қаратилгани жуда муҳим аҳамиятга эга, деб ҳисоблайман.
Ҳаммамиз қонунлар тўғридан-тўғри ишлайдиган жамият тузишга ҳаракат қиляпмиз. Мана шу масалада партиямиз ҳам ўзининг муносиб ҳиссаси, овози ва сўзига эга бўлиши керак. Бунинг учун парламентда етарли ўринни эгаллаши талаб этилади. Парламентнинг муҳим йўналишларидан бири бу — давлат бюджетини тасдиқлаш масаласидир. Бунда фракциямиз аъзолари ижтимоий соҳага ажратилаётган маблағлар хусусида ўз фикрларини билдиради.
Масалан, таълим соҳасига бюджетдан ажратилаётган маблағлар ортяптими ёки камаяптими? Ялпи ички маҳсулотдаги улуши ортяптими, камайяптими, каби саволларга тўғри жавоб олиш керак. Фракциямиз аъзолари бу борада ўз позициясини қатъий билдира олса, келаси йилги бюджетни тасдиқлашда ўз таклифларини илгари суриш имконига эга бўлишади. Натижада таълим соҳасида ривожланиш, ўсиш суръати янада ортади.
Айтайлик, 12 йиллик мажбурий таълим 11 йилликка ўтгач, ажратилаётган маблағларда қандай ўзгариш бўлди? Бу саволга бюджет муҳокамаси жараёнида жавоб топамиз, деб умид қиламиз.
Яна бир масала. Кейинги пайтларда бюджетдан ортган маблағ маҳалий ҳокимликлар ҳисобида қолмоқда. Табиийки, ҳар бири ўзига яраша маблағга эга. Ушбу маблағларнинг қайси соҳага тақсимланиши бўйича ҳам маҳаллий Кенгашлар депутатлари ўз сўзига, ўз фикрига эга бўлиши керак. Мисол учун, Наманган вилоятида маҳаллий бюджетдан ортган маблағлар таълим соҳасига ажратилди. Натижада бирорта ҳам эски мактаб қолмади. Барчаси замонавий кўринишда қайта қурилди, реконструкция қилинди.
Бир сўз билан айтганда, электоратимиз манфаатлари ҳамда партиямиз ғояларини ҳимоя қила оладиган кучли депутатлар керак бўлади. Ўйлайманки, ана шунда кўзланган мақсадларга эришамиз ва сайловолди дастуримизда белгиланган вазифаларни бажарамиз.

What does the Minister of Education think about the Pre-election program of our party?
- It is noteworthy that in the party’s Pre-election program special attention is paid to issues of ensuring social justice and social equality.
We all strive to build a society in which laws work. In this matter, our party must have its own voice and its convincing word. As it is known, one of the important areas of parliament’s activity is the approval of the state budget. In order for our faction to actively participate in the process of forming the state budget, have the opportunity to express own opinion on the funds allocated to the social sphere, it needs to take a sufficient number of seats in parliament.
Are the funds allocated from the state budget for development of education increased or reduced? What is its share in GDP? These questions require specific answers. If members of our faction show their firm position on this issue, they will have the opportunity to advance their proposals when approving the budget for next year. And this, in turn, will contribute to further development of education and increase growth.
For example, how the amount of funds that was allocated from the state budget has changed after the transition from 12-year to 11-year compulsory education? We hope to get an answer to this question in the process of discussing the budget.
Another important question: how are the balances of the state budget distributed? In recent years, budget balances remain on the account of local khokimiyats. Deputies of local councils should have their word in deciding which areas these funds will be directed to. For example, in Namangan region, the remnants of the local budget are directed to the education. As a result, almost all schools were reconstructed and overhauled.
In a word, we need strong deputies capable of protecting and defending the interests of our electorate, the ideas of our party. Only then we will be able to realize our goals, fulfill the ideas and tasks outlined in our Pre-election program.