Ўзбекистон Республикаси Президенти лавозимига номзод
Иноятов Улуғбек Илясович 1962 йил 6 августда Тошкент шаҳрида хизматчи оиласида туғилган. Миллати – ўзбек. Олий маълумотли, 1985 йили Тошкент политехника институтини, 1998 йили Тошкент молия институтини тамомлаган. Муҳандис-иқтисодчи, педагогика фанлари доктори, профессор. 2006 йилда «Шуҳрат» медали билан тақдирланган.
Меҳнат фаолиятини 1985 йил Тошкент политехника институтида ўқитувчи лавозимидан бошлаган. 1993-1999 йилларда Тошкент архитектура қурилиш институтида декан ўринбосари, декан лавозимларида ишлаган.
1999-2011 йиллар давомида Тошкент молия ва иқтисодиёт коллежи директори лавозимида ишлаган.
2011 йилдан Тошкент давлат педагогика университети ректори, 2013 йилдан халқ таълими вазири, 2018 йилдан эса, Наманган давлат университети ректори сифатида фаолият юритган.
У.И.Иноятов 2019 йилдан Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши раиси ҳамда 2020 йилдан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг ўринбосари лавозимида ишлаб келмоқда.
У.И.Иноятов ўзининг депутатлик фаолияти даврида давлат ва жамият бошқаруви, ички ва ташқи сиёсат, суд-ҳуқуқ ва аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш йўналишларида таклифлари билан мамлакатимиз тараққиётига муносиб ҳисса қўшмоқда.
У.И.Иноятов 100 дан ортиқ илмий ишларнинг муаллифи ҳисобланади. Бундан ташқари, унинг таклифи асосида таълим сифатини ошириш, ёшларни юқори технологиялар бўйича касбга тайёрлаш соҳасида Германия, Россия каби давлатларнинг илғор тажрибасини мамлакатимизда қўллашга қаратилган чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.

кандидата в Президенты Республики Узбекистан
Иноятов Улугбек Илясович родился 6 августа 1962 года в городе Ташкенте в семье служащего. По национальности - узбек. Образование — высшее. В 1985 году окончил Ташкентский политехнический институт и в 1998 году Ташкентский финансовый институт. По специальности инженер-экономист, доктор педагогических наук, профессор. В 2006 году награжден медалью «Шухрат».
Трудовую деятельность начал в 1985 году преподавателем Ташкентского политехнического института. В 1993-1999 годах работал заместителем декана и деканом Ташкентского архитектурно-строительного института.
С 1999-2011 годы работал директором Ташкентского финансово-экономического колледжа.
С 2011 года — ректором Ташкентского государственного педагогического университета, с 2013 года — министром народного образования, а с 2018 года — ректором Наманганского государственного университета.
У. И. Иноятов с 2019 года занимает должность председателя Центрального совета Народно-демократической партии Узбекистана, с 2020 года – заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
За время своей депутатской карьеры У. И. Иноятов внес достойный вклад в развитие нашей страны своими предложениями в сферах государственного и общественного управления, внутренней и внешней политики, судебной системы и социальной защиты населения.
У. И. Иноятов является автором более 100 научных работ. Кроме того, на основе его предложения в нашей стране реализуются меры, направленные на повышение качества образования и применение передового опыта таких стран, как Германия и Россия, а также в области подготовки молодежи к высокотехнологичным профессиям.