ЎзХДП Марказий Кенгашининг III пленуми бўлиб ўтди
2021 йил 30 мартда Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгашининг пленуми бўлиб ўтди. ЎзХДП Марказий Кенгаши мажлислар залида видеоконференция шаклида ўтказилган йиғилишда партия Марказий Кенгаши ҳамда Олий Мажлиси Қонунчилик палатасидаги партия фракцияси аъзолари, партия Марказий Кенгаши, вилоят ва туман (шаҳар) кенгашлари масъул ходимлари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Пленумни Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши раиси, Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги ЎзХДП фракцияси раҳбари Улуғбек Иноятов олиб борди ва кун тартибидаги асосий масала – “Мамлакатимизда эркин фуқаролик жамиятини янада ривожлантириш, инсон ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш борасида партия ташкилотлари ва депутатлик бирлашмалари олдида турган устувор вазифалари тўғрисида” маъруза қилди.
Маърузада кейинги йилларда мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларда барча ўзгариш ва янгиланишлар марказига инсон ва унинг манфаатлари қўйилгани, ислоҳотлар “Халқ давлат идораларига эмас, давлат идоралари халқимизга хизмат қилиши керак”, деган эзгу мақсад асосида амалга оширилаётгани, Ҳаракатлар стратегияси асосида юртимизда тарихий ўзгаришлар юз бераётгани таъкидланди.
ЎзХДП Марказий Кенгаши раиси Улуғбек Иноятов партия ташкилотлари ва депутатлик бирлашмалари олдида турган вазифалар ҳақида
Эришаётган натижаларимиз мамлакатимизнинг халқаро майдондаги обрў-эътиборига ҳам ижобий таъсир кўрсатмоқда. Жумладан, Ўзбекистон “Очиқ маълумотларни кузатиш” халқаро индексида 125 поғонага, 44-ўринни эгаллаган бўлса, “Иқтисодий эркинлик” рейтингида 26 поғона кўтарилган.
Бутун республика бўйлаб янгича тизим асосида юритилаётган “Темир дафтар”, “Ёшлар дафтари” ва “Аёллар дафтари” биринчи навбатда муҳтож, кам даромадли, ишсиз фуқароларга ёрдам беришга хизмат қиляпти. Халқимизни ҳаётдан рози қилишдек улуғвор мақсадга эришиш йўлидаги ислоҳотлар “маҳаллабай”, “фуқаробай” тизими асосида кучайтирилиши камбағалликни қисқартириш, юртимизда ижтимоий-иқтисодий фаолликни оширишда, партиямиз электорати манфаатларини ҳимоя қилишда стратегик аҳамиятга эга бўлмоқда.
Бу йил “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари янги ёндашувлар асосида шакллантирилди. Мазкур йўналишда маҳаллий кенгашлар зиммасига янги вазифалар юкланмоқда.
Эндиликда маҳаллий Кенгашлар ҳар бир маҳалла кесимида ижтимоий соҳа, ичимлик суви, йўл-транспорт ва инфратузилма объектлари “манзилли дастури”ни тасдиқлайди. Шундан келиб чиқиб, маҳаллий Кенгашлардаги партия гуруҳларимиз мазкур йўналишдаги ишларда фаоллик кўрсатиши зарур. Бу жараёнда барча даражадаги партия ташкилотлари, депутатлар, фаолларимиз белни маҳкам боғлаб, ислоҳотлар кузатувчиси эмас, балки фаол иштирокчиси бўлишга қатъий ҳаракат қилиши лозим, деди партия етакчиси.
Партия ташкилотлари, депутатлик бирлашмалари олдидаги асосий йўналишларни, электорат манфаатларини самарали ҳимоя қилиш борасидаги фаолиятини кучайтириш бўйича ЎзХДПнинг “Йўл харитаси” белгилаб олинган.
У.Иноятов партия ташкилотлари ва депутатлик бирлашмалари бундан кейинги фаолиятда эътибор қаратиши зарур бўлган вазифаларга тўхталиб ўтди.
Биринчидан, 2021 йилда амалга оширишга оид Давлат дастурида Халқ демократик партияси учун принципиал аҳамиятга эга бўлган ижтимоий-иқтисодий масалалар, уларнинг ечими бўйича белгиланган вазифаларнинг ижроси қандай амалга ошириляпти, қай тартибда иш олиб бориляпти, бунинг учун албатта, ижтимоий йўналишдаги вазифаларнинг бандма-банд ижроси бўйича қатъий депутатлик назоратини амалга ошириш керак.
Иккинчидан, ижтимоий ва иқтисодий соҳадаги муаммоларни ҳал қилиш бўйича “маҳаллабай” ва “фуқаробай” шаклида олиб борилаётган ишларни ташкил қилишда партия ташкилотлари ва депутатларнинг иштирокини самарали таъминлаш зарур.
Учинчидан, қонунчилик ижроси устидан таъсирчан жамоатчилик ва парламент назоратини ўрнатиш бўйича фаолиятимизни янада жонлантиришимиз керак. Қонун ижодкорлиги, ижтимоий масалаларни таҳлилий ўрганиш, электорат мурожаатларига ечим топиш жараёнларида қуйидан юқоригача бўлган тизим ўртасида узилиш бўлмаслиги жуда муҳим. Шу мақсадда барча даражадаги депутатлар корпусининг “туман – вилоят – марказ” тизими асосида фаолияти йўлга қўйилди.
Тўртинчидан, халқимизнинг ишонч даражасини ошириш мақсадида партиямиз фаолияти очиқлигини таъминлаш, сайловчилар билан “қайта алоқа” механизмларини кучайтириш масаласи бугун ҳар қачонгидан долзарб ҳисобланади.
Бешинчидан, партиямизнинг ахборот маконидаги фаол ўрнини таъминлаш асосий вазифалардан биридир. Бу борада яқинда партиянинг медиа дастури ва пиар стратегияси тасдиқланди. Бундан ташқари, партия маҳаллий кенгашлари ва парламент палаталари алоқаларини янада кучайтириш, партия кадрларининг сиёсий билим ва кўникмаларини ошириш, фаолиятнинг ташкилий ва ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш бўйича таклифлар тайёрлаш зарур.
Олтинчидан, халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларида электорат манфаатлари билан боғлиқ масалалар бўйича маҳаллий ижро органлари раҳбарларининг ҳисоботларини эшитишда фракция аъзоларининг ҳамкорлигини кучайтириш керак. Бу маҳаллий раҳбарларнинг маҳаллий Кенгашлар депутатлари олдида масъулиятини оширишда алоҳида аҳамиятга эга бўлади.
ЎзХДП Марказий Кенгаши раиси ўринбосари Улуғбек Вафоев партия Сайловолди дастури ижроси ҳақида маълумот берди
2021 йил мамлакатимиз ҳаётидаги муҳим сиёсий воқеа – Ўзбекистон президенти сайлови ўтказилиши билан аҳамиятлидир. Мазкур сиёсий жараён тегишли қонунчиликка киритилган ўзгартишлар туфайли илк марта октябрь ойининг учинчи ўн кунлигининг биринчи якшанбасида ўтказилади. Сайловга пухта тайёргарлик кўриш, халқимизнинг, электоратимизнинг ишончини қозониш ҳар биримиздан катта масъулият, жиддий ёндашувни талаб этади.
Халқ демократик партияси сайловга тайёргарлик жараёнларини бошлаган. Айни кунларда партиядан кўрсатиладиган номзоднинг сайловолди дастурига таклифлар олиш бўйича республика бўйича мулоқот тадбирлари ўтказилмоқда.
Пленум кун тартибидаги масала юзасидан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутати, партия фракцияси аъзоси Қизилгул Қосимова, ЎзХДП Қорақалпоғистон Республика кенгаши раиси, Жуқорғи Кенгесдаги партия фракцияси раҳбари Халила Ешимбетов, ЎзХДП Фахрийлар кенгаши раиси Шарбат Абдуллаева, ЎзХДП Бухоро вилоят кенгаши раиси, халқ депутатлари Бухоро вилоят Кенгашидаги партия гуруҳи раҳбари Зулфия Тўйева сўзга чиқиб, партия ташкилотлари ва депутатлик бирлашмаларининг ўзаро ҳамкорлигини кучайтириш, аҳоли муаммоларини ўрганиш ва ижобий ечим топишда “маҳаллабай” ишлаш тизимининг самарадорлигини ошириш, ёшлар ва хотин-қизларнинг муаммоларни ҳал қилишда партия ташкилотлари ва депутатлик бирлашмаларининг иштирокини кенгайтириш борасида фикр ва таклифларини билдирди.
Пленумда Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги Ўзбекистон ХДП фракцияси ҳамда партия Марказий Кенгаши Ижроия қўмитасининг ўтган йилдаги фаолияти натижалари танқидий таҳлил қилинди.
Шунингдек, партиянинг 2020 йил бюджети ижроси, 2021 йил бюджетининг асосий кўрсаткичлари тўғрисидаги ахборотлар эшитилди.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши раиси ўринбосарларини сайлаш ҳамда партия Марказий Кенгаши аъзолари таркибини қисман янгилаш тўғрисидаги ташкилий масалалар кўриб чиқилди.
Пленумда муҳокама этилган барча масалалар юзасидан тегишли қарорлар қабул қилинди.
Пленум Лойиҳаларимиз Депутат Жамоатчилик қабулхонаси Халқ демократик партияси депутатларидан аниқ натижалар Олий Мажлис

Состоялся пленум Центрального Совета Народно-демократической партии Узбекистана
31 марта 2021 года состоялся пленум Центрального совета Народно-демократической партии Узбекистана. В работе пленума, прошедшего в конференц-зале Центрального Совета Народно-демократической партии Узбекистана в форме видеоконференцсвязи, приняли участие члены Центрального Совета и фракции партии в Законодательной палате Олий Мажлиса, должностные лица Центрального Совета, областных и районных (городских) советов, представители средств массовой информации.
Пленум вел председатель Центрального совета НДПУ, руководитель фракции НДПУ в Законодательной палате Олий Мажлиса Улугбек Иноятов, который выступил с докладом по главному вопросу повестки дня - «О приоритетных задачах, стоящих перед партийными организациями и депутатскими объединениями по дальнейшему развитию свободного гражданского общества в нашей стране, защите прав и законных интересов человека».
В докладе отмечалось, что все реформы, осуществляемые в последние годы в нашей стране, все изменения и преобразования направлены на обеспечение прав и интересов человека, основываются на такой благородной цели, как «не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить народу». Подчеркнул, что в соответствии со Стратегией действий в стране происходят исторические изменения.
Достигаемые результаты положительно сказываются и на репутации страны на международной арене. В частности, Узбекистан поднялся на 125 позиций и занял 44 место в рейтинге «Глобальный индекс открытых данных», а также поднялся на 26 позиций в рейтинге «Экономической свободы».
«Железная тетрадь», «Молодежная тетрадь» и «Женская тетрадь», сформированные по всей стране на основе новой системы, в первую очередь служат оказанию помощи нуждающимся, малообеспеченным и безработным гражданам. Усиление реформ, направленных на достижение такой благородной цели, как удовлетворение потребностей нашего народа и решение его насущных проблем на основе системы «махаллабай» и «фукаробай», имеет стратегическое значение в сокращении бедности, повышении социально-экономической активности в нашей стране, защите интересов электората партии.
В этом году программы «Благоустроенное село» и «Благоустроенная махалля» сформированы на основе новых подходов. В связи с этим перед местными советами ставятся новые задачи.
Отныне местные советы утверждают «целевую программу» социальной сферы, питьевой воды, дорожно-транспортной системы и объектов инфраструктуры в разрезе каждой махалли. Поэтому наши партийные группы в местных кенгашах должны проявить активность в этом направлении. «В этом процессе партийные организации всех уровней, депутаты, наши активисты должны много и усердно работать, и стать активными участниками, а не наблюдателями реформ», - отметил лидер партии.
Определена «Дорожная карта» Народно-демократической партии Узбекистана, направленная на усиление деятельности партийных организаций, депутатских объединений по эффективной защите интересов электората.
У. Иноятов коснулся задач, на которые партийным организациям и депутатским объединениям следует обратить особое внимание в своей деятельности.
Прежде всего, реализация намеченных в Госпрограмме на 2021 год социально-экономических вопросов, имеющих принципиальное значение для Народно-демократической партии Узбекистана, а также реализация задач, поставленных по их решению, порядок их выполнения, должны осуществляться под строгим депутатским надзором.
Во-вторых, необходимо обеспечить эффективное участие партийных организаций и депутатов в организации работы по системе «махаллабай» и «фукаробай» для решения проблем в социальной и экономической сферах.
В-третьих, нам необходимо активизировать наши усилия по установлению эффективного общественного и парламентского надзора за исполнением законов. Очень важно, чтобы не было разрыва между всеми звеньями системы в процессе аналитического изучения законотворчества и социальных вопросов, решения обращений электората. Для этого налажена деятельность депутатского корпуса всех уровней по системе «район - область - центр».
В-четвертых, для повышения уровня доверия нашего народа сегодня как никогда актуален вопрос обеспечения прозрачности деятельности нашей партии, усиления механизмов «обратной связи» с избирателями.
В-пятых, одна из главных задач - обеспечить активную позицию нашей партии в информационном пространстве. В связи с этим недавно были утверждены медиапрограмма и PR-стратегия партии. Кроме того, необходимо дальнейшее укрепление связей местных партийных советов и палат парламента, повышение политических знаний и навыков партийных кадров, подготовка предложений по совершенствованию организационно-правовой базы их деятельности.
В-шестых, необходимо усилить взаимодействие членов фракции при заслушивании отчетов руководителей местных исполнительных органов по вопросам, связанным с интересами электората, в местных кенгашах народных депутатов. Это будет иметь особое значение в повышении ответственности руководителей перед депутатами местных кенгашей.
2021 год имеет важное значение тем, что в этом году пройдет важное политическое событие в жизни нашей страны - выборы Президента Республики Узбекистана. В связи с изменениями, внесенными в соответствующее законодательство, этот политический процесс впервые состоится в первое воскресенье третьей декады октября. Тщательная подготовка к выборам, завоевание доверия нашего народа, нашего электората требует от каждого из нас большой ответственности и серьезного подхода.
Народно-демократическая партия начала серьезную подготовку к выборам. В настоящее время по всей стране проводятся встречи и диалоги для приема предложений по предвыборной программе кандидата, выдвигаемого нашей партией.
Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, член фракции партии Кизилгул Косимова, председатель каракалпакского Совета Народно-демократической партии, руководитель фракции партии в Жокаргы Кенесе Халила Ешимбетов, председатель Совет ветеранов НДПУ Шарбат Абдуллаева, председатель Бухарского областного совета Народно-демократической партии, руководитель партийной группы в Бухарском областном кенгаше народных депутатов Зулфия Туйева высказали свои мнения и суждения, касательно укрепления сотрудничества между партийными организациями и депутатскими объединениями, повышения эффективности работы по системе «махаллабай», расширения участия партийных организаций и депутатских объединений в решении проблем молодежи и женщин.
На пленуме заслушаны отчеты о деятельности фракции НДПУ в Законодательной палате Олий Мажлиса и Исполкома Центрального Совета партии за прошедший год.
Также прозвучала информация об исполнении бюджета партии на 2020 год, основных показателях бюджета на 2021 год.
Рассмотрены организационные вопросы по избранию заместителей председателя Центрального совета Народно-демократической партии Узбекистана и частичному обновлению состава Центрального совета партии.