Асосий мақсад – аҳоли турмуш даражасини юксалтириш
Нукусда Ўзбекистон Халқ демократик партияси Қорақалпоғистон Республикаси кенгаши томонидан “Бош мақсадимиз халқимизнинг турмуш даражасини юксалтириш” шиори остида сайловолди тарғибот тадбири бўлиб ўтди.
Тадбирда партия Қорақалпоғистон Республикаси кенгаши раиси Х.Ешимбетов, “Нуроний” жамғармаси Қорақалпоғистон бўлими раиси Ш.Уснатдинов ва бошқалар мамлакатимизда жорий йил декабрь ойида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасига, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесига, халқ депутатлари туман ва шаҳар Кенгашлари депутатларига бўлиб ўтадиган сайловларга тайёргарликнинг бориши, сайловларнинг юртимизда демократик жараёнларни жадаллаштиришдаги аҳамияти, партиянинг янги сайловолди дастурида белгиланаётган асосий ғоя ва вазифаларга тўхталишди.
Таъкидланганидек, партия биринчи навбатда, давлат ва жамиятнинг манзилли ижтимоий ҳимоясига муҳтож аҳоли вакилларининг манфаатларини ифода этиши, ижтимоий тенглик ва адолат, ижтимоий бирдамлик ҳамда демократия ғоялари учун курашади. Бугунги кунда одамларнинг дунёқараши, онгу тафаккури, ҳуқуқий маданияти, сиёсий фаоллиги, ислоҳотларга қизиқиши ва талаби ортиб бормоқда. Шу нуқтаи назардан Ўзбекистон Халқ демократик партияси мана шундай янгиланиш ва тараққиёт йўлини танламоқда.
– Тадбирдан кўзланган мақсад, партия сайловолди дастурининг асосий йўналишларини аҳолига етказиш ва бўлажак сайловларда аҳолининг, жумладан, ёшларнинг фаол иштирокини таъминлашдан иборатдир, – дейди партия фаоли Айша Матниязова. – Бунда асосий эътибор аҳоли бандлигини таъминлаш, айниқса ёшлар учун муносиб меҳнат шароитларини яратиш, аҳолига кўрсатиладиган тиббий хизматларнинг юқори сифатини таъминлаш, аҳолининг ижтимоий ёрдамга муҳтож қатламларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш йўналишидаги вазифаларга қаратилади.
Тадбир доирасида сайловга оид савол-жавоблар викторинаси ўтказилиб, ғолиблар тақдирланди. Йиғилганларга санъат усталарининг концерт дастури намойиш этилди.

По таким девизом Каракалпакским советом Народно-демократической партии Узбекистана в Нукусе организовано предвыборное пропагандистское мероприятие.
Выступившие на мероприятии председатель каракалпакского совета партии Х.Ешимбетов, председатель каракалпакского отделения фонда «Нуроний» Ш.Уснатдинов и другие рассказали о ходе подготовки к выборам в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан, районные и городские кенгаши народных депутатов, которые пройдут в декабре текущего года, роли и значении выборов в ускорении демократических реформ в стране, главных идеях и задачах, вошедших в новую Предвыборную программу партии.
Как отмечалось, партия в качестве своей первоочередной задачи ставит вопрос защиты интересов социально уязвимых и нуждающихся слоев населения, обеспечение социальной справедливости и равенства, социального единства в обществе, борьбы за демократические идеи. Сегодня кардинально меняется мировоззрение, сознание и мышление нашего народа, повышается правовая культура, политическая активность людей, они проявляют все больший интерес к происходящим реформам. Именно такой путь обновления и развития выбирает и Народно-демократическая партия Узбекистана.
— Главная цель мероприятия – доведение до населения основных направлений Предвыборной программы партии, обеспечение активного участия населения, в частности молодежи в предстоящих выборах, — сказала активистка партии Айша Матниязова. – При этом особое внимание будет уделяться таким вопросам, как обеспечение занятости населения, создание достойных условий труда для молодежи, поддержка нуждающихся слоев населения, защита их прав и интересов.
В рамках мероприятия также прошла викторина с вопросами по избирательному законодательству, победителям были вручены призы. Приподнятое настроение участникам подарили выступления мастеров искусств.