Бугун ҳаёт ўзгарди, замон янгиланди. Бу халқимиз, одамларнинг дунёқараши, онгу тафаккури, ҳуқуқий маданияти, сиёсий фаоллиги ошиб бораётганида ҳам намоён бўлмоқда. Шунга яраша одамларнинг ислоҳотларга қизиқиши ҳам, талаби ҳам ошди. Ўзбекистон Халқ демократик партияси ана шундай ўзгариш ва юксалишларга мос ишлашга ўтмоқда.
2019 йил 21 сентябрь куни партия Марказий Кенгаши ташаббуси асосида Тошкент шаҳар кенгаши билан биргаликда пойтахтимиздаги сўлим “Ашхобод” сайилгоҳида янгича усулда ўтказилган тарғибот тадбири бунинг амалий ифодаси бўлди, дейиш мумкин.
Хабарингиз бор, шу йилнинг 20 сентябрь куни Марказий сайлов комиссияси парламентга ва халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларга сайловлар муносабати билан сайлов кампанияси бошланганини расман эълон қилди. Бу йилги сайлов халқимизнинг кайфияти ва ислоҳотларга ишончи ортиб бораётган бутунлай янгича муҳитда, янгича ҳуқуқий шароитда ўтади. Шунинг учун сайловчилар сиёсий партиялардан қатъий таклиф ва ташаббуслар кутяпти. Ўзбекистон Халқ демократик партияси бу жараёнда юксак масъулиятни зиммасига олиб, сайлов кампаниясига киришмоқда.
Партия сайловолди тадбирларни, аҳоли билан учрашувларни бутунлай янгича шаклда ўтказишга интилмоқда. Хусусан, тарғибот тадбирларини зерикарли, бир томонлама маъруза шаклида ташкил этишдан воз кечиб, эркин мулоқот ва фикр алмашиш усулида ўтказишга жазм қилди.
“Ижтимоий ҳимоя ва фаровонлик учун курашамиз” шиори остидаги тарғибот тадбири ҳар қандай расмиятчиликдан ҳоли тарзда очиқ майдонда ўтказилди. Ота-оналар фарзандлари билан, ёшлар дўсту ҳамроҳлари билан иштирок этди.
Янгича форматдаги тарғибот тадбирини Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши раиси Улуғбек Иноятов кириш сўзиб билан очиб, сайловларнинг юртимиздаги демократик жараёнларни жадаллаштиришдаги аҳамияти, партиянинг янги Сайловолди дастурида белгиланаётган асосий ғоя ва вазифалар ҳақида қисқача маълумот берди.
Партия, биринчи навбатда, давлат ва жамиятнинг манзилли ижтимоий ҳимоясига муҳтож аҳоли вакилларининг манфаатларини ифода этиши, ижтимоий тенглик ва адолат, ижтимоий бирдамлик, ижтимоий демократия ғоялари учун курашишини таъкидлади.
Санъаткор ва хонандаларнинг қувноқ чиқишлари ҳаммага кўтаринки кайфият улашди.
Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши раиси ўринбосари, Олий Мажлис Сенати аъзоси Мақсуда Ворисова одамларни ўйлантириб келаётган, партия Сайловолди дастурига киритилаётган долзарб ижтимоий масалалар, хусусан, “Яшаш минимуми” ва “Истеъмол саватчаси” тўғрисида қонунлар қабул қилиш зарурати, тиббий хизмат сифатини яхшилаш, коммунал хизматлар тарифларини мувофиқлаштириш бўйича партия илгари сураётган ташаббуслар ҳақида маълумот берди.
Тарғибот тадбири пойтахт туманларидан келган ногиронлиги бўлган болалар, эҳтиёжманд оилалар фарзандларига ҳам қувонч улашди. Шу куни икки нафар ногиронлиги бўлган болага ҳомийлар томонидан махсус аравача ҳам топширилди.
Тадбирнинг бадиий қисмида болажонлар учун байрамона дастур намойиш қилинди. Республика Қўғирчоқ театри жамоаси ижросида эртакнамо саҳна кўринишлари тақдим этилди.
Машҳур эстрада хонандалари чиқишлари ёшларга кўтаринки ва байрамона кайфият улашди.
Болалар иштирокида ўтказилган турли ноанъанавий ўйинлар ғолибларига совғалар берилди.
Якуний қисмда тадбир иштирокчиларига сайловлар, сиёсий партиялар ва мамлакатимиз парламенти фаолияти ҳақида саволлар берилди. Саволларга биринчи ва тўғри жавоб берган қатнашчилар ҳам совғаларга эга бўлди.
Турли аттракционлар, ўйинчоғу арғимчоқлар шу куни кичкинтойлар хизматида бўлди. Халқ демократик партияси очиқ майдондаги янгича тарғибот тадбирларини мамлакатимизнинг барча ҳудудларида ўтказишни режалаштиргани маълум қилинди.

...Меняется наша жизнь, меняются наши люди. Наступила пора глобальных реформ и преобразований. Меняется мировоззрение, сознание и мышление нашего народа, повышается его правовая активность. Наряду с этим, повышается интерес и требование людей к осуществляемым реформам. Соответствовать таким преобразованиям и реформам в своей деятельности стремится и Народно-демократическая партия Узбекистана.
Ярким проявлением этого стало пропагандистское мероприятие, организованное 21 сентября 2019 года в парке «Ашхобод» по инициативе Центрального совета НДПУз совместно с Ташкентским городским советом партии.
Как известно, 20 сентября этого года Центральная избирательная комиссия официально объявила о начале избирательной кампании в связи с предстоящими выборами в парламент и местные кенгаши народных депутатов. Нынешние выборы пройдут в абсолютно новой обстановке, в условиях все более повышающегося доверия народа к реформам. Поэтому избиратели ожидают от политических партий конкретных предложений и инициатив. Народно-демократическая партия Узбекистана также приступила к своей избирательной кампании.
Партия стремится провести свои предвыборные мероприятия, встречи с населением в абсолютно новом формате. В частности, партия решила полностью отказаться от однотипных мероприятий, проходящих заслушиванием скучных докладов, организовать все предвыборные мероприятия в форме открытого диалога и обмена мнениями.
Пропагандистские мероприятия под девизом «Боремся за социальную защиту и благополучие» прошло без всякой формальности, в форме открытой площадки для диалога. В нем приняли участие родители и дети, молодежь, люди старшего поколения.
Пропагандистское мероприятие в новом формате открыл вступительным сломов председатель Центрального Совета НДПУз Улугбек Иноятов, говорил о роли и значении предстоящих выборов в ускорении осуществляемых в стране демократических процессов, вкратце рассказал об основных идеях и задачах новой Предвыборной программы партии.
Отметил, что прежде всего, партия отражает права и интересы нуждающихся в социальной защите слоев населения, борется за социальную справедливость и равенство, социальную сплоченность, идеи социальной демократии.
Приподнятый дух мероприятию придали выступления известных артистов и исполнителей.
Заместитель председателя Центрального совета Народно-демократической партии Узбекистана, член Сената Олий Мажлиса Максуда Ворисова рассказала о волнующих избирателей актуальных социальных вопросах, включенных в Предвыборную программу партии, в частности, важности принятия законов «О прожиточном минимуме» и «Потребительской корзине», инициативах, выдвигаемых партией по улучшению качества медицинских услуг и оптимизации тарифов коммунальных услуг.
В пропагандистском мероприятии также приняли участие дети-инвалиды из столичных районов, дети из малообеспеченных семей. Двум детям с инвалидностью спонсоры передали инвалидные коляски.
В рамках художественной части мероприятия прошли праздничные мероприятия. Творческий коллектив Республиканского кукольного театра представил вниманию юных зрителей красочный спектакль.
Приподнятый дух мероприятию придали выступления известных эстрадных исполнителей.
Победителям различных конкурсов с участием детей были вручены памятные призы.
В завершении мероприятия участники мероприятия продемонстрировали свои знания о выборах, деятельности политических партий и парламента. Участникам, кто первым правильно ответил на все вопросы, также были вручены подарки.
В этом день все аттракционы были переданы в распоряжение детишек. Представители партии объявили, что такие пропагандистские мероприятия в новом формате будут проведены во всех регионах нашей страны.