Сайлов тугади, энди амалий ишга ўтишимиз керак
Парламент ва маҳаллий Кенгашларга сайлов якунланди. Энди сайлов олдидан мўлжалланган ишларни аниқ режалаштириб, рўёбга чиқариш учун курашадиган давр бошланди.
Сайлов натижаларини атрофлича танқидий таҳлил этиш, республика бўйича янгидан шаклланаётган депутатлик бирлашмаларининг фаолиятини самарали йўлга қўйиш масалаларини муҳокама қилиш мақсадида Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши ижроия қўмитасининг кенгайтирилган йиғилиши видеомулоқот шаклида ўтказилди.
Ҳудудий студияларда вилоят, туман ва шаҳар кенгашлари раислари ҳамда партия гуруҳлари раҳбарлари, жами 300 киши иштирок этди.
Йиғилишда дастлаб Қонунчилик палатаси ва маҳаллий Кенгашларга сайловларда партия эришган умумий натижалар танқидий таҳлил этилди.
ЎзХДП Марказий Кенгаши раиси Улуғбек Иноятов сайлов жараёнлари янгича ҳуқуқий шароит ва очиқлик муҳитида ўтгани, партияларга ўз ғоя ва дастурларини тарғиб қилиш учун кенг имкониятлар яратилганини алоҳида таъкидлади. Шу билан бирга, йўл қўйилган сусткашлик ва камчиликларни жиддий таҳлил қилиш, уларнинг сабабларини зудлик билан бартараф этиш зарурлиги қайд этилди.
Халқ демократик партияси Қонунчилик палатаси ва маҳаллий Кенгашлардаги жами 6720 та депутатлик ўрнининг 1608 тасини, яъни умумий натижаларга кўра сиёсий партиялар орасида иккинчи ўринни  қўлга киритди.
Жумладан, Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги 150 та депутатлик ўрнидан 22 тасини, Жўқорғи Кенгес, вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашларидаги 831 та ўриндан 202 тасини, туман, шаҳар Кенгашларидаги 5739 та ўриндан 1384 тасини Халқ демократик партияси номзодлари эгаллади.
Партия депутатларининг 1420 нафари олий маълумотли, 62 нафари 30 ёшгача, 738 нафари 30-50 ёшгачадир. Депутатларнинг 450 нафари хотин-қизлар.
Олий Мажлис Қонунчилик палатасига Халқ демократик партиясидан сайланган депутатларнинг 11 нафари, яъни тенг ярми аёллардир. Парламентдаги энг ёш депутат ҳам шу партиядан сайланган.
“Сиёсий партиялар тўғрисида”ги қонуннинг 14-моддасига мувофиқ ҳамда сайлов натижаларига асосан Халқ демократик партияси Қонунчилик палатасида ўз фракциясини, Жўқорғи Кенгес, вилоятлар, Тошкент шаҳар Кенгашларида (14 та), шунингдек, туман ва шаҳар Кенгашларининг 195 тасида ўз гуруҳларини тузиш имкониятига эга бўлди.
Бу рақамлар Сайловолди дастурида белгиланган вазифаларни самарали амалга ошириш, халқимизни ўйлантираётган муаммоларни ҳал қилиш бўйича ташаббуслар билан чиқишда Халқ демократик партияси катта имкониятларга эга эканини англатади.
Ҳозирги кунда энг жиддий масала – қонунларга тўлиқ риоя қилинишига эришишдир. Шунда ижтимоий муаммолар камаяди, ҳуқуқлар ва имкониятлар тенглиги тамойили таъминланади. Бунинг учун кўпроқ ҳудудларда депутатлик ва жамоатчилик назоратини кучайтириш керак бўлади. Акс ҳолда, қуйида ислоҳотлар рўёбга чиқиши қийин: одамлар, халқимиз ҳаёти ва турмушида ўзгаришлар сезилмайди. Халқ демократик партияси бу долзарб масалага алоҳида эътибор қаратди.
Айнан шундан келиб чиқиб, йиғилишда Халқ демократик партияси Сайловолди платформасини амалга ошириш бўйича партия ташкилотлари ва маҳаллий Кенгашлардаги гуруҳларининг 2020 йилга мўлжалланган амалий Харакат дастури муҳокама этилди.
Ушбу дастурда ҳар бир ҳудудда депутатлар қандай ижтимоий муҳим масалаларни танқидий таҳлилий ўрганиши, сессияларга олиб чиқиши, ҳокимлик ва масъул идораларнинг ҳисоботларини эшитиши бўйича вазифалар аниқ белгиланган.
Унга кўра, ҳар бир вилоят, туман ҳамда шаҳар Кенгашидаги депутатлик гуруҳлари йилнинг ҳар чорагида ўрганиши, муҳокама қилиб, таҳлилий танқидий таклифлар тайёрлаши керак бўлган йўналишлар назарда тутилган. Дастурга мувофиқ республика миқёсида жами 942 та масалани ўрганиш режалаштирилган.
Йиғилишда кун тартибидаги масалалар бўйича партия Марказий Кенгаши бўлим бошлиқлари – Бахтиёр Абдуллаев, Боймурод Юсупов, Қорақалпоғистон республика кенгаши раиси Халилла Ешимбетов, Сурхондарё вилоят кенгаши раиси Мавжуда Ҳасанова, Навоий вилоят кенгаши раиси Мақсуд Нуруллаев, Фарғона вилоят кенгаши раиси Дилбар Мамаджанова, ЎзХДП Марказий Кенгаши Ижроия қўмитаси аъзолари – Шарбат Абдуллаева ва Сафар Остонов ўз фикр-мулоҳазаларини билдирди.

Выборы прошли, пришло время практических действий
В нашей стране завершились выборы в Парламент и местные кенгаши. Теперь необходимо конкретно спланировать и поэтапно реализовать намеченные перед выборами все цели и задачи.
Для подведения итогов и тщательного анализа результатов прошедших выборов, а также обсуждения вопросов эффективного налаживания деятельности обновленных депутатских объединений состоялось расширенное заседание Исполнительного комитета Центрального совета Народно-демократической партии Узбекистана. Заседание прошло в форме видеодиалога.
В заседании в территориальных студиях приняли участие председатели областных, районных и городских советов партии, руководители партийных групп, всего 300 человек.
В ходе заседания с критической точки зрения были проанализированы общие результаты, достигнутые партией по итогам выборов в Законодательную палату и местные кенгаши народных депутатов.
Председатель Центрального совета НДПУ Улугбек Иноятов отметил, что нынешние выборы были организованы на высоком правовом и организационном уровне, в атмосфере открытости и высокой политической активности граждан. Для всех партий были созданы равные условия и возможности для продвижения и доведения своих идей и инициатив до избирателей. Вместе с тем, руководитель партии подчеркнул необходимость всестороннего изучения и устранения допущенных ошибок и недостатков.
Народно-демократическая партия Узбекистана заняла 1608 из 6720 депутатских мест в Законодательной палате и местных кенгашах народных депутатов. По общим результатам это второй высокий показатель среди политических партий нашей страны.
Так, кандидаты от Народно-демократической партии Узбекистана заняли 22 из 150 депутатских мест в Законодательной палате Олий Мажлиса, 202 из 831 депутатского места в Жокаргы Кенесе, областных и Ташкентском городском кенгашах народных депутатов, 1384 из 5739 депутатских мест в районных и городских кенгашах народных депутатов.
1420 депутатов партии имеют высшее образование, 62 – младше 30 лет, 738 – в возрасте 30-50 лет. 450 депутатов – женщины.
11, то есть ровно половину депутатов, избранных в Законодательную палату Олий Мажлиса от Народно-демократической партии Узбекистана, составили женщины. Членом НДПУ также является избранный в Парламент самый молодой депутат.
В соответствии со Статьей 14 Закона Республики Узбекистан «О политических партиях», а также на основе результатов выборов Народно- демократическая партия Узбекистана получила возможность сформировать свою фракцию в Законодательной палате, а также свои партийные группы (14) в Жокаргы Кенесе, областных, Ташкентском городском кенгашах, 195 – в районных и городских кенгашах народных депутатов.
Эти цифры свидетельствуют о том, что Народно-демократическая партия Узбекистана будет иметь большое влияние и возможность для реализации намеченных в своей Предвыборной программе задач и целей, продвижения важных инициатив, направленных на решение волнующих народ актуальных проблем.
Наиболее важным вопросом сегодняшнего дня – это достижение полного соблюдения законов. Только так можно добиться устранения социальных проблем, обеспечения принципа равенства прав и возможностей. Для этого необходимо усилить повсеместно депутатский и общественный надзор. В противном случае, очень сложно обеспечить эффективность осуществляемых реформ, добиться положительных изменений в жизни людей. Именно эти вопросы и задачи находятся в центре внимания Народно-демократической партии Узбекистана.
Исходя из этого, на заседании была обсуждена Программа практических действий партийных организаций и партийных групп в местных кенгашах на 2020 год по реализации Предвыборной платформы Народно-демократической партии Узбекистана.
В программе четко определены важные вопросы социального значения, которые следует тщательно изучить и решить депутатам в каждой территории, задачи по их вынесению на обсуждение сессий, заслушиванию отчетов хокимиятов и ответственных ведомств.
В Программу также вошли важные направления, которые депутатские группы в каждых областных, районных и городских кенгашах должны обсудить и проанализировать по тогам каждого квартала года, а также подготовить предложения по их решению. В соответствии с Программой по республике намечено изучение 942 вопросов.
По обсужденным вопросам повестки дня свои мнения и суждения высказали руководители отделов Центрального Совета партии Бахтиёр Абдуллаев, Боймурод Юсупов, председатель каракалпакского совета Халилла Ешимбетов, председатель Сурхандарьинского областного совета Мавжуда Хасанова, председатель Навоийского областного совета Максуд Нуруллаев, председатель Ферганского областного совета Дилбар Мамаджанова, члены Исполнительного комитета Центрального Совета НДПУ – Шарбат Абдуллаева и Сафар Остонов.