3 декабрь бутун дунёда Халқаро ногиронлар куни сифатида белгиланган. Ушбу сана муносабати билан Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг парламент қуйи палатасидаги фракцияси ва партия Марказий кенгаши ҳамкор ташкилотлар билан биргаликда видеомулоқот шаклида давра суҳбати ўтказди.
Унда Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Тиббий-ижтимоий хизматлар агентлиги, Ўзбекистон Ногиронлар, Кўзи ожизлар жамиятлари, Ўзбекистон Ногиронлар Ассоциацияси аъзолари, шу йўналишда фаолият кўрсатаётган нодавлат нотижорат ташкилотлари ходимлари, ОАВ вакиллари иштирок этди.
Мамлакатимизда ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотлар таҳлил қилинди, олдинда турган вазифалар юзасидан фикр алмашилди.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий кенгаши партия дастури мақсадларидан келиб чиқиб, электорат манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадида Ўзбекистон Ногиронлар, Кўзи ожизлар ва Карлар жамиятлари, Ўзбекистон Ногиронлар Ассоциацияси, Ўзбекистон Фахрийларни қўллаб-қувватлаш “Нуроний” жамғармаси билан меморандумлар имзолаган.
“Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонунини ишлаб чиқиш, такомиллаштириш жараёнларида партиянинг барча даражадаги депутатлари фаол иштирок этди. 50 дан ортиқ таклифлар билдирилди ва уларнинг аксарияти қонунда ўз аксини топди.
Келгуси йил 15 январидан кучга кирадиган ушбу қонун билан ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқларини таъминлаш бўйича янгича тизим юзага келади. Бу борада ҳукумат, вазирлик-идоралар томонидан қонун талаб этадиган бир қатор меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар ишлаб чиқилади.
Қонун асосида ногиронлиги бўлган шахсларни энг кўп қийнаб келаётган масала – тиббий текширув комиссиялари фаолияти такомиллашади, мурожаат қилувчи 10 календарь кунида хулосани олади. Тиббий текширувлар бепул амалга оширилади. Ногиронлиги бўлган шахслар амбулатор ва стационар тартибида имтиёзли даволанади, протез-ортопедия анжомлари билан таъминланади.
Биноларга кириб-чиқиш учун махсус йўлакчалар, пандуслар, жамоат транспортида махсус ўриндиқлар жойлаштирилади. Таълим олишнинг барча босқичларида шароит яратилиб, касб-ҳунарга ўргатиш, коллеж ва техникумларда таълим олишлари давлат ҳисобидан таъминланади.
Халқ демократик партияси фаоллари таъкидлаганидек, юртимизда ногиронлиги бўлган шахсларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш, тиббий-ижтимоий ёрдам кўрсатиш, ҳаёт сифатини яхшилаш тизимини такомиллаштириш, таълим олиш ва ишга жойлашиш масалаларида уларга ҳар томонлама кўмаклашиш бўйича бутунлай янги тизим жорий қилинмоқда.
Жумладан, 2020/2021 ўқув йилидан бошлаб олий таълим муассасаларига абитуриентлар қабулининг умумий сонидан ногиронлиги бўлган шахслар учун қўшимча равишда икки фоизли квоталар қўлланилиши жорий этилди. Натижада жорий ўқув йилида 3 мингга яқин ногиронлиги бўлган ёшларни олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилинди.
Якка тартибдаги тадбиркорлик билан шуғулланувчи I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахслар, шунингдек, I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларни ходим сифатида ёллаган якка тартибдаги тадбиркорларга қатъий белгиланган солиқнинг имтиёзли ставкаси қўлланилади.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузурида ихтисослаштирилган идора ва Ногиронлиги бўлган шахсларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси ташкил этилган.
Амалга оширилаётган ўзгаришларга қарамай, ногиронлиги бўлган шахсларни ўйлантириб келаётган муаммоли масалалар ҳам оз эмас. Ўзбекистон Ногиронлар, Кўзи ожизлар ва Карлар жамиятлари аъзолари, Ўзбекистон Ногиронлар Ассоциацияси масъуллари, партия фаоллари, депутатлар бу борада аниқ мисол ва таҳлиллар келтиришди.
Жумладан, ногиронлиги бўлган шахсларга белгиланган тиббий хизматлар жойларда вақтида кўрсатилмаётгани, протез-ортопедия воситалари етишмаслиги, жамоат транспортларида пандуслар, алоҳида жойлар билан жиҳозланмагани, бекатлар ва маршрутларда эшиттирувчи, электрон маълумотлар таблолари каби махсус воситаларнинг йўқлиги билан боғлиқ муаммолар муҳокама этилди.
Халқ демократик партиясининг парламент қуйи палатасидаги фракцияси аъзолари партия Сайловолди дастурида белгилаб олинган “Ногиронлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Халқаро конвенцияни босқичма-босқич ратификация қилиш масаласини жадаллаштириш бўйича фикр-мулоҳазалар билдиришди.
Бу борада тадбир иштирокчилари аввало халқ таълими, транспорт ва йўл инфратузилмаси, архитектура ва қурилиш, соғлиқни сақлаш, бандлик ва бошқа турли соҳаларда қулай шароитлар яратишга оид қатор масалаларга эътиборни кучайтириш зарурлигини таъкидлашди.
Мамлакатимизда “Халқаро ногиронлар куни” муносабати билан жорий йилнинг 30 ноябридан 30 декабрига қадар ўтказилиши белгиланган “Меҳр-мурувват ойлиги”да партия ташкилотлари ва барча даражадаги депутатлик бирлашмалари фаол иштирок этишмоқда. Ойлик давомида республика бўйича ногиронлиги бўлган кишилар яшайдиган 2 мингта оила ҳолидан хабар олиш, “Саховат” ва “Мурувват” уйларида учрашув ва хайрия тадбирлари ўтказилади.

3 декабря во всем мире отмечается как Международный день людей с ограниченными физическими возможностями. По случаю этой даты фракция Народно-демократической партии Узбекистана в нижней палате Парламента, Центральный совет партии совместно с партнерскими организациями провели «круглый стол» в формате видеоконференции.
В нем приняли участие представители Агентства медико-социальных услуг при Министерстве здравоохранения, обществ инвалидов, слепых Узбекистана, члены Ассоциации инвалидов Узбекистана, сотрудники неправительственных некоммерческих организаций, представители средств массовой информации.
В ходе мероприятия проанализированы проводимые в стране реформы по обеспечению прав и интересов людей с ограниченными физическими возможностями, состоялся обмен мнениями о предстоящих задачах.
Центральный совет Народно-демократической партии Узбекистана исходя из программных целей партии подписал меморандумы с обществами инвалидов, слепых и глухих Узбекистана, Ассоциацией инвалидов Узбекистана и Фондом поддержки ветеранов Узбекистана «Нуроний», направленные на защиту интересов электората.
Депутаты партии всех уровней приняли активное участие в разработке и совершенствовании Закона Республики Узбекистан «О правах лиц с инвалидностью». Было внесено более 50 предложений, большинство из которых нашли отражение в законе.
С этим законом, который вступит в силу 15 января следующего года, будет создана новая система обеспечения прав людей с ограниченными возможностями. В связи с этим правительством, министерствами и ведомствами будет разработан ряд требуемых данным законом нормативных актов.
Наиболее актуальной проблемой для людей с ограниченными возможностями является улучшение работы медицинских осмотров. Согласно новому закону данная система будет усовершенствована, обращающийся будет получать заключение в течение 10 календарных дней. Медицинские осмотры будут проводиться бесплатно. Инвалиды будут обеспечены лечением в амбулаторных и стационарных условиях на льготной основе, обеспечены протезно- ортопедическим оборудованием.
У входов и выходов из зданий будут построены специальные коридоры, пандусы, специальные места в общественном транспорте. Условия для лиц с инвалидностью будут созданы на всех этапах образования, профессиональное обучение в колледжах и техникумах будет осуществляться за счет государства.
По словам активистов Народно-демократической партии Узбекистана, в нашей стране внедряется совершенно новая система государственной поддержки людей с ограниченными возможностями, оказания им медицинской и социальной помощи, повышения качества жизни, образования и занятости.
Так, с 2020/2021 учебного года введена дополнительная двухпроцентная квота для лиц с ограниченными возможностями от общего числа абитуриентов, поступающих в высшие учебные заведения. В результате в текущем учебном году около 3000 молодых людей с инвалидностью были приняты в высшие учебные заведения.
По льготной ставке налога будут облагаться инвалиды I и II групп, занимающиеся индивидуальным предпринимательством, а также индивидуальные предприниматели, нанявшие на работу инвалидов I и II групп.
При Министерстве здравоохранения будет организовано специализированное ведомство, а также Фонд поддержки инвалидов.
Несмотря на происходящие положительные изменения, есть еще много проблемных вопросов, беспокоящих людей с инвалидностью. Члены обществ инвалидов, слепых и глухих Узбекистана, ответственные лица Ассоциации инвалидов Узбекистана, активисты и депутаты партии привели конкретные примеры и анализы в этом направлении.
В частности, обсуждались вопросы, связанные с несвоевременным оказанием соответствующих медицинских услуг инвалидам, недостатком протезно-ортопедических средств, пандусов и специальных мест в общественном транспорте, отсутствием специального оборудования и электронных табло на станциях и маршрутах.
Члены фракции Народно-демократической партии Узбекистана в нижней палате парламента высказали свое мнение об активизации рассмотрении вопроса о постепенной ратификации, изложенной в предвыборной программе партии.
В этой связи участники подчеркнули, что необходимо уделить серьезное внимание на ряд вопросов, и в первую очередь, создание благоприятных условий для лиц с инвалидностью в сфере народного образования, транспортной и дорожной инфраструктуры, архитектуры и строительства, здравоохранения, занятости и других сферах.
Партийные организации и депутатские объединения всех уровней принимают активное участие в «Месячнике милосердия», который проводится в нашей стране по случаю Международного дня инвалидов с 30 ноября по 30 декабря этого года. В рамках месячника представители партии навестят 2 тысячи семей, в которых проживают лица с инвалидностью, окажут им необходимую помощь, организуют встречи и благотворительные акции в домах «Саховат» и «Мурувват».