Янги Ўзбекистонда аёлларга эътибор, хотин-қизларни ҳар томонлама қўллаб қувватлаш энг асосий мақсадларимиздан бири сифатида белгиланган. Мана шундай эзгу ишларнинг бири сифатида Фарғонада ҳам бир аёл меҳнати, унинг ҳаёт тажрибаси келажак ёшларга ўрнак сифатида давом эттириладиган бўлди.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг Фарғонага ташрифи чоғида Лолахон Муротова номидаги қишлоқ хўжалигига ихтисослашган касб-ҳунар мактаби очилди.
Лолахон Муротова Ўзбекистон Қаҳрамони, Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган қишлоқ хўжалиги ходими, “Эл-юрт ҳурмати” ва “Фидокорона хизматлари учун” орденлари соҳибаси бўлган. Бутун умрини шу соҳага бағишлаб, катта муваффақият ва ҳурмат қозонган.
Опанинг меҳнатларини юксак баҳолаш доимо давлат раҳбарларининг эътиборида бўлган. Шу кунларда опа орамизда йўқ бўлсада, уларнинг бой тажрибаларини ёшларга етказиш, қишлоқ хўжалигида ўрта бўғин кадрларини тайёрлаш мақсадида ушбу таълим даргоҳи ташкил этилди.
Касб-ҳунар мактаби 480 ўринга мўлжалланган бўлиб, унда бошланғич профессионал таълим босқичида кадрлар тайёрланади. Ўттиздан ортиқ аудиториялар, еттита лаборатория, компьютер хоналари, фаоллар зали ва музей барпо этилган. Шунингдек, 150 ўринли турар жой, спорт зали, мини-футбол майдончаси, устахона, иссиқхона ва машғулотлар учун автодром ўқувчилар ихтиёрида бўлади.
Қувонарлиси, унда буюртмачилар маблағлари ҳисобидан фермерлар малака ошириш курслари йўлга қўйилади. Бу албатта келажакда қишлоқ ҳўжалиги соҳасини ривожлантиришга ҳамда жаҳон бозорига рақобатбардош маҳсулотлар етказиб беришга хизмат қилади.
Бугунги кунда қайси бир соҳага қарасак, соҳани ривожи учун хотин-қизлар муносиб ҳисса қўшиб келаётганини кўриш мумкин. Бу фаоллик ортида олий маълумотли кадр тайёрлашдаги уларга бўлган эътиборнинг самараси катта ўрин тутади. Айниқса, магистратура, доктарантурада ҳам ёш олима аёлларимизни қўллаб қувватлаб келинаётгани ҳам келажакда Лолахон Муротовадек фидойи ва меҳнатсевар кадрларни етказиб беришга замин яратади. Бу эса хотин қизларимизни Янги Ўзбекистоннинг тараққиётида муносиб ҳиссадор бўлишларини таъминлайди.

In New Uzbekistan, our main goals are to pay attention to women and provide comprehensive support to them. One of these noble works is the work of a woman in Fergana, and her life experience will be continued as an example for future youth.
During President Shavkat Mirziyoyev’s trip to Fergana, a vocational school of agriculture named after Lola Murotova was opened.
Lola Murotova was a Hero of Uzbekistan, an Honored Worker of Agriculture in the Republic of Uzbekistan, and an awardee of the “El-Yurt Khurmati” (Respect of the Nation) and “Fidokorona Khizmatlari Uchun” (For Dedicated Services) orders. She devoted her entire life to agriculture and achieved great social success and respect.
High appreciation of Lola Murotova’s work has always been in the attention of state leaders. This education institution was organized to bring her rich experience to young people and train mid-level personnel in agriculture.
The vocational school is designed for 480 students and trains personnel at the initial stage of vocational education. It has over thirty classrooms, seven laboratories, computer classes, a conference room, and a museum. Students will also have a dormitory for 150 people, a gym, a mini-football field, a workshop, a greenhouse, and a training track.
Training courses for farmers will be launched at the expense of customers. This will undoubtedly develop the agricultural sector in the future and supply competitive products to the world market.
Today, if we look at any industry, we can see that women are making a significant contribution to its development. Behind this activity is the effect of the attention paid to them in training highly educated personnel. Our young female scientists are being supported, especially in their master’s and doctoral studies, which also creates a foundation for the supply of selfless and hardworking personnel like Lola Murotova in the future. This will ensure that our women and girls will be worthy contributors to the development of New Uzbekistan.