Бугун Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги Халқ демократик партияси фракциясининг йиғилиши бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири томонидан киритилган Ҳукумат аъзолигига номзодлар кўриб чиқилди.
21 январь куни бўлиб ўтган Олий Мажлис палаталарининг қўшма мажлисида Халқ демократик партияси фракцияси Бош вазирликка Абдулла Арипов номзодини қўллаб-қувватлаган.
“Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Регламенти тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунга мувофиқ, Вазирлар Маҳкамасининг аъзоларини Қонунчилик палатаси маъқуллаганидан кейин Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг киритилган тақдимига биноан Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан тасдиқланиши белгиланган.
Қонунга асосан Вазирлар Маҳкамаси аъзолигига номзодлар Қонунчилик палатасининг масъул қўмитаси, фракциялар томонидан дастлабки тарзда кўриб чиқилганидан кейин Қонунчилик палатасининг мажлисига киритилиши белгиланган.
Йиғилишда Халқ демократик партияси фракцияси раҳбари Улуғбек Иноятов Вазирлар Маҳкамаси аъзолигига номзодлар ҳақида атрофлича ахборотлар берди.
Олий Мажлис палаталарининг қўшма мажлисида қанча мукаммал қонун, фармон ва қарорлар қабул қилмайлик, агар улар жойларда етарлича амалга оширилмаса, меҳнат ва саъй-ҳаракатлар натижаси сезилмай қолавериши таъкидланган эди. Қайси соҳада қонунлар қандай ишлаши ёки ишламаслиги эса кўп жиҳатдан вазирлик ва қўмиталар раҳбарларига, ҳукумат аъзоларига боғлиқдир.
Халқ демократик партияси фракцияси ҳукумат аъзолигига номзодларни кўриб чиқишда масаланинг ана шу томонига алоҳида эътибор қаратди.
Ислоҳот ва ўзгаришлар ҳудудларга, олис қишлоқ ва маҳаллаларга етиб бориши, одамларнинг кундалик турмушига ижобий таъсир кўрсатиши, ижтимоий муаммоли масалалар жойларда самарали ҳал этилиши Ҳукумат ва унинг бўлажак аъзоларининг энг муҳим вазифасига айланиши зарур.
Президент Шавкат Мирзиёев Олий Мажлис палаталарининг қўшма мажлисида жойларда кўплаб муаммоларга ечим топиш зарурлиги, одамларнинг эҳтиёжлари кун сайин ортиб бораётгани, янги ҳукуматнинг барча аъзоларидан ўзи масъул ва жавобгар бўлган соҳаларга танқидий ёндашиб, келгусидаги ишларни ортиғи билан бажариш, халқимиз ва парламентга берилган ваъдалар устидан тўлиқ чиқиш талаб этилиши қатъий таъкидлаган эди.
Шундан келиб чиқиб, Халқ демократик партияси фракцияси йиғилишида вазирлик ва идоралар раҳбарлари зиммасида улкан масъулият тургани, кейинги йиллардаги изчил ислоҳотлар ўз меваларини берадиган, халқимизнинг ҳаёт шароитини яхшилайдиган муҳим, айтиш мумкинки, тарихий паллага етиб келганимиз қайд этилди.
Яқин йилларда Ҳукумат қай даражада самарали иш юритиши кўп жиҳатдан унга аъзо бўлаётган кадрларнинг билими, тажрибаси, салоҳияти ва фидойилигига боғлиқдир.
Фракция йиғилишида Ўзбекистон Республикаси Бош вазири томонидан киритилган Ҳукумат аъзолигига номзодларнинг ўз соҳаси бўйича яқин истиқболга мўлжалланган ҳаракатлар режаси эшитилди. Депутатлар ҳукумат аъзолигига номзодларга саволлар берди, таклиф-мулоҳазаларини ҳам билдирди.
Депутатлар ҳар бир номзод бўйича ўз муносабатларини билдиришди. Номзодларнинг ҳаётий тажрибаси, берилган вазифаларни бажаришда масъулликни қай даражада ўз бўйнига олиши ва уларнинг раҳбарлик салоҳиятига алоҳида эътибор қаратилди.

22 января 2020 года состоялось заседание фракции Народно-демократической партии Узбекистана в Законодательной палате Олий Мажлиса. На нем были рассмотрены представленные Премьер-министром Республики Узбекистан кандидаты в новое Правительство.
На состоявшемся 21 января совместном заседании палат Олий Мажлиса фракция Народно-демократической партии Узбекистана поддержала кандидатуру Абдуллы Арипова на пост Премьер министра.
В соответствии с Законом Республики Узбекистан «О Регламенте Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан» члены Кабинета Министров Республики Узбекистан утверждаются Президентом Республики Узбекистан по представлению Премьер-министра Республики Узбекистан, внесенному после одобрения Законодательной палатой.
Кандидатура в члены Кабинета Министров Республики Узбекистан рассматривается и одобряется на заседании Законодательной палаты после ее предварительного рассмотрения ответственным комитетом, фракциями и депутатскими группами.
На заседании руководитель фракции Народно-демократической партии Узбекистана Улугбек Иноятов дал подробную информацию о кандидатах на членство в новом Правительстве.
Как отмечалось на совместном заседании палат Олий Мажлиса, какими бы глубоко продуманными не были принимаемыми законы, указы и постановления, если не обеспечить их полноценную реализацию на местах, то все действия и старания будут безрезультатными. То, насколько действенно будут работать законы в той или иной сфере во многом зависит от руководителей министерств и комитетов, членов Правительства.
Именно этот вопрос находился в центре внимания фракции Народно-демократической партии Узбекистана при рассмотрении кандидатов в новое Правительство.
Одной из самых главных задач Правительства и его будущих членов должна стать доведение осуществляемых реформ и преобразований до отдаленных территорий, сел и махаллей, обеспечение их положительного воздействия на жизнь людей, эффективное решение их социальных проблем и забот.
Президент Шавкат Мирзиёев на совместном заседании палат Олий Мажлиса отметил, что на местах есть еще немало проблем, ожидающих решения, что потребности людей растут изо дня вдень, что требует от всех членов нового Правительстве с высокой ответственностью и критически подходить к сферам, за которые они отвечают, самоотверженно и добросовестно выполнять свою работу, полностью оправдать доверие, оказанное им нашим народом и Парламентом.
Исходя из этого, на заседании фракции Народно-демократической партии Узбекистана отмечалось, что на руководителей министерств и ведомств ложится огромная ответственность, так, как в стране наступил важный, можно сказать исторический период, когда все проведенные реформы начнут давать свои результаты, улучшится качество жизни нашего народа.
То, насколько эффективной будет работа Правительства в ближайшие годы, во многом зависит от уровня знаний, опыта, потенциала и преданности его членов.
На заседании фракции был заслушан план действий представленных Премьер-министром Республики Узбекистан кандидатов в новое Правительство на ближайшую перспективу.
Депутаты высказали свое мнение по вопросу повестки дня. Особое внимание уделялось жизненному опыту кандидатов, способности ответственно подходить к выполнению возложенных задач, руководительскому потенциалу.
В завершении обсуждения было одобрено постановление об утверждении кандидатов на членство в Правительстве.
В ходе заседания также были рассмотрены другие вопросы, касающиеся деятельности фракции Народно-демократической партии Узбекистана.