Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги ЎзХДП фракциясининг видеомулоқот шаклидаги йиғилиши бўлиб ўтди. Унда партия дастурий мақсадларидан келиб чиқиб, бир қатор қонун лойиҳалари кўриб чиқилди.
Депутатлар “Архив иши тўғрисида”ги қонунга ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги қонун лойиҳасини муҳокама этишди.
Қонун лойиҳасига кўра, қонуннинг асосий тушунчалар моддасига давлат ихтисослаштирилган архиви тушунчалари қўшимча тарзда киритилмоқда. Тугатилган ташкилотлар архив ҳужжатларини тегишли архивларга, шу жумладан, нодавлат архивларини ҳам истисно қилмаган ҳолда топшириш билан ўзгартирилмоқда. Шунингдек, қонун лойиҳаси билан давлат архивлари биноларини архивлар тасарруфидан чиқариш нормаси қатъийлаштирилмоқда. Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Миллий архив фонди ҳужжатларини доимий сақлаш ҳуқуқи берилган айрим вазирликлар, идоралар, тармоқ давлат фондлари ва ташкилотларда давлат ихтисослаштирилган архивларини ташкил этиш мумкинлиги назарда тутиляпти. Давлат архивларига топширилаётган Миллий архив фонди ҳужжатларининг электрон базаларини яратиш ва ушбу билан архив ҳужжатларидан фойдаланишда қулайликлар яратиш мақсадида ташкилотлар томонидан архив ҳужжатларини давлат архивларига электрон нусхалари билан бирга топшириш белгиланмоқда.
Фракция аъзолари ҳозирги замонда архив ҳужжатларини рақамлаштириш жуда долзарб масала экани, давлат архивлари билан бирга нодавлат архив ташкилотлари фаолияти ривожланиши учун ҳуқуқий шароит яратиш алоҳида аҳамиятга эгалигини таъкидлаб, таклиф-мулоҳазаларини билдиришди.
Депутатлар “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатлари ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳасини ҳам қизғин муҳокама қилишди. Ушбу қонун лойиҳаси Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Бюрократик тўсиқларни янада қисқартириш ҳамда давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятига замонавий бошқарув тамойилларини жорий қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори билан тасдиқланган “Йўл харитаси”га мувофиқ ишлаб чиқилган. Қарорга кўра, 2020 йил 1 январдан бошлаб маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органларининг 5 та ваколатини бекор қилиш, яна 11 та ваколатини давлат бошқаруви органлари ҳудудий бўлинмаларига ўтказиш белгиланган. 28 турдаги ҳужжатларни фуқаролардан талаб этиш бекор қилинган.
Фракция аъзолари бюрократик тўсиқлар камайиши эҳтиёжманд аҳоли қатлами учун, айниқса, муҳим масала эканини таъкидлашди. Чунки бундай фуқаролар турли сунъий тўсиқлар туфайли ҳуқуқ ва манфаатларига эришишга қийналишади.
Масалан, Меҳнат кодексининг 80-моддасига асосан ишга кираётган шахсдан талаб қилинадиган ҳужжатлар рўйхатидан турар жойдан маълумотнома сўраш талаби бекор қилинмоқда. Бунинг натижасида меҳнат шартномаларини тузишда ортиқача сансалорликлар камаяди.
Йиғилишда, шунингдек, «Ўзбекистон Республикасининг Шаҳарсозлик кодексини тасдиқлаш ҳақида»ги қонуни лойиҳаси ҳам кўриб чиқилди.
Айтиш керакки, Шаҳарсозлик кодекси ҳозирги замон қонунчилиги ва муносабатларини ҳисобга олган ҳолда тубдан такомиллаштирилмоқда. Хусусан, ҳаёт ва амалиёт билан бевосита боғлиқ бўлмаган умумий мазмундаги тушунча ва меъёрлар чиқариб ташланмоқда. Кўплаб янги тушунча ва меъёрларга аниқлик киритилмоқда. Боблар ва моддаларга ҳам бир қатор ўзгартириш ва қўшимчалар киритилмоқда. Кодекснинг аниқ ва мукаммал бўлиши шаҳарсозлик фаолиятида жиддий, қўпол қонунбузилиш ҳолатларининг олдини олишда муҳим аҳамиятга эга.
Фракция аъзолари «Жамоат хавфсизлигини таъминлаш чоралари янада такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳасини ҳам кенг муҳокама этишди.
Лойиҳага кўра, Жиноят кодексига баданга қасддан қурол ва қурол сифатида фойдаланиш мумкин бўлган бошқа нарсаларни ишлатиб, оғир ёки ўрта оғир даражада шикаст етказиш ҳам жавобгарликка асос бўлиши белгиланмоқда. Мазкур кодекс совуқ қурол ёки совуқ қурол сифатида фойдаланилиши мумкин бўлган ашёларни олиб юриш, улардан фойдаланишни таъқиқловчи янги моддалар билан тўлдирилмоқда.
Фракция аъзолари жамоат тартиби ва фуқаролар хавфсизлигини таъминлашда кейинги вақтларда бот-бот кузатилаётган танага турли даражада тан жароҳати етказиш билан боғлиқ кўнгилсиз ҳолатларнинг олдини олишда, бу борада жавобгарликни белгилаш муҳим масала эканини таъкидлашди.
Шу билан бирга, депутатлар қонун лойиҳасининг айрим меъёрлари бўйича қатъий саволлар қўйишди. Жумладан, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга совуқ қурол сифатида фойдаланилиши мумкин бўлган ашёларни касбий фаолият, спорт фаолияти ёки хўжалик-маиший мақсадларда фойдаланиш билан боғлиқ ҳолда жамоат жойларида, шу жумладан, барча турдаги жамоат транспортларида очиқ ҳолда (ғилофсиз) олиб юриш жавобгарликка сабаб бўлиши ҳақида киритилаётган меъёр эътироз келтириб чиқарди.
Бу меъёр кодексга киритилиши кўнгилсизликларнинг олдини олиш билан бирга, турли англашилмовчиликларни келтириб чиқариши, ўринсиз жарималар белгиланишига олиб келиши мумкин. Масалан, ҳуқуқ-тартибот идораси ходими фуқарони қандай қилиб бўлса-да жавобгарликка, жаримага тортиш учунгина бу моддадан фойдаланиши ҳам мумкин. Ҳаётда бундай ҳолатлар кузатилмаяпти дейишга асослар йўқ. Қонун-қоидалардан узоқроқ юрадиган фуқаро ўзи билмаган ҳолда жавобгарлик объектига айланиб қолишига йўл қўйиб бўлмайди. Фракция аъзоси Мақсуда Ворисова қонун лойиҳасини қўллаб-қувватламаслигини билдирди.
Кўриб чиқилган қонун лойиҳалари бўйича депутатлар томонидан таклиф ва мулоҳазалар билдирилди. Партия дастурий мақсадларидан келиб чиқиб, фракция позицияси белгилаб олинди.

Заседание фракции НДПУз в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан прошло в форме видеодиалога. На нем, исходя из программных целей партии, был рассмотрен ряд законопроектов.
Депутаты обсудили проект закона о внесении изменений и дополнений в Закон «Об архивном деле».
Согласно проекту закона, статью «Об основных понятиях» планируется дополнить таким понятием, как государственный специализированный архив. Будут внесены изменения и в порядок сдачи архивных документов ликвидированных организаций в соответствующие архивы, не исключая негосударственные архивы. Кроме того, проектом закона предусмотрено ужесточить норму по исключению помещений государственных архивов из распоряжения архивов, организовать государственные специализированные архивы в некоторых министерствах, ведомствах, отраслевых государственных фондах и организациях, которым предоставлено право постоянного хранения документов Национального архивного фонда Республики Узбекистан. В целях создания электронной базы документов Национального архивного фонда, и тем самым создания удобств в использовании архивных документов определяется порядок сдачи в государственные архивы архивных документов организаций вместе с их электронными копиями.
Члены фракции отметили, что на сегодняшний день одним из наиболее актуальных вопросов является цифровизации архивных документов, создание правовых условия для развития наряду с государственными архивами, и негосударственных архивных организаций, были высказаны предложения в данном направлении.
Депутаты также обсудили проект закона «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан». Данный проект закона разработан в соответствии с «Дорожной картой», утвержденной Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему сокращению бюрократических барьеров и внедрению современных управленческих принципов в деятельность государственных органов и организаций». В соответствии с постановлением, с 1 января 2020 года исключены 5 функций и полномочий исполнительной власти на местах, а также передача их 11 функций и полномочий территориальным подразделениям соответствующих органов государственного управления, а также отмена истребования у граждан 28 видов документов со стороны государственных органов и организаций.
Члены фракции отметили, что устранение бюрократических барьеров является особенно важным вопросом для нуждающихся слоев населения. Так, как права и интересы именно этой категории населения чаще всего ущемляются из-за искусственных бюрократических преград.
Например, из перечня документов, требуемых от поступающего на работу в соответствии со статьей 80 Трудового кодекса, исключается справка с места жительства. Это будет служить сокращению излишней бумажной волокиты при заключении трудового договора.
На заседании также был рассмотрен проект закона «Об утверждении Градостроительного кодекса Республики Узбекистан».
Следует отметить, что градостроительный кодекс кардинально совершенствуется с учетом законодательства сегодняшнего дня и исовременных взаимоотношений в сфере. В частности, исключаются полностью изжившие себя общие понятия и нормы. Вводится и поясняется ряд новых норм и понятий. В главы и статьи вносятся ряд изменений и дополнений. Усовершенствование данного кодекса, обеспечение его конкретности и четкости имеет важное значение в предупреждении серьезных и грубых правонарушений в градостроительной деятельности.
Члены фракции также обсудили проект закона «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим совершенствованием мер по обеспечению общественной безопасности».
Согласное проекту закона, в Уголовным кодексе умышленное причинение тяжкого или крайне тяжкого вреда здоровью с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия, также станет основой для привлечения к ответственности.
Данный кодекс пополняется новыми статьями, запрещающими носить с собой холодное оружие или другие предметы, используемые в качестве холодного оружия, а также их применение.
Члены фракции отметили, что в последнее время особенно участились несчастные случаи, связанные с нанесением телесных повреждений различной тяжести с помощью различных предметов. Определение ответственности в данном направлении станет важным шагом на пути предупреждения таких случаев.
Вместе с тем, депутаты вынесли на обсуждение конкретные вопросы , касательно некоторых норм законопроекта . В частности, возражение вызвала норма, вносимая в Кодекс об административной ответственности, об определении ответственности за ношение в общественных местах, в том числе всех видах общественного транспорта, предметов спортивного и хозяйственно-бытового назначения, связанных с использованием в профессиональной или спортивной деятельности либо в бытовых целях, в открытом виде (без чехла). Внесение в кодекс данной нормы наряду с предупреждением возможных неприятных случаев, также может вызвать определенные недоразумения и стать причиной неуместных штрафов. Так, сотрудники органа правопорядка могут воспользоваться данной нормой исключительно для того, чтобы привлечь граждан к ответственности любыми путями. Таким образом, все кто плохо осведомлены о законах, могут невольно стать объектами ответственности, что абсолютно недопустимо. Учитывая это, член фракции Максуда Варисова высказалась против поддержки проекта закона.
По рассмотренным проектам закона депутаты высказали свои предложения и суждения. Исходя из программных целей партии определена позиция фракция.