Халқ таълими вазири партиямиз Сайловолди дастури ҳақида қандай фикр билдирди?
— Партиянинг сайловолди дастурида ижтимоий адолат, ижтимоий тенглик масалаларига эътибор қаратилгани жуда муҳим аҳамиятга эга, деб ҳисоблайман.
Ҳаммамиз қонунлар тўғридан-тўғри ишлайдиган жамият тузишга ҳаракат қиляпмиз. Мана шу масалада партиямиз ҳам ўзининг муносиб ҳиссаси, овози ва сўзига эга бўлиши керак. Бунинг учун парламентда етарли ўринни эгаллаши талаб этилади. Парламентнинг муҳим йўналишларидан бири бу — давлат бюджетини тасдиқлаш масаласидир. Бунда фракциямиз аъзолари ижтимоий соҳага ажратилаётган маблағлар хусусида ўз фикрларини билдиради.
Масалан, таълим соҳасига бюджетдан ажратилаётган маблағлар ортяптими ёки камаяптими? Ялпи ички маҳсулотдаги улуши ортяптими, камайяптими, каби саволларга тўғри жавоб олиш керак. Фракциямиз аъзолари бу борада ўз позициясини қатъий билдира олса, келаси йилги бюджетни тасдиқлашда ўз таклифларини илгари суриш имконига эга бўлишади. Натижада таълим соҳасида ривожланиш, ўсиш суръати янада ортади.
Айтайлик, 12 йиллик мажбурий таълим 11 йилликка ўтгач, ажратилаётган маблағларда қандай ўзгариш бўлди? Бу саволга бюджет муҳокамаси жараёнида жавоб топамиз, деб умид қиламиз.
Яна бир масала. Кейинги пайтларда бюджетдан ортган маблағ маҳалий ҳокимликлар ҳисобида қолмоқда. Табиийки, ҳар бири ўзига яраша маблағга эга. Ушбу маблағларнинг қайси соҳага тақсимланиши бўйича ҳам маҳаллий Кенгашлар депутатлари ўз сўзига, ўз фикрига эга бўлиши керак. Мисол учун, Наманган вилоятида маҳаллий бюджетдан ортган маблағлар таълим соҳасига ажратилди. Натижада бирорта ҳам эски мактаб қолмади. Барчаси замонавий кўринишда қайта қурилди, реконструкция қилинди.
Бир сўз билан айтганда, электоратимиз манфаатлари ҳамда партиямиз ғояларини ҳимоя қила оладиган кучли депутатлар керак бўлади. Ўйлайманки, ана шунда кўзланган мақсадларга эришамиз ва сайловолди дастуримизда белгиланган вазифаларни бажарамиз.

Что думает министр народного образования о Предвыборной программе нашей партии?
- Примечательно, что в Предвыборной программе партии особое внимание уделяется вопросам обеспечения социальной справедливости и социального равенства.
Мы все стремимся построить общество, в котором работают законы. В данном вопросе наша партия должна иметь свой голос и свое убедительное слово. Как известно, одной из важных направлений деятельности парламента является утверждение государственного бюджета. Для того, чтобы наша фракция активно участвовала в процессе формирования госбюджета, имела возможность высказывать свое мнение, касательно средств, выделяемых на социальную сферу, ей необходимо занять достаточное количество мест в парламенте.
Увеличены или сокращены средства, выделяемые из госбюджета на развитие сферы образования? Какова его доля в ВВП? Эти вопросы требуют конкретных ответов. Если члены нашей фракции покажут свою твердую позицию в данном вопросе, то у них появится возможность продвигать свои предложения при утверждении бюджета следующего года. А это, в свою очередь, будет способствовать дальнейшему развитию образования, повышению темпов роста.
Например, как изменились размеры выделяемых из госбюджета средств после перехода от 12 летнего к 11 летнему обязательному образованию? Надеемся получить ответ на этот вопрос в процессе обсуждения бюджета.
Еще один немаловажный вопрос: как распределяются остатки государственного бюджета? В последние годы остатки бюджетных средств остаются на счету местных хокимиятов. Депутаты местных кенгашей должны иметь свое слово в решении на какие сферы будут направлены эти средства. К примеру, в Наманганской области остатки местного бюджета направлены в сферу образования. В результате практически все школы были реконструированы и капитально отремонтированы.
Словом, нам нужны сильные депутаты, способные защищать и отстаивать интересы нашего электората, идеи нашей партии. Только тогда мы сможем реализовать наши цели, выполнить намеченные в нашей Предвыборной программе идеи и задачи.