Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан номзод Улуғбек Иноятовнинг сайловчилар ҳузуридаги навбатдаги учрашуви Навоий шаҳрида бўлиб ўтди.
Учрашувда ёшлар, жамоат ташкилотлари аъзолари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари вакиллари, маҳаллий Кенгашлар депутатлари, партия фаоллари ва оммавий ахборот вакиллари иштирок этди.
Учрашувни Ўзбекистон Халқ демократик партияси Навоий вилоят кенгаши раиси Бахтиёр Ташев олиб борди. Ишончли вакил сайловчиларга номзоднинг таржимаи ҳолини ўқиб берганидан сўнг, номзод сўзга чиқиб дастуридан ўрин олган таклиф ва ташаббуслар мазмуни сайловчиларга тушунтириб берди.
Хусусан, номзод томонидан аҳоли бандлигини таъминлаш ҳамда камбағалликни қисқартириш бўйича ташаббусларга алоҳида тўхталиб ўтилди.
Маълумки, аҳоли бандлигини таъминлаш камбағалликни қисқартириш ҳамда аҳолининг яшаш шароитларини яхшилашнинг бош омили ҳисобланади. Шу сабабдан ҳам номзоднинг сайловолди дастурида ушбу масалага устувор аҳамият қаратилган.
Бу борада фуқароларнинг бандлигини таъминлаш, ишсизликдан ҳимоя қилиш, камбағалликни қисқартириш чораларини кўриш, оилалар, болалар, аёллар, қариялар, ногиронлиги бўлган шахсларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ва уларга ғамхўрлик қилиш бўйича бир қатор амалий таклифлар илгари сурилган.
Хусусан, ёшларнинг касб-ҳунар танлаши, бепул таълим олиши, ўқув муассасаларини тугатгандан сўнг ишга жойлашиш кафолатини мустаҳкамлаш бўйича таклиф катта ҳаётга қадам қўйиб келаётган ёш авлоднинг жамиятда ўз ўрнини топиши учун муҳим аҳамиятга эгалиги таъкидланди.
Дастурдан иш билан таъминланмаган фуқароларни, айниқса, ишсиз аёллар сонини кескин камайтиришга, фуқароларни камбағаллик ҳолатига тушиб қолишининг олдини олишга ёки камбағаллик тоифасига кириб қолган фуқароларни ундан чиқариш бўйича давлат томонидан тегишли чораларини кўриш ташаббуси ҳам ўрин олган. Учрашувда ушбу таклиф Ўзбекистон Республикасининг янгиланган Конституциясида давлат ўз зиммасига олган ижтимоий мажбуриятларга ҳамоҳанг эканлиги ҳамда мамлакатнинг ижтимоий давлат мақомига мос келиши таъкидланди.
Учрашувда янграган яна бир ташаббус – кам таъминланган, лекин, боқимандалик кайфиятида юрган фуқароларни жамиятимизнинг фаол иштирокчисига айлантириш, шунингдек, меҳнатга лаёқатли аҳолининг шахсий ташаббуслари ва уддабуронлигини рағбатлантиришдан иборат.
Шу билан бирга барқарор иш ўринлари билан таъминлашга қаратилган қонунчилик базасини ҳамда фуқароларнинг бандлигини таъминлаш тизимини такомиллаштириш, уларни ишсизликдан ҳимоя қилиш, фуқароларнинг касбий тайёргарлиги, қайта тайёрланишини ташкил этиш ва рағбатлантириш бўйича ташаббус ҳам қизғин муҳокама қилинди.
Номзод ушбу таклифлар фуқароларнинг ўз келажаги, оиласининг турмуш тарзини яхшилашга бўлган интилишларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, рағбатлантириш орқали уларни жамиятнинг фаол аъзосига айлантириш хизмат қилишига эътибор қаратди.
Аҳолини иш билан таъминлаш мақсадида якка тартибдаги тадбиркорлар ва юридик шахслар шуғулланиши мумкин бўлган соҳаларни ҳамда ўзини ўзи банд қилган деб ҳисобланадиган фаолият турлари рўйхатини кенгайтириш ҳақидаги таклиф ҳам сайловчилар томонидан қизиқиш билан кутиб олинди. Ушбу таклиф фуқароларнинг тадбиркорлик ташаббусларини рағбатлантиришга, уларга ўз ишбилармонлик имкониятларини рўёбга чиқариш учун янада қулай ва кенгроқ шарт-шароитлар яратишга, шу орқали кўпроқ фуқароларни тадбиркорликка жалб этишга хизмат қилиши таъкидланди.

Another meeting of the candidate from the People’s Democratic Party of Uzbekistan Ulugbek Inoyatov with voters took place in Navoi.
The meeting was attended by young people, members of public organizations, representatives of civil society institutions, deputies of local Councils, party activists, and media representatives.
The Chairman of the Navoi Regional Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan Bakhtiyar Tashev chaired the meeting. After the authorized person acquainted the voters with the candidate’s biography, the essence and significance of the proposals and initiatives defined in the candidate’s program were explained in detail.
In particular, the candidate paid special attention to initiatives to ensure employment and reduce poverty.
It is known that employment is the main factor in reducing poverty and improving the living conditions of the population. For this reason, this issue is given priority attention in the candidate’s election program.
In this direction, several practical proposals have been put forward to ensure the employment of citizens, protection from unemployment, reduce poverty, and provide comprehensive support and care for families, children, women, older people, and those with disabilities.
In particular, it was noted that the proposal to strengthen guarantees for young people to choose a profession, receive free education, and find employment after graduation is important for the young generation entering adulthood to find its place in society.
The Program also includes questions on a sharp reduction in the number of unemployed citizens, especially unemployed women, preventing citizens from falling into a state of poverty or taking appropriate measures by the state to remove citizens who fall into the poverty category from it.
At the meeting, it was noted that this proposal is consistent with the social obligations of the state, defined in the renewed Constitution of the Republic of Uzbekistan, as well as the country’s status as a social state.
Another initiative voiced at the meeting is to involve citizens who are underfunded, but are prone to dependency in active participation in society, as well as to stimulate the working population’s personal initiative and entrepreneurial spirit.
Along with this, an initiative to improve the legislative framework aimed at providing sustainable jobs and employment systems for citizens, protecting them from unemployment, organizing and promoting professional training, and retraining citizens was discussed.
The candidate emphasized that these proposals serve to make citizens active members of society and to strengthen their desire to improve their family status by supporting and stimulating them in every possible way.
Also, voters were interested in initiatives to expand the areas of activity that individual entrepreneurs and legal entities can engage in, as well as a list of activities carried out as self-employment to ensure the employment of the population.
It was noted that this proposal serves to stimulate the entrepreneurial initiatives of citizens and create more favorable and broad conditions for them to realize their business opportunities, thereby attracting more citizens to entrepreneurship.
The meeting was held in a warm atmosphere. The voters turned to the presidential candidate with questions of interest and expressed their opinion.
The activists of the party urged to support the program of the candidate for President of Uzbekistan from the People’s Democratic Party, as well as to take an active part in the elections, demonstrating their civic position.