Бугун Ўзбекистон Халқ демократик партияси Тошкент вилоят кенгашининг пленуми бўлиб ўтди. Унда партия ташкилоти ва депутатлик бирлашмаларининг фаолияти танқидий таҳлил қилинди.
Ҳудудда электорат манфаатларини ҳимоя қилиш, маҳаллий ҳокимлик идоралари фаолияти устидан депутатлик ва жамоатчилик назоратини ўрнатиш, мурожаатларни ҳал этиш борасидаги кўрсаткичларни яхшилаш кераклиги ҳақида фаоллар ва депутатларнинг фикр-мулоҳазалари тингланди.
Пленумда ташкилий масала ҳам кўриб чиқилди. Умаралиев Акмалжон Акбаралиевич Халқ демократик партияси Тошкент вилоят кенгаши раиси вазифасига сайланди.
Акмалжон Умаралиев 1974 йилда Оҳангарон туманида туғилган. Тошкент давлат техника университети ҳамда Тошкент давлат иқтисодиёт университетини тамомлаган.
Турли йилларда Ўзбекистон Халқ демократик партияси “Истиқбол” ёшлар қаноти етакчиси, Республика Маънавият тарғибот маркази Тошкент вилояти бўлими раҳбари, Ўзбекистон металлургия ва машинасозлик саноати тармоқлари ходимлари касаба уюшмаси республика кенгаши раиси ўринбосари вазифаларида самарали меҳнат қилган.
А.Умаралиев 2015-2019 йилларда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлигига сайланган, Халқ демократик партияси фракцияси аъзоси бўлган.
2020 йилдан Тошкент вилояти ҳокимининг ёшлар сиёсати, ижтимоий ривожлантириш ва маънавий-маърифий ишлар бўйича ўринбосари вазифасини бажарган.
Пленумда Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши раиси, Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги партия фракцияси раҳбари Улуғбек Иноятов иштирок этиб, вилоят партия ташкилоти ва депутатлик бирлашмаларининг долзарб вазифалари ҳақида сўз юритди.

Избран председатель Ташкентского областного совета
Состоялось пленарное заседание Ташкентского областного совета Народно-демократической партии Узбекистана. На нем была критически проанализирована деятельность партийных организаций и депутатских объединений.
Были заслушаны мнения и суждения активистов и депутатов о необходимости усиления работы по защите интересов электората в регионе, установления депутатского и общественного контроля за деятельностью местных органов власти, улучшения показателей решения обращений граждан.
На пленуме также был рассмотрен организационный вопрос. Умаралиев Акмалжон Акбаралиевич был избран председателем Ташкентского областного совета Народно-демократической партии Узбекистана.
Акмалжон Умаралиев родился в 1974 году в Ахангаранском районе. Окончил Ташкентский государственный технический университет и Ташкентский государственный экономический университет.
В разные годы работал лидером молодежного крыла Народно-демократической партии Узбекистана «Истикбол», руководителем Ташкентского областного отделения Республиканского центра пропаганды духовности, заместителем председателя Республиканского Совета профсоюза работников металлургических и машиностроительных отраслей промышленности Узбекистана.
В 2015-2019 годах А. Умаралиев был избран депутатом Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, являлся членом фракции Народно-демократической партии Узбекистана.
С 2020 года занимал должность заместителя хокима Ташкентской области по вопросам молодежной политики, социального развития и духовно-просветительской работе.
В пленуме принял участие председатель Центрального Совета НДПУ, руководитель фракции партии в Законодательной палате Олий Мажлиса Улугбек Иноятов и рассказал о текущих актуальных задачах областных партийных организаций и депутатских объединений.