Айни кунларда жойларда партиянинг янги Дастури ҳамда Сайловолди дастури лойиҳалари муҳокамаси бўйича кенг жамоатчилик вакиллари, туман (шаҳар), вилоят кенгашлари ҳамда депутатлар иштирокида туркум тадбирлар, давра суҳбатлари ўтказилиб, таклифлар олиняпти.
9 август куни вилоят Касаба уюшма ташкилотлари бирлашмаси мажлислар залида Ўзбекистон Халқ демократик партияси Қашқадарё вилоят ташкилотларининг VI конференцияси бўлиб ўтди. Унда даставвал жорий йил Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ҳамда ҳалқ депутатлари маҳаллий Кенгашларига сайловлар ўтиши муносабати билан партия ташкилотлари зиммасидаги ташкилий ва сиёсий вазифалар, электорат манфаатларини ҳимоя қилиш борасида амалга оширилган ишлар таҳлил қилинди. Шунингдек, партиянинг янгидан тайёрланаётган Дастури ва Сайловолди дастури лойиҳаси кенг муҳокама этилди, партия фаоллари, депутатлар томонидан муҳим таклифлар билдирилди.
Таъкидландики, партия янги дастури ва Сайловолди дастурида аҳолининг кам таъминланган қатламлари, пенсионерлар, имконияти чекланган инсонлар ҳаёт даражаси ва сифатини ошириш, кундалик эҳтиёж маҳсулотлари ва хизматларга ижтимоий мақбулликни таъминлаш, уй-жойга эга бўлиш, тиббий ва  коммунал хизматлар мақбуллигига эришиш, бандликни таъминлаш бўйича самарали тизим яратиш, одамларнинг яхши яшашга интилишини қўллаб-қувватлаш каби ғояларни илгари сурмоқда.
Лойиҳаларда партия сиёсий позициясининг асоси сифатида ижтимоий ривожланишнинг устувор йўналишлари белгиланган. Иқтисодий ислоҳотларнинг ижтимоий самарадорлигини ошириш, Ўзбекистонни ўрта муддатли истиқболда аҳоли турмуш даражаси бўйича дунёнинг ўртача ривожланган мамлакатлари қаторига киритиш бош мақсад ҳисобланмоқда. Партия ушбу мақсадга интилишда давлат ва жамиятнинг манзилли ижтимоий ҳимояси ва ижтимоий ёрдамга муҳтож аҳоли қатламининг манфаатларини ҳисобга олиш зарур, деб ҳисоблайди. Бу борада партиямиз ўз Сайловолди дастури лойиҳасида бир қатор вазифаларни белгилаб оляпти.
Муҳокамаларда Сайловолди дастурида белгиланган вазифалар аҳамияти, уларнинг электорат манфаатига нечоғлик алоқадор экани мисоллар орқали таҳлил қилинди. Қайд этилдики, уй-жой ва коммунал хизматларни сотиб олишнинг ижтимоий мақбуллигига эришиш мақсадида, партия 2024 йилга қадар бир қатор тадбирларни амалга оширишни таклиф этади. Бунда уй-жой фондини коммунал хизматлар етказиб берувчи ташкилотлар ҳисобидан электр энергия, табиий газ, ичимлик суви, иссиқлик энергияси ва иссиқ сув ҳисоблаш асбоблари билан тўла қамраб олиш, коммунал хизматларнинг барча ўлчаш асбобларини етказиб берувчи ташкилотларнинг балансига ўтказиш, уларга техник хизмат кўрсатиш, таъмирлаш ва мунтазам текшириб бориш вазифасини юклаш бўйича янгича тизим таклиф этилмоқда. Конференция қатнашчилари бу йўналишдаги таклифларни қўллаб-қувватлашди.
Конференцияда асосий кун тартибига мувофиқ, вилоят партия ташкилотининг ўтган беш йиллик фаолияти, депутатлик бирлашмаси томонидан амалга оширилган ишлар таҳлил этилди. Олдинда турган муҳим вазифалар муҳокама қилинди.
Қайд этилдики, ўтган беш йилда партия ташкилоти партия Сайловолди дастури ижросини таъминлаш, электорат манфаатларини ҳимоя қилиш, ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш масалаларида бир қатор амалий ишларни амалга оширган.
Вилоят, туман ва шаҳар партия кенгашлари томонидан “Ҳар бир инсонга меҳр-мурувват кўрсатиш бурчимиз!” лойиҳаси ҳамда “Ижтимоий кўмак – ташаббус-корликка йўл очмоғи керак”, “Аёллар ижтимоий ҳимояси - ижтимоий фаоллик пойдевори” форумлари доирасида 610 нафар ногиронлиги бўлган инсонлар ҳолидан хабар олинган. Мурожаатлар асосида 347 та муаммолар ўрганилди ва уларга тегишли ёрдамлар кўрсатилган.
“Аёллар бандлиги - оила фаровонлиги гарови” ва “Аҳоли бандлиги – ижтимоий ҳимоянинг энг мақбул йўли” лойиҳалари доирасида вилоят, туман ва шаҳар партия кенгашлари томонидан 541 та тарғибот тадбирлари ўтказилди. Шунингдек, лойиҳа доирасида 575 нафар хотин-қизнинг ишга жойлашишига, 306 нафар хотин-қизларни касаначилик меҳнатига жалб қилинишига, 263 нафар хотин-қизларга кредит олишига, 180 нафар хотин-қиз-ларга ўз тадбиркорлик фаолиятларини бошлашига кўмаклашилди.
Таъкидландики, халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлардаги партия гуруҳлари ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳолини ўйлантираётган масалаларни ҳал этишда асосий ўрин тутади. Ҳисобот даврида халқ депутатлари туман-шаҳар Кенгашларидаги партия гуруҳлари томонидан Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг 2015-2019 йилларга мўлжалланган Амалий Ҳаркат дастури асосида 184 та масала партия гуруҳларида, 169 та масала тегишли доимий комиссиялар йиғилишларида, 60 та масала  сессияларда муҳокама қилиниб, қарорлар қабул қилинган. Амалий Ҳаракат дастуридан ташқари 24 та масала партия гуруҳлари ташаббуси билан ўрганилган ва шундан 15 та масала сессиялар муҳокамасига киритилган.
Ҳисобот даврида вилоят партия кенгаши қошидаги Жамоатчилик қабулхоналарига 2015-2019 йилларда 200 га яқин ёзма, 100 дан ортиқ оғзаки мурожаатлар келиб тушган бўлиб, уларнинг аксариятини ҳал этишга эришилган.
Туман ва шаҳар партия кенгашлари кесимида 2015-2019 йилларда Жамоатчилик қабулхоналарига 2844 та мурожаат келиб тушди. Уларни ижобий ҳал этиш масаласига алоҳида эътибор қаратилган.
Шунингдек, конференцияда партия ташкилоти фаолияти билан боғлиқ бошқа ташкилий масалалар ҳам кўриб чиқилиб, тегишли қарорлар қабул қилинди.
Конференцияда Қашқадарё вилоят партия ташкилотининг 5 йиллик фаолиятига оид ҳисобот қабул қилинди. Партиянинг навбатдаги қурултойига делегатлар сайланди.

PDPU’s Draft New Program and the Pre-Election Program are discussed
These days, meetings and roundtable discussions are being organized at the local level with participation of representatives of the general public, deputies of district (city), regional councils of people’s deputies, devoted to a broad discussion of the draft new Program and the Pre-Election Program of the People’s Democratic Party of Uzbekistan.
The VI Conference of Kashkadarya regional organizations of the People’s Democratic Party of Uzbekistan was held at the regional Association of Trade Union Organizations. The conference began its work with an analysis of the organizational and political tasks entrusted to party organizations in connection with the upcoming elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and local kengashes of people’s deputies this year, as well as work carried out to protect the interests of the electorate. In addition, participants of the event widely discussed the new Program and the Pre-Election Program of the party, party activists and deputies made important suggestions for their further improvement.
As noted, the new Program and the Party’s Pre-Election Program forward such important ideas as improving the well-being of low-income people, pensioners, people with disabilities, creating an effective system for providing them with housing and work, achieving acceptability of medical and communal services, and stimulating people’s aspirations to a good life.
The new programs define the priorities of social development as the basis of the party’s political position. The main task in this case is to increase the social efficiency of economic reforms, as well as in the medium term, joining Uzbekistan to the number of countries with average development in terms of living standards. The party believes that in order to achieve these goals it is necessary to strengthen targeted social protection on the part of the state, taking into account the interests, needs of the population. In this direction, the Party’s Pre-Election Program outlines a number of important tasks.
During the discussions, the essence and significance of tasks outlined in the Pre-Election Program, their compliance with the interests of the electorate were analyzed using life examples. It was noted that in order to ensure social accessibility of housing and utilities, the party proposes to implement a number of measures until 2024. In particular, it is proposed to fully provide the housing stock with electricity, natural gas, drinking water and hot water at the expense of utilities supply organizations, transfer all utility metering devices to their balance sheet, entrust them with the task of their maintenance, repair and regular inspection. Party members and deputies supported the proposals in this direction.
At the conference, activities of the regional party organization and the deputy association over the past five years were also analyzed. Important tasks ahead were outlined.
It was emphasized that over the past five years, the party organization has carried out a number of practical work on ensuring the implementation of the Party’s pre-election program, protecting the interests of the electorate, and socio-economic development of the territories.
Within the framework of the regional, district and city councils of the party, the projects “Rendering kindness and mercy to every person are our duty!”, forums “Social protection – let them take the initiative”, representatives of the party and sponsor organizations visited 610 people with disabilities. Based on the appeals, 347 issues were studied, and necessary assistance was provided to resolve them.
Within the framework of the projects “Women’s employment is the key to the wellbeing of a family”, “Employment of the population is the most optimal way of social protection”, 541 events were organized by the regional, district and city councils of the party. In addition, within the framework of projects, assistance was provided in employment of 575 women, 306 women were involved in home-based work, 263 received necessary assistance in obtaining loans, 180 in establishing their own business.
As it was noted, party groups in local councils of people's deputies play a major role in socio-economic development of territories, solving problems concerning the population. During the reporting period, party groups in district (city) kengashes of people’s deputies on the basis of the Party’s Practical Action Program for 2015-2019, 184 issues were considered by party groups, 169 issues were addressed at meetings of relevant standing commissions, 60 were addressed at sessions, and relevant decisions were made on them. At the initiative of the party groups, 24 issues were additionally studied, 15 of which were submitted for discussion at the sessions.
During the reporting period, the Public Reception at the Party Regional Council received about 200 written and more than 100 oral appeals, most of which were resolved positively.
In the context of district and city party councils for 2015-2019, 2844 appeals were received in public reception offices. Particular attention was paid to their comprehensive study and solution.
At the conference, other organizational issues related to the activities of party organization were also considered, relevant decisions were made.
At the conference, an answer was heard about the activities of Kashkadarya regional party organization over the past five years. Delegates to the next Kurultai of the People’s Democratic Party were elected.