Бугун Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракцияси ҳамда партия Марказий Кенгаши Ижроия қўмитасининг қўшма мажлиси бўлиб ўтди. ZOOM платформаси орқали партия Марказий Кенгашининг мажлислар залида ўтказилган йиғилишда Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги партия фракцияси аъзолари, Марказий Кенгаш Ижроия қўмитаси аъзолари, партиянинг Марказий ва минтақавий ташкилотлари раҳбар ва масъул ходимлари, истиқбол ёшлар қаноти ҳамда ёшлар парламенти аъзолари иштирок этди.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши раиси Улуғбек Иноятов раислигида ўтказилган йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Ёшлар кунига бағишлаб 2021 йил 30 июнь куни ўтказилган тантанали маросимдаги маърузасидан келиб чиқиб, партия ташкилотлари ва депутатлик бирлашмалари олдида турган устувор вазифалар тўғрисидаги масала муҳокама қилинди.
Кун тартибидаги масала юзасидан У.Иноятов маъруза қилди. Маърузада давлатимиз раҳбарининг Ёшлар куни муносабати билан ташкил этилган Ўзбекистон ёшлари ва талабалари форумидаги нутқида ёшларга яратилаётган шароитлар, улар бандлигини таъминлаш, таълим олиш имкониятларини кенгайтириш, касб-ҳунарга ўргатиш, билими ва маънавиятини юксалтириш, ёшлар муаммоларини ҳал этиш борасида белгилаб берилган вазифалар, улар ижросини таъминлашда сиёсий партиялар, хусусан, Халқ демократик партияси олдида турган устувор вазифалар хусусида сўз юритилди.
– Маълумки, Президентимизнинг ёшларга оид сиёсатида иккита энг муҳим йўналиш бор: биринчиси – уларга замонавий билим бериш, иккинчиси – ёшлар бандлигини таъминлаш. Кейинги йиллардаги ислоҳотлар, ташаббус ва янги тизимлар замирида ана шу мақсад мужассам.
Форумда иқтидорли, лекин олийгоҳда контракт асосида ўқиш имконияти бўлмаган ёшларни қўллаб-қувватлашнинг янги тизими яратилиши, янги ўқув йилидан бошлаб, талабаларнинг таълим кредити муддати узайтирилиб, фоиз ставкалари кескин пасайтирилиши, “Темир дафтар”га киритилган оилалар фарзандларига олий таълим муассасасида ўқишнинг биринчи йили учун контрактни бюджетдан тўлаб бериш тартиби жорий этилаётгани ҳам албатта, Ўзбекистон Халқ демократик партияси фаолларини қувонтиради. Чунки бу имтиёзлар партиямизнинг дастурий ғоялари билан уйғун. Бу имтиёзлар, қолаверса, ёшларни Учинчи Ренессанс бунёдкори сифатида тарбиялашга даъват этади, – деди партия етакчиси ўз нутқида.
Маъруза юзасидан сўзга чиққан Ўзбекистон ХДП фракцияси аъзолари Мақсуда Варисова, Зулайхо Акрамова, Ўзбекистон ХДП Қорақалпоғистон республикасининг Ёшлар клуби етакчиси Айжамал Қалыбаева, Ўзбекистон ХДП Марказий Кенгаши сектор мудири Жаҳонгир Кабиржонов, Тошкент вилоят партия Кенгаши раиси Акмал Умаралиев, Қашқадарё вилоят партия кенгаши Ёшлар клуби етакчиси Нурислом Алиев, Ёшлар парламенти аъзоси Камола Одилжонова ва бошқалар давлатимиз раҳбарининг маърузасида илгари сурилган топшириқ ва вазифалардан келиб чиққан ҳолда партия олдида турган муҳим вазифалар хусусида ўз фикр-мулоҳазаларини билдирдилар.

Сегодня состоялось совместное заседание фракции Народно-демократической партии Узбекистана в Законодательной палате Олий Мажлиса и Исполнительного комитета Центрального совета партии. На заседании, проведенном через платформу ZOOM в зале заседаний Центрального совета партии, приняли участие члены фракции партии в Законодательной палате Олий Мажлиса, члены Исполнительного комитета Центрального Совета, руководители и должностные лица центрального и региональных организаций партии, члены молодежного крыла партии, а также члены молодежного парламента.
На заседании, прошедшем под председательством председателя Центрального совета Народно-демократической партии Узбекистана, Улугбека Иноятова, были обсуждены приоритетные задачи, стоящие перед партийными организациями и депутатскими объединениями, исходящие из доклада Президента Шавката Мирзиёева на прошедшей 30 июня 2021 года торжественной церемонии по случаю Дня молодежи.
С докладом по вопросам повестки дня выступил У. Иноятов. В своем выступлении он говорил о важных задачах, стоящих перед политическими партиями, в частности Народно-демократической партией Узбекистана, исходя из доклада главы государства, касающихся вопросов создания необходимых условий для молодежи, их трудоустройства, расширения возможностей для образования, профессионального обучения, повышения знаний и духовности, решения проблем молодежи, а также о мерах по обеспечению эффективной реализации намеченных задач.
- Как известно, молодежная политика, осуществляемая под руководством Президента страны, имеет два важнейших направления: первое - обеспечить их современным образованием, второе - обеспечить занятость молодежи. Именно эта цель лежит в основе всех реформ, инициатив и новых систем, осуществляемых в последние годы.
Отмеченные главой государства на прошедшем форуме такие важные задачи, как создание новой системы поддержки одаренной молодежи, не имеющей возможности обучаться в вузе на контрактной основе, продление образовательных кредитов для студентов начиная с нового учебного года, резкое снижение процентных ставок, внедрение порядка выплаты контракта студентов из семей, включенных в «Железную тетрадь, в первый год учебы безусловно обрадовали активистов Народно-демократической партии Узбекистана. Ведь такие льготы полностью соответствуют программным идеям партии. Такие условия и возможности будут побуждать молодых людей получать образование в качестве главных строителей Третьего Ренессанса, - отметил в своем выступлении лидер партии.
Выступившие на заседании члены фракции Народно-демократической партии Узбекистана Максуда Варисова, Зулайхо Акрамова, лидер каракалпакского Молодежного клуба Народно-демократической партии Узбекистана Айжамал Калыбаева, заведующий сектором Центрального совета Народно-демократической партии Узбекистана Жахонгир Кабиржонов, председатель Ташкентского областного совета партии Акмал Умаралиев, лидер Молодежного клуба Кашкадарьинского областного совета партии Нурислом Алиев, член Молодежного парламента Камола Одилжонова и другие высказали свое мнение и суждения, касательно важных задач, стоящих перед партией, исходя из задач и целей, изложенных в докладе Президента.