Ўзбекистонда ядро физикаси тадқиқотлари ўтган асрнинг 40-йилларида бошланган бўлиб, 50-йилларига келиб жадал ривожлана бошлади. Мамлакатда юқори малакали олимларнинг мавжудлиги, шунингдек, атом энергиясидан тинчлик мақсадларида фойдаланиш йўлида Ўзбекистон олимларининг самарали илмий изланишлари ва амалий ишланмалари 1956 йилда Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Ядро физикаси институтининг (кейинги ўринларда – Институт) ташкил этилишига замин яратди.
Институт ўзининг 60 йилдан зиёд фаолияти давомида ядро физикаси ва ядровий технологиялар соҳасида дунё илмий ҳамжамияти томонидан тан олинган йирик тадқиқот марказига айланди.
Ўтган йиллар давомида Институт жамоаси томонидан муайян ишлар амалга оширилди, шу жумладан:
атом ядроси ва элементар зарралар физикаси, ядро тузилиши назарияси, қуйи ва ўта паст энергияларда ядроларнинг парчаланиши ва қўшилиши физикаси, юқори энергиялар физикаси, астрофизика ва космология, қаттиқ жисм радиацион физикаси, радиокимёнинг фундаментал жиҳатлари соҳаларида ядровий илмларнинг фундаментал асослари ривожлантирилди;
амалий радиокимё, радиоизотоплар ва улар асосида радиофармацевтик препаратлар ишлаб чиқариш, иқтисодиётнинг турли тармоқлари учун радиацион приборлар ва ускуналар тайёрлаш, опто- ва микроэлектроника учун янги материаллар олиш бўйича амалий ядро технологиялари яратилди.
Шу билан бирга, ядро физикаси соҳасида тадқиқотлар кўламини кенгайтириш, юқори малакали кадрларни тайёрлаш, Институтнинг илмий салоҳиятини янада ошириш учун қўшимча чораларни кўриш талаб этилмоқда, хусусан:
илмий тадқиқотларни молиялаштириш тизимини такомиллаштириш;
ёш олимларни тайёрлаш ва уларни илмий тадқиқотларга жалб этиш бўйича олиб борилаётган ишларнинг самарадорлигини ошириш, иқтисодиёт тармоқларида мавжуд долзарб муаммоларни ҳал этишга қаратилган амалий-илмий тадқиқотлар кўламини кенгайтириш ҳамда тадқиқот реакторидан самарали фойдаланиш;
атом энергетикаси йўналишидаги илмий изланишларни йўлга қўйиш;
Институтнинг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, шу жумладан, замонавий ядровий ускуналар, юқори энергияли циклотрон, юқори қувватли электрон тезлатгичлар, бошқа асбоб-ускуна ва жиҳозлар билан таъминлаш.
Ядро фанлари ва технологияларини ривожлантириш, ушбу йўналишда илмий тадқиқотларни олиб бориш тизимини тубдан такомиллаштириш ва Институт илмий-техник салоҳиятини ошириш, ядровий тадқиқот реакторидан самарали ва бехатар фойдаланишни таъминлаш, илмий-инновацион фаолиятни самарали ташкил этиш, унинг натижадорлигини таъминлашда кадрларнинг малакасини янада ошириш мақсадида:
1. Қуйидагилар Институт фаолиятининг асосий йўналишлари этиб белгилансин:
назарий ва экспериментал ядро физикаси, атом энергетикаси ва ядровий технологиялар, қаттиқ жисм радиацион физикаси ва материалшунослик, ядровий аналитика ва радиокимё, илмий асбобсозлик бўйича фундаментал, амалий ва инновацион илмий тадқиқотлар олиб бориш ва илмий-инновацион ишланмаларни амалиётга татбиқ қилиш;
олий ўқув юртидан кейинги таълим институти фаолияти самарадорлигини таъминлаш, юқори малакали кадрлар тайёрлаш ва иқтидорли ёшларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш;
республика мақсадли фан-техника ва инновацион дастурларини бажариш орқали ядро фани ва технологияларини мувофиқлаштиришда фаол иштирок этиш;
иқтисодиётнинг реал сектори тармоқлари, таълим муассасаларидаги ўқув жараёнида Институт илмий салоҳиятидан самарали фойдаланиш, диссертация ишлари ва битирув малакавий ишларига раҳбарлик қилиш орқали фан, таълим ва ишлаб чиқариш интеграциясини мустаҳкамлаш;
хорижда илмий кадрларнинг касбий малакасини ошириш, шунингдек, Институт илмий фаолиятига чет эллик олимлар ва мутахассисларни, шу жумладан, хориждаги ватандошларни жалб қилиш;
Институт фаолиятига замонавий ахборот технологияларини кенг жорий этиш.
2. Қуйидагилар:
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Ядро физикаси институти фаолиятини такомиллаштириш бўйича мақсадли дастур (кейинги ўринларда – Мақсадли дастур) 1-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Ядро физикаси институтининг 2020-2024 йилларга мўлжалланган илмий-тадқиқот ишлари дастури (кейинги ўринларда – Илмий-тадқиқот ишлари дастури) 2-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Ядро физикаси институтининг 2021 йилгача мақсадли кўрсаткичлари (кейинги ўринларда – Мақсадли кўрсаткичлар) 3-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Ядро физикаси институтининг тузилмаси 4-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Ядро физикаси институтининг Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети ҳисобидан молиялаштириладиган илмий ходимлари сонини босқичма-босқич камайтириб бориш жадвали 5-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Ядро физикаси институти ходимларининг хориждаги етакчи илмий марказлар ва ишлаб чиқариш корхоналарида малакасини ошириш режа-графиги 6-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси президенти Б.С.Юлдашев зиммасига Мақсадли дастур ва Илмий-тадқиқот ишлари дастури сифатли ҳамда тўлиқ бажарилишини таъминлаш ва Мақсадли кўрсаткичларга эришиш учун шахсий масъулият юклансин.
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги қошидаги “Эл-юрт умиди” жамғармаси ва Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги Институт илмий ходимларининг хориждаги етакчи илмий марказлар ва ишлаб чиқариш корхоналарида малака оширишини таъминласин.
Инновацион ривожланиш ва новаторлик ғояларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари, Институтнинг бюджетдан ташқари маблағлари, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги қошидаги “Эл-юрт умиди” жамғармасининг танлов натижаларига кўра белгиланган тартибда ажратилган маблағлари Институт илмий ходимларининг хорижда малака оширишини молиялаштириш манбалари этиб белгилансин.
3. Белгилаб қўйилсинки, 2020 йилнинг 1 январидан бошлаб:
Институт ходимлари меҳнатига ҳақ тўлаш, бино ва иншоотларини сақлаш харажатларини молиялаштириш, шунингдек, жорий харажатларини қоплаш Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобига амалга оширилади;
Институтда илмий-техник дастурлар доирасидаги фундаментал тадқиқотларнинг амалга оширилиши тўхтатилади ва бўшаган бюджет маблағлари Институтни сақлаш харажатларининг молиялаштирилишига йўналтирилади.
4. Институт фаолиятини молиялаштириш манбалари этиб қуйидагилар белгилансин:
Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари;
халқаро молия ва бошқа институтлар, хорижий ташкилотларнинг грантлари;
хўжалик фаолияти ҳисобидан тушган маблағлар;
қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар.
5. Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси бир ой муддатда:
янги таҳрирдаги Институт устави ҳамда лабораториялар ва илмий ходимлар фаолиятини йиллик баҳолаш тартибини белгиланган тартибда тасдиқласин;
Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳамда Молия вазирлиги билан биргаликда Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан молиялаштириладиган ёрдамчи ходимлар, жумладан, республикадаги илмий-тадқиқот муассасаларининг илмий-ёрдамчи ходимлари штат нормативларини ишлаб чиқсин ва тасдиқласин.
6. Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси ва Инновацион ривожланиш вазирлиги манфаатдор идоралар билан биргаликда:
бир ой муддатда Институтни 2020-2024 йилларда ривожланиш концепциясини;
икки ой муддатда 2030 йилгача Институтнинг илмий изланиш фаолиятини ривожлантириш концепциясини ишлаб чиқсин ва тасдиқлаш учун Фан ва технологиялар бўйича республика кенгашига киритсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ҳукуматининг айрим ҳужжатларига 7-иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
8. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов ва Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси президенти Б.С.Юлдашев зиммасига юклансин.

О мерах по поддержке научно-исследовательской деятельности Института ядерной физики
В Узбекистане исследования в области ядерной физики начались в 40-х годах и получили интенсивное развитие в 50-х годах прошлого столетия. Наличие в стране высококвалифицированных ученых, их эффективные исследования и разработки по использованию атомной энергии в мирных целях способствовали образованию в 1956 году Института ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан (далее – Институт).
За более чем 60-летний период своей деятельности Институт cтал крупным исследовательским центром в области ядерной физики и ядерных технологий, признанным мировым научным сообществом.
За прошедшие годы коллектив Института проделал определенную работу, в том числе по:
развитию фундаментальных основ ядерной науки в области физики атомного ядра и элементарных частиц, теории структуры ядра, физики деления и слияния ядер при низких и сверхнизких энергиях, физики высоких энергий, астрофизики и космологии, радиационной физики твердого тела, фундаментальных аспектов радиохимии;
разработке прикладных ядерных технологий для практической радиохимии, производству радиофармацевтических препаратов на основе радиоизотопов, изготовлению радиационных приборов и оборудования для различных отраслей экономики, получению новых материалов для опто- и микроэлектроники.
Вместе с тем требуется принятие дополнительных мер по расширению масштабов исследований в области ядерной физики, подготовке высококвалифицированных кадров, дальнейшему повышению научного потенциала Института, в частности по:
совершенствованию системы финансирования научных исследований;
повышению эффективности работ по подготовке молодых ученых и привлечению их к научным исследованиям, расширению масштабов прикладных и научных исследований, направленных на решение актуальных проблем в отраслях экономики, а также эффективному использованию исследовательского ядерного реактора;
организации научных изысканий в области атомной энергии;
укреплению материально-технической базы Института, в том числе обеспечению современным ядерно-физическим оборудованием, высокоэнергетическим циклотроном, сверхмощными электронными ускорителями, другим оборудованием и инвентарем.
В целях развития ядерной науки и технологий, коренного совершенствования системы проведения научных исследований в данном направлении и повышения научно-технического потенциала Института, обеспечения эффективного и безопасного использования исследовательского ядерного реактора, эффективной организации научно-инновационной деятельности, а также дальнейшего повышения квалификации кадров для обеспечения ее результативности:
1. Определить основными направлениями деятельности Института:
проведение фундаментальных, прикладных, инновационных исследований и внедрение в практику научно-инновационных разработок в области теоретической и экспериментальной ядерной физики, атомной энергетики и ядерных технологий, радиационной физики твердого тела и материаловедения, ядерной аналитики и радиохимии, научного приборостроения;
обеспечение эффективности функционирования института послевузовского образования, подготовку высококвалифицированных кадров и всестороннюю поддержку талантливой молодежи;
активное участие в координации ядерной науки и технологий путем реализации целевых республиканских научно-технических и инновационных программ;
эффективное использование научного потенциала Института в реальном секторе экономики и учебном процессе в образовательных учреждениях, укрепление интеграции науки, образования и производства путем руководства диссертационными и выпускными квалификационными работами;
повышение профессиональной квалификации научных кадров за рубежом, привлечение зарубежных ученых и специалистов, в том числе соотечественников за рубежом, к научной деятельности в Институте;
широкое внедрение современных информационных технологий в деятельность Института.
2. Утвердить:
Целевую программу по совершенствованию деятельности Института ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан (далее – Целевая программа) согласно приложению № 1;
Программу научно-исследовательских работ Института ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан на 2020–2024 годы (далее – Программа научно-исследовательских работ) согласно приложению № 2;
Целевые показатели Института ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан до 2021 года (далее – Целевые показатели) согласно приложению № 3;
Структуру Института ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан согласно приложению № 4;
График оптимизации численности научных сотрудников Института ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан, финансируемых за счет Государственного бюджета Республики Узбекистан согласно приложению № 5;
План-график повышения квалификации сотрудников Института ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан в ведущих зарубежных научных центрах и на производственных предприятиях согласно приложению № 6.
Возложить на президента Академии наук Республики Узбекистан Юлдашева Б.С. персональную ответственность за достижение Целевых показателей, обеспечение качественной и полноценной реализации Целевой программы и Программы научно-исследовательских работ.
Академии наук, Фонду «Эл-юрт умиди» при Агентстве развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан и Министерству инновационного развития Республики Узбекистан обеспечить повышение квалификации научных сотрудников Института
в ведущих зарубежных научных центрах и на производственных предприятиях.
Определить источниками финансирования расходов на повышение квалификации научных сотрудников Института за рубежом средства Фонда поддержки инновационного развития и новаторских идей, внебюджетные средства Института, а также средства Фонда «Эл-юрт умиди» при Агентстве развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан, выделяемые в установленном порядке по результатам конкурсного отбора.
3. Установить, что с 1 января 2020 года:
финансирование расходов по оплате труда сотрудников Института, содержанию его зданий и сооружений, а также возмещение текущих расходов осуществляются за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан;
приостанавливается проведение фундаментальных исследований в Институте в рамках научно-технических программ с направлением высвобождаемых бюджетных средств на финансирование расходов по содержанию Института.
4. Определить источниками финансирования деятельности Института:
средства Государственного бюджета Республики Узбекистан;
гранты международных финансовых и других институтов, зарубежных организаций;
средства, поступающие за счет хозяйственной деятельности;
иные источники, не запрещенные законодательством.
5. Академии наук Республики Узбекистан в месячный срок:
утвердить в установленном порядке устав Института в новой редакции, а также порядок ежегодной оценки деятельности его лабораторий и научных сотрудников;
совместно с Министерством занятости и трудовых отношений, Министерством инновационного развития и Министерством финансов Республики Узбекистан разработать и утвердить штатные нормативы вспомогательного персонала, в том числе научно-вспомогательного персонала научно-исследовательских учреждений республики, финансируемых за счет средств государственного бюджета.
6. Академии наук и Министерству инновационного развития Республики Узбекистан совместно с заинтересованными ведомствами разработать и внести в Республиканский совет по науке и технологиям:
в месячный срок – Концепцию развития Института на 2020–2024 годы;
в двухмесячный срок – Концепцию развития научно-изыскательской деятельности Института до 2030 года.
7. Внести изменения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан и правительства согласно приложению № 7.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А. Н., советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А. А. и президента Академии наук Республики Узбекистан Юлдашева Б. С.