Президент Шавкат Мирзиёев 5 сентябрь куни иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳа объектларини куз-қиш даврида барқарор ишлашга комплекс тайёрлаш бўйича йиғилиш ўтказди.
Жорий йил 30 июлда давлатимиз раҳбарининг мазкур чора-тадбирларга оид қарори қабул қилинган эди. Унга мувофиқ, Бош вазир раислигида Республика комиссияси тузилиб, барча мутасадди идораларнинг бу борадаги вазифалари белгиланди. Турар жойлар, ижтимоий муассасалар ва корхоналарни иссиқлик энергияси билан узлуксиз таъминлаш, қозонхона ва тармоқларни таъмирлашга қаратилган ишлар изчил амалга оширилмоқда.
Йиғилишда ёқилғи-энергетика комплексидаги корхоналар фаолияти таҳлил қилиниб, галдаги муҳим чоралар белгилаб берилди.
Куз-қиш мавсумида аҳоли ва иқтисодиёт тармоқлари эҳтиёжини қоплаш ҳамда экспортни таъминлаш, бунинг учун табиий газ қазиб олишни кўпайтириш дастурини самарали бажариш зарурлиги таъкидланди. Вазирлар Маҳкамаси ва Энергетика вазирлигига истеъмолчилар эҳтиёжини қондириш имкониятларини тўлиқ сафарбар этиш юзасидан топшириқ берилди.
“Ўзтрансгаз”, “Ҳудудгазтаъминот” акциядорлик жамиятларига жорий йил 1 ноябргача 93 километр газ тармоғи ва 172 та газ тақсимлаш пунктини реконструкция қилиш ҳамда капитал таъмирлаш, ерости омборларида газ захирасини шакллантириш вазифаси қўйилди. “Муборакнефтгаз” ва “Газлинефтгазқазибчиқариш” корхоналарида янги компрессор станцияларини ишга тушириш муҳимлиги қайд этилди.
Куз-қиш мавсумида аҳоли эҳтиёжи учун 245 минг тонна суюлтирилган газ етказиб бериш кўзда тутилган. Йиғилишда давлатимиз раҳбари ҳар бир ҳудуд кесимида аҳоли эҳтиёжини чуқур ўрганиб, зарурат бўлса, қўшимча суюлтирилган газ етказиб бериш кераклигини таъкидлади.
Муборак газни қайта ишлаш заводи, “Газлинефтгазқазибчиқариш” ва “Шўртаннефтгаз” корхоналарида пропан-бутан аралашмаси олиш ускуналарини ишга тушириш ҳамда мавжудларини модернизация қилиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, жорий йилги мавсумда электр энергиясига талаб ўтган йилгига нисбатан 11,5 фоизга ошиши кутилмоқда. Шу боис Энергетика вазирлигига октябрь ойида иссиқлик электр станцияларида 7 та энергоблок, 7 та қозон агрегати, битта газ турбинаси ва битта буғ-газ қурилмасини капитал таъмирлаш бўйича топшириқлар берилди.
Жорий йил якунига қадар Навоий иссиқлик электр станциясида қуввати 450 МВт бўлган иккинчи буғ-газ қурилмасини фойдаланишга топшириш, Тўрақўрғон иссиқлик электр станциясида қуввати 450 МВт бўлган биринчи буғ-газ қурилмасини тўлиқ лойиҳа қувватига олиб чиқиш ҳамда иккинчи буғ-газ қурилмасини ишга тушириш зарурлиги қайд этилди. Декабрь ойигача 3,5 минг километр электр тармоғини ҳамда 1 минг 171 та трансформатор пунктини реконструкция ва модернизация қилиш чоралари белгиланди.
Энергетика ва Молия вазирликлари, “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамиятига куз-қиш мавсумида аҳолининг кўмирга бўлган талабини тўлиқ қондириш бўйича топшириқлар берилди. Ташишда имтиёзларни қўллаган ҳолда, кўмирни аҳолига етказиб бериш нархлари юқори бўлмаслигига алоҳида эътибор қаратиш зарурлиги таъкидланди.
Иссиқлик таъминоти ва ичимлик суви тармоқларини куз-қиш мавсумига тайёрлаш ҳолати ҳам муҳокама қилиниб, бу борада сусткашликка йўл қўйилаётгани учун Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги ва маҳаллий ҳокимликлар раҳбарларининг фаолияти жиддий танқид қилинди. Уларга иссиқлик ва ичимлик суви таъминоти тизимларини ҳамда кўп қаватли уйларни таъмирлаш ишларини жадаллаштириб, қисқа муддатларда якунлаш вазифалари топширилди.

Рассмотрено состояние подготовки к осенне-зимнему сезону
Президент Шавкат Мирзиёев 5 сентября провел совещание по комплексной подготовке отраслей экономики и объектов социальной сферы к устойчивой работе в осенне-зимний период.
Соответствующие меры были определены в постановлении главы государства от 30 июля текущего года. Документом образована Республиканская комиссия под председательством Премьер-министра, определены конкретные задачи всех ответственных ведомств за подготовку к зиме. Проводится последовательная работа по бесперебойному снабжению жилья, социальных учреждений и предприятий теплом, ремонту котельных и инженерных сетей.
На совещании проанализирована деятельность предприятий топливно-энергетического комплекса, определены дальнейшие меры.
Отмечалась необходимость удовлетворения потребности населения и отраслей экономики в энергоресурсах в осенне-зимний период, для чего требуется эффективно реализовать программу увеличения добычи природного газа. Кабинету Министров, Министерству энергетики поручено максимально задействовать имеющиеся возможности для обеспечения потребности потребителей.
Перед акционерными обществами “Узтрансгаз”, “Худудгазтаъминот” поставлена задача завершить до 1 ноября текущего года капитальный ремонт и реконструкцию 93 километров газопроводов и 172 газораспределительных пунктов, сформировать резерв газа в подземных хранилищах. Подчеркнута важность запуска новых компрессорных станций на предприятиях “Мубарекнефтегаз” и “Газлинефтегаздобыча”.
В осенне-зимний сезон населению намечено доставить 245 тысяч тонн сжиженного газа. На совещании глава государства отметил, что необходимо глубоко изучить потребности населения в разрезе каждого региона и при необходимости доставить дополнительные объемы сжиженного газа.
Даны указания по введению в строй новых и модернизации существующих установок для получения пропан-бутановой смеси на Мубарекском газоперерабатывающем заводе, предприятиях “Газлинефтегаздобыча” и “Шуртаннефтегаз”.
Ожидается, что в предстоящем сезоне потребность в электроэнергии вырастет на 11,5 процента по сравнению с прошлым годом.
В связи с этим Министерству энергетики поручено обеспечить в октябре капитальный ремонт 7 энергоблоков, 7 котельных агрегатов, 1 газовой турбины и 1 парогазовой установки (ПГУ) на тепловых электростанциях.
Указано на необходимость ввода до конца нынешнего года второй ПГУ мощностью 450 МВт на Навоийской ТЭС, выведения на проектную мощность первой ПГУ мощностью 450 МВт и запуска второй такой установки на Туракурганской ТЭС. Определены меры по реконструкции и модернизации до декабря нынешнего года 3,5 тысячи километров электросетей и 1 171 трансформаторного пункта.
Министерствам энергетики и финансов, акционерному обществу “Узбекистон темир йуллари” поручено полностью обеспечить потребность населения в угле в осенне-зимние месяцы. Отмечалась необходимость недопущения чрезмерного роста цен на уголь для населения, в связи с чем следует применять льготы на перевозку.
На совещании обсуждено и состояние готовности сетей питьевого водоснабжения и теплоснабжения к осенне-зимнему сезону, за допускаемые недостатки в этой сфере серьезной критике подвергнута деятельность руководства Министерства жилищно-коммунального обслуживания и хокимиятов на местах. Им поручено ускорить и завершить в сжатые сроки работы по ремонту систем тепло- и водоснабжения, многоквартирных домов.