Мамлакатимиз аҳолиси орасида коронавирус тарқалиши кўпайди. Шу сабабли ҳам бугундан карантин чоралари кучайтирилди. Ҳозирда кўпчилик ўзида инфекция бор-йўқлигидан шубҳаланмоқда ва текширилишни хоҳлайди.
Ҳозир туғруқ муддати етган ҳомиладорлар коронавирусга текширувсиз туғруқхонага қабул қилинмайди, бошқа одатий касаллик билан даволаниш учун ҳам, албатта, текширувдан ўтишингиз шарт.
Хўп, бу яхши чора. Лекин коронавирусга қаерда текшириш мумкин, деган саволга Тошкент шаҳрида тўртта хусусий клиника манзили берилди. Бу клиникаларда ҳар бир тест учун 220 мингдан 350 минг сўмгача хақ тўланиши керак. Тестлар сони кўп бўлгани сабабли жавоб 3 кундан 5 кунгача кечикмоқда. Ҳамма ҳам бу маблағни тўлай оладими ва энг муҳими, шунча муддат кута оладими?..
Тез тиббий ёрдам орқали шифохонага ётқизилган беморларга зудлик билан кўмак кўрсатилишида ҳам шу лабаратор текширув сабаб муаммолар туғилмоқда.
Бу текширув тиббий тилда полимераз занжирли реакция (ПЗР) деб айтилади. Замонавий ускунада, расмий маълумотга кўра, текширув 5-6 соатда бажарилиши керак.
Тошкент шаҳрининг ўзида бундай текширувни амалга оширувчи лабораториялар сони кам бўлгани сабабли беморлар 5-7 кунлаб текширув жавобини кутмоқдалар. Ҳатто бугунги кунда коронавирус инфекциясига чалинган беморлар даволанаётган баъзи шифохоналарда ҳам ушбу текширув ўтказилмагани учун тиббий ходимлар ҳам, беморлар ҳам азият чекмоқдалар.
Муаммони қандай ечиш мумкин?
Менинг фикримча, эпидемиологик вазиятга асосли ойдинлик киритиш, ахоли орасидаги саросиманинг олдини олиш, турли сабабларга кўра вирус текширувидан ўтиши лозим бўлганларга қулайлик яратиш учун барча шифохоналар ва марказий поликлиникаларда коронавирус тестини ўтказувчи лабораториялар ташкил қилиниши шарт.
ПЗР ўтказилувчи тиббий жиҳоз рақамли дастур асосида ишлагани сабабли ундан фойдаланиш қулай ва катта билим талаб қилмайди. Лаборатория учун иккита кичик хона, ускуналар жамланмаси (тўлиқ лаборатория асбоблари реагентлари билан нархи 50 минг АҚШ доллари атрофида) ва қисқа муддатли қайта тайёргарликдан ўтган врач-лаборант ёки тажрибали фельдшер- лаборант зарур бўлади.
Пандемияни енгиш учун давлат томонидан жуда катта маблағлар сарфланмоқда, аммо етарли даражада лаборатория ташкил қилмасак, ишларимиз бесамар кетади. Ҳозир аҳолининг қанчасида вирус бор, қанчаси тузалганини фақат тахмин қила оламиз.
Вирусдан қутилганимиздан кейин ҳам бу лабораториялар орқали барча турдаги инфекцияларни – СПИДдан тортиб, силгача аниқлаш мумкин бўлади.
Мақсуда Ворисова,
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Фуқароларнинг соғлиғини сақлаш масалалари қўмитаси раиси ўринбосари, ЎзХДП фракцияси аъзоси.

В последние дни в нашей стране резко увеличились случаи заражения коронавирусной инфекцией. Поэтому, было принято решение усилить карантинных мер. Сегодня многие наши соотечественники подозревают у себя коронавирусную инфекцию, хотят сдать тест и провериться.
В настоящее время беременные женщины не принимаются в родильные дома без проверки на коронавирусную инфекцию, для прохождения стандартного лечения по другим болезням также требуется результат теста на COVID-19.
Это хорошая мера для предотвращения распространения инфекции. Однако, многих сегодня интересует вопрос, где можно сдать тест на COVID-19?
В городе Ташкенте тест на коронавирус можно сдать в четырех частных клиниках. Стоимость теста в них варьируется от 220 тысяч до 350 тысяч сумов. Из-за большого количества желающих результаты приходится ждать от 3 до 5 дней. Возникает вопрос, а все ли в состоянии выложить такую сумму, а главное ждать так долго?
Именно из-за задержки результаты тестов сегодня возникают некоторые проблемы при оказании неотложной помощи больным, доставленным в больницу службой скорой помощи.
Такое лабораторное исследование в медицине носит название полимерной цепной реакции (ПЦР). По официальным данным, при помощи современного прибора результаты такого исследования должны быть готовы не позднее 5-6 часов.
В Ташкенте данный анализ можно сдать лишь в нескольких лабораториях и медицинских учреждениях, в результате чего больным опять-таки приходится ждать ответов по 5-7 дней. Задержка результатов ПЦР-тестов создает ряд проблем и в некоторых профильных больницах, где проходят лечение пациенты, зараженные коронавирусом.
Как решить проблему?
Думаю, для этого, прежде всего, необходимо дать правильную оценку сложившейся эпидемиологической обстановке, не допускать паники среди населения, для создания удобств нашим соотечественникам, которым по каким-либо причинам необходимо сдать тест на COVID-19, организовать лаборатории по сдаче ПЦР-тестов во всех больницах и центральных поликлиниках.
Медицинские приборы, с помощью которых проводятся ПЦР-тесты, работают на основе цифровой программы, они удобны и понятны в эксплуатации. Для работы в таких лабораториях требуются два небольших кабинета и соответствующее оборудование (полный комплекс лабораторного оборудования с учетом реагентов обойдется примерно в 50 тысяч долларов США), а также врач-лаборант и опытный фельдшер-лаборант, прошедшие специальную краткосрочную переподготовку.
Сегодня нашим государством расходуются огромные средства для предотвращения распространения коронавирусной инфекции в стране. Однако, если не создать достаточно лабораторий и не наладить массовое тестирование граждан, то все усилия не принесут ожидаемых результатов. Сейчас мы можем лишь предполагать, какое количество населения в действительности заражено коронавирусм, а сколько – полностью выздоровело или уже переболели.
После завершения пандемии эти лаборатории могут быть использованы для проведения анализов на все виды инфекций – от СПИДа до туберкулеза.
Максуда Ворисова,
заместитель председателя Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по вопросам охраны здоровья граждан, член фракции НДПУ