Сўл партия билан Ўзбекистоннинг бугуни ва келажаги ҳақида катта суҳбат
Ўзбекистон, Тошкент - АН Podrobno.uz. Сўнгги вақтларда энг мунозарали масалалардан бири – давлат идораларига давлат тилидан бошқа тилда мурожаат қилишни тақиқлаш – бу масала фақат унга қатъий қарши чиққан Ўзбекистон Халқ демократик партияси депутатлари туфайли ҳал этилди. Уларнинг раҳбари Улуғбек Иноятов таъкидлаганидек, мисол учун, ўзбек тилини билмайдиган ўзбекистонликлар тез ёрдам ёки ИИБга қандай мурожаат қиладилар? Бир инсон ўзини ёмон ҳис қилса-ю, унга ёки унинг қариндошига: илтимос, давлат тилида гапиринг, дейиладими?
ЎзХДП – бугунги кунда мамлакатнинг сўл партияси бўлиб, рақиблар уни кўпинча компартиянинг меросхўри, деб аташади. Партия мафкураси давлатнинг ижтимоий тараққиётига йўналтирилган. Лекин партия бошқалардан фарқли ўлароқ, ижтимоий тармоқларда “пиар” қилмайдиган, аксинча, енг шимариб “далада” ишлайдиган, фуқаролар муаммоларини ҳал қиладиган энг оммавий сиёсий ташкилот эканини таъкидлайди.
Podrobno.uz мухбири Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши раиси Улуғбек Иноятов билан ҳозирги шароитда социализмнинг имкони борми, нима учун баъзи амалдорлар ўз ўй-фикрларини ўзгартиришни хоҳламайди, шунингдек, агар партия президентлик сайловида ғолиб бўлса, қандай режаларни ўз олдига қўйганлиги ҳақида суҳбатлашди.
— Мамлакат аҳолиси кўпинча барча партиялар бир хил, дейди. Бунинг сабаби партиянинг аниқ белгиланган мафкурага эга эмаслигидан бўлса керак. Бу масала бўйича сизнинг фикрингиз ва ЎзХДП мафкураси қандай?
— Четдан қараганда халққа барча партиялар бир хилдек кўриниши мумкин – уларнинг бари ўз дастурий мақсадларини амалга ошириш ниятида ҳокимият учун курашадилар. Аслида ҳам шундай бўлиши керак, бу бутун дунёда партиянинг муҳим вазифаларидан бири. Айнан шу нарса барча партияларни жамиятдаги ўрни ва вакиллик давлат ҳокимияти тизимига қараб бирлаштиради.
Муаммо мафкуравий тафовутларда ҳам эмас. Сайловчилар сайловларда мафкурага овоз бермайдилар – улар сиёсатчи эмаслар, уларни мафкуравий тафовутлар жалб қилмайди. Улар фуқароларнинг ҳаётий манфаатлари ва эҳтиёжларига дахлдор муаммоларни ҳал этиш учун у ёки бу партия таклиф қилаётган амалий чора-тадбирлар учун овоз берадилар. Партияларнинг муаммоларни белгилаш ва уларни ҳал этишга ёндашувлари эса турлича.
Бизнинг асосий мақсадимиз мамлакатда ижтимоий давлат асосларини шакллантиришдан иборат. Яъни, Конституцияда мустаҳкамланган ижтимоий ҳуқуқларнинг амалга оширилишини ишончли кафолатлайдиган ва унга муҳтож бўлганларнинг барчасининг асосий ҳаётий эҳтиёжларини қондириш учун етарли ижтимоий ҳимоя билан таъминлайдиган — давлат. Шу сабабли, бугунги кунда умумий қабул қилинган таснифга кўра, биз сўл қанот партиямиз.
Ҳа, биз қайсидир масалаларда бошқа партиялар билан кесишамиз, лекин бир вақтнинг ўзида фикрлашимиз турлича. Мисол учун, биз ҳам худди рақибимиз – ЎзЛиДеП каби иш ўринлари яратиш тарафдоримиз. Бу масалада биз кўпчилик инсонларни барқарор иш ва доимий даромад билан таъминлаши мумкин бўлган катта заводлар қуриш, йирик қишлоқ хўжалиги корхоналари яратиш тарафдоримиз. Либераллар ҳам мамлакат иқтисодиётида саноатнинг улушини сезиларли даражада оширишни қўллаб-қувватлайди.
Бироқ шу билан бирга, ижтимоий йўналтирилган иқтисодиётда давлатнинг тартибга солувчи ролини мустаҳкамлаш зарур, деб ҳисоблаймиз. ЎзЛиДеП эса бозорни эркинлаштириш ва иқтисодиётда давлат иштирокини камайтиришни қўллаб-қувватлайди.
Бизнинг электорат аҳолининг заиф қатламларидан иборат: пенсионерлар, кўп фарзандли оилалар, ишга лаёқатли, лекин ишсиз инсонлар, етимлар, имконияти чекланганлар. Давлат ҳаммасини ҳимоя қилиши керак. Зеро, ижтимоий ҳимоя бўлмаса, беқарорлик бошланади: иқтисод ва тинчлик қулай бошлайди. Биз бошқалардан шу билан фарқ қиламиз.
Кимлардир биз давлатга фойда келтирмайдиган инсонларни ҳимоя қилишимизни айтиши мумкин. Лекин инсон ишлаши ва ўз юртига фойда келтириши учун иш ўринлари яратиш зарур. Ногиронларга шароит яратиб берсангиз, улар жамиятга мослашиб, унда ўз ўрнини топа оладилар ҳамда улар ҳам ривожланишга ўз ҳиссаларини қўшишни бошлайдилар. Ҳа, бундай иш ўринлари иш берувчига қимматроққа тушади: улар учун алоҳида шароит, реабилитация зарур.
Ёки меҳнат муҳожирларини олайлик. Уларнинг қанчаси ўз кучи билан чет элга кетди? Уларнинг оиласи, фарзандлари бор, уларни боқиш керак. Ўзбекистон ҳозирча ҳаммани иш билан таъминлай олмайди: бизнинг меҳнат ресурсларимиз жуда катта, ёшларнинг ўзи умумий аҳолининг 60 фоизини ташкил этади. Шу сабабли уларни талабгир соҳаларга ўқитиш, чет элда қонуний ва муносиб ишлашлари учун шароит яратиш зарур.
Либераллар ўз дастурий мақсадларида тадбиркорлар манфаатидан келиб чиқиб, кичик ва ўрта бизнесни ривожлантириш учун қулай шарт-шароитлар яратишга интилмоқда. Улар бу йўналишни аҳоли бандлиги ва барқарор даромадини таъминлашда асосий йўналиш, деб ҳисоблайдилар.
Бундай фарқлар жамият двигателидир. Ҳеч бир партия жамиятнинг барча муаммоларини қамраб ололмайди. Шунинг учун ҳар бир партия бу вазифанинг қандайдир қисмини ўз зиммасига олиб, ўз электоратининг манфаатларини ҳимоя қилади ва илгари суради.
— Замонавий глобал ривожланиш шуни кўрсатмоқдаки, капитализм аксарият давлатларнинг умидларини оқламади, уларнинг кўпчилиги яна давлат ўз аҳолиси ҳақида кўпроқ қайғурадиган гибрид социализмнинг моделини жорий қилишга уринмоқда. Бундай позиция сизга яқинми, сиз социалистик тезисларга қўшиласизми?
— Менимча, дунё аллақачон давлат ва ижтимоий тузумни, иқтисодий муносабатларни капитализм ва социализмга бўлишнинг ибтидоий оқ-қора схемасига тўғри келмай қолган. Давлатнинг аҳоли манфаатлари учун қайғуриши нуқтаи назаридан 2015 йилда 190 дан ортиқ мамлакатларнинг аксарияти томонидан 2030 йилгача барқарор ривожланиш мақсадларини қабул қилган Бирлашган Миллатлар Ташкилотини бугунги кунда “асосий социалист”, деб аташ мумкин.
Ҳа, барча мақсадларимизнинг бошида кучли ижтимоий ҳимоя билан унга муҳтож инсонларни таъминловчи самарали ижтимоий сиёсатни амалга ошириш турибди. Ва биз давлат ўз фуқароларининг асосий ҳимоячиси, деб ҳисоблаймиз. Бироқ, биз Социалистик интернационал таркибига кирувчи социал-демократик партияларнинг мафкураси ва стратегиясини фаолиятининг асосини ташкил этувчи демократик социализмнинг тамойилларига қўшилмаймиз.
Биз ёши, жинси, ногиронлиги мавжудлиги, миллати, дини ва ижтимоий мавқеидан қатъи назар, барча инсонларнинг ижтимоий, иқтисодий ва сиёсий ҳаётда фаол иштирокини қўллаб-қувватлайдиган ва рағбатлантирадиган халқ демократиясининг тарафдоримиз. Шу жумладан, аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини ҳам.
— Партияларнинг баъзи депутат ва раҳбарлари ижтимоий тармоқларда жуда ҳам фаол. Ўз навбатида, ЎзХДП ахборот майдонида тез-тез пайдо бўлмайди. Ижтимоий тармоқлардан муайян воқеаларга муносабатни кузатиш ва сайловчилар билан мулоқот қилиш воситаси сифатида фойдаланасизми?
— Албатта, биз Интернетдан ва бошқа воситалардан фойдаланамиз: бизнинг сайтимиз, каналларимиз, газетамиз бор, биз ОАВ янгиликларини, “Жамоатчилик фикри” сўровларини кузатиб борамиз. Ва, албатта, сукут сақлашнинг иложи бўлмаганда, биз ҳаракат қиламиз. Лекин бизнинг сўзларимиз ва ҳаракатларимиз босиқ ва вазмин. Ахир бизнинг партиямиз 30 ёшда, ва ўйлайманки, биз кўпроқ фундаменталмиз ва кўпроқ вақтимизни аниқ масалаларга сарфлаш керак, деб ҳисоблаймиз.
Бизда 10 минг бошланғич партия ташкилоти, туманларда бевосита халқ билан ишлаб, муаммоларни аниқлайдиган ва уларни ҳал этиш бўйича чоралар кўрадиган депутатлик гуруҳлари мавжуд. Биз улар билан фаол алоқа қиламиз, улар бизнинг жойлардаги кучимиздир. Ва агар биз тармоқда қандайдир янгилик ҳақида ўқисак, жойлардаги депутатлик корпусидан муаммони ўрганишни сўраб, ўз текширувимизни ўтказамиз.
Жойлардаги кун тартибидан келиб чиққан ҳолда биз ўз лойиҳаларимизни, дастурларимизни ишлаб чиқамиз. Ҳамма партия ҳам бу ишни бажаролмайди. Сайловчиларнинг ишончига сўзлар билан эмас, ҳаракат билан эришиш мумкин. Масалан, биз сўнгги йилларда ногиронлиги бор фуқаролар муаммоларига катта эътибор қаратмоқдамиз. Ва мамлакат раҳбарияти биз кўтараётган масалаларга эътибор бераётгани ва улар бўйича қарорлар қабул қилаётгани бизни қувонтиради. Хусусан, бундай фуқароларга ижтимоий бошпана ажратилиб, ишга жойлаштирила бошланди.
— Фракциянгизнинг аксарият депутатлари барча Ўзбекистон фуқаролари ҳокимият идораларига фақат давлат тилида мурожаат қилишлари ҳақидаги таклифга қарши овоз берди. Нима учун?
— Биз қонун лойиҳасининг фақат 12-моддасига қарши чиқдик. Ўзбекистон халқи кўп миллатлидир ва унинг вакиллари ўз тилларида сўзлашиш ҳуқуқига эгалар. Бу Конституцияда қайд этилган. Шундан келиб чиқиб, биз давлат тили билан бир қаторда бошқа тилларда ҳам мурожаат қилиш ҳуқуқини талаб қилдик.
Бир тасаввур қилиб кўринг, ўзбек тилини билмайдиган инсонлар қандай қилиб тез ёрдам ёки ИИБга мурожаат қилиши мумкин? Инсон ўзини ёмон ҳис қилиб турганда, унга ёки унинг қариндошига, илтимос, давлат тилида гапиринг, дейишса... Бу – бемаънилик. Шу сабабли ҳам бизнинг кўпчилик депутатларимиз ушбу бандга қарши чиқдилар. Биз қонунларни қабул қилаётганда ижро этувчиларга нисбатан инсонийроқ муносабатда бўлишимиз зарур.
— Алишер Қодировнинг фикрича, Халқ демократик партияси аъзоларининг давлат тилига бўлган муносабати жиддий эмас. Бу баёнотга қандай муносабат билдирасиз? Ва ўзбек тилини ривожлантириш учун нималар қилиш керак?
— Ҳар бир мамлакат давлат тили тараққий этишини таъминлаши зарурлиги табиий ҳол. Лекин айтишим мумкинки, рад этилган модда бу мавзуда асосли эмас, у ўзбек тили ривожига таъсир қилмайди. Умумий олганда, унинг устуворлиги Қонундаги бошқа бандлар билан яхши ҳимояланган.
Давлат тили ҳақидаги қонунга 30 йил тўлди, лекин бизда ҳали ҳам ўзбек тилининг аниқ методологияси мавжуд эмас. Биз ўзбек тилини ўрганишга илмий ёндашув, манбаларни ўзбек тилига ўгириш ва ютуқларимизни бошқа тилларга таржима қилиш ҳақида ўйлашимиз керак. Бизнинг олимлар ҳанузгача ўзбек тилининг қайси графикада бўлиши кераклиги устида баҳслашадилар. Бундан ташқари, биз хорижий тиллар учун стандартлар мавжудлигини биламиз – А, В ва C даражалари инсоннинг қандай ваколатларга эга бўлиши кераклигини, қанча сўзни билиши кераклигини ва қандай даражада ўқиш, ёзиш ва гапириш кераклигини аниқлайди. Бироқ, ўзбек тилини билиш стандарти ҳали ишлаб чиқилмаган. Ана шу ҳақида ўйлашимиз, устида ишлашимиз керак.
— Ҳамкасбингизнинг ноанъанавий ориентацияга эга шахсларни мажбурий даволаш ва мамлакатдан чиқариб юбориш борасида билдирган фикрига қандай муносабат билдирасиз?
— Келинг, кейинги саволга ўтамиз. Бу жуда нозик масала, биз унга изоҳ бермаймиз. У камчилик инсонларга тегишли, лекин жуда кўпчиликни безовта қилади. Келинг, яхшиси, глобал нарсалар ҳақида суҳбатлашамиз.
— Яқинда Бойсун туманида ЎзХДП депутати дўппослангани ҳақида хабар берилди. Депутатлар тез-тез жисмоний зўравонликка дуч келадиларми?
— Икки йиллик раислик давримда мен фақат битта шундай ҳолат ҳақида эшитдим. Кўпинча маҳаллий Кенгашлар депутатлик мақомидан ноўрин нутқлари, гўёки коррупцион ҳаракатлари сабабли маҳрум этилади. Бироқ, ушбу коррупцион ҳаракатларнинг исботланганлиги ёки йўқлиги, маълум эмас. Мандатдан маҳрум қилиш фақат суд қарори мавжуд бўлганда амалга оширилади. Мандат халқ томонидан берилади ва улар овоз бериш йўли билан халқ депутатлари қарори билан ундан маҳрум этилади.
— Дарвоқе, яқинда Андижоннинг бир гуруҳ депутатлари Президентга очиқ хат йўллади. Партия бу ҳолат ҳақида қандай фикрда? Маҳаллий депутатлар қанчалик ваколатларга эга, маҳаллий ҳокимият органлари уларга босим ўтказадими?
— Ғазаблантирувчи ҳодиса. Қонунда депутатларнинг ҳуқуқлари белгилаб қўйилган, лекин маҳаллий Кенгаш регламенти йўқ. Улар ўз ишларини турли йўриқномаларга мувофиқ олиб борадилар. Қонунчилик палатаси депутатлари учун бундай регламент мавжуд бўлиб, у халқ вакилларининг ваколатлари ва ҳуқуқлари чегарасини белгилайди. Маҳаллий кенгашларда бундай аниқлик йўқ. Эҳтимол, бу камчилик шундай ҳолатларга сабабчидир.
Умумий олганда, депутатлар қонун ҳимоясида, лекин бу баъзи амалдорларнинг маданияти ва аҳлоқига ҳам боғлиқ масала. Бугунги кунда атроф-муҳитнинг ахборот мазмуни юқорилиги туфайли жамият психологияси кўз олдимизда ўзгариб бормоқда, одамлар ноқонуний ҳаракатларга зудлик билан муносабат билдирмоқда. Бироқ айрим амалдорлар учун ҳамма нарса аввалгидек қолмоқда. Уларнинг хонлик давридагига ўхшаш қарашлари юқори лавозим столга мушт уриб, “ҳаммаси мен айтгандай бўлади”, дейишга ҳуқуқ бермаслигини англашга имкон бермайди. Ҳамма нарса қонун доирасида бўлиши керак. Агар уларга нисбатан жазо қўлланилса, улар ҳам қачондир ўзгаришлар вақти келганини англайдилар.
— Партиянинг бу йилги режалари қандай? ЎзХДП президентлик сайловига тайёргарликни бошладими, сиз Ўзбекистон халқига нималарни таклиф этмоқчисиз?
— Бизнинг жуда катта режаларимиз бор. Март ойининг бошида биз бу сайловда иштирок этишимизни айтган эдик ва дарҳол президентликка номзодимиз дастурини ишлаб чиқишга киришдик. Қурултой номзоди августда аниқланади. Дастур деярли тайёр ва экспертизадан ўтказилмоқда. Биз аввалги сайловолди дастурларини таҳлил қилдик, ғояларимизнинг деярли ярми қайсидир даражада амалга оширилди – қонунлар қабул қилинди, ўзгаришлар бошланди. Шу сабабли уларга янгича нуқтаи назардан разм солдик, халқаро экспертларнинг фикр-мулоҳазаларини ҳам ҳисобга олдик.
Биз кўтарадиган масалалардан бири яшаш минимумини аниқлашдир. Биз Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигига тегишли қонун лойиҳасининг концепциясини ишлаб чиқиб, тақдим этдик, шунинг учун улар ўз фикрларини билдиришлари, шунингдек, давлат дастурлари ва қоидаларини ишлаб чиқишда бизнинг фикрларимизни ҳисобга олишлари мумкин.
Кўпчилик экспертлар Ўзбекистон бундай қонунни қабул қилишига ҳали эрта – давлатнинг иқтисодий аҳволи унинг ижросини таъминлашга йўл қўймайди, давлат барча харажатларни қоплай олмайди, деган фикрда. Биз ҳам барчаси бирданига бўлади, демаяпмиз. Лекин маълум вақтдан кейин биз қонун доирасида қабул қилинадиган стандарт миқдордан фойдаланишга ҳам етиб келамиз.
Биз аҳолини арзон ва сифатли уй-жой билан таъминлаш учун ечимлар таклиф қиламиз. Одамлар хизматлар нархи қандай шаклланишини билишлари учун коммунал хизматлар нархларини очиқ қилиш зарур, деб ҳисоблаймиз. Шунингдек, биз иш ўринлари яратиш, озиқ-овқат маҳсулотлари нархларини тартибга солиш масалаларига ҳам тўхталамиз.
Бундан ташқари, Ўзбекистонда пенсиялар ҳақида кўп гапирилади, лекин кам бажарилади. Тўғри, 1 июндан бошлаб нафақаларни белгилашнинг янги тартиби жорий этилди, лекин аҳвол ҳозирча аввалгидек қолмоқда. Ҳозирги кунда бизда “бирдамлик” (“солидар”) пенсия тизими амал қилади, аммо биз янги шаклларга ўтишимиз керак – пенсия таъминотида нафақат давлат ва ишчи аҳоли, балки бошқа иштирокчилар ҳам қатнашиши керак. Инсонларга ўз пенсияларига пул йиғиш имконини бериш керак.
Ҳозирда кўплаб хусусий болалар боғчалари бор, лекин ҳаммада ҳам уларга болаларини бериш имкони мавжуд эмас. Шу сабабли биз давлат мактабгача таълим муассасалари чекка қишлоқ жойларида қурилиши учун ҳаракат қиламиз. Шунингдек, кам таъминланган оилаларнинг иқтидорли болалари учун мусиқа ва санъат мактабларида бепул ижодий таълимни ташкил этишни фойдали, деб биламиз. Ногиронларга таълим бериш квоталарини кўпайтириш зарур, деб ҳисоблаймиз. Бу биз таклиф қилмоқчи бўлган нарсанинг кичик бир қисми.
— Президент ҳокимларни халқ сайлаши керак, лекин бунга сайловчилар ҳам, сайланадиганлар ҳам тайёр бўлиши керак, деб кўп айтган. Ўзбекистон ҳокимлар сайловига тайёрми, нима деб ўйлайсиз? Бу масалани илгари сурасизми?
— Синаб кўрмагунимизча, бунга тайёр эканлигимизни била олмаймиз. Ўйлайманки, биз бирон-бир ривожланган инфратузилмага эга шаҳарда тажриба қилиб кўришимиз зарур. Бу биринчи тажриба бўлади, хатолар бўлади, албатта, лекин биз секин-аста шу хатолардан сабоқ оламиз. Дарҳақиқат, яқинда Қозоғистонда акимлар сайлови тўғрисида қонун қабул қилинди.
Ҳа, бу масала бизнинг сайловолди кампаниямиз кун тартибида. Фикримизча, кучли фуқаролик жамияти айнан шу йўлдан бориши керак. Депутатлар кенгаши раиси ҳоким бўлмаслиги ва у халқ сайлаган вакиллар олдида ҳисоб бериши керак. Шунда депутатнинг мақоми ҳам ошади.
Албатта, муайян вақт ичида биз кўп нарсаларга эришдик. Ахир аввал қандай эди? Ҳамма жим ўз иши билан шуғулланарди. Ҳозир эса Ўзбекистон очиқ, инсонларнинг онги ўзгариб бормоқда, депутатлар ўз овозига эга, фаол муҳокама, танқид қила оладилар, мансабдорларга очиқ савол бера оладилар. Аввал амалдорлар ўзлари депутат эдилар – халқ таълими, соғлиқни сақлаш, коммунал хизмати бўлими бошлиқлари халқ вакиллари эди. Бахтимизга, ҳозир вазият деярли ўзгарди. Фақат ҳокимлардан халқ вакиллари кенгашини бошқариш ҳуқуқини олиш қолди.

Один из самых резонансных вопросов последнего времени – запрет на обращение в госорганы на других языках, кроме национального, – удалось решить только благодаря депутатам Народно-демократической партии Узбекистана (НДПУ), которые резко выступили против. Как заметил их лидер, Улугбек Иноятов, а как, например, узбекистанцы, которые не знают узбекского, будут обращаться в скорую помощь или милицию. Человеку будет плохо, а ему или его родственнику скажут: пожалуйста, говорите на государственном языке?
НДПУ – сегодня это единственная левая партия страны, которую конкуренты часто называют наследницей компартии. С одной стороны, в этом есть доля правды: в основе идеологии партии – ориентация на социальное развитие государства. Но в партии утверждают, что они самая народная политическая организация, которая, в отличие от других, не пиарится в соцсетях, а работает засучив рукава "в поле", решая проблемы граждан.
Корреспондент Podrobno.uz побеседовал с председателем Центрального совета Народно-демократической партии Узбекистана Улугбеком Иноятовым о том, возможен ли социализм в современных условиях, почему некоторые чиновники не хотят менять свое мышление, а также планах, которые партия ставит перед собой, если выиграет президентские выборы.
– Население в стране часто говорит, что все партии одинаковые. Вероятно, это происходит потому, что у партий нет четко выраженной идеологии. Каково ваше мнение по этому вопросу, и какова идеология НДПУ?
– Со стороны народу может показаться, что все партии одинаковы – все они борются за власть, чтобы реализовать свои программные цели. Но так и должно быть, во всем мире это – одна из важных функций партий. Это то, что объединяет все партии по их месту в обществе и системе представительной государственной власти.
Вопрос и не в идейных разногласиях. Избиратели на выборах голосуют не за идеологию – они не политики и идейные разногласия их не привлекают. Они голосуют за те практические меры, которые та или иная партия предлагает для решения проблем, затрагивающих их жизненные интересы и потребности. А подходы к обозначению проблем и путей их решения у партий разные.
Наша главная цель – формирование в стране основ социального государства, надежно гарантирующего осуществление закрепленных в Конституции социальных прав и обеспечивающего всем, кто в этом нуждается, социальную защиту, достаточную для удовлетворения их основных жизненных потребностей. Именно поэтому, в соответствии с общепринятой сегодня классификацией, мы – левая партия.
Да, в каких-то вопросах мы пересекаемся с другими партиями, но в то же время расходимся во мнениях. К примеру, мы так же, как и наш конкурент – УзЛиДеП – ратуем за создание рабочих мест. В этом вопросе мы выступаем за строительство больших заводов, создание крупных сельскохозяйственных предприятий, которые могли бы обеспечить стабильной работой и постоянным доходом больше людей. Либералы также выступают за значительное повышение доли промышленности в экономике страны.
Однако при этом мы считаем необходимым укрепление регулирующей роли государства в социально ориентированной экономике. УзЛиДеП же выступает за либерализацию рынка и сокращение государственного присутствия в экономике.
Наш электорат – уязвимые слои населения: пенсионеры, многодетные семьи, трудоспособные, но безработные люди, сироты, люди с ограниченными возможностями. Государство должно защищать их всех. Ведь если не будет социальной защиты, начнется дестабилизация: экономика и спокойствие начнут рушиться. Этим мы отличаемся от других.
Кто-то может сказать, что мы защищаем тех, кто не приносит пользы государству. Но, чтобы человек мог работать и приносить пользу своей стране, нужно создавать рабочие места. Создайте инвалидам условия, они тоже начнут вносить свой вклад во всеобщее развитие, смогут при этом адаптироваться и найти свое место в обществе. Да, такие рабочие места обходятся работодателю дороже: для них нужны особые условия, реабилитация.
Или взять мигрантов. Сколько их уехало своими силами за рубеж? У них семьи, дети, их нужно кормить. Узбекистан пока не может обеспечить всех работой: наши трудовые ресурсы очень велики, только молодежь составляет 60% всего населения. Поэтому надо обучать востребованным профессиям, создавать условия, чтобы они могли легально и достойно работать за рубежом.
Либералы в своих программных целях ориентируются на интересы предпринимателей, добиваются создания благоприятных условий для развития малого и среднего бизнеса. Это направление они считают главным в обеспечении занятости и стабильных доходов населения.
И такие различия – есть двигатель общества. Ни одна партия не может охватить все проблемы общества. Поэтому каждая берет на себя какую-то часть, выполняя обязанность защищать и продвигать интересы своего электората.
– Современное глобальное развитие показывает, что капитализм не оправдал надежд многих государств, многие вновь пробуют внедрять некие модели гибридного социализма, когда государство проявляет больше заботы о населении. Вам близка эта позиция, вы разделяете социалистические тезисы?
– Думаю, мир давно уже не укладывается в примитивную черно-белую схему разделения государственного и общественного устройства, экономических отношений на капитализм и социализм. С точки зрения заботы государства об интересах населения "главным социалистом" сегодня вполне можно назвать Организацию Объединенных Наций, утвердившую в 2015 году большинством из более чем 190 стран мира цели устойчивого развития на период до 2030 года.
Да, во главе всех наших целей стоит проведение эффективной социальной политики, обеспечивающей сильную социальную защиту каждому, кто в ней нуждается. И мы считаем, что государство – главный защитник своих граждан. Однако мы не разделяем принципы демократического социализма, составляющие основу идеологии и стратегии деятельности социал-демократических партий, входящих в состав Социалистического интернационала.
Мы – сторонники народной демократии, обеспечивающей поддержку и поощрение активного участия в социальной, экономической и политической жизни всех людей, независимо от их возраста, пола, наличия инвалидности, национальности, вероисповедания и социального статуса. В том числе и нуждающихся в социальной защите слоев населения.
– Некоторые депутаты и руководители партий проявляют очень высокую активность в соцсетях. НДПУ в свою очередь не часто появляется в информационном пространстве. Используете ли вы социальные сети как инструмент мониторинга реакции на те или иные события, общения с избирателями?
– Безусловно, мы используем Интернет и другие инструменты: у нас есть сайт, каналы, газета, мы наблюдаем новости в СМИ, опросы "Общественного мнения". И, конечно, когда промолчать невозможно, мы выступаем. Но наши слова и действия более взвешенные, сдержанные. Все-таки нашей партии 30 лет, и думаю, что мы более фундаментальные и считаем нужным тратить больше времени на конкретные дела.
У нас 10 тысяч первичных партийных организаций, в каждом районе есть депутатская группа, которая работает непосредственно с народом, выявляет проблемы, принимает меры по их решению. Мы поддерживаем активную связь с ними, это наша сила на местах. И если мы читаем о чем-то таком в сети, мы просим депутатский корпус на местах изучить проблему, проводим свое расследование.
Исходя из повесток дня на местах, мы разрабатываем свои проекты, программы. Не каждая партия может этим похвастаться. Доверие избирателей нужно завоевывать не словами, а действиями. Например, мы большое внимание в последние годы уделяем проблемам инвалидов. И нам отрадно, что руководство страны слушает и принимает какие-то решения по поднимаемым нами вопросам. Им стали выделять социальное жилье, трудоустраивать.
– Большинство депутатов вашей фракции проголосовало против предложения, чтобы все граждане Узбекистана обращались в органы власти только на узбекском языке. Почему?
– Мы были не согласны только со статьей 12 законопроекта. Народ Узбекистана многонационален, и его представители имеют право разговаривать на своем родном языке. Это прописано в Конституции. Исходя из этого мы требовали, чтобы наравне с государственным можно было обращаться и на других языках.
Вы представьте, как обращаться в скорую помощь или милицию людям, которые не знают узбекского? Человеку плохо, у него беда, а ему или его родственнику скажут: пожалуйста, говорите на государственном языке. Это абсурд. Это издевательство. Поэтому многие наши депутаты выступили против этого пункта. Нужно более человечно относиться к тем, кто будет исполнять законы, которые мы принимаем.
– По мнению Алишера Кадырова, у членов Народно-демократической партии несерьезное отношение к государственному языку. Как вы реагируете на это заявление? И что нужно сделать, чтобы развивать узбекский язык?
– Это вполне естественно, что каждая страна должна обеспечивать развитие государственного языка. Но, скажу так, отклоненная статья не принципиальна в этом плане, она не влияет на развитие узбекского языка. В целом, остальными пунктами его приоритет довольно хорошо защищен.
Закону о госязыке уже 30 лет, а у нас даже нет конкретной методологии узбекского языка. Нам нужно думать о научном подходе к изучению узбекского, о переводе источников на наш язык и наших достижений на другие языки. Наши ученые до сих пор спорят, на какой графике должен быть узбекский язык. Кроме того, мы знаем, что есть стандарты иностранных языков – уровни A, B, C определяют, какими компетенциями должен владеть человек, сколько слов должен знать, на каком уровне читать, писать, говорить. Однако стандарт владения узбекским языком еще не разработан. Вот об этом нужно думать, над этим работать.
– Как относитесь к высказыванию своего коллеги относительно принудительного лечения и выселения лиц с нетрадиционной ориентацией из страны?
– Давайте перейдем к следующему вопросу. Это очень щепетильный вопрос, не будем его комментировать. Он касается малого количества людей, но раздражает очень многих. Давайте лучше о глобальном.
– Недавно сообщили об избиении депутата НДПУ в Бойсунском районе. Часто применяют физическое насилие по отношению к депутатам?
– За два года председательства я слышал только об одном таком случае. Чаще лишают статуса депутата местных кенгашей за неугодные выступления, якобы за коррупционные действия. Однако при этом неизвестно, были ли эти коррупционные действия доказаны. Лишение мандата происходит только в том случае, если есть решение суда. Мандат дает народ, и лишают его по решению народных избранников путем голосования.
– Кстати, недавно группа депутатов Андижана направила открытое письмо к президенту. Что в партии думают о такой ситуации? Насколько местные депутаты имеют достаточно полномочий, давят ли на них местные власти?
– Случай вопиющий. В законе прописаны права депутатов, однако нет регламента местных кенгашей. Они ведут свою работу по разным инструкциям. Для депутатов законодательной палаты такой регламент существует, он определяет границы полномочий и прав народных избранников. Такой четкости нет в местных кенгашах. Вероятно, это упущение и становится причиной таких ситуаций.
В целом, депутаты защищены законом, но это скорее вопрос культуры и этики некоторых чиновников. Сегодня ввиду высокой информативности среды психология общества меняется на глазах, люди проявляют незамедлительную реакцию на неправомерные действия. Однако у некоторых чиновников все остается по-прежнему. Их ханские взгляды не позволяют им понять, что высокий пост не дает ему право стучать кулаком по столу и говорить, что будет так, как он хочет. Все должно быть в рамках закона. И если дать почувствовать им наказание, очевидно и они тоже когда-нибудь поймут, что пришла пора перемен.
– Какие планы партия ставит на этот год? НДПУ уже начала подготовку к президентским выборам, что вы хотите предложить народу Узбекистана?
– Планы у нас очень большие. Еще в начале марта мы заявили, что будем участвовать в этих выборах и сразу приступили к разработке программы своего кандидата на пост президента. Кандидата курултай (съезд) будет определять в августе. Программа почти разработана и находится на экспертизе. Мы проанализировали свои предыдущие предвыборные программы, почти половина наших идей в какой-то степени уже реализована – приняты законы, пошли сдвиги. Поэтому мы взглянули на них в новом ракурсе, учли и мнения международных экспертов.
Одним из вопросов, которые мы поднимаем, является определение прожиточного минимума. Мы уже разработали и передали Министерству экономического развития и сокращения бедности концепцию соответствующего законопроекта, чтобы там высказали свое мнение, а также учли и наши идеи при разработке госпрограмм и нормативных актов.
Многие эксперты говорят, что Узбекистану рано принимать такой закон – экономическое состояние государства не позволит обеспечить его исполнение, государство не сможет покрывать все затраты. Мы и не предполагаем, что все будет сразу. Но, вероятно, через определенное время мы выйдем к стандартному пакету, который примут в рамках закона.
Предлагаем решения по обеспечению населения доступным, качественным жильем. Считаем необходимым сделать открытыми цены на коммунальные услуги, чтобы люди знали, как формируется стоимость услуг. Также затрагиваем вопросы создания рабочих мест, регулирования цен на продукты питания.
Кроме того, в Узбекистане многое говорится о пенсиях, но мало конкретного делается в этом отношении. Да, с 1 июня введен новый порядок определения пенсии, но положение пока остается прежним. Сейчас у нас действует система солидарной пенсии, однако нам уже нужно переходить на новые формы – в пенсионном обеспечении должны участвовать не только государство и трудящееся население, но и другие участники. Нужно дать возможность людям самим копить себе на пенсию.
Сейчас много частных детских садов, воспитание детей в которых не все могут себе позволить. Поэтому мы ратуем за то, чтобы в отдаленных сельских местностях обязательно строились государственные дошкольные учреждения: частные сады там будут просто пустовать. Также считаем полезным организовать бесплатное обучение творчеству в школах музыки и искусства для одаренных детей, из малообеспеченных семей. Считаем нужным увеличивать квоты на обучение для инвалидов. Это небольшая часть того, что мы хотим предложить.
– Президент неоднократно говорил о том, что хокимы должны избираться народом, но к этому должны быть готовы и избиратели, и избираемые. Как вы считаете, в Узбекистане готовы к выборам хокимов? И будете ли вы продвигать этот вопрос?
– Пока не попробуем мы не узнаем, готовы ли мы к этому. Думаю, нужно провести эксперимент, скажем, в каком-нибудь городе с развитой инфраструктурой. Это будет первый опыт, без ошибок не обойдется, но мы будем постепенно на этих ошибках учиться. В Казахстане недавно ведь приняли закон о выборах акимов.
Да, в повестке нашей предвыборной кампании этот вопрос стоит. Мы считаем, что сильное гражданское общество должно идти именно этим путем. Председатель кенгаша депутатов не должен быть хокимом, и он должен держать отчет перед народными избранниками. Тогда и статус депутата повысится.
Конечно, мы многого добились за это время. Ведь как было раньше, все молча занимались своим делом, а сейчас Узбекистан открыт, сознание людей меняется, депутаты имеют свой голос, активно обсуждают, критикуют, ставят вопросы перед чиновниками. Раньше чиновники сами были депутатами – начальники отделов народного образования, здравоохранения, коммунальщики были представителями народа. К счастью, сейчас ситуация почти поменялась. Осталось только забрать у хокимов право возглавлять кенгаш народных представителей.