Камбағалликни қисқартиришнинг янги механизми яратилмоқда
Бу вазифани самарали ва сифатли бажармасдан аёллар ва ёшлар манфаатлари билан боғлиқ ижтимоий-иқтисодий, сиёсий-ҳуқуқий масалаларни тизимли ҳал этиш имкони бўлмайди. 8 октябрь куни Президент Шавкат Мирзиёев раислигида ўтказилган видеоселектор йиғилиши шу жиҳатдан жуда аҳамиятлидир.
Кейинги йиллар давомида мазкур икки йўналиш бўйича давлат сиёсатини марказдан маҳалла даражасигача юритадиган вертикал тизим жорий қилинди. Ёшлар масалалари ҳар бир туманда алоҳида ҳоким ўринбосари, хотин-қизлар масалалари бўйича эса ҳар бир маҳаллада алоҳида раис ўринбосари масъул этиб белгиланди. Видеоселектор йиғилишида давлатимиз раҳбари “бундан кейин одамларнинг уйига бориб, ишга муҳтожларни ишга жойлаштириш тизимини яратишимиз керак”лигини таъкидладилар.
Демак, маҳаллаларгача яратилган тизим энди қўллаб-қувватлашга муҳтож аёллар ва ёшлар истиқомат қиладиган оилаларгача кириб бориши бўйича янги иш тартиби белгиланди. Маҳалла, туман, шаҳар ва вилоят кесимида “ёшлар дафтари” ва “аёллар дафтари” шакллантириладиган бўлди.
Дафтарлар ҳокимлар, сектор раҳбарлари, мутасадди ташкилотлар ёшлар ва аёллар масалаларида ҳар бир ҳудудда ҳолат қандайлиги ҳақида аниқ маълумотга эга бўлиш, шунга қараб чора-тадбир белгилаш учун жуда зарур. Чунки ҳамма раҳбарлар ҳам ўзи масъул бўлган ҳудудда қанча ёш ишсиз, яна қанча аёл ҳунарсиз эканини билавермайди.
Пандемия муносабати билан мамлакатимизда карантин чоралари кучайтирилган, эҳтиёжманд оилаларни манзилли қўллаб-қувватлаш зарурати ошган вақтда Президент ташаббуси билан жорий этилган “темир дафтар”лар иш берди, давлат ёрдамини йўналтириб туриш, ижтимоий барқарорликни сақлаб қолиш учун асос бўлди, катта натижа берди. Ҳозирда “темир дафтар”лар оилаларни камбағалликдан чиқариш ишларини режали ташкил этишда, рўйхатдагиларга қараб кейинги ишларни мувофиқлаштиришда қўл келмоқда. Ёшлар ва аёллар дафтарлари ҳам касб-ҳунар ўргатиш, бандликни таъминлашда манзилли ёндашувни кучайтиришга хизмат қилади.
“Ёшлар дафтари”га 18-30 ёшгача бўлган йигит-қизлар киритилса, “аёллар дафтари”га 30 ёшдан ошган аёллар киритилади. Рўйхатни шакллантиришда ижтимоий, ҳуқуқий, психологик қўллаб-қувватлашга, билим ва касб ўрганишга эҳтиёжи ва иштиёқи бор бўлган ишсиз ёшлар ва хотин-қизларга алоҳида эътибор қаратилади.
Дунёда иқтисодий, ҳуқуқий ва меҳнат муносабатлари тез ривожланмоқда. Ишлаб чиқариш, айниқса, хизмат кўрсатишда қисқа вақтда янгидан-янги тармоқлар пайдо бўлмоқда, олий маълумотлилик ҳақидаги ҳужжатни кутиб ўтирмасдан яхши даромад олиш, ўзини ўзи банд қилиш имкониятлари кенгаймоқда. Мамлакатимизда тадбиркорлик, хизмат кўрсатиш соҳаларига йўл очилиши натижасида диплом эмас, муайян малака талаб этадиган замонавий иш ўринлари очилмоқда. Ҳунар ўрганган, ишли бўлган кишилар жамият ҳаётига тез киришиб кетади, кейинчалик истакларига мос имкониятларни қидириб топиш кўникмасига эришади.
Президентимиз шунинг учун бу масалага алоҳида эътибор қаратиб, “ижтимоий шартнома” тажрибасини кенг қўллаш бўйича вазифа ҳамда йўналишларни аниқ белгилаб берди. Ишсиз одам ҳунар ўрганиш, малака олиш учун кўпинча маблағдан қийналади. Энди давлат мана шу бошланғич даврда ёшлар, аёлларга моддий ва ижтимоий кўмак кўрсатади.
Ажратиладиган маблағ айни вақтда меҳнат бозорида талаб юқори бўлиб турган касб-ҳунарларга тайёрловчи мингдан зиёд нодавлат касб-ҳунар таълими марказлари фаолияти изчил йўлга қўйилишига хизмат қилади.
Бу вазифаларни бажариш бўйича манбалар ҳам аниқ белгиланди. Тикланиш ва тараққиёт жамғармасидан 100 миллион доллар миқдоридаги маблағ йўналтирилади. Шунинг 10 миллиони касб-ҳунарга ўқитишга, 90 миллиони эса ўқув курсларини тамомлаб, сертификат олганларга имтиёзли кредитлар ажратиш учун сарфланади. “Ижтимоий шартнома” орқали нодавлат касб-ҳунар ўқув курсларини битирадиган ёшлар ва аёлларга таълим харажатлари учун 1 миллион сўмгача субсидия берилади.
Шу тариқа қўллаб-қувватлашга муҳтож ёшлар ва аёллар ҳунар ўрганиб, ишли бўлса, кейин ҳаётда ўз ўрнини топиб кетишга қийналмайди. Бир сўз билан айтганда, давлатимиз раҳбари ижтимоий, ҳуқуқий, психологик қўллаб-қувватлашга, билим, касб ўрганишга эҳтиёжи ва иштиёқи бор бўлган ишсиз ёшлар ҳамда хотин-қизларни жамиятнинг фаол қатламига қўшиш, ҳудудларда камбағалликка қарши курашиш бўйича янги механизмни белгилаб бердилар.
Энг асосий масала мазкур механизмни самарали ишлатишимизга боғлиқ. Бу борада нафақат маҳаллий ҳокимликлар, мутасадди ташкилотлар, шу билан бирга, парламент ва маҳаллий Кенгашлар депутатлари фаоллик кўрсатиши талаб этилади. Субсидия ва бошқа маблағлар мақсадли йўналтирилиши, ҳунар ўрганишга эҳтиёжи ва иштиёқи борлар тўлиқ ўрганилиши жуда муҳим. Мана шу жараёнда депутатлар фаоллик кўрсатса, аҳоли билан яқин муносабат, мулоқот муҳити ўрнатилади.
Одамларнинг ислоҳотларга ва ўз имкониятларига ишончи ошади. Жамиятда ижтимоий-иқтисодий фаол қатламни кўпайтириш жараёнларига катта ҳисса қўшилади. Бу, ўз навбатида ҳудудларда депутатларнинг позицияси мустаҳкамланишига пухта шароит яратади.
Аксинча, қайси ҳудудда бу ишлар тизимли ташкил этилмаса, ишсизлик билан боғлиқ ижтимоий муаммолар янада чуқурлашади, партиямиз электорати бундан жабр кўради.
Халқ демократик партияси билим, касб ўрганишга эҳтиёжи ва иштиёқи бор ишсиз ёшлар ҳамда хотин-қизларни қўллаб-қувватланиши жойларда камбағалликнинг асосий сабаблари бартараф этилишида долзарб аҳамиятга эга, деб ҳисоблайди.
Бу йўналишдаги ислоҳотлар тактикаси партиямизнинг бош мақсадига тўлиқ мос келади. Шунинг учун ҳар бир партия ташкилоти ва депутатлик бирлашмалари аниқ натижа, электорат манфаатлари йўлида қатъият кўрсатиши учун режаларини белгилаб олмоқда.

Создается новый механизм сокращения бедности
Для повышения роли женщин и молодежи в обществе необходимо прежде всего обучить их профессиям, обеспечить занятость.
Без эффективной и качественной реализации этих задач не представляется возможным систематически решать социально-экономические, политико-правовые вопросы, связанные с интересами указанных категорий граждан.
В данном направлении значимым стало состоявшееся 8 октября текущего года под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева видеоселекторное совещание по мерам повышения роли женщин и молодежи в обществе и обеспечения их занятости.
В последние годы в Узбекистане создана вертикальная система реализации государственной политики по вопросам женщин и молодежи вплоть до уровня махаллей. Для решения вопросов молодежи в каждом районе введена отдельная должность заместителя хокима, а для решения вопросов женщин на уровне махалли – отдельная должность заместителя председателя махалли. На видеоселекторном совещании глава государства отметил, что отныне нам необходимо наладить систему трудоустройства безработных, посещая дома людей.
Таким образом, определен новый порядок работы, охватывающий семьи, в которых проживают нуждающиеся в поддержке женщины и молодежь. Кроме того, в разрезе каждой махалли, района, города и области будут формироваться так называемые "молодежная тетрадь" и "женская тетрадь".
Эти "тетради" крайне необходимы для того, чтобы хокимы, руководители секторов, компетентные организации владели точной информацией о положении дел относительно проблем молодежи и женщин в каждом регионе и на этой основе принимали соответствующие меры. Ранее не каждый руководитель был осведомлен о том, сколько молодых людей на закрепленной за ним территории не трудоустроены, сколько женщин не имеют профессии.
"Железная тетрадь", внедренная по инициативе Президента страны в период усиления в нашей стране карантинных мер из-за пандемии и повышения необходимости в адресной поддержке нуждающихся семей, оправдала себя и дала большие результаты, став основой для направления государственной помощи, сохранения социальной стабильности. В настоящее время "железная тетрадь" способствует плановой организации работы по выведению семей из бедности. "Молодежная тетрадь" и "женская тетрадь" также будут нацелены на усиление адресного подхода к обучению женщин и молодежи профессии, обеспечению их занятости.
Если в "молодежную тетрадь" будут включаться юноши и девушки от 18 до 30 лет, то в "женскую тетрадь" – женщины старше 30 лет. При формировании данных списков особое внимание будет уделяться молодежи и женщинам, нуждающимся в социальной, правовой и психологической поддержке, а также стремящимся приобрести новые знания и профессии.
В мире стремительно развиваются экономические, правовые и трудовые отношения. В производстве, особенно в сфере услуг, появляются все новые отрасли, расширяются возможности для хорошего заработка без наличия диплома о высшем образовании, самостоятельного обеспечения своей занятости. В результате развития в нашей стране предпринимательства и сферы услуг создаются современные рабочие места, которые требуют не диплом, а определенную квалификацию. Люди, у которых есть профессия и работа, смогут проявлять активность в общественной жизни и в дальнейшем найти новые возможности, которые будут соответствовать их пожеланиям и амбициям.
Президент страны, акцентировав внимание на этом вопросе, четко определил задачи и направления по широкому применению механизма социального контракта. Зачастую человеку для обретения профессии и квалификации препятствуют финансовые трудности. Теперь на этом начальном этапе государство будет оказывать молодежи и женщинам материальную и социальную поддержку.
Выделяемые средства будут способствовать последовательному налаживанию деятельности тысячи негосударственных центров профобучения, занимающихся формированием востребованных на рынке труда навыков.
Кроме того, конкретно определены источники финансирования реализации намеченных задач. Так, из Фонда реконструкции и развития будет выделено 100 миллионов долларов. Из них 10 миллионов долларов будут направлены на профессиональное обучение молодежи и женщин, 90 миллионов долларов – на льготные кредиты для тех, кто прошел курсы повышения квалификации и получил сертификат. В рамках социального контракта молодые люди и женщины, желающие пройти учебные курсы негосударственных центров профобучения, смогут получить субсидии в размере до 1 миллиона сумов для покрытия затрат на обучение.
Если нуждающиеся женщины и молодежь овладеют профессией и трудоустроятся, то в дальнейшем они смогут найти свое место в жизни. В целом глава государства определил новый механизм борьбы с бедностью в регионах и включения молодежи и женщин, нуждающихся в социальной, правовой и психологической поддержке, стремящихся овладеть какой-либо профессией, в активный слой общества.
Самое главное, нужно эффективно использовать этот механизм. При этом активность должны проявлять не только местные хокимияты и ответственные организации, но и депутаты парламента и местных Кенгашей. Очень важно, чтобы субсидии и другие средства направлялись на соответствующие цели, а нуждающиеся и желающие овладеть профессией – полностью обучились. Если при этом депутаты будут проявлять активность, то наладится прочный диалог с народом. Люди станут больше верить в реформы и собственные возможности. В обществе расширятся социально и экономически активные слои населения, что, в свою очередь, будет способствовать укреплению позиций депутатов в регионах.
В регионе, в котором работа в этом направлении будет организована не на системной основе, обострятся социальные проблемы, связанные с безработицей, от чего пострадает наш электорат.
В Народно-демократической партии считают, что поддержка безработных женщин и молодежи, стремящихся приобрести знания и профессии, имеет актуальное значение в устранении основных причин безработицы на местах.
Тактика реформ в этом направлении полностью соответствует главной цели нашей партии. Поэтому каждая партийная организация и депутатское объединение определяют свои планы для проявления решительности в целях достижения конкретных результатов и обеспечения интересов электората.