Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 30 ноябрь куни ҳудудларда жамоат транспортини ривожлантириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Жамоат транспорти – одамларнинг узоғини яқин қиладиган, аҳоли кайфиятига тўғридан-тўғри таъсир кўрсатадиган восита. Ўтган 10 ойда Халқ қабулхоналарига ушбу масалада 3 мингдан зиёд мурожаат бўлгани ҳам соҳада камчиликлар кўплигини кўрсатади.
23 ноябрь куни Тошкент шаҳрида жамоат транспортини бошқариш ва инфратузилмасини ривожлантириш лойиҳаси кўриб чиқилган эди. Ўшанда давлатимиз раҳбари бу янги тизимни бошқа шаҳарларда ҳам йўлга қўйиш бўйича кўрсатма берганди. Транспорт вазирлиги ва ҳокимликлар томонидан шу борадаги имкониятлар ўрганилиб, таклифлар тайёрланди.
Бугунги йиғилишда ушбу таклифлар ҳар бир ҳудуддаги биттадан туман ва шаҳар мисолида муҳокама қилинди.
Ҳисоб-китобларга кўра, мамлакатимиз бўйича кунига қарийб 20 миллион йўловчидан бор-йўғи 4,4 миллиони ёки 22 фоизи жамоат транспортидан фойдаланмоқда. Бу кўрсаткич Андижон, Қашқадарё, Наманган, Хоразм, Самарқанд, Фарғона, Бухоро ва Тошкент вилоятларида бундан ҳам паст. 1 минг 200 та қишлоқ туман марказигача бўлган йўналишда жамоат транспорти билан қамраб олинмаган.
Президентимиз қишлоқдан туман марказигача ҳамда у ердан вилоят марказигача бўлган транспорт хизматлари кўламини кенгайтириш ва уларнинг сифатини ошириш зарурлигини таъкидлади.
– Одамлар учун шаҳар, туман ва қишлоқлар орасида транспортни қулай, хавфсиз ва осон қилиш керак. Бу хизматлардан халқ рози бўлиши керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Масалан, бунинг учун йўловчи ташиш харажатларининг бир қисмини босиб ўтилган масофа ва йўловчи сонидан келиб чиқиб субсидиялаш мумкин. Шу боис Молия вазирлиги ва Транспорт вазирлигига туманлар ичида йўловчи ташувчи корхоналар харажатларининг бир қисмини қоплаш тартибини ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди. Келгуси йилдан бошлаб ҳар бир ҳудуддаги биттадан туманда ушбу янги тизим тажрибадан ўтказилиб, жорий этилади.
Туманлардан вилоят марказларига қатновчи автобуслар эскиргани, айримлари хизмат муддатидан ортиқ фойдаланилаётгани кўрсатиб ўтилди. Автобуслар билан таъминланганлик даражаси ҳар 100 минг аҳолига 24 тани ташкил этади. Бу кўрсаткич Сурхондарё, Қашқадарё, Наманган ва Андижонда 15 тага ҳам етмайди. Транспорт паркини янгилаш учун келгуси йилда қўшимча 800 та автобусга эҳтиёж мавжуд.
Юртимизда ишлаб чиқарилаётган автобусларнинг нархи хорижникига нисбатан юқори экани, шу боис маҳаллийлаштириш даражасини ошириб, автобус ва микроавтобуслар нархини тушириш муҳимлиги таъкидланди.
Йўловчи ташувчи корхоналар автобус харид қилиш учун оладиган кредитлар фоизининг Марказий банк асосий ставкасидан юқори қисмини қоплаш ва уларга кафиллик бериш тартибини жорий қилиш топшириғи берилди.
Самарқанд юртимиздаги энг катта шаҳарлардан бири, унга сайёҳлар ҳам кўп келади. Шу боис Президентимиз бу ерда жамоат транспорти йўналишларини оптималлаштириш заруратига алоҳида эътибор қаратган эди.
Вилоят ҳокимлиги ва мутасадди вазирликларга Самарқанд шаҳрида қулай транспорт тизимини яратиш бўйича Бош режа лойиҳасини ишлаб чиқиш топширилди. Унда йирик чорраҳаларнинг ўтказувчанлик қобилиятини ошириш, алоҳида йўлакли автобуслар ҳаракатини ташкил этиш, кўп ўринли автобуслар қўйиш ва интервалларини қисқартириш чоралари белгиланади. Шунингдек, мамлакатимиздаги 30 та шаҳар бўйича шундай бош режалар ишлаб чиқилади.
Транспорт университети фаолиятини соҳадаги ислоҳотлар билан узвий боғлаш, профессор-ўқитувчи ва талабаларни бу жараёнга кенг жалб этиш бўйича кўрсатма берилди.
– Транспорт-логистика масалаларига кўп йиллар илм билан ёндашилмади. Замонавий кадрларнинг етишмаслиги бу соҳадаги энг оғриқли муаммо, – деди Президент.
Аҳоли талабидан келиб чиқиб, янги йўналишлар очиш, мавжудларини қайта кўриб чиқиш, автобус бекатларини реконструкция қилиш, бунга хусусий секторни жалб қилиш зарурлиги таъкидланди. Бу борадаги чора-тадбирлар ижроси жойларга чиққан ҳолда ўрганиб борилиши, халқ депутатлари кенгашларида ҳар уч ойда транспорт тизими раҳбарларининг ҳисоботлари эшитилиб, аниқ вазифалар қўйилиши белгиланди. Соҳага оид қонунларнинг бугунги кун талабига жавоб бермайдиганларини такомиллаштириш зарурлиги қайд этилди.

President Shavkat Mirziyoyev has held a meeting to discuss measures to develop public transport in the regions of Uzbekistan.
Over the past 10 months, the People’s Reception offices received more than 3 thousand appeals in this area, indicative of numerous shortcomings in the sector.
A week ago, on November 23, the President was presented a draft project on the management of public transport system in the city of Tashkent, with the development of corresponding infrastructure. Back then, the head of state instructed the executives to spread that new scheme to other cities, too. The Ministry of Transport and hokimiyats have thus evaluated the available opportunities and elaborated ensuing proposals.
At today’s presentation, those proposals were discussed on the example of one district and one city in each region.
It was estimated that only 4.4 million out of 20 million use public transport in our country, or 22 percent of all passengers. The lowest rates are in Andijan, Kashkadarya, Namangan, Khorezm, Samarkand, Ferghana, Bukhara and Tashkent regions. 1.2 thousand villages are not connected by public transport with district centers.
Shavkat Mirziyoyev stressed the need to expand the scale and improve the quality of transport services among villages, district centers and the regional center.
“For people, transportation among towns, districts and villages should be convenient, safe and accessible. The people should be satisfied with these services,” the President suggested.
The possibility of subsidizing passenger transportation was indicated. Thus, the ministries of finance and transport were instructed to jointly develop a procedure for reimbursing part of the costs of transport enterprises serving intra-district routes. Starting next year, this new system will be implemented (after testing) in one district of each region.
The head of our state noted that the buses running between district and regional centers are outdated, some of them are in operation longer than the expected service life. The degree of provision with buses per 100 thousand people is 24. In Surkhandarya, Kashkadarya, Namangan and Andijan regions, this figure is below 15. Next year, an additional 800 buses will be required to update the vehicle fleet.
The prices of domestically produced buses, the President emphasized, are higher than their foreign counterparts, therefore it is important to enhance the level of localization of the production of buses and minibuses.
A procedure will be introduced to compensate transport companies purchasing buses for part of loans that exceed the base rate of the Central Bank.
Samarkand is one of the largest cities in the country, which is additionally rather popular with tourists. Therefore, the President paid special attention to the need to optimize public transport routes there.
The regional hokimiyat and responsible ministries have been instructed to devise a draft master plan for a convenient transport system in Samarkand. It should provide for measures to increase the throughput of major intersections, to organize the movement of buses along a designated lane, bring large buses to the route and reduce intervals.
Similar master plans will be developed for 30 cities across the country with the participation of faculty and students of Tashkent State Transport University in order to spur the role of this institution in the transport system reform.
“For many years there had been no scientific approach to transport and logistics issues. Lack of modern-minded specialists is the most pressing problem in this industry,” the President pointed out.
Shavkat Mirziyoyev emphasized the need to open new and revise existing routes based on the needs of the population, reconstruct bus stops, and engage the private sector. In accordance with instructions, the implementation of measures on this front will be studied on site, and every three months the kengashes of people’s deputies will attend to reports from the heads of transport system and set specific tasks. It was stressed that the legislation in this area does not meet today’s requirements and needs to be perfected.