Шу йилнинг 3 июнь куни Президентимиз раислигида камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича ўтказилган видеоселектор йиғилишида 2020 йил 1 октябргача тирикчилик учун зарур энг кам миқдор ҳамда минимал “истеъмол саватчаси”нинг ҳуқуқий асослари ишлаб чиқилиши бўйича вазифа қўйилди.
Камбағалликни қисқартириш бўйича кенг кўламли ислоҳотлар бошланди. Бу эса ўз-ўзидан бўладиган жараён эмас. Аҳолининг турмуш даражасини ошириш, камбағалликни қисқартириш бир қатор омилларга боғлиқ. Бунинг учун аввало, камбағалликни белгиловчи мезонларни аниқлаштириб олишдир. Тирикчилик учун зарур энг кам миқдорни белгилаш ана шу мезонни очиқлашга хизмат қилади.
Конституциямизнинг 39-моддасида пенсиялар, нафақалар, ижтимоий ёрдам бошқа турларининг миқдори расман белгилаб қўйилган тирикчилик учун зарур энг кам миқдордан оз бўлиши мумкин эмаслиги назарда тутилган. Очиғини айтиш керак, йиллар давомида ушбу меъёр ишламади. Тирикчилик учун зарур энг кам миқдорни белгилаш мезонлари шу вақтга қадар аниқланмади. Ижтимоий ҳимоя тизимидаги кўплаб муаммоларнинг асосий сабаби пенсия ва нафақалар миқдорини белгилашда муҳим омил бўлган истеъмол саватчаси ва яшаш минимуми меъёрларининг жорий қилинмагани билан ҳам боғлиқ.
“Истеъмол саватчаси” тушунчасини оддий тилда изоҳлайдиган бўлсак, инсон эҳтиёжлари ва мукаммаллиги саватчасидир. Ҳар бир оиланинг тўлақонли яшаши, фарзандларига таълим-тарбия бериши, саломатлиги ва моддий-маънавий таъминоти мезонини англатади. Демак, бу тизим амалиётга жорий этилса, оилаларнинг турмуш фаровонлиги янада яхшиланади.
Истеъмол саватига киритилган товар ва хизматлар тўплами ҳар бир мамлакатда бир-биридан фарқ қилади. Масалан, АҚШда “истеъмол саватчаси”га 300 номдаги, Германияда 475 номдаги, Англияда 350 номдаги, Россияда 156 номдаги товар ва хизматлар турлари киради.
Айтиш керакки, “истеъмол саватчаси”ни белгилашда минимал озиқ-овқат қисми муҳим ўрин тутади. Истеъмол саватининг таркиби давлат даражасида белгиланади ҳамда бир қатор табиий-иқлим шароити, аҳолининг асосий ижтимоий-демографик гуруҳлари, ноозиқ-овқат товарлар ва хизматлар истеъмол қилинишидаги миллий анъаналар, маҳаллий хусусиятлар каби омилларга боғлиқ бўлади. У инсоннинг нормал ҳаёт кечириши учун зарур бўлган озиқ-овқат, ноозиқ-овқат маҳсулотлари ҳамда хизматларни ўз ичига олади. Яъни, одамнинг даромади яшаш учун зарур бўлган энг муҳим эҳтиёжларини қаноатлантиришга етиши керак.
Кўп давлатларда ижтимоий нафақалар шунга қараб белгиланади. Мамлакатимизда истеъмол саватчасига оид тушунчалар ҳуқуқий тартибга солиниши аҳоли даромадлари «яшаш минимуми» ва «истеъмол саватчаси»га мос бўлишига асос яратади.
Аҳолининг муносиб ҳаёт даражасини таъминлаш учун зарур бўладиган яшаш минимумини белгилаш ва истеъмол саватчаси тушунчасини қонун билан мустаҳкамлаш ҳамда ҳаётга татбиқ этиш партиямиз Сайловолди дастуридаги энг муҳим йўналишлардан ҳисобланади. Шунинг учун Халқ демократик партияси фракцияси ушбу муҳим вазифани бажаришга киришган. Депутатлар, партия фаоллари ва экспертлардан иборат ишчи гуруҳи “истеъмол саватчаси” ва “яшаш минимуми”ни белгилаш бўйича хорижий тажрибани ўрганиш ва таҳлил қилиш ишларини кенг кўламда олиб боряпти. Яшаш минимуми ва “истеъмол саватчаси” бўйича қонун лойиҳаси концепциясини тайёрлаш устида қизғин фаолият олиб бормоқда.
Жамиятда ижтимоий тараққиёт ва барқарорлик бўлса, аҳолининг турмуш даражаси юксалади, фаровонлик ошади. Одамлар ҳаётдан рози бўлиб яшайди. Бунга ижтимоий муҳофаза тизими билан боғлиқ муаммоларни ҳал этмасдан эришиб бўлмайди, албатта. Мамлакатимизда камбағалликни қисқартириш, тирикчилик учун зарур энг кам миқдор ҳамда минимал “истеъмол саватчаси”нинг ҳуқуқий асосларини ишлаб чиқиш бўйича олиб борилаётган саъй-ҳаракатлар ана шу мақсадга хизмат қилиши билан аҳамиятлидир.

President of Uzbekistan chaired a videoconference on June 3 this year and set the task of developing by October 1, 2020, the legal framework for the introduction of a living wage and a consumer basket.
Large-scale reforms to reduce poverty have been launched in Uzbekistan. This is not an easy process. Improving living standards, reducing poverty depend on a number of factors. For this, first of all, it is necessary to define clear poverty criteria. It is for this purpose that it is proposed to establish the cost of living.
As enshrined in the Article 39 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, pensions, benefits, other types of social assistance cannot be lower than the officially established subsistence level. It should be openly recognized that this norm did not work until today, the country has not yet established the cost of living. It is the absence of norms for determining the consumer basket and the minimum subsistence level, which are an important factor in determining the amount of pensions and benefits, which are the cause of many problems that exist today in the social protection system.
In simple words, a consumer basket is a minimal set of products, goods and services necessary for a person’s life and ensuring his health for a certain period of time. It determines the real standard of living of the population and the wellbeing.
The set of goods and services included in the consumer basket is different in each country. For example, in the United States, 300 items of goods and services are included in the consumer basket, in Germany – 475, in England – 350, in Russia – 156.
It should be noted that in the definition of the consumer basket, the minimum set of food products included in its composition is important. Its composition is determined at the state level and depends on many factors: the climatic conditions, the country’s economic development, the characteristics of food production, the actual consumption of goods and services, national characteristics and traditions.
The consumer basket should include the necessary set of food and non-food goods and services that are necessary for a normal human life.
In many countries, the amount of social benefits is determined on the basis of the consumer basket. Legal regulation in our country of concepts regarding the consumer basket will ensure that the income of the population matches the living wage and the consumer basket.
The establishment of a living wage and strengthening of the consumer basket by law, which are necessary to ensure a decent life for the population, are one of the important areas of our Party’s Pre-Election Program. That is why the People’s Democratic Party of Uzbekistan has taken seriously the implementation of this important task. A working group of deputies, activists and party experts is conducting large-scale activity on studying and analyzing foreign experience in establishing a consumer basket and a living wage. Active work is underway to prepare a concept for a draft law on a living wage and a consumer basket.
The standard of living and wellbeing of the population increase, people are satisfied with their life in a society where there is social development and sustainability. However, this cannot be achieved without solving the problems existing in the social protection system. These goals are served by the large-scale reforms being carried out in our country to reduce poverty and develop legal frameworks for establishing the cost of living and consumer basket.