Бугун Ўзбекистон Халқ демократик партияси Қорақалпоғистон Республика Кенгаши тизимидаги ходимлар ва Халқ депутатлари маҳаллий кенгашларидаги партия депутатлик гуруҳи аъзолари учун "Янги таҳрирдаги Конституциянинг мазмун-моҳияти" мавзусида онлайн ўқув-семинар бўлиб ўтди.
Унда депутатлар, партиянинг Қорақалпоғистон Республика Кенгаши масъул ходимлари, туман ва шаҳар кенгашлари раислари иштирок этди.
Дастлаб, йиғилишни Ўзбекистон Халқ демократик партияси Қорақалпоғистон Республика Кенгаши раиси, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесидаги партия фракцияси раҳбари Халилла Ешимбетов кириш сўзи билан очиб, янги таҳрирдаги Конституциянинг мазмун-моҳияти ва долзарблиги хусусида айтиб ўтди.
Семинарда сўзга чиққан Ўзбекистон ХДП Қорақалпоғистон Республика кенгаши раиси ўринбосари - мафкура ва тарғибот-ташвиқот масалалари бўлими бошлиғи Маҳмуд Есенгелдиев қатнашчиларга Конституциянинг вужудга келиш тарихи, унинг давлат тузилиши, ҳокимият ва бошқарув органлари тизими, уларнинг ваколати ҳамда шакллантирилиш тартиби, сайлов тизими, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари, жамият ва шахснинг ўзаро муносабатлари, шунингдек, суд тизими ҳамда давлат ва жамиятнинг ўзаро муносабатларини белгилаб бериши ҳақида сўзлаб берди.
Тадбирда сўзга чиққан Ўзбекистон ХДП Қорақалпоғистон Республика кенгаши Ташкилий-назорат ва кадрлар билан ишлаш бўлими бошлиғи Нурлан Кишанов иштирокчиларга янгиланган Конституциянинг ишлаб чиқиш жараёнлари, мазмун-моҳияти ва ундаги ўзгаришлар хусусида батафсил маълумот берди.
Хусусан, бош қомусимиздаги моддалар сони 128 тадан 155 тага, ундаги нормалар эса 275 тадан 434 тага ошгани, қолаверса, конституция 65 фоизга янгилангани таъкидланди.

On the essence and significance of the renewed constitution
An online workshop was held for employees of the People’s Democratic Party of Uzbekistan in the structure of the Karakalpak Republican Council and members of the party’s deputy group in local Councils of people’s deputies on “The essence and significance of the renewed Constitution”.
It was attended by deputies, responsible persons of the Karakalpak Republican Council of the party, and chairmen of the district and city Council. The event was opened by the Chairman of the Karakalpak Republican Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan, the leader of the faction of the party in the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan Khalilla Yeshimbetov, who spoke about the essence and meaning of the renewed Constitution.
Addressing the workshop, Deputy Chairman of the Karakalpak Republican Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan Mahmud Yesengeldiyev, Head of the Department for Ideology and Propaganda, dwelled on the history of the Constitution, its state structure, the system of government and administration, their powers and the procedure for their formation, the electoral system, rights and freedoms of citizens, about the relationship between society and the individual, as well as the judicial system and the relationship between the state and society.
Speaking at the event, the Head of the Department of the Karakalpak Republican Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan for Organizational, Control, and Personnel, Nurlan Kishanov, informed the participants in detail about the development processes, content, and changes in the renewed Constitution.
In particular, it was noted that the number of articles in the Basic Law increased from 128 to 155, and the norms – from 275 to 434. Thus, the Constitution has been updated by 65%.