Депутатликка номзодлар рўйхатга олинди ҳамда 22 сентябрдан сайловолди ташвиқотига старт берилди
Марказий сайлов комиссиясининг жорий йил 20 сентябрь куни бўлиб ўтган мажлисида Қонунчилик палатаси депутатлигига сиёсий партиялар томонидан кўрсатилган номзодларни рўйхатга олиш ҳамда сайловда иштирок этаётган сиёсий партиялар ва депутатликка номзодларнинг сайловолди ташвиқотига оид масалалар кўриб чиқилди.
Маълумки, Қонунчилик палатаси депутатлари сайлови сайловнинг аралаш, яъни мажоритар ва пропорционал тизими асосида ўтказилади.
Бу йил парламентнинг қўйи палатасига сайланадиган бир юз эллик депутатнинг етмиш беш нафари бир мандатли сайлов округлари бўйича сайловчиларнинг бевосита аниқ бир номзодларга берган овозларига мувофиқ сайланади. Қолган, етмиш беш нафари эса, ягона сайлов округи бўйича сиёсий партияларга берилган овозларга мутаносиб равишда сиёсий партиялар томонидан кўрсатилган номзодлар рўйхати (яъни партия рўйхати) асосида сайланади.
Мажлисда Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партияси, Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партияси, Ўзбекистон Экологик партияси, Ўзбекистон Халқ демократик партияси, Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партияси томонидан бир мандатли сайлов округлари бўйича Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлигига кўрсатилган номзодларни рўйхатга олиш бўйича қарор қабул қилинди.
Шунга кўра, бешта сиёсий партия томонидан бир мандатли сайлов округлари бўйича Қонунчилик палатаси депутатлигига кўрсатилган жами 375 нафар номзод рўйхатга олинди.
Шунингдек, ягона сайлов округи бўйича Қонунчилик палатаси депутатлигига мазкур сиёсий партиялар томонидан кўрсатилган жами 500 нафар партия рўйхатидаги номзодларни рўйхатга олиш бўйича Марказий сайлов комиссиясининг тегишли қарорлари қабул қилинди.
Йиғилишда қайд этилганидек, миллий сайлов тажрибамизда илк маротаба бешта сиёсий партия томонидан барча даражадаги депутатлик ўринларига 100 фоиз номзодлар кўрсатилди.
Хусусан, сиёсий партиялар Қонунчилик палатасига жами 875 нафар, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоят ва Тошкент шаҳар Кенгашларига 3 625 нафар, халқ депутатлари туман ва шаҳар Кенгашларига жами 24 850 нафар номзодлар, яъни барча сайлов округларида номзодлар тўлиқ кўрсатиш имконига эга бўлди.
Бунда, “E-saylov” интерактив порталининг ишга тушгани ҳам муҳим аҳамиятга эга бўлди. Бу тизим орқали сиёсий партиялар номзодларнинг қонунчилик талабларига мослиги ҳолати бўйича сайлов комиссиялари билан тезкор ишлаш имкониятига эга бўлди.
Мажлисда қайд этилганидек, Қонунчилик палатаси депутатлигига сиёсий партиялардан кўрсатилган номзодлар орасида аёллар сони 391 нафарни ёки 44,7 фоизни ташкил этди. Бу сайлов тарихимиздаги энг юқори кўрсаткичдир.
Аввалги сайловларга қараганда номзодлар ҳам анча ёшарган. Қонунчилик палатаси депутатлигига номзодларнинг ўртача ёши 47,2 ёш. Улардан 44,2 фоизи 45 ёшгача бўлганлар, 44,3 фоизи – 45-60 ёшдагилардир. Номзодлар орасида энг ёши 25 ёш.
Номзодларнинг 99,3 фоизи олий маълумотли.
Номзодлар орасида иқтисодчилар – 20,2 фоиз, педагоглар – 27,9 фоиз, муҳандислар – 7,9 фоиз, шифокорлар – 9,1 фоиз, ҳуқуқшунослар – 16,5 фоиз, тадбиркор, фермер ва бошқа соҳа вакиллари 18,4 фоизни ташкил этади.
Йиғилишда қайд этилганидек, ҳудудий, туман ва шаҳар сайлов комиссиялари томонидан маҳаллий Кенгашлар депутатлигига номзодлар ҳам рўйхатдан ўтказилган.
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, Халқ депутатлари вилоятлар, Тошкент шаҳар ҳамда туманлар (шаҳарлар) Кенгашларига ҳар бир партиядан номзодлар рўйхатга олинган бўлиб, депутатлик мандати учун 28 475 нафар номзодлар кураш олиб боради.
Номзодларнинг 42,5 фоизини хотин-қизлар ташкил этади.
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, Халқ депутатлари вилоятлар, Тошкент шаҳар ҳамда туманлар (шаҳарлар) Кенгашлари депутатлигига номзодларнинг ўртача ёши 44,4 ёшни ташкил этиб, улардан 54,9 фоизи 45 ёшгача бўлганлар, 36,4 фоизи – 45-60 ёшдагилар бўлиб, вилоят Кенгашига номзодлар орасида энг ёши 24 ёш. Туман Кенгашига номзодлар орасида энг ёши 21 ёш.
Номзодларнинг 90,3 фоизи олий маълумотли.
Номзодлар орасида педагоглар – 36 фоиз, иқтисодчилар – 15,8 фоиз, муҳандислар – 9,6 фоиз, шифокорлар – 9,4 фоиз, ҳуқуқшунослар – 3,3 фоиз, тадбиркор, фермер ва бошқа соҳа вакиллари 25,9 фоизни ташкил этади.
Мамлакатимизда яшаётган аксарият миллат ва элатларнинг вакиллари ҳам номзодлар орасида бор. Қонунчилик палатаси ва маҳаллий Кенгашларга номзодларнинг 973 нафари тожик, 588 нафари қозоқ, 146 нафари туркман, 141 нафари қирғиз, 67 нафари рус ва бошқа миллатларни ташкил этади.
Номзодларни кўрсатишда сиёсий партиялар инклюзивликка ҳам алоҳида эътибор қаратганини кузатиш мумкин. Жумладан, Қонунчилик палатаси сайлови бўйича депутатликка номзодлар орасида жами 11 нафар ва маҳаллий Кенгашлар сайлови бўйича депутатликка номзодлар орасида жами 605 нафар ногиронлиги бўлган шахслар мавжуд. Бундай юқори даражадаги инклюзивлик биринчи маротаба кузатилмоқда.
“Е-saylov” интерактив портали орқали барча даражадаги сайловлар бўйича рўйхатга олинган 29 350 нафар депутатликка номзодларнинг мобиль телефонларига улар тегишли вакиллик органи сайлови бўйича депутатликка номзод этиб рўйхатга олинганликлари, “Е-saylov” тизими ёрдамида ишончли вакилларини рўйхатдан ўтказиши мумкинлиги ва сайловолди ташвиқоти бошланиши ва муддатлари тўғрисида хабарномалар юборилади.
Бундан ташқари, мажлисда Қонунчилик палатаси ва маҳаллий Кенгашлар депутатлари сайловида иштирок этувчи сиёсий партиялар ва депутатликка номзодларнинг сайловолди ташвиқоти тўғрисидаги масала ҳам кўриб чиқилди.
Қарор билан Қонунчилик палатаси ва маҳаллий кенгашлар депутатлари сайлови бўйича депутатликка номзодларнинг ва сиёсий партияларнинг сайловолди ташвиқоти 2024 йил 22 сентябрдан бошланиши белгиланди.
Шунингдек, сайловолди ташвиқоти даврида сиёсий партияларга сайловда иштирок этиши учун ижозат берилган навбати кетма-кетлигида сиёсий партиялар ва депутатликка номзодларнинг оммавий ахборот воситаларида чиқишлари белгиланди. Унга кўра:
биринчи – Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон либерал-демократик партияси;
иккинчи – Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партияси;
учинчи – Ўзбекистон Экологик партияси;
тўртинчи – Ўзбекистон Халқ демократик партияси;
бешинчи – Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партияси.
Марказий сайлов комиссиясининг қарори билан давлат марказий ва ҳудудий телерадиоканаллари ҳамда газеталарида депутатликка номзодлар ва сиёсий партиялар учун сайловолди ташвиқоти даврида бепул эфир вақти ҳамда нашр майдони ҳажми ажратилди.
Хусусан, республика даражасидаги “Ўзбекистон 24”, “Ўзбекистон”, “Ёшлар”, “Маҳалла”, “Маданият ва маърифат” телеканалларида ва “Ўзбекистон 24”, “Ўзбекистон”, “Ёшлар”, “Маҳалла” радиоканалларида сиёсий партияларга ташвиқот ишларини олиб бориш учун бепул эфир вақтлари ажратилди.
Шу билан бирга, мажлисда Марказий сайлов комиссиясининг 2024 йил 2 июлдаги қарори билан сайловолди ташвиқотини олиб бориш бўйича низомга мувофиқ, сунъий интеллект технологияларидан фойдаланган ҳолда сайловолди ташвиқоти материалларини тайёрлаш ва тарқатиш масалалари тартибга солинганлиги алоҳида таъкидланди.
Тадбирда қайд этилганидек, сиёсий партиялар ва депутатликка номзодлар:
– сунъий интеллект ёрдамида тайёрланган ташвиқот материалларида сунъий интеллект технологияларидан фойдаланиб тайёрланганлиги ҳақида маълумотлар кўрсатиши;
– ҳар қандай шахснинг тасвирга ва унинг овозига бўлган ҳуқуқларини, шунингдек, бошқа шахсий номулкий ҳуқуқларини бузмаслиги;
– бирор-бир шахснинг тасвири ва овози, шунингдек бошқа шахсга доир маълумотларидан фойдаланилганда ушбу шахснинг олдиндан розилигини олиш каби қоидаларга амал қилиши лозим.
Марказий сайлов комиссияси Матбуот хизмати ҳамда Матбуот маркази тегишли ташкилотлар билан ҳамкорликда сайловолди ташвиқоти мониторингини олиб боради.

Зарегистрированы кандидаты в депутаты и с 22 сентября дан старт предвыборной агитации
На состоявшемся 20 сентября текущего года заседании Центральной избирательной комиссии рассмотрены вопросы, связанные с регистрацией кандидатов в депутаты в Законодательную палату, выдвинутых политическими партиями, а также предвыборной агитацией политических партий и кандидатов в депутаты, участвующих в выборах.
Как известно, выборы депутатов Законодательной палаты проводятся на основе смешанной избирательной системы, то есть мажоритарной и пропорциональной.
В этом году семьдесят пять из ста пятидесяти депутатов будут избраны в нижнюю палату парламента из одномандатных округов на основе голосов, отданных избирателями за конкретных кандидатов. Остальные семьдесят пять — на основе списка кандидатов, выдвинутых политическими партиями (т.е. по партийным спискам) пропорционально числу голосов, отданных за политические партии по единому избирательному округу.
В ходе заседания принято решение о регистрации кандидатов, выдвинутых Движением предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партией Узбекистана, Демократической партией Узбекистана «Миллий тикланиш», Экологической партией Узбекистана, Народно-демократической партией Узбекистана и Социал-демократической партией Узбекистана «Адолат» по одномандатным избирательным округам.
В соответствие с этим, зарегистрировано 375 кандидатов в Законодательную палату, выдвинутых пятью политическими партиями по одномандатным округам.
Кроме этого, приняты соответствующие решения Центральной избирательной комиссии о регистрации 500 кандидатов по партийным спискам, выдвинутых в депутаты Законодательной палаты этими политическими партиями по единому избирательному округу.
Как отмечалось на заседании, впервые в опыте национальных выборов пять политических партий выдвинули 100 процентов кандидатов в депутатские места всех уровней.
В частности, политические партии имели возможность в полном объеме представить кандидатов в депутаты во всех избирательных округах, то есть 875 в Законодательную палату, 3 625 — в Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан, областные и Ташкентский городской Кенгаши народных депутатов, 24 850 — в районные и городские Кенгаши народных депутатов.
В этом, важное значение имеет и запуск интерактивного портала «E-saylov». В результате чего, политические партии получили возможность оперативно работать с избирательными комиссиями по соответствию кандидатов требованиям законодательства через эту систему.
Как отмечалось на заседании, среди кандидатов, выдвинутых политическими партиями в Законодательную палату количество женщин составило 391 или 44,7 процентов от общего числа кандидатов. Это самый высокий показатель в истории выборов страны.
По сравнению с предыдущими выборами кандидаты значительно помолодели. Средний возраст кандидатов в депутаты в Законодательную палату составляет 47,2 года. Из них 44,2 процента — до 45 лет, еще 44,3 процента — 45-60 лет. А самый молодой кандидат — 25 лет.
99,3 процентов кандидатов имеют высшее образование.
Среди кандидатов экономисты составляют – 20,2 процентов, педагоги – 27,9 процентов, инженеры – 7,9 процентов, врачи – 9,1 процентов, правоведы – 16,5 процентов, предприниматели, фермеры и представители других сфер – 18,4 процентов.
Вместе с тем, территориальными, районными и городскими избирательными комиссиями также зарегистрированы кандидаты в местные Кенгаши.
От каждой партии зарегистрированы кандидаты в Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан, областные, Ташкентский городской и районные (городские) Кенгаши народных депутатов, за депутатский мандат будут бороться 28 475 кандидатов.
Из общего числа этих кандидатов 42,5 процентов составляют женщины.
Средний возраст кандидатов в Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан, в областные, Ташкентский городской и районные (городские) Кенгаши народных депутатов составляет 44,4 года, из них 54,9 процентов — до 45 лет, 36,4 процентов — 45-60 лет. Возраст самых молодых кандидатов в областные Кенгаши — 24 года, а в районные Кенгаши — 21 год.
90,3 процентов кандидатов имеют высшее образование.
Среди кандидатов педагоги составляют 36 процентов, экономисты – 15,8 процентов, инженеры – 9,6 процентов, врачи – 9,4 процентов, правоведы – 3,3 процентов, предприниматели, фермеры и представители других сфер – 25,9 процентов.
Среди кандидатов также есть представители других национальностей и народностей, проживающих в нашей стране. Так, 973 кандидата в Законодательную палату и местные Кенгаши — таджики, 588 — казахи, 146 — туркмены, 141 — киргизы, 67 — русские и представители других национальностей.
Следует отметит, что при выдвижении кандидатов политические партии также уделили особое внимание инклюзивности. В частности, среди кандидатов в Законодательную палату лица с инвалидностью составляют 11, а в местные Кенгаши 605. Такой высокий уровень инклюзивности наблюдается впервые.
На мобильные телефоны 29 350 кандидатов в депутаты, зарегистрированных по выборам всех уровней через интерактивный портал «Е-saylov» будут отправлены уведомления о том, что они зарегистрированы в качестве кандидатов в депутаты соответствующего представительного органа и с помощью данной системы могут зарегистрировать своих доверенных лиц, а также получат уведомления
о сроках и начале избирательной кампании.
Кроме того, на заседании рассмотрен вопрос предвыборной агитации политических партий и кандидатов в депутаты Законодательной палаты и местные Кенгаши.
Постановлением предусмотрено, что с 22 сентября 2024 года будет дан старт предвыборной агитации кандидатов в депутаты и политических партий по выборам в Законодательную палату и местные Кенгаши.
Помимо этого, в ходе предвыборной агитации определено выступление политических партий и кандидатов в депутаты для публикации в СМИ в порядке допуска политических партий к участию в выборах. Так:
первая – Движение предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократическая партияУзбекистана;
вторая – Демократическая партия Узбекистана «Миллий тикланиш»;
третья – Экологическая партия Узбекистана;
четвертая – Народно-демократическая партия Узбекистана;
пятая – социал-демократическая партия Узбекистана «Адолат».
В соответствии с постановлением Центральной избирательной комиссии на период предвыборной агитации кандидатам и политическим партиям выделяется на государственных центральных и региональных телерадиоканалах и газетах бесплатное эфирное время и печатная площадь.
В частности, бесплатное эфирное время для агитационных мероприятий политических партий выделено на республиканских телеканалах «Ўзбекистон 24», «Ўзбекистон», «Ёшлар», «Маҳалла», «Маданият ва маърифат» и радиоканалах «Ўзбекистон 24», «Ўзбекистон», «Ёшлар», «Маҳалла».
Наряду с этим на заседании подчеркнуто, что в соответствии с Положением о проведении предвыборной агитации, утвержденного постановлением Центральной избирательной комиссии от 2 июля 2024 года, упорядочен вопрос подготовки и распространения предвыборных агитационных материалов с использованием технологий искусственного интеллекта.
Как отмечено на заседании, политическим партиям и кандидатам в депутаты следует:
– отображать информацию об использовании технологий искусственного интеллекта в агитационных материалах, подготовленных с помощью искусственного интеллекта;
– не нарушать права любого лица на изображение и его голос;
а также иные личные неимущественные права;
– при использовании изображения и голоса человека, а также информации о другом человеке необходимо соблюдать правила получения предварительного согласия этого лица.
Пресс-служба и Пресс-центр Центральной избирательной комиссии совместно с профильными организациями будут осуществлять мониторинг предвыборной агитации.