Хусусий мулк даҳлсизлигини ҳимоялаш, иқтисодиётда унинг ўрнини мустаҳкамлаш, ишбилармонлик муҳитини ва бизнес шароитини янада яхшилашга доир ислоҳатлар изчиллик билан босқичма босқич амалга оширилиб келинмоқда. Хусусий секторга кенг эркинлик бериш, бюрократик ғовларни бартараф этишга оид бир қатор муҳим меъёрлар амалиётга татбиқ этилгани натижасида рухсат бериш тартиб-таомиллари тубдан қисқартирилди. Тадбиркорлик субъектларини ташкил қилишни соддалаштириш ва уларнинг фаолият юритишини енгиллаштириш билан боғлиқ қонунчилигимизнинг ўнлаб меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритилди. Тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланишини таъминлашга, хусусий мулкни ҳар томонлама ҳимоя қилишга ва ишбилармонлик муҳитини сифат жиҳатидан яхшилашга доир қатор Фармон ва қарорлар қабул қилинди. Мақсад қўшимча иш ўринлари яратаётган, маҳсулот ишлаб чиқараётган, тараққиётимизга катта ҳисса қўшаётган тадбиркорларга катта имкониятлар беииш, кенг йўл очиб бериш. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг мамлакатимиз тадбиркорлари билан очиқ мулоқотида ҳам шу ҳақда сўз борди. Аҳамиятлиси, учрашувда тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, тизимли муаммоларни бартараф этиш чора-тадбирлари муҳокама қилинди, тадбиркорларнинг таклифлари эшитилди.
Шубҳасиз, кейинги йилларда тадбиркорлар иқтисодиёт ва ислоҳотларнинг таянчига ҳамда локомотивига айланди. Ишнинг кўзини биладиган ишбилармон ватандошларимиз Янги Ўзбекистон бунёдкорлари, десак янглишмаган бўламиз. Ўз навбатида давлат ҳам уларга керакли барча шароитни яратиб бермоқда. Масалан, кейинги 3-4 йилда тадбиркор учун кредит ва субсидия олиш, лицензия, кўчмас мулк ва ресурсларга эга бўлиш, экспорт каби масалаларда кўплаб янги-янги имконият ва шароитлар яратилди. Ортиқча текширишлар, нақд пул, валюта ва хомашё бўйича мавжуд чекловлар, тўсиқ ва ғовларнинг кўпига барҳам берилди. Энг асосийси, эл орасида ва давлат идораларида тадбиркорларга нисбатан муносабат ўзгарди, жамиятда уларнинг обрў ва мавқеи кун сайин тобора ортиб бормоқда. Натижада ички ва ташқи бозорда ўз мустаҳкам ўрнига, нуфузи ва брендига эга бўлган, ҳақиқий тадбиркорлар синфи, ўрта синф шакллана бошлади.
Бугунги кунда мамлакатимизда ҳар йили яратилаётган иш ўринларининг 90 фоизи хусусий сектор ҳиссасига тўғри келмоқда. Уларда ҳозирги кунда 5 миллиондан зиёд аҳоли, айниқса, ёшларимиз меҳнат қилмоқда. Бу ўз навбатида юртимизда ижтимоий ҳимоя ва ижтимоий адолат принциплари мустаҳкамланишига хизмат қилмоқда. Кўрсатилаётган эътибор туфайли тадбиркор ёшлар ва аёллар сафи кенгайиб бораётганини алоҳида таъкидлаш жоиз. Мисолларга мурожаат қилайлик. Охирги икки йилнинг ўзида, фақатгина хотин-қизлар ва ёшлар тадбиркорлигини ривожлантиришга 500 миллион доллар маблағ йўналтирилди. Уларни ўз бизнесини бошлаши, жумладан касб ва тадбиркорликни пухта ўрганиши учун барча шарт-шароитлар яратилди. Натижада сўнгги 5 йилда ёш тадбиркорлар 5 баробар кўпайиб, уларнинг сони 500 мингдан ошди. Президентимиз таъкидлаганидек, тадбиркор аёллар ва ёшлар сафини янада кенгайтириш, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш бундан кейин ҳам иқтисодий сиёсатимизнинг энг устувор йўналишларидан бири бўлиб қолаверади. Бу билан Ўзбекистоннинг кучли ривожланган давлатлар сафидан ўрин олишга қаратилган уринишлари кўп ўтмай ўз мевасини бера бошлайди.

В нашей стране последовательно и поэтапно осуществляются реформы, направленные на защиту неприкосновенности частной собственности, укрепление ее роли и места в экономике, дальнейшее улучшение делового климата и условий для бизнеса. В результате реализации ряда важных норм, подразумевающих предоставление широкой свободы частному сектору, устранение бюрократических препятствий, кардинально сокращены разрешительные правила и процедуры. Внесены изменения и дополнения в десятки нормативно-правовых актов законодательства, касательно упрощения организации субъектов предпринимательства и облегчения их деятельности. Принят ряд указов и постановлений, направленных на обеспечение ускоренного развития предпринимательской деятельности, всестороннюю защиту частной собственности и улучшение качества деловой среды. Главная цель - создать широкие условия и возможности для предпринимателей, которые создают дополнительные рабочие места, производят качественную продукцию и вносят весомый вклад в наше развитие. Об этом также шла речь в ходе открытого диалога Президента Шавката Мирзиёева с предпринимателями нашей страны. На встрече обсуждались задачи, которые следует реализовать для дальнейшей поддержки предпринимательства, устранения системных проблем, были заслушаны мнения и предложения предпринимателей.
Несомненно, в последние годы предприниматели стали настоящей опорой и локомотивом экономики и реформ. Без преувеличения можно сказать, что наши предприимчивые соотечественники являются творцами Нового Узбекистана. В свою очередь государство также создает для них все необходимые условия. Например, за последние 3-4 года для предпринимателей был создан ряд новых возможностей и условий в вопросах получения кредитов и субсидий, лицензий, недвижимости и ресурсов, экспорта. Сокращены лишние проверки, отменены многие ограничения в вопросах наличных денег, валюты и сырья, устранены все барьеры, препятствующие свободной деятельности предпринимателей. Самое главное, изменилось отношение к предпринимателям в народе и в госструктурах, их авторитет и положение в обществе растет и укрепляется изо дня в день. В результате начал формироваться класс предпринимателей, имеющих свое прочное место, свой собственный бренд и авторитет на внутреннем и внешнем рынках.
На сегодняшний день 90% рабочих мест, создаваемых ежегодно в нашей стране, приходится на долю частного сектора. Сейчас в данном секторе работает свыше 5 миллионов человек, большинство из которых молодежь. Это, в свою очередь, служит укреплению принципов социальной защиты и социальной справедливости в нашей стране. Следует особо отметить, что благодаря уделяемому вниманию все более ширятся ряды молодых предпринимателей и женщин-предпринимателей. Так, только за последние два года на развитие женского и молодежного предпринимательства было направлено 500 миллионов долларов. Для них созданы все условия для открытия собственного бизнеса, в том числе глубокого изучение профессий и предпринимательского дела. В результате за последние 5 лет количество молодых предпринимателей увеличилось в 5 раз, а их общее количество превысило 500 тысяч человек. Как отметил Президент, дальнейшее расширение рядов женщин-предпринимателей и молодых бизнесменов, их всесторонняя поддержка и впредь будет одним из приоритетных направлений нашей экономической политики. Таким образом, стремление и усилия Узбекистана стать одной из сильных и развитых стран вскоре начнут приносить плоды.