Ўзбекистон Халқ демократик партияси Элликқалъа туман кенгаши, халқ депутатлари Элликқалъа туман Кенгашидаги партия гуруҳи ҳамда туман Тиббиёт бирлашмаси ходимлари билан ҳамкорликда “Оналик ва болалик муҳофазаси – доимий эътиборда” лойиҳаси ўтказилди.
Лойиҳани ўтказишдан мақсад, аҳоли, шу жумладан, хотин-қизлар саломатлигини мустаҳкамлаш, турли хил касалликларни эрта аниқлаш ва олдини олиш, аёллар ва ўсмир қизларни соғломлаштириш ва бўлажак оналарнинг репродуктив саломатлигини яхшилаш, тўғри овқатланиш маданиятини шакллантириш ва индивидуал маслаҳатлар беришни ташкиллаштиришдан иборатдир.
Тадбирда оналик ва болалик муҳофазаси тўғрисида тушунчалар берилиб, шу маҳаллада яшовчи ёши катта онахонлар ҳам ёш оилаларга ўз тажрибаларидан келиб чиқиб тушунчалар бериб ўтдилар.
Худди шундай тадбир Қорақалпоғистон Республикасининг Қонликўл тумани кенгаши томонидан ҳам ташкиллаштирилди.
Қонликўл туман кўп тармоқли марказий поликлиникаси ходимлари "Жана кала" овул фуқаролар йиғини ҳудуди аҳолисини тиббий кўрикдан ўтказди.
Тиббий кўрик давомида 30 нафардан ортиқ хотин-қизлар ва болаларнинг саломатлиги ўрганилиб, зарурий хулосалар ва кўрсатмалар тавсия қилинди. Касаллиги аниқланган аёлларга бепул дори-дармонлар берилди.

Ellikkala District Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan, together with a party group in Ellikkala District Council of People’s Deputies, as well as with employees of Ellikkala District Medical Association, carried out the project “Protection of motherhood and childhood in the center of constant attention”.
The project aims to improve the health of the population, including women, early detection and prevention of various diseases, health improvement of women and adolescent girls, as well as improvement of the reproductive health of expectant mothers, the formation of a culture of proper nutrition, and the organization of individual counseling.
The protection of motherhood and childhood was emphasized at the event, and the elderly also gave advice and admonished the young based on their life experience.
A similar event was organized by the Qonlikul District Council of People’s Deputies of the Republic of Karakalpakstan. Employees of the multidisciplinary central polyclinic of Qonlikul district conducted a medical examination of the residents of the citizens’ assembly of the village “Jana Kala”.
During the medical examination, the state of health of more than 30 women and children was studied, and the necessary conclusions and instructions were recommended. Medicines were given free of charge to women with identified diseases.