Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан номзод Улуғбек Иноятовнинг сайловчилар ҳузуридаги навбатдаги учрашуви Навоий шаҳрида бўлиб ўтди.
Учрашувда ёшлар, жамоат ташкилотлари аъзолари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари вакиллари, маҳаллий Кенгашлар депутатлари, партия фаоллари ва оммавий ахборот вакиллари иштирок этди.
Учрашувни Ўзбекистон Халқ демократик партияси Навоий вилоят кенгаши раиси Бахтиёр Ташев олиб борди. Ишончли вакил сайловчиларга номзоднинг таржимаи ҳолини ўқиб берганидан сўнг, номзод сўзга чиқиб дастуридан ўрин олган таклиф ва ташаббуслар мазмуни сайловчиларга тушунтириб берди.
Хусусан, номзод томонидан аҳоли бандлигини таъминлаш ҳамда камбағалликни қисқартириш бўйича ташаббусларга алоҳида тўхталиб ўтилди.
Маълумки, аҳоли бандлигини таъминлаш камбағалликни қисқартириш ҳамда аҳолининг яшаш шароитларини яхшилашнинг бош омили ҳисобланади. Шу сабабдан ҳам номзоднинг сайловолди дастурида ушбу масалага устувор аҳамият қаратилган.
Бу борада фуқароларнинг бандлигини таъминлаш, ишсизликдан ҳимоя қилиш, камбағалликни қисқартириш чораларини кўриш, оилалар, болалар, аёллар, қариялар, ногиронлиги бўлган шахсларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ва уларга ғамхўрлик қилиш бўйича бир қатор амалий таклифлар илгари сурилган.
Хусусан, ёшларнинг касб-ҳунар танлаши, бепул таълим олиши, ўқув муассасаларини тугатгандан сўнг ишга жойлашиш кафолатини мустаҳкамлаш бўйича таклиф катта ҳаётга қадам қўйиб келаётган ёш авлоднинг жамиятда ўз ўрнини топиши учун муҳим аҳамиятга эгалиги таъкидланди.
Дастурдан иш билан таъминланмаган фуқароларни, айниқса, ишсиз аёллар сонини кескин камайтиришга, фуқароларни камбағаллик ҳолатига тушиб қолишининг олдини олишга ёки камбағаллик тоифасига кириб қолган фуқароларни ундан чиқариш бўйича давлат томонидан тегишли чораларини кўриш ташаббуси ҳам ўрин олган. Учрашувда ушбу таклиф Ўзбекистон Республикасининг янгиланган Конституциясида давлат ўз зиммасига олган ижтимоий мажбуриятларга ҳамоҳанг эканлиги ҳамда мамлакатнинг ижтимоий давлат мақомига мос келиши таъкидланди.
Учрашувда янграган яна бир ташаббус – кам таъминланган, лекин, боқимандалик кайфиятида юрган фуқароларни жамиятимизнинг фаол иштирокчисига айлантириш, шунингдек, меҳнатга лаёқатли аҳолининг шахсий ташаббуслари ва уддабуронлигини рағбатлантиришдан иборат.
Шу билан бирга барқарор иш ўринлари билан таъминлашга қаратилган қонунчилик базасини ҳамда фуқароларнинг бандлигини таъминлаш тизимини такомиллаштириш, уларни ишсизликдан ҳимоя қилиш, фуқароларнинг касбий тайёргарлиги, қайта тайёрланишини ташкил этиш ва рағбатлантириш бўйича ташаббус ҳам қизғин муҳокама қилинди.
Номзод ушбу таклифлар фуқароларнинг ўз келажаги, оиласининг турмуш тарзини яхшилашга бўлган интилишларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, рағбатлантириш орқали уларни жамиятнинг фаол аъзосига айлантириш хизмат қилишига эътибор қаратди.
Аҳолини иш билан таъминлаш мақсадида якка тартибдаги тадбиркорлар ва юридик шахслар шуғулланиши мумкин бўлган соҳаларни ҳамда ўзини ўзи банд қилган деб ҳисобланадиган фаолият турлари рўйхатини кенгайтириш ҳақидаги таклиф ҳам сайловчилар томонидан қизиқиш билан кутиб олинди. Ушбу таклиф фуқароларнинг тадбиркорлик ташаббусларини рағбатлантиришга, уларга ўз ишбилармонлик имкониятларини рўёбга чиқариш учун янада қулай ва кенгроқ шарт-шароитлар яратишга, шу орқали кўпроқ фуқароларни тадбиркорликка жалб этишга хизмат қилиши таъкидланди.

Очередная встреча кандидата от Народно-демократической партии Узбекистана Улугбека Иноятова с избирателями состоялась в Навои.
Во встрече приняли участие молодежь, члены общественных организаций, представители органов самоуправления граждан, депутаты местных Кенгашей, активисты партии и представители СМИ.
Встречу вел председатель Навоийского областного Кенгаша Народно-демократической партии Узбекистана Бахтияр Ташев. После того, как доверенное лицо ознакомил избирателей с биографией кандидата, подробно было разъяснено суть и значение предложений и инициатив, которые определены в программе кандидата.
В частности, особое внимание кандидат акцентировал инициативам по обеспечению занятости населения и сокращению бедности.
Известно, что занятость является основным фактором сокращения бедности, а также улучшения условий жизни населения. По этой причине в предвыборной программе кандидата этому вопросу уделяется приоритетное внимание.
В данном направлении выдвинут ряд практических предложений по обеспечению занятости граждан, защите от безработицы, принятию мер по сокращению бедности, осуществлению всесторонней поддержке и заботы о семьях, детях, женщинам, людях преклонного возраста, а также с инвалидностью.
В частности, отмечено, что предложение усилить гарантии выбора молодежью профессии, получения бесплатного образования, трудоустройства после окончания учебных заведений важно, чтобы молодое поколение, которое вступает во взрослую жизнь, нашло свое место в обществе.
В Программу также включены вопросы по резкому сокращению числа незанятых граждан, особенно безработных женщин, предотвращению попадания граждан в состояние бедности или принятию соответствующих мер со стороны государства по выводу из нее граждан, попадающих в категорию бедности.
На встрече отмечено, что данное предложение соответствует социальным обязательствам государства, определенным в обновленной Конституции Республики Узбекистан, а также статусу страны как социального государства.
Еще одна инициатива, прозвучавшая на встрече, заключается в том, чтобы вовлечь граждан, которые недостаточно обеспечены, но подверженны иждивенческим настроениям, в активное участие в жизни общества, а также стимулировать личную инициативу и предприимчивость трудоспособного населения.
Наряду с этим бурно обсуждена инициатива по совершенствованию законодательной базы, направленной на обеспечение устойчивыми рабочими местами и системы трудоустройства граждан, защиту их от безработицы, организацию и содействию профессиональной подготовке, переподготовке граждан.
Кандидат подчеркнул, что эти предложения служат тому, чтобы сделать граждан активными членами общества, усилить их стремление в улучшении семейного положения всячески поддерживая и стимулируя их.
Также избирателей заинтересовали инициативы расширению сфер деятельности, которой могут заниматься индивидуальные предприниматели и юридические лица, а также перечень видов деятельности, осуществляемой в порядке самозанятости в целях обеспечения занятости населения.
Отмечено, что это предложение служит стимулированию предпринимательских инициатив граждан, созданию более благоприятных и широких условий для реализации ими своих бизнес-возможностей, тем самым привлекая больше граждан к предпринимательству.
Встреча прошла в теплой атмосфере. Избиратели обратились к кандидату в Президенты с интересующими их вопросами, а также высказали свое мнение.
Выступая на встрече, активисты партии призвали поддержать программу кандидата в Президенты Узбекистана от Народно-демократической партии, а также принять активное участие в выборах, продемонстрировав свою гражданскую позицию.