Кечаги андоза билан эртанги йўл қурилмайди
Кечаги андоза билан эртанги йўл орасида бугунги нафас, иш ва интилиш бўлмоғи, шунга яраша ёндашув, шунга кўра мақсад ва қатъият бўлиши лозим.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев давлат раҳбари сифатида фаолият бошлаганининг илк даврларидаёқ ёшлар масаласи ўз сиёсатининг муҳим йўналиши бўлишини қатор ташаббус ва ислоҳотлари орқали амалда исботлаб келмоқда. 2016 йил 14 сентябрда Ўзбекистон Республикасининг “Ёшларга оид давлат сиёсати тўғрисида”ги Қонуни қабул қилингани бунинг яққол далилидир.
Маълумки, 2017 йил 19 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида нутқ сўзлади. Жаҳон ҳамжамияти томонидан катта қизиқиш билан кутиб олинган ушбу чиқишида Давлат раҳбари бугунги кунда дунё ёшлари – сон жиҳатидан бутун инсоният тарихидаги энг йирик авлод эканини, боиси сайёрамиз аҳолисининг 2 миллиарди ёшлар эканлигига эътибор қаратиб, терроризм ва бошқа иллатларга қарши туриш, инсоният ҳаёти, ёшларнинг эртанги кунини янада нурли, фаровон қилишда уларга бўлган эътибор ҳал қилувчи ахамиятга эга эканлигига урғу берган эди.
Шундан келиб чиққан ҳолда, мухтарам Президентимиз томонидан бугунги кунда башарият олдидаги асосий вазифа – ёшларнинг ўз салоҳиятини намоён қилиши учун зарур шароитлар яратиш, зўравонлик ғояси "вируси" тарқалишининг олдини олиш эканига эътибор қаратилди. Ушбу тарихий чиқишда, илк бор мустақил Ўзбекистон раҳбари сифатида ёш авлодни ижтимоий қўллаб-қувватлаш, унинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш борасидаги кўп томонлама ҳамкорликни ривожлантириш лозимлиги қайд этилиб, БМТнинг Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенциясини ишлаб чиқиш таклифи ўртага ташланди ва ўтган давр мобайнида бу таклиф амалга ошди.
Муаммо билан юзма-юз
2020 йил Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикасида ёшларга оид давлат сиёсатини тубдан ислоҳ қилиш ва янги босқичга олиб чиқиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони қабул қилинди. Ушбу Фармон юртимиз ёшлари ҳаётини тубдан ўзгартиришга хизмат қилувчи тарихий хужжат, деган тугал фикр учун асослар етарли.
Умуман олганда, ёшларга бўлган эътибор тизимли равишда тадрижий ривожланиб келмоқда.
Давлат раҳбари раислигида 2021 йил 27 январь куни ёшлар бандлигини таъминлаш ва уларнинг бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш чора-тадбирлари муҳокамаси юзасидан ўтказилган видеоселектор йиғилиши бу йўналишдаги изчилликнинг муҳим бўғини, адабиёт тили билан айтганда кулминацияси бўлди.
Ҳар қандай сиёсий ёндашувдан ҳоли, реал вазият, аччиқ бўлсада аниқ рақамлар, айни пайтдаги ҳолат ва муаммолар, уларнинг ечимлари хусусида очиқ ойдин муҳокама бўлиб ўтди. Бошқача айтганда, Янги Ўзбекистондаги ёшларга оид янги сиёсат самарадорлиги танқидий таҳлил қилинди, аниқ вазифалар белгилаб олинди.
Бир нарсани очиқ тан олишимиз керак. Биз кўп йиллар мобайнида бу йўналишда ҳақиқий картинани “тан олмай келдик”.
Юртимиз фарзандлари, жигарбандларимиз хорижда иш излаб, сарсон юрган пайтда биз “Ўзбекистонинг бахтли ёшлари”, деган вақтинчалик фон ёнида гавдаланишни маъқул топдик. Оқибатда, ўзимизда ишчи ўрни яратиб, ёшларни иш билан таъминлаш, хориждагиларни қайтариш, истеъдодларга реал имконият бериш масаласи парда ортида қолаверди. Натижа эса, аччиқ: бугун ёшларга иш керак. Зотан бахтнинг боши ҳам фаровонлик асоси ҳам меҳнатда. Бу ҳаёт ҳақиқати.
Ўтказилган видеоселектор йиғилиш ана шу аччиқ ҳақиқатни иш столининг остидан стол устига олиб чиққани билан аҳамиятлидир.
Зеро унда тилга олинган рақамлар вазият жиддийлигини, бетакрор маърузалар ўзини оқламагани, реал иш, аниқ натижа вақти келганини исботлаб турибди. Бинобарин, бугунги кунда Тошкент шаҳрида 26 минг ёш ишсиз бўлган ҳолатда, 77 мингта вакант борлиги, шундан 45 мингтасига олий маълумот талаб этилмаслиги, масалага тизимли ёндашув кечиктириб бўлмас вазифа эканини яққол кўрастиб турибди.
Давлатимиз раҳбари ёшларни касбга ўқитиш орқали малака тоифасини бериб, уларни шундай вакант ўринларга жойлаштириш таклифи билан, масала ечимини ҳам кўрсатиб берди.
Тегишли вазирлик ва идоралар олдига аниқ вазифалар ҳам қўйилди. Хусусан, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигига “Ишга марҳамат” мономарказларида, шунингдек, қатор олий таълим муассасалари ва йирик санот тармоқларида малакани баҳолаш марказлари ташкил этиш вазифаси қўйилди. Эътиборлиси, фақатгина шу механизмни тўғри ишлатиш орқали йил давомида 30 минг йигит-қизга малака сертификати бериб, уларнинг бандлигини таъминлаш мумкин бўлиши кўрсатиб ўтилди.
Юртимиз бой ўтмиши, жаннатмакон замини, саҳий қуёши билан тилларда достон. Бу гапларни ҳар бирмиз кўп марталаб эшитганмиз. Лекин баъзи сохаларда, айниқса бандлик соҳасида юқорида санаб ўтилган имкониятларга етарли баҳо бера олмаяпмиз. Зотан, саҳий замин бағридан чўп суқиб ҳам ҳосил олиш мумкин бўлган жойда яшаб туриб, шу каби имкониятларни тўлақонли ишга сола билмаётганимиз каби холатлар хам ишсиз ёшлар сонида намоён бўлмоқда.
Давлат раҳбари бандликни таъминлашда энг катта захиралардан бири деҳқончилик қилиш учун ер ажратиш бўлишига қарамай, биргина ўтган йилнинг ўзида бу борада мурожаат қилган 14 минг нафар ёшдан атиги 3 мингига ер берилганини таъкидлади ва бу борада ҳам қатор самарали таклиф ва механизмларни ўртага ташлади.
Хусусан, эндиликда Бош вазир ўринбосари жойларда ҳар 10 гектар экин еридан 1 гектарини ёшларга деҳқончилик учун ажратиш тартибини жорий этади. Албатта, заҳира ерлари ҳам эътибордан четда қолмади. Эндиликда, қудуқлар қазилиб, бундай ерлар ҳам ёшларга фойдаланиш учун берилади. Асрлар оша деҳқончиликдан ризқини олиб келган бободеҳқонлар авлодлари бу имкониятдан самарали фойдаланиб, ўзи ва оиласи тақдирини ўзгартириши ўз қўлларида. Фақатгина, бироз ҳафсала, яхши ният ва меҳнатга ишонч кифоя.
Аҳамиятли томони, ёш авлод бандлигини таъминлашга восита бўладиган ҳеч бир жиҳат четда қолмади. Хусусан, томорқада лимончилик, паррандачилик, қуёнчилик, асаларичилик қилиш бўйича ҳам тегишли топшириқлар берилди. Бу фаолият турларининг ҳеч бири, сармоясиз кутилган самара бермаслиги табиий. Шундан келиб чиққан ҳолда, ушбу йўналишдаги ташаббусларни қўллаб-қувватлаш учун кредитлар ажратиш масаласи ҳам эътибордан четда қолмади.
Танганинг иккинчи тарафи
Имкон интихосиз имтиёз эмас.
Уни аввало тўғри ҳис этиш, ундан тинимсиз меҳнат орқали фойдаланиш, самарали натижалар кутиш ва қатъий ишонч билан олдинга интилиш лозим.
Бу эса инсон руҳияти, унинг тафаккури махсули, маънавият ва маърифат, таълим ва тарбия масаласидир.
Мақола аввалида айтиб ўтганимиздек, вазият реал талқин қилинди ва ёшларни қўллаб қувватлаш масаласи кенг кўламда ўртага ташланди. Чунончи, ёшларнинг бўш вақтини мазмунли ташкил этиш, қобилиятини юзага чиқариши учун зарур шароитлар яратиш бўйича ҳам вазифа аниқ.
Унинг ўз вақтида ижро этилиши эса, мусиқа ва санъат мактаблари, маданият марказлари, музейлар қуриш ҳамда таъмирлаш орқали уларда ёшлар қамровини 30 фоизга етказишдек улкан мақсадга етказади.
Албатта, санаб ўтилган вазифалар ижроси маълум миқдорда маблағга эҳтиёж пайдо қилади.
Шу нуқтайи назардан, жорий йилда бюджетдан ажратиладиган 150 млрд. сўмлик маблағ ана шу жиҳатга молиявий ечимдир.
Шу ерда бир нозик жиҳатни алоҳида хатбошида айтиб кетмаслик, адолатсизлик бўлади.
Пандемия сабаб, мамлакат иқтисодий ҳолати шусиз ҳам кучли ислоҳот талаб этиб турганида, бундай катта маблағнинг айнан ёшларнинг бўш вақтини мазмунли ташкил этишлари учун йўналтирилишини етарли равишда баҳолай билиш керак.
Худди шу тушунчадан ёшлар онгидаги масъулият ҳиссини қувватлаш мумкин, назаримизда.
Демак имконни туганмас имтиёз эмаслигини ҳис этиш учун ёшларнинг маънавий олами, дунёқараши ҳам шунга яраша бўлиши лозим. Қўйилган вазифалар ижроси ана шу нозик масалага ечим бўлади.
Инсон борки, муайян йўналишга табиий иқтидори бор. Фақат уни ўз вақтида пайқаш ва қўллаб-қувватлаш зарур. Бу эса, чекка ҳудудлардаги мактабларда намунавий тўгараклар ташкил этиш, ёшларни аждодларимизнинг бой маданий мероси билан яқиндан таништириш, улар ўртасида ички туризмни ривожлантириш билан боғлиқ вазифалар ижроси билан ўз ечимини топади.
Руҳ ва тан саломатлиги уйғунликда комил инсонни шакллантиради. Соғлик эса, бебаҳо бойлик эканини ортда қолган йил бутун инсониятга кўрсатиб берди. Кучли жисмоний тайёргарлик, етарли ва тўғри овқатланиш, меҳнат қилиш эса, инсонда турли ҳасталикларга табиий иммунитетни шакллантиради. Демак жорий йилда соғлом турмуш тарзини кенг тарғиб этиб, спорт билан шуғулланувчи аҳоли сонини 25 фоизга, ёшлар қамровини 20 фоизга етказиш мақсад қилингани ҳам бежиз эмас. Шу мақсадда, болалар боғчаси ва мактабларни спорт анжомлари билан жиҳозлаш учун бюджетдан 100 миллиард сўм ажратилган. Ушбу маблағлар ҳисобидан мактабларда 20 мингта спорт тўгараги ташкил этилади, спорт федерациялари, халқаро мусобақалар ғолиблари мактабларга бириктирилиб, ёшларни қобилиятига қараб, профессионал спортга жалб қилиш чоралари кўрилади.
Яна нималар қилиш лозим?
Бир сўз билан айтганда, видеоселектор йиғилишини кузатиб, қатор хулосалар қилиш ва энг муҳими, фақатгина тегишли вазирлик, ташкилот ва идоралар эмас, балки ҳар бир юртдошимиз ўзига “мен хам жамиятга фойдаси тегадиган нимадир иш қилишим мумкинми?", деган саволни бериши лозим. Бинобарин ёшлар масаласи бу миллат масаласидир. Оилада эса, оила аъзоларининг эртанги куни масаласидир. Шундай экан, қўйилган мақсад ва марраларга етишда ҳар кимнинг ўз ҳиссаси бўлиши лозим.
Биринчидан, оилада бола билан мулоқот қилиш, унинг ички кечинмалари, қизиқиши, интилиши ва ҳаракатини тўғри баҳолай олиш лозим. Зотан тўкис бахт бу хар бир инсоннинг ўз севимли машғулоти ортидан кун кўриши жараёнида намоён бўлади.
Иккинчидан, оила, маҳалла, боғча ва мактаб бирлиги жуда мухим масалаки, бунда хар бир ёш уларнинг ҳеч бўлмаганда биттаси билан ўз алоқаларини мунтазам сақлашига эришиш керак бўлади. Токи қоқилса суяйдиган, адашса тўғри йўлга соладиган, сўраганида жавоб берадиган таянчи бор. Ёшлар онгида давлат қудрати айнан шу институтлар тимсолида гавдаланади.
Учинчидан, устоз ва ота-она мулоқоти. Тан олиш лозимки, кўп ҳолларда жамиятда ўз ўрнини топишда ёшларнинг билим ёки касб-ҳунарга интилиши жуда муҳим. Ҳамманинг иқтидори эса ҳар хил. Шу боис, устоз ва ота-она мулоқоти ана шу кўникмани кашф этиш ва тарбиялашда ҳал қилувчи аҳамиятга эга.
Тўртинчидан, ва энг асосийси, берилган топшириқлар ижросига ўзбекона қилиб айтганда, “кўплашиб ёндошиш”. Яъни, худди соат механизми каби ҳар ким ўз вазифасини ўз вақтида сидқидилдан бажариши талаб этилади. Бошқа йўл ҳам йўқ аслида. Зеро, бизнинг бугунги кун ёшлари тарбиясига бўлган ёндашувимиз жондан азиз фарзандларимиз, набираларимизнинг эртанги кун ҳаётидир.
Эртанинг талаби ҳам аввалгиларга ўхшамайди. Янги технологиялар ҳукмрон бўладиган замонга кириб бўлдик.
Энди фарзандларимизни кечаги қолиплар билан IT мутахассиси қила олмаймиз. Уларга замонавий қарашдан ўзга йўлнинг ўзи мавжуд эмас.
Боз устига ҳозирги ёшларнинг аксарияти замонавий технологияларга жуда қизиқади.
Шундан келиб чиқиб, ҳар бир туманда камида биттадан мактабда IT-тўгараги очиш, яна 100 та Рақамли технологиялар ўқув маркази ташкил этиб, 20 минг йигит-қизни дастурлаш ва ахборот технологиялари соҳасида тадбиркорликка ўқитиш муҳимлиги қайд этилди.
Демак ёшларни қўллаб-қувватлаш фақат сўзда эмас, амалда бўлган даврнинг ҳам янги босқичига кирдик. Энди орқага йўл йўқ.

Невозможно построить будущее на основании сегодняшних шаблонов и стереотипов
Между вчерашним образцом и завтрашним выбранным путем должны быть сегодняшнее дыхание, труд и стремление, соответствующий подход, цель и решимость.
С самого начала своего президентства руководитель нашей страны Шавкат Мирзиёев посредством ряда инициатив и реформ на практике доказывает, что вопрос молодежи является важной частью его политики. Яркое тому подтверждение принятие 14 сентября 2016 года Закона Республики Узбекистан «О государственной молодежной политике».
Как известно, 19 сентября 2017 года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил с речью на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. В своем выступлении, которое было встречено мировым сообществом с большим интересом, глава государства отметил, что молодёжь сегодняшнего мира – это крупнейшее по численности за всю историю человечества поколение, насчитывающее 2 миллиарда человек.
Он подчеркнул, что завтрашний день, благополучие планеты, зависят от того, какими людьми вырастут наши дети. Наша ключевая задача – обеспечить условия для самореализации молодёжи, создать заслон на пути распространения «вируса» идеологии насилия.
Президент отметил, что для этого надо развивать многостороннее сотрудничество в сфере социальной поддержки молодого поколения, защиты его прав и интересов.
В связи с этим, он предложил разработать Международную конвенцию ООН и за прошедший период времени это предложение было реализовано.
Лицом к лицу с проблемой
В 2020 году был принят Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по коренному реформированию и поднятию на новый уровень государственной молодежной политики в Республике Узбекистан». Есть достаточно оснований полагать, что этот Указ стал историческим документом, который в корне изменит жизнь молодежи нашей страны.
Если говорить в целом внимание молодежи развивается на систематической основе.
Прошедшее под председательством Президента 27 января 2021 года видеоселекторное совещание, посвященное обсуждению мер по обеспечению занятости молодежи и содержательной организации ее досуга, стала важным звеном последовательности в этом направлении, выражаясь литературным языком кульминацией этого процесса.
Состоялась открытая свободная от всякого политического подхода дискуссия о реальной ситуации, горьких, но точных цифрах, нынешней ситуации и проблемах, их решениях. Другими словами, с критической точки зрения была проанализирована эффективность новой молодежной политики, осуществляемой в новом Узбекистане, определены конкретные задачи в этом направлении.
Мы должны открыто признать одну истину. Много лет мы не хотели «осознавать» реальную картину в этом направлении. Пока наши дети, наши братья и сестры скитались за границей в поисках работы, мы решили прикрыться за временным фоном под названием «Счастливая молодежь Узбекистана».
В результате вопрос создания рабочих мест, обеспечения занятости молодежи, возвращения наших соотечественников на Родину, предоставление реальных условий и возможностей молодым талантам так и оставался за закрытой занавесью. Результат печален: сегодня молодежи нужна работа. Ведь труд - основа благополучия и счастливой жизни. Это правда жизни.
Приведенные в ходе совещания цифры говорят о серьезности ситуации, о том, что красивые доклады не оправдали себя, что настало время для реальной работы и конкретных результатов. Поэтому тот факт, что сегодня в Ташкенте не трудоустроены 26 тысяч молодых людей, когда имеется 77 тысяч вакансий, 45 тысяч, из которых не требуют высшего образования, четко показывает, что системный подход к вопросу является актуальной задачей сегодняшнего дня.
Глава нашего государства дал конкретное решение данной проблеме, то есть обучать молодежь профессиям и давать им квалификационную категорию и трудоустраивать на такие вакантные места.
Отдельные задачи поставлены и перед профильными министерствами и ведомствами. В частности, Министерству занятости и трудовых отношений поручено создать центры оценки квалификации в моноцентрах «Добро пожаловать на работу», а также в ряде высших учебных заведений и крупных отраслях промышленности. Примечательно, что благодаря обеспечению правильной работы этого механизма можно будет обеспечить занятость 30 тысяч юношей и девушек.
Наша страна известна во всем мире как солнечная страна с богатым прошлым и щедрой землей. К сожалению, в некоторых сферах, особенно в сфере занятости, мы не оцениваем по достоинству наши возможности, перечисленные выше. Ведь мы живем на плодородной земле, которая готова одаривать нас богатыми урожаями стоит лишь приложить немного усилия. Однако недостаточное использование этой возможности, к сожалению, сегодня отражается на количестве безработной молодежи.
Глава государства отметил, что несмотря на то, что одним из важнейших источников занятости является выделение земель молодежи под сельское хозяйство, в прошлом году только 3000 из 14000 молодых людей, подавших заявки с этим вопросом, получили землю. Президент выдвинул ряд эффективных предложений и механизмов для решения данной проблемы.
В частности, отныне заместитель Премьер-министра введет порядок выделения молодежи 1 гектара земли на каждые 10 гектаров посевных площадей для ведения сельского хозяйства. Не остались в стороне и резервные земли. Так, будут вырыты колодцы, и такие земли тоже будут переданы в пользование молодежи.
Мы потомки трудолюбивых земледельцев и дехкан, которые на протяжении веков зарабатывали на жизнь сельским хозяйством. Правильно воспользоваться этой возможностью, изменить не только свою судьбу, но и судьбу своей семьи в собственных руках молодых людей. От них требуется лишь желание, хорошие намерения и решительность.
Примечательно, что не был упущен ни один аспект, который может обеспечить работой подрастающее поколение. В частности, даны соответствующие поручения по развитию выращивания лимонов, птицеводства, кролиководства, пчеловодства. Безусловно, ни один из этих направлений не принесет ожидаемых результатов без вложений. Поэтому не остался незамеченным и вопрос о выделении кредитов на поддержку инициатив молодежи в этой сфере.
Обратная сторона медали
Как упоминалось в начале статьи, на видеоселекторном совещании была проанализирована реальная ситуация, широко поднят вопрос поддержки молодежи и ее обеспечения занятости. Поставлены и конкретные задачи по созданию необходимых условий для содержательной организации досуга молодежи, развития их талантов и способностей.
Их своевременная реализация позволит расширить строительство и ремонт школ музыки и искусства, культурных центров, музеев, что в свою очередь будет служить увеличению охвата молодежи на 30%.
Конечно, для выполнения перечисленных задач необходимы средства.
С этой точки зрения, в текущем году из государственного бюджета будет выделено средство в размере 150 миллиардов сумов.
Однако, было бы несправедливо не упомянуть один тонкий аспект.
В то время, когда из-за пандемии экономическая ситуация в стране, итак, нуждается в сильных реформах, наше государство направляет такие большие средства на содержательную организацию досуга молодежи. Мы должны достойно оценить такое решение, укреплять чувство ответственности в сознании молодежи.
Молодежь должна осознать и почувствовать, что возможность не является бесконечной привилегией. Решением этого деликатного вопроса станет выполнение поставленных Президентом задач.
Каждый человек имеет способности в определенном деле. Необходимо лишь вовремя заметить и поддержать эту способность. А это можно решить за счет организации типовых кружков в школах отдаленных районов и сел, близкого ознакомления молодежи с богатым культурным наследием наших предков, развития внутреннего туризма среди молодежи.
Здоровое тело и здоровая духовность формируют гармонично развитого человека. Прошедший год показал всему человечеству, что здоровье - бесценное богатство. Физическая активность, полноценное и правильное питание, трудолюбие формируют у человека естественный иммунитет к различным заболеваниям. Неслучайно целью нынешнего года определена пропаганда здорового образа жизни, увеличение количества людей, занимающихся спортом, на 25% и охвата молодежи до 20%. На эти цели, а точнее на оснащение детских садов и школ спортивным инвентарем из бюджета выделено 100 миллиардов сумов. За счет этих средств в школах будут созданы 20 тысяч спортивных секций, к школам будут прикреплены спортивные федерации, победители международных соревнований, будут приняты меры по привлечению молодежи к профессиональному спорту в зависимости от их способностей.
Что предстоит сделать?
Словом, видеоконференция помогла нам сделать ряд выводов, ознакомиться с работой, проделанной профильными министерствами, организациями и ведомствами, и что самое главное, задаться вопросом: «Что лично я могу сделать, что принесет пользу обществу?». Вопрос молодежи, касается всей нации. А в семье это вопрос будущего семьи. Раз так, каждый из нас должен вносить свой вклад в достижение поставленных целей и задач.
Во-первых, родителям необходимо часто общаться с ребенком, правильно оценивать его внутренние переживания, интересы, стремления и желания, создать условия заниматься любимым занятием.
Во-вторых, очень важно в этом процессе взаимодействие семьи, махалли, детского сада и школы. Каждый молодой человек должен сохранять регулярный контакт хотя бы с одним из них, ведь это позволит ему иметь поддержку в трудную минуту, советоваться в сложных ситуациях. В сознании молодежи мощь государства воплощается на примере именно этих институтов.
В-третьих, это диалог педагога с родителями. Следует признать, что во многих случаях стремление молодых людей к знаниям или профессии имеет решающее значение в занятии ими своего места в обществе. Все имеют разные таланты и способности. Поэтому, взаимодействие педагога и родителей имеет решающее значение в своевременном выявлении и дальнейшем развитии способностей молодежи.
В-четвертых, это сплоченно подойти к реализации поставленных задач. То есть, от каждого требуется добросовестно и в срок выполнять свои обязанности. Ведь наш подход к воспитанию молодежи сегодня определит будущую жизнь наших детей и внуков.
Завтрашний спрос будет не таким как сегодня. Мы уже вступили в эпоху новых технологий.
Мы больше не можем сделать наших детей IТ-специалистами с помощью вчерашних шаблонов. Все это требует от нас современного подхода. Тем более, большинство молодых людей сегодня очень интересуются современными технологиями.
Учитывая все, это была отмечена необходимость открытия хотя бы в одной школе каждого района IT-кружков, создать еще 100 учебных центров цифровых технологий и обучить 20 000 юношей и девушек предпринимательству и информационным технологиям.
Это означает, что мы вступили в новую эпоху, когда поддержка молодежи будет не только на словах, но и на деле. Назад дороги нет.