Кечаги андоза билан эртанги йўл қурилмайди
Кечаги андоза билан эртанги йўл орасида бугунги нафас, иш ва интилиш бўлмоғи, шунга яраша ёндашув, шунга кўра мақсад ва қатъият бўлиши лозим.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев давлат раҳбари сифатида фаолият бошлаганининг илк даврларидаёқ ёшлар масаласи ўз сиёсатининг муҳим йўналиши бўлишини қатор ташаббус ва ислоҳотлари орқали амалда исботлаб келмоқда. 2016 йил 14 сентябрда Ўзбекистон Республикасининг “Ёшларга оид давлат сиёсати тўғрисида”ги Қонуни қабул қилингани бунинг яққол далилидир.
Маълумки, 2017 йил 19 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида нутқ сўзлади. Жаҳон ҳамжамияти томонидан катта қизиқиш билан кутиб олинган ушбу чиқишида Давлат раҳбари бугунги кунда дунё ёшлари – сон жиҳатидан бутун инсоният тарихидаги энг йирик авлод эканини, боиси сайёрамиз аҳолисининг 2 миллиарди ёшлар эканлигига эътибор қаратиб, терроризм ва бошқа иллатларга қарши туриш, инсоният ҳаёти, ёшларнинг эртанги кунини янада нурли, фаровон қилишда уларга бўлган эътибор ҳал қилувчи ахамиятга эга эканлигига урғу берган эди.
Шундан келиб чиққан ҳолда, мухтарам Президентимиз томонидан бугунги кунда башарият олдидаги асосий вазифа – ёшларнинг ўз салоҳиятини намоён қилиши учун зарур шароитлар яратиш, зўравонлик ғояси "вируси" тарқалишининг олдини олиш эканига эътибор қаратилди. Ушбу тарихий чиқишда, илк бор мустақил Ўзбекистон раҳбари сифатида ёш авлодни ижтимоий қўллаб-қувватлаш, унинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш борасидаги кўп томонлама ҳамкорликни ривожлантириш лозимлиги қайд этилиб, БМТнинг Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенциясини ишлаб чиқиш таклифи ўртага ташланди ва ўтган давр мобайнида бу таклиф амалга ошди.
Муаммо билан юзма-юз
2020 йил Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикасида ёшларга оид давлат сиёсатини тубдан ислоҳ қилиш ва янги босқичга олиб чиқиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони қабул қилинди. Ушбу Фармон юртимиз ёшлари ҳаётини тубдан ўзгартиришга хизмат қилувчи тарихий хужжат, деган тугал фикр учун асослар етарли.
Умуман олганда, ёшларга бўлган эътибор тизимли равишда тадрижий ривожланиб келмоқда.
Давлат раҳбари раислигида 2021 йил 27 январь куни ёшлар бандлигини таъминлаш ва уларнинг бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш чора-тадбирлари муҳокамаси юзасидан ўтказилган видеоселектор йиғилиши бу йўналишдаги изчилликнинг муҳим бўғини, адабиёт тили билан айтганда кулминацияси бўлди.
Ҳар қандай сиёсий ёндашувдан ҳоли, реал вазият, аччиқ бўлсада аниқ рақамлар, айни пайтдаги ҳолат ва муаммолар, уларнинг ечимлари хусусида очиқ ойдин муҳокама бўлиб ўтди. Бошқача айтганда, Янги Ўзбекистондаги ёшларга оид янги сиёсат самарадорлиги танқидий таҳлил қилинди, аниқ вазифалар белгилаб олинди.
Бир нарсани очиқ тан олишимиз керак. Биз кўп йиллар мобайнида бу йўналишда ҳақиқий картинани “тан олмай келдик”.
Юртимиз фарзандлари, жигарбандларимиз хорижда иш излаб, сарсон юрган пайтда биз “Ўзбекистонинг бахтли ёшлари”, деган вақтинчалик фон ёнида гавдаланишни маъқул топдик. Оқибатда, ўзимизда ишчи ўрни яратиб, ёшларни иш билан таъминлаш, хориждагиларни қайтариш, истеъдодларга реал имконият бериш масаласи парда ортида қолаверди. Натижа эса, аччиқ: бугун ёшларга иш керак. Зотан бахтнинг боши ҳам фаровонлик асоси ҳам меҳнатда. Бу ҳаёт ҳақиқати.
Ўтказилган видеоселектор йиғилиш ана шу аччиқ ҳақиқатни иш столининг остидан стол устига олиб чиққани билан аҳамиятлидир.
Зеро унда тилга олинган рақамлар вазият жиддийлигини, бетакрор маърузалар ўзини оқламагани, реал иш, аниқ натижа вақти келганини исботлаб турибди. Бинобарин, бугунги кунда Тошкент шаҳрида 26 минг ёш ишсиз бўлган ҳолатда, 77 мингта вакант борлиги, шундан 45 мингтасига олий маълумот талаб этилмаслиги, масалага тизимли ёндашув кечиктириб бўлмас вазифа эканини яққол кўрастиб турибди.
Давлатимиз раҳбари ёшларни касбга ўқитиш орқали малака тоифасини бериб, уларни шундай вакант ўринларга жойлаштириш таклифи билан, масала ечимини ҳам кўрсатиб берди.
Тегишли вазирлик ва идоралар олдига аниқ вазифалар ҳам қўйилди. Хусусан, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигига “Ишга марҳамат” мономарказларида, шунингдек, қатор олий таълим муассасалари ва йирик санот тармоқларида малакани баҳолаш марказлари ташкил этиш вазифаси қўйилди. Эътиборлиси, фақатгина шу механизмни тўғри ишлатиш орқали йил давомида 30 минг йигит-қизга малака сертификати бериб, уларнинг бандлигини таъминлаш мумкин бўлиши кўрсатиб ўтилди.
Юртимиз бой ўтмиши, жаннатмакон замини, саҳий қуёши билан тилларда достон. Бу гапларни ҳар бирмиз кўп марталаб эшитганмиз. Лекин баъзи сохаларда, айниқса бандлик соҳасида юқорида санаб ўтилган имкониятларга етарли баҳо бера олмаяпмиз. Зотан, саҳий замин бағридан чўп суқиб ҳам ҳосил олиш мумкин бўлган жойда яшаб туриб, шу каби имкониятларни тўлақонли ишга сола билмаётганимиз каби холатлар хам ишсиз ёшлар сонида намоён бўлмоқда.
Давлат раҳбари бандликни таъминлашда энг катта захиралардан бири деҳқончилик қилиш учун ер ажратиш бўлишига қарамай, биргина ўтган йилнинг ўзида бу борада мурожаат қилган 14 минг нафар ёшдан атиги 3 мингига ер берилганини таъкидлади ва бу борада ҳам қатор самарали таклиф ва механизмларни ўртага ташлади.
Хусусан, эндиликда Бош вазир ўринбосари жойларда ҳар 10 гектар экин еридан 1 гектарини ёшларга деҳқончилик учун ажратиш тартибини жорий этади. Албатта, заҳира ерлари ҳам эътибордан четда қолмади. Эндиликда, қудуқлар қазилиб, бундай ерлар ҳам ёшларга фойдаланиш учун берилади. Асрлар оша деҳқончиликдан ризқини олиб келган бободеҳқонлар авлодлари бу имкониятдан самарали фойдаланиб, ўзи ва оиласи тақдирини ўзгартириши ўз қўлларида. Фақатгина, бироз ҳафсала, яхши ният ва меҳнатга ишонч кифоя.
Аҳамиятли томони, ёш авлод бандлигини таъминлашга восита бўладиган ҳеч бир жиҳат четда қолмади. Хусусан, томорқада лимончилик, паррандачилик, қуёнчилик, асаларичилик қилиш бўйича ҳам тегишли топшириқлар берилди. Бу фаолият турларининг ҳеч бири, сармоясиз кутилган самара бермаслиги табиий. Шундан келиб чиққан ҳолда, ушбу йўналишдаги ташаббусларни қўллаб-қувватлаш учун кредитлар ажратиш масаласи ҳам эътибордан четда қолмади.
Танганинг иккинчи тарафи
Имкон интихосиз имтиёз эмас.
Уни аввало тўғри ҳис этиш, ундан тинимсиз меҳнат орқали фойдаланиш, самарали натижалар кутиш ва қатъий ишонч билан олдинга интилиш лозим.
Бу эса инсон руҳияти, унинг тафаккури махсули, маънавият ва маърифат, таълим ва тарбия масаласидир.
Мақола аввалида айтиб ўтганимиздек, вазият реал талқин қилинди ва ёшларни қўллаб қувватлаш масаласи кенг кўламда ўртага ташланди. Чунончи, ёшларнинг бўш вақтини мазмунли ташкил этиш, қобилиятини юзага чиқариши учун зарур шароитлар яратиш бўйича ҳам вазифа аниқ.
Унинг ўз вақтида ижро этилиши эса, мусиқа ва санъат мактаблари, маданият марказлари, музейлар қуриш ҳамда таъмирлаш орқали уларда ёшлар қамровини 30 фоизга етказишдек улкан мақсадга етказади.
Албатта, санаб ўтилган вазифалар ижроси маълум миқдорда маблағга эҳтиёж пайдо қилади.
Шу нуқтайи назардан, жорий йилда бюджетдан ажратиладиган 150 млрд. сўмлик маблағ ана шу жиҳатга молиявий ечимдир.
Шу ерда бир нозик жиҳатни алоҳида хатбошида айтиб кетмаслик, адолатсизлик бўлади.
Пандемия сабаб, мамлакат иқтисодий ҳолати шусиз ҳам кучли ислоҳот талаб этиб турганида, бундай катта маблағнинг айнан ёшларнинг бўш вақтини мазмунли ташкил этишлари учун йўналтирилишини етарли равишда баҳолай билиш керак.
Худди шу тушунчадан ёшлар онгидаги масъулият ҳиссини қувватлаш мумкин, назаримизда.
Демак имконни туганмас имтиёз эмаслигини ҳис этиш учун ёшларнинг маънавий олами, дунёқараши ҳам шунга яраша бўлиши лозим. Қўйилган вазифалар ижроси ана шу нозик масалага ечим бўлади.
Инсон борки, муайян йўналишга табиий иқтидори бор. Фақат уни ўз вақтида пайқаш ва қўллаб-қувватлаш зарур. Бу эса, чекка ҳудудлардаги мактабларда намунавий тўгараклар ташкил этиш, ёшларни аждодларимизнинг бой маданий мероси билан яқиндан таништириш, улар ўртасида ички туризмни ривожлантириш билан боғлиқ вазифалар ижроси билан ўз ечимини топади.
Руҳ ва тан саломатлиги уйғунликда комил инсонни шакллантиради. Соғлик эса, бебаҳо бойлик эканини ортда қолган йил бутун инсониятга кўрсатиб берди. Кучли жисмоний тайёргарлик, етарли ва тўғри овқатланиш, меҳнат қилиш эса, инсонда турли ҳасталикларга табиий иммунитетни шакллантиради. Демак жорий йилда соғлом турмуш тарзини кенг тарғиб этиб, спорт билан шуғулланувчи аҳоли сонини 25 фоизга, ёшлар қамровини 20 фоизга етказиш мақсад қилингани ҳам бежиз эмас. Шу мақсадда, болалар боғчаси ва мактабларни спорт анжомлари билан жиҳозлаш учун бюджетдан 100 миллиард сўм ажратилган. Ушбу маблағлар ҳисобидан мактабларда 20 мингта спорт тўгараги ташкил этилади, спорт федерациялари, халқаро мусобақалар ғолиблари мактабларга бириктирилиб, ёшларни қобилиятига қараб, профессионал спортга жалб қилиш чоралари кўрилади.
Яна нималар қилиш лозим?
Бир сўз билан айтганда, видеоселектор йиғилишини кузатиб, қатор хулосалар қилиш ва энг муҳими, фақатгина тегишли вазирлик, ташкилот ва идоралар эмас, балки ҳар бир юртдошимиз ўзига “мен хам жамиятга фойдаси тегадиган нимадир иш қилишим мумкинми?", деган саволни бериши лозим. Бинобарин ёшлар масаласи бу миллат масаласидир. Оилада эса, оила аъзоларининг эртанги куни масаласидир. Шундай экан, қўйилган мақсад ва марраларга етишда ҳар кимнинг ўз ҳиссаси бўлиши лозим.
Биринчидан, оилада бола билан мулоқот қилиш, унинг ички кечинмалари, қизиқиши, интилиши ва ҳаракатини тўғри баҳолай олиш лозим. Зотан тўкис бахт бу хар бир инсоннинг ўз севимли машғулоти ортидан кун кўриши жараёнида намоён бўлади.
Иккинчидан, оила, маҳалла, боғча ва мактаб бирлиги жуда мухим масалаки, бунда хар бир ёш уларнинг ҳеч бўлмаганда биттаси билан ўз алоқаларини мунтазам сақлашига эришиш керак бўлади. Токи қоқилса суяйдиган, адашса тўғри йўлга соладиган, сўраганида жавоб берадиган таянчи бор. Ёшлар онгида давлат қудрати айнан шу институтлар тимсолида гавдаланади.
Учинчидан, устоз ва ота-она мулоқоти. Тан олиш лозимки, кўп ҳолларда жамиятда ўз ўрнини топишда ёшларнинг билим ёки касб-ҳунарга интилиши жуда муҳим. Ҳамманинг иқтидори эса ҳар хил. Шу боис, устоз ва ота-она мулоқоти ана шу кўникмани кашф этиш ва тарбиялашда ҳал қилувчи аҳамиятга эга.
Тўртинчидан, ва энг асосийси, берилган топшириқлар ижросига ўзбекона қилиб айтганда, “кўплашиб ёндошиш”. Яъни, худди соат механизми каби ҳар ким ўз вазифасини ўз вақтида сидқидилдан бажариши талаб этилади. Бошқа йўл ҳам йўқ аслида. Зеро, бизнинг бугунги кун ёшлари тарбиясига бўлган ёндашувимиз жондан азиз фарзандларимиз, набираларимизнинг эртанги кун ҳаётидир.
Эртанинг талаби ҳам аввалгиларга ўхшамайди. Янги технологиялар ҳукмрон бўладиган замонга кириб бўлдик.
Энди фарзандларимизни кечаги қолиплар билан IT мутахассиси қила олмаймиз. Уларга замонавий қарашдан ўзга йўлнинг ўзи мавжуд эмас.
Боз устига ҳозирги ёшларнинг аксарияти замонавий технологияларга жуда қизиқади.
Шундан келиб чиқиб, ҳар бир туманда камида биттадан мактабда IT-тўгараги очиш, яна 100 та Рақамли технологиялар ўқув маркази ташкил этиб, 20 минг йигит-қизни дастурлаш ва ахборот технологиялари соҳасида тадбиркорликка ўқитиш муҳимлиги қайд этилди.
Демак ёшларни қўллаб-қувватлаш фақат сўзда эмас, амалда бўлган даврнинг ҳам янги босқичига кирдик. Энди орқага йўл йўқ.

Today’s breath, labor and aspiration, an appropriate approach, purpose and determination must be between yesterday’s model and a path chosen for the future.
From the very beginning of his presidency, the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, through a series of initiatives and reforms, has proven in practice that the issue of youth is an important part of his policy. A vivid confirmation of this is the adoption on September 14, 2016 of the Law of the Republic of Uzbekistan “On the state youth policy”.
As is known, on September 19, 2017, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev addressed the 72nd session of the UN General Assembly. In his address, which was met with great interest by the world community, the Head of the state noted that the youth of today’s world is the largest generation in the history of mankind, numbering 2 billion people.
He emphasized that tomorrow, the wellbeing of the planet, depends on what kind of people our children grow up to be. Our key task is to provide conditions for self-realization of youth, to create a barrier against the spread of the “virus” of the ideology of violence.
The President noted that for this it is necessary to develop multilateral cooperation in social support for the young generation, protection of their rights and interests. In this regard, he proposed to develop the UN International Convention and over the past period of time this proposal has been implemented.
Face to face with the problem
In 2020, the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures for radical reform and raising to a new level the state youth policy in the Republic of Uzbekistan” was adopted. There are sufficient grounds to believe that this Decree has become a historical document that will radically change the life of the youth of our country.
Generally speaking, the attention of young people is developing on a systematic basis.
A videoconference chaired by the President on January 27, 2021, dedicated to discussing measures to ensure the employment of young people and the meaningful organization of their leisure time, became an important link in the sequence in this direction, in literary terms, the culmination of this process.
An open discussion, free from any political approach, took place about the real situation, bitter but precise figures, the current situation and problems, and their solutions. In other words, from a critical point of view, the effectiveness of the new youth policy being implemented in the new Uzbekistan was analyzed, and specific tasks in this direction were identified.
We must openly admit one truth. For many years we did not want to realize the real picture in this direction. While our children, our brothers and sisters wandered abroad in search of work, we decided to hide behind a temporary background called “Happy Youth of Uzbekistan”.
As a result, the issue of creating jobs, ensuring youth employment, returning our compatriots to the homeland, providing real conditions and opportunities for young talents remained behind a closed curtain. The result is sad: today young people need work. After all, labor is the basis of wellbeing and a happy life. This is the truth of life.
The figures given during the meeting indicate the seriousness of the situation, that the brand reports did not justify themselves, that the time has come for real work and concrete results. Therefore, the fact that today in Tashkent 26 thousand young people are not employed, when there are 77 thousand vacancies, 45 thousand of which do not require higher education, clearly shows that a systematic approach to the issue is an urgent task today.
The Head of our state has given a concrete solution to this problem, that is, to train young people in professions and give them a qualification category and employ them for such vacancies.
Separate tasks have been set for the relevant ministries and agencies. In particular, the Ministry of Employment and Labor Relations has been instructed to create centers for the assessment of qualifications in the mono-centers “Welcome to Work”, as well as in a number of higher education institutions and large industries. It is noteworthy that by ensuring the correct operation of this mechanism, it will be possible to provide employment for 30 thousand boys and girls.
Our country is known throughout the world as a sunny country with a rich past and generous land. Unfortunately, in some spheres, especially in the field of employment, we do not appreciate our opportunities listed above. After all, we live on a fertile land, which is ready to give us rich harvests, you just have to make a little effort. However, the insufficient use of this opportunity, unfortunately, today is reflected in the number of unemployed youth.
The Head of the state noted that despite the fact that one of the most important sources of employment is the allocation of land to young people for agriculture, last year only 3000 out of 14000 young people who applied with this issue received land. The President forwarded a number of effective proposals and mechanisms for solving this problem.
In particular, from now on, the Deputy Prime Minister will introduce a procedure for allocating 1 hectare of land to young people for every 10 hectares of sown area for agriculture. Reserve lands did not stand aside either. So, wells will be dug, and such lands will also be transferred to the use of young people.
We are the descendants of hardworking farmers and dehkans who have earned a living from agriculture for centuries. It is right to use this opportunity, to change not only your own destiny, but also the destiny of your family in the hands of young people. All that is required of them is desire, good intentions and determination.
It is noteworthy that not a single aspect was missed that could provide the younger generation with work. In particular, relevant instructions have been given to develop the cultivation of lemons, poultry farming, rabbit farming, and beekeeping. Of course, none of these areas will bring the expected results without investment. Therefore, the issue of allocating loans to support youth initiatives in this area did not go unnoticed.
The reverse side of the coin
As mentioned at the beginning of the article, at the videoconference, the real situation was analyzed, the issue of supporting young people and their employment was widely considered. Specific tasks have been set to create the necessary conditions for the meaningful organization of youth leisure, the development of their talents and abilities.
Their timely implementation will expand the construction and renovation of music and art schools, cultural centers, museums, which in turn will serve to increase youth coverage by 30%.
Of course, funds are needed to accomplish these tasks.
From this point of view, 150 billion UZS will be allocated from the state budget this year.
However, it would be unfair not to mention one subtle aspect.
At a time when, due to the pandemic, the economic situation in the country already needs strong reforms, our state directs such large funds to the meaningful organization of leisure activities for young people. We must adequately evaluate such a decision, strengthen the sense of responsibility in the minds of young people.
Young people need to realize and feel that opportunity is not an endless privilege. The solution to this delicate issue will be the fulfillment of the tasks set by the President.
Each person has the ability to do a particular job. It is only necessary to notice and support this ability in time. And this can be solved by organizing typical courses in schools in remote areas and villages, familiarizing young people with the rich cultural heritage of our ancestors, developing domestic tourism among young people.
A healthy body and healthy spirituality form a harmoniously developed person. The past year has shown to all mankind that health is an invaluable wealth. Physical activity, good and proper nutrition, hard work form a person’s natural immunity to various diseases. It is no coincidence that the goal of this year is the promotion of a healthy lifestyle, an increase in the number of people involved in sports by 25% and coverage of young people up to 20%. For these purposes, or rather for equipping kindergartens and schools with sports equipment, 100 billion UZS have been allocated from the budget. At the expense of these funds, 20 thousand sports sections will be created in schools, sports federations, winners of international competitions will be attached to schools, measures will be taken to attract young people to professional sports, depending on their abilities.
What should be done?
In a word, the videoconference helped us draw a number of conclusions, get acquainted with the work done by the relevant ministries, organizations and agencies, and, most importantly, ask the question: “What can I personally do that will benefit society?” The issue of youth concerns the entire nation. And in the family, it is a question of the future of the family. If so, each of us must contribute to the achievement of the goals and objectives.
First, parents need to often communicate with the child, correctly assess his inner experiences, interests, aspirations and desires, create conditions to engage in their favorite pastime.
Second, the interaction of the family, mahalla, kindergarten and school is very important in this process. Each young man should maintain regular contact with at least one of them, because this will allow him to have support in difficult times, to consult in difficult situations. In the minds of young people, the power of the state is embodied in the example of these institutions.
Third, it is a dialogue between a teacher and parents. It should be recognized that, in many cases, young people’s aspirations for knowledge or a profession are crucial in taking their place in society. Everyone has different talents and abilities. Therefore, the interaction of the teacher and parents is crucial in identifying and further developing the abilities of young people.
Fourth, it is a cohesive approach to the implementation of the tasks. That is, everyone is required to fulfill their duties in good faith and on time. After all, our approach to raising young people today will determine the future life of our children and grandchildren.
Tomorrow’s demand will not be the same as today. We have already entered the era of new technologies.
We can no longer make our kids IT specialists with yesterday’s templates. All this requires a modern approach from us. Moreover, the majority of young people today are very interested in modern technologies.
Considering all this, the need was noted for opening at least one school in each district of IT courses, creating another 100 training centers for digital technologies and training 20,000 young men and women in entrepreneurship and information technology.
This means that we have entered a new era when support for young people will be not only in words, but also in deeds. There is no turning back.