Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Халқ Демократик партиясининг Тошкент шаҳар Кенгаши VI пленуми бўлиб ўтди. Унда бўлажак Президент сайловига тайёргарлик кўриш, Ўзбекистон Халқ демократик партияси XII қурултойига делегатлар сайлаш билан боғлиқ масалалар кўриб чиқилди. Қурултойга делегатлар сайлаш билан боғлиқ масала юзасидан партия шаҳар Кенгаши раиси Нигора Эшметова сўзга чиқди.
Таъкидланганидек, мамлакатимиз аҳли муҳим сиёсий-ижтимоий воқеа арафасида турганлиги, Президент сайлови халқимизнинг эртанги куни, фаровонлиги, давлатимизнинг равнақи, дунё ҳамжамиятидаги мавқеи мустаҳкамланиши билан боғлиқ долзарб жараён ҳисобланади.
Мустақиллик йилларида Ўзбекистонда демократик сайлов қонунчилиги шакллангани, юртимиздаги сайлов қонунчилигини такомиллаштириш бўйича энг муҳим қадамлардан яна бири 2019 йил 25 июнь куни Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодексини қабул қилингани бўлди. Сайлов кодекси сиёсий партияларга давлат бошқарувини ташкил этиш, ғоя ва мақсадларини кенг ҳамда эркин тарғиб қилиш имкониятини беради.
Бўлажак Президент сайлови партиялараро рақобат, фуқароларнинг сиёсий ва фуқаролик фаоллиги кучайиб бораётган шароитда ўтаётгани билан аҳамиятлидир. Сайлов нафақат номзодлар, сиёсий партиялар учун, балки сайловчилар, яъни халқимиз учун ҳам катта синов, улкан имконият.
Ҳозир фуқаролар сайлов тизими ва тартибини, ўзининг сайлаш, сайланиш ҳуқуқини яхши идрок этади. 2019 йил парламент ва маҳаллий Кенгашларга ўтказилган сайловлар фуқароларда сиёсий ирода ва талабчанлик ўсганини яққол кўрсатди.
ЎзХДП Тошкент шаҳар Кенгаши раҳбари ўз сўзида шу йилнинг 24 октябрида бўлиб ўтадиган Президент сайлови партиямиз фаолларига катта масъулият юклаши, ҳар бир аъзодан, қуйи бўғиндаги ҳар бир партия ташкилотидан катта сафарбарлик ва уюшқоқлик талаб қилишини таъкидлади.
Халқ демократик партияси, энг аввало, ижтимоий тенглик, ижтимоий барқарорлик ва халқ фаровонлиги ғояларига содиқ қолган ҳолда мамлакатимизда янги иш ўринлари яратиш, ижтимоий соҳани янада ривожлантириш, ижтимоий муҳофазага эҳтиёжманд аҳоли қатламлари манфаатларини ҳимоя қилиш, таълим ва соғлиқни сақлаш тизимини янада ислоҳ қилиш сиёсатини изчиллик билан давом эттириш тарафдори сифатида майдонга чиқмоқда. Шу билан бирга пленумда партия сайловчи эътиборини қозониш, сайловчиларнинг камида 50 фоизини ташкил этадиган аёллар овозига эга бўлиш учун бўлғуси номзодликка аёл номзоди илгари сурилгани таъкидланди. Пленумда раислик қилувчи томонидан сайловлар жараёнида фаолликни қўлдан бермай, ҳамжиҳатликда ғолиблик учун бор имкониятни сафарбар этишга келишиб олинди.
Муҳокама этилган масалалар юзасидан ЎзХДП Тошкент шаҳар Кенгаши пленуми тегишли қарорлари қабул қилинди.

В Ташкенте прошел VI пленум Ташкентского городского совета Народно-демократической партии Узбекистана. В ходе пленума были обсуждены вопросы, связанные с подготовкой к предстоящим президентским выборам и выборами делегатов XII съезда Народно-демократической партии Узбекистана. Председатель городского совета партии Нигора Эшметова выступила по вопросу избрания делегатов съезда.
Отмечалось, что народ нашей страны стоит накануне важного политико- социального события, и что президентские выборы - важный процесс, связанный с будущим нашего народа, его процветанием, развитием нашего государства, укреплением его позиций в мировом сообществе.
За годы независимости в Узбекистане сформировано демократическое избирательное законодательство, и одним из важнейших шагов по совершенствованию избирательного законодательства в нашей стране стало принятие 25 июня 2019 года Избирательного кодекса Республики Узбекистан. Избирательный кодекс дает возможность политическим партиям организовывать свое государственное управление, широко и свободно продвигать свои идеи и цели.
Предстоящие президентские выборы имеют большое значение в контексте усиления межпартийной конкуренции, политической и гражданской активности граждан. Выборы — это большое испытание, и в то же время хорошая возможность не только для кандидатов и политических партий, но и для избирателей, то есть для всего нашего народа.
Сейчас граждане хорошо осведомлены об избирательной системе и порядке, о своем праве голосовать и быть избранными. Парламентские выборы и выборы в местные кенгаши 2019 года отчетливо показали, что укрепилась политическая воля и требовательность граждан.
В своем выступлении руководитель Ташкентского городского совета Народно-демократической партии Узбекистана отметила, что президентские выборы, намеченные на 24 октября этого года, возлагают большую ответственность на активистов нашей партии, требуют большой мобилизации и организованности от каждого члена партии и каждой партийной организации.
Народно-демократическая партия, придерживаясь идей социального равенства, социальной стабильности и благосостояния народа, последовательно проводит политику создания новых рабочих мест, дальнейшего развития социальной сферы, защиты интересов населения, нуждающегося в социальной защите, дальнейшего реформирования систем образования и здравоохранения. На пленуме также было отмечено, что партия выдвинула на предстоящие президентские выборы кандидатуру женщины, чтобы привлечь внимание электората, чтобы получить голоса женщин, составляющих не менее 50 процентов избирателей. Председатель пленума призвала мобилизовать все возможности для обеспечения успеха в выборах.
По обсуждаемым вопросам приняты соответствующие решения пленума Ташкентского городского совета НДПУ.