Пенсия билан боғлиқ туб ислоҳотлар ҳеч бир давлатда осон амалга оширилмаган. Чунки бу тизимдаги муаммоли масалаларни аниқлаш ва самарали ҳал этиш чуқур таҳлилларни тақозо этади.
Бугунги кунда юртимизда пенсия ва нафақа олувчиларнинг умумий сони 3 млн. 678 минг нафарни ташкил этиб, аҳоли сонидаги улуши 10,9 фоизни ташкил қилмоқда. Шу жумладан, 3 млн. 313 минг нафар фуқаро пенсия олувчи ҳамда 365 минг фуқаро нафақа олувчи ҳисобланади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев жорий йил 24 январда Олий Мажлисга Мурожаатномасида аҳолининг ижтимоий ёрдамга муҳтож, пенсия ёшидаги қатламини қўллаб-қувватлаш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири бўлишини таъкидлаган эди.
Дарҳақиқат, мамлакатимизда бу масалага алоҳида эътибор қаратилмоқда. Пенсия тизимини такомиллаштириш мақсадида биргина 2019 йилда “Фуқароларнинг давлат пенсия таъминоти тўғрисида”ги Қонунга муҳим ўзгартиш ва қўшимчалар киритилди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг соҳага оид 3 та фармони, яна 3 та меъёрий-ҳуқуқий ҳужжат қабул қилинди.
Ислоҳотлар шулар билан тўхтаб қолмади. Президентимизнинг 2019 йил 8 январдаги фармонига мувофиқ, Давлат пенсия таъминоти тизимини ислоҳ қилиш Концепцияси лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда.
Албатта, тизимда олиб борилаётган катта ижобий ишлар билан бирга, айрим муаммолар ҳам йўқ эмас. Жумладан, қишлоқ хўжалиги соҳасида (собиқ жамоа хўжалиги, давлат хўжалигида) ишлаб, пенсияга чиққан шахслар ўша даврда ишлаган бошқа соҳа вакилларига нисбатан камроқ пенсия олаётгани фуқароларнинг ҳақли эътирозига сабаб бўлмоқда.
Мазкур масала Халқ демократик партияси фракцияси аъзолари томонидан сайлов округларида, фуқаролар, мутасадди идоралар вакиллари билан бевосита мулоқот асосида ўрганиб чиқилди ҳамда пенсия миқдорини ҳисоблаб чиқишда қонунчилик билан боғлиқ айрим муаммолар юзага келгани аниқланди.
Таъкидлаш жоиз, “Фуқароларнинг давлат пенсия таъминоти тўғрисида”ги қонуннинг 37-моддасида 1965 йилдан кейинги давр учун жамоа хўжалигидаги иш стажини ҳисоблаб чиқаришда, агар жамоа хўжалиги аъзоси узрсиз сабабларга кўра жамоа хўжалигида белгиланган меҳнатда иштирок этиш минимумини бажармаган бўлса, ишланган вақтнинг амалда давом этган даври ҳисобга олинади, деб белгиланган.
Ўрганишлар шуни кўрсатдики, қишлоқ хўжалиги соҳасида (собиқ жамоа, давлат ва ширкат ҳўжаликларида) ишлаган фуқароларнинг 2005 йилгача бўлган меҳнат фаолияти тўғрисидаги маълумотлар (ҳар йилги меҳнат минимум қарорлари) аксарият ҳолатларда архив сақловига топширилмаган ёки йўқолган.
Бунинг оқибатида қишлоқ хўжалиги соҳасида (собиқ жамоа, давлат ва ширкат ҳўжаликларида) меҳнат фаолиятини 2005 йилга қадар юритган аксарият фуқароларга ишланган вақтнинг амалда давом этган давридан келиб чиқиб паст миқдорда пенсия тайинланган.
Мисол учун, собиқ жамоа хўжалигида 1980 йилда эркаклар учун 220 кун, аёллар учун 160 кун меҳнат минимуми ўрнатилган. Ўша йилларда қишлоқ хўжалигида меъёр(норма)ларни бажаришга талаб қаттиқлиги ҳисобга олинса, аксарият ишчи-ходимлар меҳнат минимумини бажаришган. Лекин йиллар ўтиб, улар пенсияга чиқиш пайтида собиқ жамоа хўжалигининг бу ҳақдаги қарорини тақдим эта олишмаган. Бунинг асосий сабаби меҳнат минимуми тўғрисидаги қарорлар ўз вақтида архивга топширилмаган ёки йўқолган. Аммо бу ҳолатда меҳнат мажбуриятини бажарган, пенсия ёшига етган фуқароларимиз айбдор эмас. Улар тизимдаги камчилик туфайли йиллар давомида жабр кўрмоқда.
Яъни, собиқ хўжаликларда ишлаган эркаклар учун ўша вақтда бир йиллик меҳнат стажи ҳисобланган 220 кун амалдаги қонунчиликка асосан бир йиллик эмас, балки 7 ой 10 кун сифатида ҳисобга олинган. Худди шундай: аввал аёл киши учун йиллик меъёр саналган 160 кун амалдаги қонунчиликка асосан 5 ой 10 кун сифатида ҳисобга олинган.
Оқибатда қишлоқ хўжалигида меҳнат қилган фуқароларга ўша вақтларда бошқа соҳаларда ишлаган кишилар, айтайлик, тенгдошларига нисбатан 2-3 баробар кам пенсия ҳисобланган.
Демак, 2005 йилга қадар собиқ жамоа ва ширкат хўжаликларида ишлаган фуқароларнинг ўша вақтда меъёр ҳисобланган меҳнат стажи тўлиқ йиллик стаж сифатида инобатга олиниши ҳақида ҳужжат лойиҳасини ишлаб чиқиш лозим. Минг-минглаб юртдошларимизнинг меҳнатини қадрлаш, уларнинг ҳуқуқларини ҳимоялашда бу муҳим аҳамиятга эга.
Бундан ташқари, қонунчилигимизда тўлиқсиз ёшга доир пенсия белгилашда ҳам айрим муаммолар мавжуд. Ҳозир камида 7 йил иш стажига эга бўлган шахсларга тўлиқсиз ёшга доир пенсиянинг энг кам миқдори 236 000 сўмни ташкил этмоқда. Аёнки, бу пенсионерларнинг энг зарур эҳтиёжларини қаноатлантириш учун етарли эмас.
Шунинг учун ҳам бугунги кунда Халқ демократик партияси фракцияси тегишли вазирлик ва ташкилотлар билан ҳамкорликда “истеъмол саватчаси” ва “яшаш минимуми” кўрсаткичларини қонунчиликда белгилаш ишларини олиб бормоқда. Келгусида пенсиянинг энг кам миқдорини “истеъмол саватчаси” ва “яшаш минимуми” кўрсаткичлари асосида қайта кўриб чиқиш лозим бўлади.
Шунингдек, аёлларга пенсия тайинлаш учун зарур бўлган иш стажига боласи 3 ёшга тўлгунча уни парваришлаш таътилларида бўлиш вақти тўлиқ қўшиб ҳисобланиши ҳақидаги меъёрни қонунчилигимизга киртишимиз керак.
Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги Халқ демократик партияси фракцияси юқоридаги таклифлар ва партиянинг Сайловолди дастурида белгиланган вазифалардан келиб чиқиб, Давлат пенсия тизимини ислоҳ қилиш Концепциясини ҳар томонлама пишиқ-пухта тайёрлаш ва қабул ҳаётга жорий этиш жараёнларида фаол иштирок этади.

Коренные реформы в сфере пенсионного обеспечения не легкий процесс для любого государства. Выявление и эффективное решение проблемных вопросов в этой сфере требует глубокого и всестороннего анализа.
На сегодняшний день в нашей страны общее число граждан, получающих пенсии и пособия, составляет 3 млн.678 тысяч человек, то есть 10,9 процента от общей численности населения. Из них пенсии по возрасту получают 3 млн.313 тысяч, пособия - 365 тысяч наших соотечественников.
Президент Шавкат Мирзиёев в своем Послании Олий Мажлису от 24 января текущего года отметил, что поддержка социально уязвимых слоев населения, поддержка граждан пенсионного возраста станет одним из приоритетных направлений государственной политики.
Действительно, в нашей стране этому вопросу уделяется особое внимание. В целях совершенствования пенсионной системы в 2019 году в Закон «О государственном пенсионном обеспечении граждан» был внесен ряд важных изменений и дополнений. Кроме того, принято 3 указа Президента Республики Узбекистан, а также 3 нормативно-правовых акта в данном направлении.
В соответствии с Указом главы государства от 8 января 2019 года была разработана Концепция реформирования системы государственного пенсионного обеспечения.
Бесспорно, наряду с достигаемыми в сфере положительными результатами, есть и немало нерешенных проблем. Так, размеры пенсий лиц, работавших в сфере сельского хозяйства (бывших коллективных и государственных хозяйствах )и вышедших на пенсию, ощутимо ниже чем у представителей других сфер того периода. Это становится причиной обоснованных претензий граждан.
Данный вопрос был изучен членами фракции Народно-демократической партии Узбекистана в отрезке избирательных округов, а также на основе встреч и бесед с гражданами и представителями ответственных ведомств. Изучения выявили что в действующем законодательстве есть некоторые спорные моменты в расчете и назначении размеров пенсий.
Как закреплено в Статье 37 Закона Республики Узбекистан «О государственном пенсионном обеспечении граждан» при исчислении стажа работы в колхозе за период после 1965 года, если член колхоза не выполнял без уважительных причин установленного минимума трудового участия в общественном хозяйстве, учитывается время работы по фактической продолжительности.
Как показали изучения, сведения, касательно трудовой деятельности граждан, трудившихся в сфере сельского хозяйства (бывших колхозах, государственных и ширкатных хозяйствах) в период до 2005 года в большинстве случаях не были сданы в архив или утеряны.
В результате большинству лиц, трудившимся в сфере сельского хозяйства (бывших колхозах, государственных и ширкатных хозяйствах) в период до 2005 года был начислен низкий размер пенсии исходя из фактического периода их трудовой деятельности.
Так, к примеру в 1980 году в бывших коллективных хозяйствах минимум трудового участия составлял 220 дней для мужчин, 160 дней – для женщин. Если учитывать тот факт, что в те годы были крайне строгие требования к выполнению норм в сельском хозяйстве, большинство рабочих полностью выполняли данный минимум. Однако, в момент выхода на пенсию они не смогли предоставить соответствующее решение бывшего колхоза. Главная причина – решения о выполнении минимума трудового участия не были вовремя сданы в архив или утеряны. Как видно, в этой сложившейся ситуации нет вины самих граждан, которые выполняли свои трудовые обязательства и выходили на пенсию. Как следствие, из-за допущенных в системе недостатков они страдают на протяжении долгих лет.
То есть, если для мужчин, трудившихся в бывших колхозах, 220 дней считались как годовой трудовой стаж, то на основе действующего законодательства этот срок учитывался как 7 месяцев и 10 дней. Также: годовая трудовая норма для женщин в 160 дней учитывались как 5 месяцев 10 дней.
В результате, размеры пенсий граждан, трудившихся в сельском хозяйстве в тот период, сегодня в 2-3 раза ниже пенсий работников других сфер.
Следовательно, необходимо разработать проект документа, который будет учитывать принятый в качестве нормы в те годы трудовой стаж граждан, трудившихся в бывших колхозах и ширкатных хозяйствах в период до 2005 года, в качестве полного годового стажа. Это имеет важное значение в обеспечении достойной оплаты труда тысячей наших соотечественников, защите их прав.
Кроме того, в действующем законодательстве нашей страны существуют некоторые спорные моменты в назначении пенсий гражданам, имеющим неполный трудовой стаж. На сегодняшний день размер пенсии по возрастут лиц с трудовым стажем не менее 7 лет составляет 236 000 сумов. Конечно, этого не достаточно для удовлетворения жизненно важных потребностей пенсионеров.
Поэтому, сегодня Народно-демократическая партия Узбекистана в сотрудничестве с соответствующими министерствами и организациями работает над введением в законодательство таких понятий, как «потребительская корзина» и «прожиточный минимум». Это поможет в будущем пересмотреть минимальный размер пенсий на основе показателей «потребительской корзины» и «прожиточного минимума».
Кроме того, необходимо внедрить в законодательство норму, подразумевающую включение в стаж работы женщин при начислении пенсий по возрастут времени нахождения в отпусках по уходу за ребенком до достижения им возраста 3 лет.
Фракция Народно-демократической партии Узбекистана в Законодательной палате Олий Мажлиса исходя из вышеперечисленных предложений, а также задач, намеченных в Предвыборной программе партии, будет активно участвовать в процессе тщательной подготовки и принятия Концепции реформирования государственной пенсионной системы.