Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 26 мартдаги “Иқтисодиётни ривожлантириш ва камбағалликни қисқартиришга оид давлат сиёсатини тубдан янгилаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармонида самарали макроиқтисодий сиёсатни юритиш, барқарор иктисодий ўсиш суръатларини таъминлаш, тадбиркорлик муҳитини яхшилаш орқали мамлакатда камбағалликни қисқартириш бўйича муҳим вазифалар белгиланган.
Бугунги кунда юртимизда коронавирус пандемияси даврида аҳоли даромадлари кескин камайиб кетишининг олдини олиш, иқтисодиёт тармоқларининг узлуксиз ишлашини таъминлаш муҳим аҳамиятга эга.
Олий Мажлис Конунчилик палатасидаги Ўзбекистон ХДП фракцияси аъзолари эҳтиёжманд аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш, камбағалликни қисқартириш борасида ҳудудларда амалга оширилаётган ишларни ўрганиш, электорат вакилларига амалий кўмак бериш бўйича дастур тайёрлади.
Ҳозирда Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлигининг ҳудудий бўлинмалари, шаҳар ва туман ҳокимликлари билан ҳамкорликда камбағалликни қисқартириш бўйича тизимли иш олиб бормоқда.
Президент фармонида белгиланган вазифаларнинг самарали ижроси таъминланиши коронавирус пандемияси шароитида партия электоратини қўллаб-қувватлашда айниқса муҳим аҳамиятга эга. Ўзбекистон ХДП фракцияси аъзолари ва партия масъул ходимларидан иборат ишчи гуруҳ ҳудудлардаги ўрганиш жараёнида бу масалага алоҳида эътибор қаратади.
Ишчи гуруҳ Жиззах вилоятидаги маҳаллаларда ҳар бир хонадон ва оилаларнинг турмуш шароити ва ижтимоий аҳволи оғир бўлган қатламнинг рўйхати шакллантирилганлиги, турмуш шароити ва ижтимоий аҳволи оғир бўлган аҳоли вакилларига бевосита қай даражада манзилли ёрдам кўрсатилаётгани, эҳтиёжманд, лекин истаги ва имкониятлари бор фуқароларни касбга ўқитиш, тадбиркорликка ўргатиш ишлари қандай ташкил этилаётганини таҳил қилади.
Таҳлил натижалари маҳаллий Кенгаш депутатлари ва мутассади ташкилотлар иштирокида муҳокама этилиши, маҳаллий даражада ҳал этилиши мумкин бўлган масалаларни ҳудудий депутатлар ва мутассадди ташкилотлар билан бирга ҳал этиш белгиланган. Республика даражасида ҳал этилиши лозим бўлган масалалар фракцияда муҳокама этилиб, парламент сўрови тайёрланиши, мутассадди вазирликларга жўнатилиши, шунингдек, қонунчилик ва меъёрий ҳужжатларни такомиллаштириш эҳтиёжини ўрганиш ҳам назарда тутилган.

В Указе Президента Республики Узбекистан от 26 марта 2020 года «О мерах по кардинальному обновлению государственной политики в сфере развития экономики и сокращения бедности» определены важные задачи по сокращению бедности в стране путем осуществления эффективной макроэкономической политики, обеспечения стабильных темпов экономического роста, улучшения предпринимательской среды.
На сегодняшний день в условиях пандемии в связи с распространением коронавирусной инфекции в нашей стране важное значение имеет вопрос недопущения резкого сокращениях доходов населения, обеспечения бесперебойной работы отраслей экономики.
Члены фракции Народно-демократической партии Узбекистана в Законодательной палате Олий Мажлиса разработали программу по изучению работ, проводимых в отрезке территорий по поддержке нуждающихся слоев населения, сокращению бедности, предоставлению практической помощи представителям электората.
В настоящее время Министерство экономического развития и сокращения бедности совместно с территориальными отделениями Министерства по поддержке махалли и семьи, городскими и районными хокимиятами ведет системную работу по сокращению бедности в стране.
Обеспечение эффективной реализации намеченных в указе Президента важных задач имеет важное значение в поддержке электората партии в нынешних условиях пандемии. Именно на эти вопросы уделила особое внимание рабочая группа в составе членов фракции НДПУ и ответственных работников партии в ходе изучения работ, проводимых на местах в данном направлении.
Рабочая группа проанализирована работу, проводимую в махаллях Джизакской области по формированию списка малообеспеченных и нуждающихся семей, оказываемую им адресную помощь, обучению профессиям и предпринимательству нуждающихся граждан, имеющих желание и возможность работать.
Как было определено, результаты анализов будут обсуждены с участием депутатов местных кенгашей и ответственных организаций, вопросы, которые можно решить на местном уровне, будут решены вместе с депутатами местных кенгашей и ответственными организациями. Вопросы республиканского уровня будут обсуждены на заседаниях фракции, по ним будут подготовлены парламентские запросы и направлены в ответственные министерства, также намечается изучить вопрос необходимости усовершенствования соответствующих законодательных и нормативных актов.