Сўл партия билан Ўзбекистоннинг бугуни ва келажаги ҳақида катта суҳбат
Ўзбекистон, Тошкент - АН Podrobno.uz. Сўнгги вақтларда энг мунозарали масалалардан бири – давлат идораларига давлат тилидан бошқа тилда мурожаат қилишни тақиқлаш – бу масала фақат унга қатъий қарши чиққан Ўзбекистон Халқ демократик партияси депутатлари туфайли ҳал этилди. Уларнинг раҳбари Улуғбек Иноятов таъкидлаганидек, мисол учун, ўзбек тилини билмайдиган ўзбекистонликлар тез ёрдам ёки ИИБга қандай мурожаат қиладилар? Бир инсон ўзини ёмон ҳис қилса-ю, унга ёки унинг қариндошига: илтимос, давлат тилида гапиринг, дейиладими?
ЎзХДП – бугунги кунда мамлакатнинг сўл партияси бўлиб, рақиблар уни кўпинча компартиянинг меросхўри, деб аташади. Партия мафкураси давлатнинг ижтимоий тараққиётига йўналтирилган. Лекин партия бошқалардан фарқли ўлароқ, ижтимоий тармоқларда “пиар” қилмайдиган, аксинча, енг шимариб “далада” ишлайдиган, фуқаролар муаммоларини ҳал қиладиган энг оммавий сиёсий ташкилот эканини таъкидлайди.
Podrobno.uz мухбири Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши раиси Улуғбек Иноятов билан ҳозирги шароитда социализмнинг имкони борми, нима учун баъзи амалдорлар ўз ўй-фикрларини ўзгартиришни хоҳламайди, шунингдек, агар партия президентлик сайловида ғолиб бўлса, қандай режаларни ўз олдига қўйганлиги ҳақида суҳбатлашди.
— Мамлакат аҳолиси кўпинча барча партиялар бир хил, дейди. Бунинг сабаби партиянинг аниқ белгиланган мафкурага эга эмаслигидан бўлса керак. Бу масала бўйича сизнинг фикрингиз ва ЎзХДП мафкураси қандай?
— Четдан қараганда халққа барча партиялар бир хилдек кўриниши мумкин – уларнинг бари ўз дастурий мақсадларини амалга ошириш ниятида ҳокимият учун курашадилар. Аслида ҳам шундай бўлиши керак, бу бутун дунёда партиянинг муҳим вазифаларидан бири. Айнан шу нарса барча партияларни жамиятдаги ўрни ва вакиллик давлат ҳокимияти тизимига қараб бирлаштиради.
Муаммо мафкуравий тафовутларда ҳам эмас. Сайловчилар сайловларда мафкурага овоз бермайдилар – улар сиёсатчи эмаслар, уларни мафкуравий тафовутлар жалб қилмайди. Улар фуқароларнинг ҳаётий манфаатлари ва эҳтиёжларига дахлдор муаммоларни ҳал этиш учун у ёки бу партия таклиф қилаётган амалий чора-тадбирлар учун овоз берадилар. Партияларнинг муаммоларни белгилаш ва уларни ҳал этишга ёндашувлари эса турлича.
Бизнинг асосий мақсадимиз мамлакатда ижтимоий давлат асосларини шакллантиришдан иборат. Яъни, Конституцияда мустаҳкамланган ижтимоий ҳуқуқларнинг амалга оширилишини ишончли кафолатлайдиган ва унга муҳтож бўлганларнинг барчасининг асосий ҳаётий эҳтиёжларини қондириш учун етарли ижтимоий ҳимоя билан таъминлайдиган — давлат. Шу сабабли, бугунги кунда умумий қабул қилинган таснифга кўра, биз сўл қанот партиямиз.
Ҳа, биз қайсидир масалаларда бошқа партиялар билан кесишамиз, лекин бир вақтнинг ўзида фикрлашимиз турлича. Мисол учун, биз ҳам худди рақибимиз – ЎзЛиДеП каби иш ўринлари яратиш тарафдоримиз. Бу масалада биз кўпчилик инсонларни барқарор иш ва доимий даромад билан таъминлаши мумкин бўлган катта заводлар қуриш, йирик қишлоқ хўжалиги корхоналари яратиш тарафдоримиз. Либераллар ҳам мамлакат иқтисодиётида саноатнинг улушини сезиларли даражада оширишни қўллаб-қувватлайди.
Бироқ шу билан бирга, ижтимоий йўналтирилган иқтисодиётда давлатнинг тартибга солувчи ролини мустаҳкамлаш зарур, деб ҳисоблаймиз. ЎзЛиДеП эса бозорни эркинлаштириш ва иқтисодиётда давлат иштирокини камайтиришни қўллаб-қувватлайди.
Бизнинг электорат аҳолининг заиф қатламларидан иборат: пенсионерлар, кўп фарзандли оилалар, ишга лаёқатли, лекин ишсиз инсонлар, етимлар, имконияти чекланганлар. Давлат ҳаммасини ҳимоя қилиши керак. Зеро, ижтимоий ҳимоя бўлмаса, беқарорлик бошланади: иқтисод ва тинчлик қулай бошлайди. Биз бошқалардан шу билан фарқ қиламиз.
Кимлардир биз давлатга фойда келтирмайдиган инсонларни ҳимоя қилишимизни айтиши мумкин. Лекин инсон ишлаши ва ўз юртига фойда келтириши учун иш ўринлари яратиш зарур. Ногиронларга шароит яратиб берсангиз, улар жамиятга мослашиб, унда ўз ўрнини топа оладилар ҳамда улар ҳам ривожланишга ўз ҳиссаларини қўшишни бошлайдилар. Ҳа, бундай иш ўринлари иш берувчига қимматроққа тушади: улар учун алоҳида шароит, реабилитация зарур.
Ёки меҳнат муҳожирларини олайлик. Уларнинг қанчаси ўз кучи билан чет элга кетди? Уларнинг оиласи, фарзандлари бор, уларни боқиш керак. Ўзбекистон ҳозирча ҳаммани иш билан таъминлай олмайди: бизнинг меҳнат ресурсларимиз жуда катта, ёшларнинг ўзи умумий аҳолининг 60 фоизини ташкил этади. Шу сабабли уларни талабгир соҳаларга ўқитиш, чет элда қонуний ва муносиб ишлашлари учун шароит яратиш зарур.
Либераллар ўз дастурий мақсадларида тадбиркорлар манфаатидан келиб чиқиб, кичик ва ўрта бизнесни ривожлантириш учун қулай шарт-шароитлар яратишга интилмоқда. Улар бу йўналишни аҳоли бандлиги ва барқарор даромадини таъминлашда асосий йўналиш, деб ҳисоблайдилар.
Бундай фарқлар жамият двигателидир. Ҳеч бир партия жамиятнинг барча муаммоларини қамраб ололмайди. Шунинг учун ҳар бир партия бу вазифанинг қандайдир қисмини ўз зиммасига олиб, ўз электоратининг манфаатларини ҳимоя қилади ва илгари суради.
— Замонавий глобал ривожланиш шуни кўрсатмоқдаки, капитализм аксарият давлатларнинг умидларини оқламади, уларнинг кўпчилиги яна давлат ўз аҳолиси ҳақида кўпроқ қайғурадиган гибрид социализмнинг моделини жорий қилишга уринмоқда. Бундай позиция сизга яқинми, сиз социалистик тезисларга қўшиласизми?
— Менимча, дунё аллақачон давлат ва ижтимоий тузумни, иқтисодий муносабатларни капитализм ва социализмга бўлишнинг ибтидоий оқ-қора схемасига тўғри келмай қолган. Давлатнинг аҳоли манфаатлари учун қайғуриши нуқтаи назаридан 2015 йилда 190 дан ортиқ мамлакатларнинг аксарияти томонидан 2030 йилгача барқарор ривожланиш мақсадларини қабул қилган Бирлашган Миллатлар Ташкилотини бугунги кунда “асосий социалист”, деб аташ мумкин.
Ҳа, барча мақсадларимизнинг бошида кучли ижтимоий ҳимоя билан унга муҳтож инсонларни таъминловчи самарали ижтимоий сиёсатни амалга ошириш турибди. Ва биз давлат ўз фуқароларининг асосий ҳимоячиси, деб ҳисоблаймиз. Бироқ, биз Социалистик интернационал таркибига кирувчи социал-демократик партияларнинг мафкураси ва стратегиясини фаолиятининг асосини ташкил этувчи демократик социализмнинг тамойилларига қўшилмаймиз.
Биз ёши, жинси, ногиронлиги мавжудлиги, миллати, дини ва ижтимоий мавқеидан қатъи назар, барча инсонларнинг ижтимоий, иқтисодий ва сиёсий ҳаётда фаол иштирокини қўллаб-қувватлайдиган ва рағбатлантирадиган халқ демократиясининг тарафдоримиз. Шу жумладан, аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини ҳам.
— Партияларнинг баъзи депутат ва раҳбарлари ижтимоий тармоқларда жуда ҳам фаол. Ўз навбатида, ЎзХДП ахборот майдонида тез-тез пайдо бўлмайди. Ижтимоий тармоқлардан муайян воқеаларга муносабатни кузатиш ва сайловчилар билан мулоқот қилиш воситаси сифатида фойдаланасизми?
— Албатта, биз Интернетдан ва бошқа воситалардан фойдаланамиз: бизнинг сайтимиз, каналларимиз, газетамиз бор, биз ОАВ янгиликларини, “Жамоатчилик фикри” сўровларини кузатиб борамиз. Ва, албатта, сукут сақлашнинг иложи бўлмаганда, биз ҳаракат қиламиз. Лекин бизнинг сўзларимиз ва ҳаракатларимиз босиқ ва вазмин. Ахир бизнинг партиямиз 30 ёшда, ва ўйлайманки, биз кўпроқ фундаменталмиз ва кўпроқ вақтимизни аниқ масалаларга сарфлаш керак, деб ҳисоблаймиз.
Бизда 10 минг бошланғич партия ташкилоти, туманларда бевосита халқ билан ишлаб, муаммоларни аниқлайдиган ва уларни ҳал этиш бўйича чоралар кўрадиган депутатлик гуруҳлари мавжуд. Биз улар билан фаол алоқа қиламиз, улар бизнинг жойлардаги кучимиздир. Ва агар биз тармоқда қандайдир янгилик ҳақида ўқисак, жойлардаги депутатлик корпусидан муаммони ўрганишни сўраб, ўз текширувимизни ўтказамиз.
Жойлардаги кун тартибидан келиб чиққан ҳолда биз ўз лойиҳаларимизни, дастурларимизни ишлаб чиқамиз. Ҳамма партия ҳам бу ишни бажаролмайди. Сайловчиларнинг ишончига сўзлар билан эмас, ҳаракат билан эришиш мумкин. Масалан, биз сўнгги йилларда ногиронлиги бор фуқаролар муаммоларига катта эътибор қаратмоқдамиз. Ва мамлакат раҳбарияти биз кўтараётган масалаларга эътибор бераётгани ва улар бўйича қарорлар қабул қилаётгани бизни қувонтиради. Хусусан, бундай фуқароларга ижтимоий бошпана ажратилиб, ишга жойлаштирила бошланди.
— Фракциянгизнинг аксарият депутатлари барча Ўзбекистон фуқаролари ҳокимият идораларига фақат давлат тилида мурожаат қилишлари ҳақидаги таклифга қарши овоз берди. Нима учун?
— Биз қонун лойиҳасининг фақат 12-моддасига қарши чиқдик. Ўзбекистон халқи кўп миллатлидир ва унинг вакиллари ўз тилларида сўзлашиш ҳуқуқига эгалар. Бу Конституцияда қайд этилган. Шундан келиб чиқиб, биз давлат тили билан бир қаторда бошқа тилларда ҳам мурожаат қилиш ҳуқуқини талаб қилдик.
Бир тасаввур қилиб кўринг, ўзбек тилини билмайдиган инсонлар қандай қилиб тез ёрдам ёки ИИБга мурожаат қилиши мумкин? Инсон ўзини ёмон ҳис қилиб турганда, унга ёки унинг қариндошига, илтимос, давлат тилида гапиринг, дейишса... Бу – бемаънилик. Шу сабабли ҳам бизнинг кўпчилик депутатларимиз ушбу бандга қарши чиқдилар. Биз қонунларни қабул қилаётганда ижро этувчиларга нисбатан инсонийроқ муносабатда бўлишимиз зарур.
— Алишер Қодировнинг фикрича, Халқ демократик партияси аъзоларининг давлат тилига бўлган муносабати жиддий эмас. Бу баёнотга қандай муносабат билдирасиз? Ва ўзбек тилини ривожлантириш учун нималар қилиш керак?
— Ҳар бир мамлакат давлат тили тараққий этишини таъминлаши зарурлиги табиий ҳол. Лекин айтишим мумкинки, рад этилган модда бу мавзуда асосли эмас, у ўзбек тили ривожига таъсир қилмайди. Умумий олганда, унинг устуворлиги Қонундаги бошқа бандлар билан яхши ҳимояланган.
Давлат тили ҳақидаги қонунга 30 йил тўлди, лекин бизда ҳали ҳам ўзбек тилининг аниқ методологияси мавжуд эмас. Биз ўзбек тилини ўрганишга илмий ёндашув, манбаларни ўзбек тилига ўгириш ва ютуқларимизни бошқа тилларга таржима қилиш ҳақида ўйлашимиз керак. Бизнинг олимлар ҳанузгача ўзбек тилининг қайси графикада бўлиши кераклиги устида баҳслашадилар. Бундан ташқари, биз хорижий тиллар учун стандартлар мавжудлигини биламиз – А, В ва C даражалари инсоннинг қандай ваколатларга эга бўлиши кераклигини, қанча сўзни билиши кераклигини ва қандай даражада ўқиш, ёзиш ва гапириш кераклигини аниқлайди. Бироқ, ўзбек тилини билиш стандарти ҳали ишлаб чиқилмаган. Ана шу ҳақида ўйлашимиз, устида ишлашимиз керак.
— Ҳамкасбингизнинг ноанъанавий ориентацияга эга шахсларни мажбурий даволаш ва мамлакатдан чиқариб юбориш борасида билдирган фикрига қандай муносабат билдирасиз?
— Келинг, кейинги саволга ўтамиз. Бу жуда нозик масала, биз унга изоҳ бермаймиз. У камчилик инсонларга тегишли, лекин жуда кўпчиликни безовта қилади. Келинг, яхшиси, глобал нарсалар ҳақида суҳбатлашамиз.
— Яқинда Бойсун туманида ЎзХДП депутати дўппослангани ҳақида хабар берилди. Депутатлар тез-тез жисмоний зўравонликка дуч келадиларми?
— Икки йиллик раислик давримда мен фақат битта шундай ҳолат ҳақида эшитдим. Кўпинча маҳаллий Кенгашлар депутатлик мақомидан ноўрин нутқлари, гўёки коррупцион ҳаракатлари сабабли маҳрум этилади. Бироқ, ушбу коррупцион ҳаракатларнинг исботланганлиги ёки йўқлиги, маълум эмас. Мандатдан маҳрум қилиш фақат суд қарори мавжуд бўлганда амалга оширилади. Мандат халқ томонидан берилади ва улар овоз бериш йўли билан халқ депутатлари қарори билан ундан маҳрум этилади.
— Дарвоқе, яқинда Андижоннинг бир гуруҳ депутатлари Президентга очиқ хат йўллади. Партия бу ҳолат ҳақида қандай фикрда? Маҳаллий депутатлар қанчалик ваколатларга эга, маҳаллий ҳокимият органлари уларга босим ўтказадими?
— Ғазаблантирувчи ҳодиса. Қонунда депутатларнинг ҳуқуқлари белгилаб қўйилган, лекин маҳаллий Кенгаш регламенти йўқ. Улар ўз ишларини турли йўриқномаларга мувофиқ олиб борадилар. Қонунчилик палатаси депутатлари учун бундай регламент мавжуд бўлиб, у халқ вакилларининг ваколатлари ва ҳуқуқлари чегарасини белгилайди. Маҳаллий кенгашларда бундай аниқлик йўқ. Эҳтимол, бу камчилик шундай ҳолатларга сабабчидир.
Умумий олганда, депутатлар қонун ҳимоясида, лекин бу баъзи амалдорларнинг маданияти ва аҳлоқига ҳам боғлиқ масала. Бугунги кунда атроф-муҳитнинг ахборот мазмуни юқорилиги туфайли жамият психологияси кўз олдимизда ўзгариб бормоқда, одамлар ноқонуний ҳаракатларга зудлик билан муносабат билдирмоқда. Бироқ айрим амалдорлар учун ҳамма нарса аввалгидек қолмоқда. Уларнинг хонлик давридагига ўхшаш қарашлари юқори лавозим столга мушт уриб, “ҳаммаси мен айтгандай бўлади”, дейишга ҳуқуқ бермаслигини англашга имкон бермайди. Ҳамма нарса қонун доирасида бўлиши керак. Агар уларга нисбатан жазо қўлланилса, улар ҳам қачондир ўзгаришлар вақти келганини англайдилар.
— Партиянинг бу йилги режалари қандай? ЎзХДП президентлик сайловига тайёргарликни бошладими, сиз Ўзбекистон халқига нималарни таклиф этмоқчисиз?
— Бизнинг жуда катта режаларимиз бор. Март ойининг бошида биз бу сайловда иштирок этишимизни айтган эдик ва дарҳол президентликка номзодимиз дастурини ишлаб чиқишга киришдик. Қурултой номзоди августда аниқланади. Дастур деярли тайёр ва экспертизадан ўтказилмоқда. Биз аввалги сайловолди дастурларини таҳлил қилдик, ғояларимизнинг деярли ярми қайсидир даражада амалга оширилди – қонунлар қабул қилинди, ўзгаришлар бошланди. Шу сабабли уларга янгича нуқтаи назардан разм солдик, халқаро экспертларнинг фикр-мулоҳазаларини ҳам ҳисобга олдик.
Биз кўтарадиган масалалардан бири яшаш минимумини аниқлашдир. Биз Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигига тегишли қонун лойиҳасининг концепциясини ишлаб чиқиб, тақдим этдик, шунинг учун улар ўз фикрларини билдиришлари, шунингдек, давлат дастурлари ва қоидаларини ишлаб чиқишда бизнинг фикрларимизни ҳисобга олишлари мумкин.
Кўпчилик экспертлар Ўзбекистон бундай қонунни қабул қилишига ҳали эрта – давлатнинг иқтисодий аҳволи унинг ижросини таъминлашга йўл қўймайди, давлат барча харажатларни қоплай олмайди, деган фикрда. Биз ҳам барчаси бирданига бўлади, демаяпмиз. Лекин маълум вақтдан кейин биз қонун доирасида қабул қилинадиган стандарт миқдордан фойдаланишга ҳам етиб келамиз.
Биз аҳолини арзон ва сифатли уй-жой билан таъминлаш учун ечимлар таклиф қиламиз. Одамлар хизматлар нархи қандай шаклланишини билишлари учун коммунал хизматлар нархларини очиқ қилиш зарур, деб ҳисоблаймиз. Шунингдек, биз иш ўринлари яратиш, озиқ-овқат маҳсулотлари нархларини тартибга солиш масалаларига ҳам тўхталамиз.
Бундан ташқари, Ўзбекистонда пенсиялар ҳақида кўп гапирилади, лекин кам бажарилади. Тўғри, 1 июндан бошлаб нафақаларни белгилашнинг янги тартиби жорий этилди, лекин аҳвол ҳозирча аввалгидек қолмоқда. Ҳозирги кунда бизда “бирдамлик” (“солидар”) пенсия тизими амал қилади, аммо биз янги шаклларга ўтишимиз керак – пенсия таъминотида нафақат давлат ва ишчи аҳоли, балки бошқа иштирокчилар ҳам қатнашиши керак. Инсонларга ўз пенсияларига пул йиғиш имконини бериш керак.
Ҳозирда кўплаб хусусий болалар боғчалари бор, лекин ҳаммада ҳам уларга болаларини бериш имкони мавжуд эмас. Шу сабабли биз давлат мактабгача таълим муассасалари чекка қишлоқ жойларида қурилиши учун ҳаракат қиламиз. Шунингдек, кам таъминланган оилаларнинг иқтидорли болалари учун мусиқа ва санъат мактабларида бепул ижодий таълимни ташкил этишни фойдали, деб биламиз. Ногиронларга таълим бериш квоталарини кўпайтириш зарур, деб ҳисоблаймиз. Бу биз таклиф қилмоқчи бўлган нарсанинг кичик бир қисми.
— Президент ҳокимларни халқ сайлаши керак, лекин бунга сайловчилар ҳам, сайланадиганлар ҳам тайёр бўлиши керак, деб кўп айтган. Ўзбекистон ҳокимлар сайловига тайёрми, нима деб ўйлайсиз? Бу масалани илгари сурасизми?
— Синаб кўрмагунимизча, бунга тайёр эканлигимизни била олмаймиз. Ўйлайманки, биз бирон-бир ривожланган инфратузилмага эга шаҳарда тажриба қилиб кўришимиз зарур. Бу биринчи тажриба бўлади, хатолар бўлади, албатта, лекин биз секин-аста шу хатолардан сабоқ оламиз. Дарҳақиқат, яқинда Қозоғистонда акимлар сайлови тўғрисида қонун қабул қилинди.
Ҳа, бу масала бизнинг сайловолди кампаниямиз кун тартибида. Фикримизча, кучли фуқаролик жамияти айнан шу йўлдан бориши керак. Депутатлар кенгаши раиси ҳоким бўлмаслиги ва у халқ сайлаган вакиллар олдида ҳисоб бериши керак. Шунда депутатнинг мақоми ҳам ошади.
Албатта, муайян вақт ичида биз кўп нарсаларга эришдик. Ахир аввал қандай эди? Ҳамма жим ўз иши билан шуғулланарди. Ҳозир эса Ўзбекистон очиқ, инсонларнинг онги ўзгариб бормоқда, депутатлар ўз овозига эга, фаол муҳокама, танқид қила оладилар, мансабдорларга очиқ савол бера оладилар. Аввал амалдорлар ўзлари депутат эдилар – халқ таълими, соғлиқни сақлаш, коммунал хизмати бўлими бошлиқлари халқ вакиллари эди. Бахтимизга, ҳозир вазият деярли ўзгарди. Фақат ҳокимлардан халқ вакиллари кенгашини бошқариш ҳуқуқини олиш қолди.

Uzbekistan, Tashkent – Podrobno.uz. One of the most resonant issues of recent times – the ban on appealing to government agencies in languages other than the national one – was resolved only thanks to the deputies of the People’s Democratic Party of Uzbekistan (PDPU), who strongly opposed it. As their leader, Ulugbek Inoyatov, noted, and how, for example, Uzbekistan people who do not know Uzbek will turn to the ambulance or the police. The person will feel bad, but he or his relative will be told: please speak the state language?
The PDPU is the only left-wing party in the country, which competitors often call the heir to the Communist Party. On the one hand, there is some truth in this: the ideology of the party is based on an orientation towards the social development of the state. But the party claims that they are the most popular political organization, which, unlike others, does not advertise in social networks, but works up to its sleeves “in the field”, solving the problems of citizens.
The Podrobno.uz correspondent talked with the Chairman of the Central Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan Ulugbek Inoyatov about whether socialism is possible in modern conditions, why some officials do not want to change their thinking, as well as the plans that the party sets for itself if it wins the Presidential Election.
– The population in the country often says that all parties are the same. This is probably because the parties do not have a clearly expressed ideology. What is your opinion on this issue, and what is the ideology of the PDPU?
– From the outside, it may seem to people that all parties are the same. They are all fighting for power to realize their program goals. But this is how it should be, all over the world this is one of the important functions of parties. This is what unites all parties according to their place in society and the system of representative state power.
The question is not ideological differences either. Voters in elections do not vote for ideology – they are not politicians and ideological differences do not interest them. They vote for the practical measures that one or another party proposes to solve problems that affect their vital interests and needs. And the parties have different approaches to identifying problems and ways of solving them.
Our main goal is the formation in the country of the foundations of a social state that reliably guarantees the implementation of social rights enshrined in the Constitution and provides everyone who needs it with social protection sufficient to meet their basic life needs. That is why, in accordance with the generally accepted classification today, we are a leftist party.
Yes, on some issues we intersect with other parties, but at the same time, we disagree. For example, we, just like our competitor – UzLiDeP – advocate the creation of jobs. On this issue, we advocate the construction of large factories, the creation of large agricultural enterprises that could provide more people with stable work and constant income. Liberals also advocate a significant increase in the share of industry in the country’s economy.
However, at the same time, we consider it necessary to strengthen the regulatory role of the state in a socially-oriented economy. UzLiDeP is in favor of market liberalization and reduction of the state’s presence in the economy.
Our electorate is vulnerable segments of the population: pensioners, large families, unemployed people, orphans, people with disabilities. The state must protect them all. After all, if there is no social protection, destabilization will begin: the economy and tranquility will begin to collapse. This makes us different from others.
Some might say that we are protecting those who do not benefit the state. But jobs must be created for a person to be able to work and benefit their country. Create conditions for people with disabilities, they will also begin to contribute to universal development, at the same time they will be able to adapt and find their place in society. Yes, such jobs are more expensive for the employer: they need special conditions and rehabilitation.
Or take migrants. How many of them went abroad on their own? They have families, children, they need to be fed. Uzbekistan cannot yet provide everyone with work: our labor resources are very large, only young people make up 60% of the total population. Therefore, it is necessary to teach the professions in demand, create conditions so that they can legally and with dignity work abroad.
Liberals, for their programmatic purposes, are guided by the interests of entrepreneurs, seeking to create favorable conditions for the development of small and medium-sized businesses. They consider this direction to be the main one in ensuring employment and stable incomes of the population.
And such differences are the engine of society. No party can cover all the problems of society. Therefore, each takes on some part, fulfilling the duty to protect and promote the interests of their electorate.
– Modern global development shows that capitalism has not met the hopes of many states, many are again trying to introduce some models of hybrid socialism, when the state shows more concern for the population. This position is close to you, do you share the socialist theses?
– I think the world has long ceased to fit into the primitive black-and-white scheme of dividing the state and social structure, economic relations into capitalism and socialism. From the point of view of the state’s concern for the interests of the population, today it is quite possible to call the United Nations the “main socialist”, which in 2015 approved the Sustainable Development Goals for the period up to 2030 by most of the more than 190 countries of the world.
Yes, at the head of all our goals is the implementation of an effective social policy that provides strong social protection to everyone who needs it. And we believe that the state is the main protector of its citizens. However, we do not share the principles of democratic socialism that form the basis of the ideology and strategy of the activities of the Social Democratic parties that are part of the Socialist International.
We are for the people’s democracy, which supports and encourages active participation in the social, economic and political life of all people, regardless of their age, gender, disability, nationality, religion and social status. Including the strata of the population in need of social protection.
– Some deputies and party leaders are very active in social networks. The PDPU, in turn, does not often appear in the information space. Do you use social networks as a tool for monitoring reactions to certain events, communication with voters?
– Of course, we use the Internet and other tools: we have a website, channels, a newspaper, we read news in the media, polls “Public Opinion”. And, of course, when it is impossible to remain silent, we act. But our words and actions are more balanced and restrained. After all, our party is 30 years old, and I think that we are more fundamental and consider it necessary to spend more time on concrete matters.
We have 10 thousand primary party organizations, in each district, there is a deputy group that works directly with the people, identifies problems, and takes measures to resolve them. We are in active contact with them, this is our strength at places. And if we read about something like this on the Internet, we ask the deputies to study the problem locally and conduct our own investigation.
Based on local agendas, we develop our own projects and programs. Not every party can boast of this. Voter confidence must be won not by words, but by actions. For example, in recent years we have been paying great attention to the problems of people with disabilities. And we are glad that the country’s leadership listens and makes some decisions on the issues we raise. They began to be allocated social housing, to find jobs.
– The majority of deputies of your faction voted against the proposal that all citizens of Uzbekistan should apply to the authorities only in the Uzbek language. Why?
– We disagreed only with Article 12 of the draft law. The people of Uzbekistan are multinational, and their representatives have the right to speak their own language. This is included in the Constitution. Based on this, we demanded that, on an equal basis with the state one, it was possible to speak in other languages.
Can you imagine how people who do not know Uzbek turn to the ambulance or the police? A person feels bad, he is in trouble, but he or his relative will be told: please, speak the state language. This is absurd. Is a mockery. Therefore, many of our deputies opposed this point. We need to be more humane towards those who will obey the laws that we pass.
– According to Alisher Qodirov, the members of the People’s Democratic Party have a frivolous attitude towards the state language. How do you react to this statement? And what needs to be done to develop the Uzbek language?
– It is quite natural that each country should ensure the development of the state language. But, I will say this, the rejected article is not fundamental in this regard, it does not affect the development of the Uzbek language. In general, its priority is fairly well protected by the rest of the points.
The law on the state language is already 30 years old, and we do not even have a specific methodology of the Uzbek language. We need to think about a scientific approach to learning Uzbek, about translating sources into our language and our achievements into other languages. Our scientists are still arguing on what graph should be the Uzbek language. In addition, we know that there are standards of foreign languages – levels A, B, C determine what competencies a person should possess, how many words he should know, at what level to read, write, speak. However, the standard of proficiency in the Uzbek language has not yet been developed. This is what you need to think about, work on it.
– How do you feel about the statement of your colleague regarding the compulsory treatment and eviction of persons with a non-traditional orientation from the country?
– Let’s move on to the next question. This is a very sensitive question. We will not comment on it. It concerns a small number of people, but annoys a lot of people. Let's better talk about the global.
– Recently it was reported about the beating of a PDPU deputy in Boysun district. Do they often use physical violence against deputies?
– During the two years of my chairmanship, I have heard of only one such case. More often, local council deputies are deprived of the status of a deputy for objectionable speeches, allegedly for corrupt actions. However, it is not known whether these corrupt actions were proven. The deprivation of the mandate occurs only if there is a court decision. The mandate is given by the people, and they are deprived of the decision of the people’s representatives by voting.
– By the way, recently a group of Andijan deputies sent an open letter to the President. What does the party think about this situation? To what extent do local deputies have enough powers, do the local authorities put pressure on them?
– This is an outrageous case. The law stipulates the rights of deputies, but there is no regulation of local councils. They conduct their work according to different instructions. For the deputies of the Legislative Chamber, such regulations exist. It defines the boundaries of the powers and rights of the people’s representatives. There is no such clarity in local councils. Probably, this omission is the reason for such situations.
In general, deputies are protected by law, but this is more a matter of culture and ethics of some officials. Today, due to the high information content of the environment, the psychology of society is changing before our eyes, people show an immediate reaction to illegal actions. However, for some officials, everything remains the same. Their khan views do not allow them to understand that high office does not give him the right to bang his fist on the table and say that it will be as he wants. Everything should be within the law. And if you make them feel the punishment, it is obvious that they too will someday understand that the time has come for a change.
– What plans does the party set for this year? The PDPU has already begun preparations for the Presidential Elections, what do you offer to the people of Uzbekistan?
– We have very big plans. Back in early March, we announced that we would participate in these elections and immediately began to develop the program of our candidate for the presidency. The kurultai (congress) will determine the candidate in August. The program is almost developed and is under examination. We have analyzed our previous pre-election programs, almost half of our ideas have already been implemented to some extent – laws have been adopted, changes have begun. Therefore, we looked at them from a new perspective and took into account the opinions of international experts.
One of the questions that we raise is the definition of the subsistence level. We have already developed and submitted to the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction the concept of the relevant draft law so that they could express their opinion there, as well as take our ideas into account when developing state programs and regulations.
Many experts say that it is too early for Uzbekistan to adopt such a law – the economic state of the state will not allow ensuring its implementation, the state will not be able to cover all costs. We do not assume that everything will happen at once. But, probably, after a certain time, we will come to the standard package, which will be adopted within the framework of the law.
We offer solutions to provide the population with affordable, high-quality housing. We consider it necessary to open up the prices for utilities so that people know how the cost of services is formed. We also touch upon the issues of job creation, food price regulation.
In addition, much is said in Uzbekistan about pensions, but little concrete is done in this regard. Yes, from June 1, a new procedure for determining the pension was introduced, but the situation remains the same. Now we have a solidarity pension system, but we already need to switch to new forms – not only the state and the working population, but also other participants should participate in pension provision. We need to give people the opportunity to save up for their own retirement.
Now there are many private kindergartens, in which not everyone can afford to raise children. Therefore, we advocate that state preschool institutions should be built in remote rural areas: private gardens there will simply be empty. We also consider it useful to organize free training in creativity in music and art schools for gifted children from low-income families. We consider it necessary to increase the quotas for education for the disabled. This is a small part of what we want to offer.
– The President has repeatedly said that hokims should be elected by the people, but both voters and those who are elected should be ready for this. Do you think Uzbekistan is ready for the election of hokims? And will you be promoting this issue?
– Until we try, we will not know if we are ready for this. I think we need to conduct experiment, say, in some cities with a developed infrastructure. This will be the first experience, it will not do without mistakes, but we will gradually learn from these mistakes. In fact, Kazakhstan recently adopted a law on the election of akims.
Yes, this issue is on the agenda of our pre-election campaign. We believe that a strong civil society should follow this path. The Chairman of the Council of Deputies should not be a hokim, and he should keep an account to the people’s deputies. Then the status of the deputy will also increase.
Of course, we have achieved a lot during this time. After all, as it was before, everyone silently went about their business, and now Uzbekistan is open, people’s consciousness is changing, the deputies have their own voice, actively discuss, criticize, pose questions to officials. Previously, officials themselves were deputies – the heads of the departments of public education, healthcare, utilities were representatives of the people. Fortunately, the situation has now almost changed. It remains only to take away the right from the hokims to head the Council of people’s representatives.