Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракциясининг 2020 йил тўққиз ойлик фаолияти бўйича онлайн матбуот анжумани ўтказилди.
Матбуот анжумани аввалида таъкидландики, мамлакатимизда ижтимоий ҳимоя тизимини мустаҳкамлаш, камбағалликка қарши кураш бўйича стратегик вазифалар амалга оширилиши бошланди. Ижтимоий-иқтисодий фаолликни ошириш, касб-ҳунар ўрганиш, ўз ишини йўлга қўйиш учун эҳтиёжманд фуқароларга субсидиялар ажратилмоқда.
Коронавирус пандемияси даврида мамлакатимизда касалланганларни тўлиқ давлат таъминоти асосида даволаш, кам даромадли оилаларни янада қийин аҳволга тушиб қолишдан асраш бўйича улкан ишлар тизимли амалга оширилмоқда, “темир дафтар” асосида манзилли ёрдам кўрсатилмоқда. Бу борада Ўзбекистоннинг ўзига хос тажрибаси илғор давлатлар вакиллари, етук мутахассислар томонидан эътироф этилаётгани бежиз эмас.
Парламентдаги ЎзХДП фракцияси партия дастурий мақсадларига мувофиқ равишда мамлакатимизда ижтимоий ҳимоя, камбағалликни қисқартириш бўйича амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотларни эътироф этади ва уларнинг самарадорлигини оширишга интилади.
Матбуот анжиманида партиянинг парламентдаги фракцияси раҳбари Улуғбек Иноятов фракция фаолияти ҳақида атрофлича маълумот берди.
Қайд этилдики, фракция жорий йилнинг 9 ойи давомидаги фаолиятини Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва фракциянинг иш режалари ва дастурларида белгиланган муҳим вазифалардан келиб чиққан ҳолда амалга оширди. Депутатлар барча йўналишдаги фаолиятида асосий эътиборни амалий ишларга қаратди.
Хусусан, фракция қонун ижодкорлиги жараёнида жамиятимиздаги эҳтиёжманд қатлами манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича таклифлар беришга алоҳида эътибор қаратаётгани алоҳида қайд этилди.
Қонунчилик палатасининг йиғилишларида қабул қилинган Ўзбекистон Республикасининг 148 та қонун лойиҳалари бўйича фракция аъзолари томонидан 326 та таклиф ишлаб чиқилди ва масъул қўмиталарга тақдим этилди. Кўриб чиқилган қонун лойиҳалари бўйича фракциямиз томонидан билдирилган таклифларнинг 137 таси инобатга олинди.
Шуни алоҳида таъкидлаш лозимки, Олий Мажлис Қонунчилик палатасига кириб келган қонун лойиҳалари фракциянинг йиғилишларида янгича ёндашувлар билан муҳокама этилмоқда. Жумладан, партия Марказий Кенгаши, Халқ депутатлари маҳаллий Кенгаш депутатлари, партия фаоллари, ёшлар ҳамда ОАВ вакилларини таклиф этган ҳолда атрофлича муҳокама этилди ва 45 та қонун лойиҳаси бўйича 100 дан ортиқ таклиф олинди.
Шунингдек, ҳисобот даврида фракция ўз фаолиятида парламент назоратини изчил олиб боришга катта эътибор қаратди.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазири ўринбосарининг “Мактабгача таълим соҳасида олиб борилаётган ишлар тўғрисида”ги, Халқ таълими вазири ўринбосарининг “Халқ таълими тизимининг моддий-техник таъминоти ва таълим сифатини такомиллаштириш бўйича олиб борилаётган ишлар тўғрисида”ги, Молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси ижро этувчи директорининг “Ўзбекистонда фуқароларнинг давлат пенсия таъминоти ҳолати, мавжуд муаммолар ва истиқболдаги режалар тўғрисида”ги ахборотлари эшитилди. Эшитувлар якуни бўйича таклиф ва тавсиялар берилди.
Халқ демократик партияси фракцияси электорат манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича парламент назоратини кучайтиришга, ҳукуматнинг тегишли тузилмаларига таклифлар бериш бўйича амалиётдан кенг фойдаланишга интилмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосарига “Камбағаллик даражасини аниқлаш мезонларини, ижтимоий таъминотнинг минимал стандартлари ва меъёрий асосларини ишлаб чиқиш борасида амалга оширилаётган ишларнинг ҳолати тўғрисида" парламент сўрови жўнатилди. Шу бўйича берилган ахборот парламент ялпи мажлисида танқидий-таҳлилий кўриб чиқилди.
Республикамизда карантин шароитида мактабларни очишга тайёргарлик кўриш жараёнларида фракциямиз аъзолари ва маҳаллий Кенгашлардаги депутатларимиз фаол иштирок этишди. Фракция томонидан партиянинг маҳаллий Кенгашлардаги депутатлар билан бамаслаҳат ҳолда, пандемия шароитида мактаблардаги ўқиш жараёнида ўқитувчи ва ўқувчилар хавфсизлигини ошириш бўйича таклифлар тайёрланиб, фракция томонидан Бош вазир ўринбосарига киритилди.
Алоҳида таъкидландики, ҳозирга қадар фракция аъзоларининг ташаббуси сифатида 4 та қонун лойиҳасининг концепцияси ишлаб чиқилди. Мисол учун, “яшаш минимуми” ва “истеъмол саватчаси” тушунчаларини қонунчиликда мустаҳкамлаш бўйича қонун лойиҳаси ва концепцияси ишлаб чиқилиб, хулоса бериш учун Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигига юборилди. Сайловлар олдидан партиямизнинг яшаш минимуми ҳақида қонун қабул қилиш ташаббуси жамоатчилик томонидан фаол қўллаб-қувватланган эди. Энди бу ғояни рўёбга чиқариш фракция учун принципиал масалага айлангани қайд этилди.
Ҳисобот даврида фракция аъзоларининг сайлов округларида бўлиб, ўз ҳудудидаги аҳоли билан мунтазам алоқа ўрнатишига алоҳида эътибор қаратилди. Натижада 9 ой мобайнида фуқароларнинг 2 479 та ёзма, виртуал ва оғзаки мурожаатлари қабул қилиниб, ҳозирга қадар уларнинг 1400 дан ортиғи ижобий ҳал этилишига эришилди. Қолган мурожаатлар ечим топиши бўйича назорат ўрнатилган.
Анжуманда шу ва яна бошқа кўплаб масалалар хусусида атрофлича маълумот берилди. Онлайн матбуот анжуманида журналистларнинг депутатлик ва парламент сўрови, “яшаш минимуми” ва “истеъмол саватчаси” бўйича қонун лойиҳаси концепцияси, карантин шаротида даромадидан айрилган эҳтиёжманд оилаларни қўллаб-қувватлаш бўйича саволларига фракция аъзолари жавоб беришди.

Состоялась онлайн пресс-конференция, посвященная деятельности фракции Народно-демократической партии Узбекистана в Законодательной палате Олий Мажлиса за девять месяцев 2020 года.
Как отмечалось в начале пресс-конференции, в стране начата работа по реализации стратегических задач по укреплению системы социальной защиты и сокращению бедности. Нуждающимся гражданам выделяются субсидии для повышения социально-экономической активности, обучения профессиям и налаживания собственного дела.
В период пандемии коронавирусной инфекции в стране ведется масштабная работа по обеспечению лечения инфицированных полностью за счет государства, защите малообеспеченных семей, оказанию им адресной помощи на основе «Железной тетради». Неслучайно уникальный опыт Узбекистана в этой сфере сегодня широко признается ведущими специалистами и экспертами передовых стран.
Парламентская фракция Народно-демократической партии Узбекистана полностью поддерживает проводимые в стране комплексные реформы в области социальной защиты населения, сокращения бедности и стремится повысить их эффективность в соответствии с программными целями партии.
На пресс-конференции руководитель парламентской фракции партии Улугбек Иноятов подробно рассказал о деятельности фракции за отчетный период.
Как отмечалось, за 9 месяцев текущего года фракция осуществляла свою деятельность в соответствии с важными задачами, поставленными в рабочих планах и программах Законодательной палаты Олий Мажлиса и фракции партии. Депутаты уделили особое внимание практической работе по всем направлениям.
В частности, фракция уделяет особое внимание внесению предложений по защите интересов малообеспеченных и социально уязвимых слоев населения в законотворческом процессе.
Членами фракции были разработаны и переданы в ответственные комиссии 326 предложений по 148 законопроектам Республики Узбекистан, принятым на заседаниях Законодательной палаты. По рассмотренным законопроектам приняты во внимание 137 предложений нашей фракции.
Следует отметить, что внесенные в Законодательную палату Олий Мажлиса законопроекты обсуждаются на заседаниях фракции на основе новых подходов. Так, законопроекты были подробно обсуждены с участием депутатов Центрального Совета партии, местных кенгашей народных депутатов, активистов партии, молодежи и представителей СМИ, по 45 законопроектам было получено более 100 предложений.
Кроме того, за отчетный период фракция уделяла особое внимание последовательному осуществлению парламентского надзора
Были заслушаны информации заместителя министра дошкольного образования Республики Узбекистан «О работе, проводимой в сфере дошкольного образования», заместителя министра народного образования «О работе по материально-техническому обеспечению системы народного образования и повышению качества образования», исполнительного директора Внебюджетного пенсионного фонда при Министерстве финансов «О состоянии государственного пенсионного обеспечения граждан в Узбекистане, текущих проблемах и планах на перспективу». По итогам слушаний были внесены предложения и рекомендации.
Фракция Народно-демократической партии Узбекистана стремится усилить парламентский надзор за защитой интересов своего электората, широко использовать практику внесения предложений в соответствующие структуры власти.
Так, на имя заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан направлен парламентский запрос «О состоянии работ по разработке критериев определения уровня бедности, минимальных стандартов и нормативных основ социального обеспечения». Представленная по данному вопросу информация была рассмотрена на пленарном заседании парламента в духе критического анализа.
Члены нашей фракции и депутаты местных кенгашей приняли активное участие в процессе подготовки к открытию школ в условиях карантина. Фракция по согласованию с депутатами местных кенгашей подготовила предложения по повышению безопасности учителей и учащихся в процессе обучения в школах в условиях пандемии, и представила их заместителю Премьер-министра.
Особо отмечалось, что к настоящему времени по инициативе членов фракции разработана концепция четырех законопроектов. Так, были разработаны законопроект и концепция по закреплению понятий «прожиточный минимум» и «потребительская корзина» в законодательстве, которые были направлены в Министерство экономического развития и сокращения бедности на рассмотрение. Накануне выборов инициатива нашей партии о принятии закона о прожиточном минимуме была активно поддержана широкой общественностью. И теперь реализация этой идеи является для фракции принципиально важной задачей.
За отчетный период члены фракции регулярно посещали избирательные округа, проводили встречи и беседы с населением. В результате за прошедшие 9 месяцев от граждан поступило 2 479 письменных, виртуальных и устных обращений, на сегодняшний день более 1 400 из них разрешены положительно. Решение оставшихся обращений взято под строгий контроль.
На пресс-конференции была представлена подробная информация по этим и многим другим вопросам. Члены фракции ответили на вопросы журналистов о депутатских и парламентских запросах, концепции законопроекта о «прожиточном минимуме» и «потребительской корзине», поддержке малообеспеченных семей, лишившихся заработка в условиях карантина.