Хорижда ишлаш истагидаги фуқароларга ҳуқуқий-амалий ёрдам кўрсатиш, меҳнат мигрантларининг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш долзарб масала. Кейинги йилларда мазкур соҳада тизимли ислоҳотлар амалга оширилиб, муҳим вазифалар белгилаб берилди.
2020 йил 20 октябрда «Аҳоли бандлиги тўғрисида»ги қонун қабул қилиниб, унда фуқароларнинг Ўзбекистон Республикасидан ташқаридаги меҳнат фаолиятига доир ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари ҳимоя қилиниши мустаҳкамлаб қўйилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Ўзбекистон Республикасининг ташқи меҳнат миграция тизимини янада такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги, «Хавфсиз, тартибли ва қонуний меҳнат миграцияси тизимини жорий қилиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорлари қабул қилиниб, хорижда меҳнат фаолиятини амалга оширувчи шахсларни қўллаб-қувватлаш ҳамда уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш жамғармаси ташкил этилди, меҳнат мигрантларининг соғлиғи ва ҳаётини суғурталаш, уларнинг оила аъзолари учун ипотека кредитларини ажратиш амалиёти жорий этилди.
Бироқ таҳлиллар ташқи миграция масалаларини тартибга солишда бир қатор муаммолар ҳам мавжудлигини кўрсатмоқда. Хусусан, чет элга ишлаш учун кетган 1 840,0 минг нафар мигрантнинг атиги 11 минг нафари, яъни 0,6 фоизи Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги ёки хусусий бандлик агентликлари орқали юборилган, холос.
Аксарият ҳолларда фуқаролар чет элга ишлаш учун ноқонуний йўллар билан кетишга мажбур бўлмоқда. Оқибатда иш ҳақларини олиш, турар-жойсиз қолган фуқароларга бир марталик моддий ёрдам кўрсатиш, бахтсиз ҳодиса натижасида оғир жароҳат олган, касалликка чалинган шахсларга тегишли кўмак бериш масаларида ҳам айрим муаммолар мавжуд.
Юқоридагиларга кўра, Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги ЎзХДП фракцияси томонидан Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирига парламент сўрови юборилган эди. Сўровда вазирликдан ҳамюртларимизни хорижда уюшган ҳолда ишга жойлаштириш ва соҳадаги муаммоларни бартараф этиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар ҳамда соҳага оид қонунчиликни янада такомиллаштириш масалалари юзасидан нуқтаи назарини билдириш сўралганди.
Парламент сўровига Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигидан жавоб келди. Унда вазирлик томонидан фуқароларнинг меҳнат ва ижтимоий ҳуқуқлари ҳимоя қилинишини таъминлаш, ташқи меҳнат миграцияси жараёнларини тартибга солиш борасида амалга оширилаётган чора-тадбирлар хусусида ахборот берилган.
Жумладан, салоҳиятли иш берувчиларни қидириб топиш ва ҳамкорлик ўрнатиш борасида бир қатор хорижий давлатларнинг меҳнат бозори ўрганилган ва музокаралар олиб борилган. Ўрганишларда Россия Федерацияси ва Қозоғистон Республикасида қурилиш соҳасида ўзбекистонлик фуқароларига эҳтиёж юқорилиги маълум бўлган. Салоҳиятли иш берувчилар ва улардаги иш ўринлари тўғрисидаги маълумотлар вазирлик ва Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги расмий ахборот манбаларида ва "lаbог-migrаtiоп" дастурий мажмуасида ёритиб борилган. Хорижий иш берувчилар билан мамлакатимиз фуқароларини ташкилий танлов асосида вақтинчалик меҳнат фаолиятига жалб қилиш бўйича қатор давлатлардаги мутасадди ташкилотларга ҳамкорлик бўйича алоқа хатлари юборилган.
Россия Федерациясида ишлаш истагида бўлган фуқаролар учун ушбу мамлакатнинг бир қатор компаниялари иштирокида видеоконференц алоқа шаклида 24 та танлов ўтказилиб, унда иштирок этган 17,6 минг нафар ўзбекистонликлардан 6 мингтаси иш берувчилар талабига жавоб бергани учун танлаб олинган.
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳамда Корея Республикаси Янггу округи администрацияси ўртасида Ўзбекистон фуқароларини Корея Республикасига (“Е-8" виза тури) мавсумий ишларга жалб қилиш мақсадида меморандум, Германия Федератив Республикасининг "GfM GmbH & Со, KG" ва "HR ARENA GmЬН" компаниялари билан онлайн учрашувлар натижасида Ўзбекистон фуқароларини Германия ҳудудида “дуал тизими" асосида ишга жойлаштириш бўйича битим имзоланган. Канаданинг "Sobirovs Law Firm" фирмаси ва “Апоri Management соmрапу” юридик фирмалари вакиллари билан онлайн форматда ўтказилган музокаралар натижасида келишув имзоланиб, фуқароларимизни Канадага ишга юбориш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Жорий йилнинг 16 март куни Наманган шаҳридаги “Ишга марҳамат” мономарказида Москва шаҳри "Кўп тармоқли миграция маркази"нинг Ўзбекистондаги филиали очилган.
"COVID-19" пандемияси даврида хорижда бўлиб турган 69 минг нафар меҳнат мигрантига маслаҳат-ахборот хизмати, 1240 нафарига ҳуқуқий ёрдам кўрсатилган. 3120 нафар меҳнат мигрантига турли даражадаги ижтимоий ёрдамлар кўрсатилган. Оғир вазиятга тушган меҳнат мигрантларини моддий қўллаб-қувватлаш мақсадида 1026 та ҳолатда амалий ёрдам берилган, 13,2 минг нафар меҳнат мигрантининг оиласига моддий ёрдамлар кўрсатилган.
"Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили" Давлат дастурининг 261-банди ижроси бўйича 2021 йил 20 март куни "Хорижий мамлакатлардаги Ўзбекистон меҳнат мигрантларига хизмат кўрсатиш уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини самарали ҳимоя қилиш тизимини тyбдан ривожлантириш бўйича идоралараро чора-тадбирлар режаси" тасдиқланган.
Парламент сўровида кўтарилган масалалар юзасидан Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги тегишли чора-тадбирлар амалга оширилишини маълум қилган.
Айни кунларда вазирлик ахбороти ЎзХДП фракцияси аъзолари томонидан ҳар томонлама ўрганилиб, таҳлил қилинмоқда.

Оказание правовой и практической помощи гражданам, желающим работать за рубежом, защита прав трудовых мигрантов является одним из наиболее актуальных вопросов сегодняшнего дня. В последние годы в этой сфере проведены системные реформы и определены важные задачи.
20 октября 2020 года был принят Закон «О занятости населения», усиливший защиту прав, свобод и законных интересов граждан при трудоустройстве за пределами Республики Узбекистан.
Приняты Постановления Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы внешней трудовой миграции Республики Узбекистан», «О мерах по внедрению системы безопасной, упорядоченной и легальной трудовой миграции», в соответствии с которыми создан фонд для поддержки и защиты прав и интересов лиц, ведущих трудовую деятельность за рубежом, внедрена система страхования здоровья и жизни трудовых мигрантов, предоставления ипотечных кредитов членам их семей.
Однако анализ показывает наличие ряда серьезных проблем в регулировании вопросов внешней миграции. В частности, из 1 840,0 тысяч мигрантов, уехавших на заработки за границу, только 11 000, то есть 0,6 процента, были отправлены через Агентство по внешней трудовой миграции или частные агентства занятости.
В большинстве случаев граждане вынуждены нелегально выезжать за границу на работу. Как результат у них возникают проблемы с получением заработной платы, разовой материальной помощи при не имении жилья, оказанием соответствующей помощи людям, получившим тяжелые травмы в результате несчастных случаев или испытывающим серьезные проблемы со здоровьем.
Согласно вышеизложенному, фракция Народно-демократической партии Узбекистана в Законодательной палате Олий Мажлиса направила парламентский запрос Министру занятости и трудовых отношений с просьбой проинформировать о мерах, принимаемых для организованного трудоустройства наших соотечественников за рубежом и решения имеющихся в сфере проблем, дальнейшего совершенствования законодательства в этом направлении.
Из Министерства занятости и трудовых отношений пришел ответ на парламентский запрос. В нем представлена подробная информация о мерах, принимаемых министерством по обеспечению защиты трудовых и социальных прав граждан, регулированию вопросов внешней трудовой миграции.
В частности, был изучен рынок труда ряда зарубежных стран и проведены переговоры по поиску потенциальных работодателей и налаживанию с ними тесного сотрудничества. Изучения показали, что узбекские рабочие пользуются высоким спросом в строительной отрасли в Российской Федерации и Республике Казахстан. Информация о потенциальных работодателях и их вакансиях публикуется в официальных информационных источниках Министерства и Агентства по внешней трудовой миграции, а также через программу «labor-migration». Письма о сотрудничестве с иностранными работодателями о сотрудничестве по временному трудоустройству граждан нашей страны на основе организационного отбора были разосланы в ответственные организации ряда стран.
Для граждан, желающих работать в Российской Федерации, с участием ряда компаний этой страны было проведено 24 конкурса в форме видеоконференцсвязи, в результате из 17,6 тыс. узбекистанцев, принявших участие в данных конкурсах, было отобрано 6000 человек, отвечающих всем требованиям работодателей.
Между Министерством занятости и трудовых отношений и администрацией округа Янггу Республики Корея был подписан меморандум о привлечении граждан Узбекистана на сезонную работу в Республику Корея (виза «E-8»), а также соглашение с компаниями Федеративной Республики Германия «GfM GmbH & Сo, KG» и «HR ARENA GmbH” по трудоустройстве граждан Узбекистана в Германии по системе «дуал». В результате онлайн-переговоров с представителями канадской фирмы «Sobirovs Law Firm» и юридической фирмы «Apori Management сompany» подписано соглашение и ведется работа по отправке наших граждан на работу в Канаду.
16 марта этого года в моноцентре «Ишга мархамат» в городе Намангане открылся филиал Московского многопрофильного миграционного центра.
Во время пандемии, связанной с COVID-19, 69000 трудовых мигрантов получили консультативно-информационные услуги, а 1240 - юридическую помощь. 3120 трудовым мигрантам оказана необходимая социальная помощь. Для оказания финансовой поддержки трудовым мигрантам, оказавшимся в трудной жизненной ситуации, в 1026 случаях оказана необходимая практическая помощь, семьям 13,2 тыс. трудовых мигрантов оказана финансовая помощь.
20 марта 2021 года в соответствии с пунктом 261 Государственной программы «Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения» принят «Межведомственный план действий по развитию системы эффективной защиты прав и интересов узбекских трудовых мигрантов за рубежом».
Министерство занятости и трудовых отношений заявило, что будут приняты соответствующие меры для решения вопросов, поднятых в парламентском запросе.