Салоҳияти ва лаёқатига яраша муқим иши, барқарор даромад манбаи бор одамнинг ҳаётга қараши бошқача бўлади. Унинг бугунидан, эртасидан кўнгли тўқ бўлади. Айниқса, оилапарвар, болапарвар халқимиз учун ишли бўлиш нафақат рўзғорни бутлаш, фаровон ҳаёт кечириш, балки фарзандларини оёққа қўйиш, улар келажаги учун сармоя киритиш омили ҳам ҳисобланади.
Расмий статистикага кўра, Ўзбекистонда жорий йил бошида ишсизлар сони 1 миллион 300 минг нафарни ташкил қилгани ҳолда йил охирига қадар яна 2 миллион 400 минг аҳоли меҳнат бозорига кириб келиши прогноз қилинган.
Таъкидлаш ўринлики, Ўзбекистонда бугунга келиб меҳнат бозоридаги вазият ўзгарди. Меҳнат муносабатларига нисбатан янгича ёндашувлар юзага келди. Мулкдорлар ва иш берувчиларнинг сони ошмоқда, жисмоний шахслар ҳам иш берувчи мақомига эга бўлмоқда. Ишсизлик даражасини камайтириш мамлакатда камбағалликни қисқартириш ва аҳолининг турмуш сифатини ва тўлов қобилиятини оширишнинг асосий шарти сифатида қаралмоқда.
Маълумки, Халқ демократик партиясининг асосий ғояларидан бири аҳолини ижтимоий ҳимоя қилишдир. Зеро, ишсизлар ҳам ижтимоий ҳимояга муҳтож қатлам ҳисобланади. Шунинг учун партия Сайловолди дастурида бу масалага алоҳида эътибор қаратилган.
Хусусан, партия фикрича, аҳолини ижтимоий нафақалардан юқорироқ меҳнат ҳақи тўланадиган барқарор иш ўринлари билан таъминлаш, меҳнатга лаёқатли фуқароларнинг шахсий ташаббуслари ва уддабуронлигини рағбатлантириш – кечиктириб бўлмайдиган масала. Ёшларнинг касб-ҳунар танлаши, бепул ва сифатли таълим олиши, ўқув муассасаларини тугатгандан сўнг ишга жойлашиш кафолатини мустаҳкамлаш эса ижтимоий ва демографик хусусиятга кўра ҳал қилувчи куч саналган бу қатлам манфаатларини таъминлашда муҳим роль ўйнайди.
«Биз ҳар бир шахс муносиб шароитларда меҳнат қилишининг тарафдоримиз!»
Партиянинг аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича олдига қўйган мақсадлари ана шу шиор орқали ифода этилган. Бунда партия демократик таъсир механизмларини ишга солган ҳолда ногиронлиги бўлган шахслар бандлигини таъминлаш учун қонунчиликда белгиланган квоталарга қатъий риоя этилишига эришишни кўзда тутган.
Шунингдек, партия ишга жойлашишда қийинчиликларга дуч келаётган аёллар, «Меҳрибонлик уйлари» битирувчилари ҳамда ижтимоий ҳимояга муҳтож бошқа қатламлар учун ишга жойлашиш бўйича ҳуқуқий кафолатларни ошириш ҳамда «Тенг иш учун – тенг иш ҳақи» тамойилига қатъий риоя этилишига интилади.
Айни мақсадда партия Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексини тегишли норма ва процессуал механизмлар билан тўлдириш бўйича таклифлар тайёрлаш ва парламентдаги фракцияси орқали уларни қонунчилик ташаббуси сифатида олиб чиқишни режалаштирган.
Партия уй меҳнатини ташкил этишнинг янги самарали шаклларини ривожлантиришга ҳаракат қилади. Хусусан, мактабгача ёшдаги бола тарбияси билан машғул ва иш жойига эга бўлмаган аёллар учун уй меҳнати ҳамда уларнинг давлат-хусусий шериклигининг тегишли шаклларидаги иштирокини ошириш бўйича эҳтиёжларини аниқлаш, шу йўсинда ишлаб чиқилган таклифларни халқ депутатлари Кенгашларида кўриб чиқиш кўзда тутилган.
Олис қишлоқ ҳудудларидаги мактаблар, бирламчи тиббий муассасалар ва бошқа ижтимоий соҳа объектларига билимли, тажрибали мутахассисларни жалб этиш мақсадида партия бундай ходимларни моддий-маънавий рағбатлантиришнинг қонунчилик механизмларини яна такомиллаштириш керак, деган фикрда.
Боймурод ЮСУПОВ,
ЎзХДП Марказий Кенгаши бошқарма бошлиғи:
– Партиянинг 2024 йилга мўлжалланган амалий Ҳаракат дастурида аҳоли бандлигини таъминлаш, касб-ҳунар коллежлари битирувчиларини ишга жойлаштириш бўйича долзарб вазифалар белгиланган. Жорий йилнинг ўтган даврида бу бўйича 121 та масала партия гуруҳларида, 109 та масала доимий комиссияларда ва 96 таси сессияларда кўриб чиқилди.
Масалаларни қандай ўргандик? Аввало, мурожаатларни кўриб чиқдик, сайловчилар билан учрашувларда кўтарилган муаммоларни таҳлил қилдик. Партия электорати бўлган эҳтиёжманд, камбағал оилалардаги ҳақиқий муҳитни ўрганиш, бундай оилалар вакилларининг бандлигини таъминлашга тўсиқ бўлаётган ҳар қандай масала эътибордан четда қолмади. Муаммоларни ечиш учун барча куч ва имкониятлар сафарбар этилди, бу борадаги жўяли таклифларни доимий комиссиялар ва сессиялар муҳокамасига олиб чиқдик.
Аҳоли бандлигини таъминлаш билан боғлиқ вазифаларни ҳудудларнинг ижтимоий-иқтисодий ҳолатидан келиб чиқиб ишлаб чиққанмиз. Масалан, қайсидир ҳудудда касаначиликни ривожлантиришга эҳтиёж бўлса, қаердадир косибчиликни ривожлантириш имконияти кенг. Қайсидир маҳаллада сартарошхона керак.
Ҳар бир ҳудуд бўйича ёшларни касб-ҳунарга ўқитиш масаласини ўрганиб чиқдик, иш бошламоқчи бўлган йигит-қизлар билан суҳбатлашдик. Кредит олиши, ўз устахонасини ёки сартарошхонасини очишга яқиндан кўмаклашдик. Бундай амалий ишларимиз жуда кўп.
Тўғри, айрим ҳолатларда камчиликларга ҳам йўл қўйилди. Белгиланган вазифалар ижросида сусткашлик қилган ҳудудлар йўқ эмас. Бундай ҳудудларга алоҳида диққат қаратиш, депутатлик сўрови, назорат институтлари орқали электорат манфаатларини ҳимоя қилиш чоралари изчил олиб борилмоқда.
Ўрол ЎРОЗБОЕВ,
Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги ЎзХДП фракцияси аъзоси:
– Мамлакатимиз ижтимоий-иқтисодий сиёсатининг асосий мақсади иш ўринларини кўпайтириш ва камбағалликни қисқартиришдир. Бу жараёнда партиямиз фаол ташаббускорлардан бўлаётганини айтиб ўтишни истардим.
Жорий йилнинг 24-27 апрель кунлари Бухоро вилоятида «Аҳоли бандлиги тўғрисида»ги Қонун, шунингдек, 2024 йилда янги иш ўринларини ташкил этиш ва аҳоли бандлигига кўмаклашиш бўйича дастурлар ижросини назорат-таҳлил тартибида ўргандик. Ўрганишлар танлов асосида Бухоро вилоятининг Когон шаҳри, Когон, Пешку ва Шофиркон туманларида ўтказилди.
Бухоро вилоятида 2024 йил 1 январь ҳолатига иқтисодий фаол аҳоли 858 минг 832 нафарни, шундан жами банд аҳоли 829 минг 489 нафарни ташкил этган. Иш билан таъминланганларнинг 70,3 фоизи иқтисодиётнинг расмий секторида, 21,5 фоизи норасмий секторда фаолият юритаётгани, хорижга ишлаш учун кетганлар 8,1 фоиз экани маълум бўлди. Ҳудудда ишсизлик даражаси 3,4 фоиздир.
Жорий йилнинг январь-апрель ойларида вилоят маҳаллаларида ҳоким ёрдамчиларининг тавсияси асосида 2 млрд. 964 млн. сўм субсидия маблағлари ажратилиши ҳисобига 587 нафар фуқарога ўзини ўзи банд қилиш учун зарур асбоб-ускуна ва меҳнат қуроллари олиб берилган.
Бугунги кунда Бухоро шаҳридаги «Ишга марҳамат» мономарказида 1 минг 542 нафар, Жондор касб-ҳунарга ўқитиш марказида 233 нафар, Ромитан касб-ҳунарга ўқитиш марказида 220 нафар ҳамда Қоракўл касб-ҳунарга ўқитиш марказида эса 550 нафар ишсиз фуқарога малакали уста, ўқитувчилар томонидан таълим берилмоқда.
2024 йил 25 апрель ҳолатига 60 минг 100 нафар аҳолига жами 14100 гектар ер майдонлари ижарага берилган. Яъни, деҳқончилик қилиб рўзғор тебратаман, даромад топаман, деган талабгорларга ўртача 23 сотихдан ер тўғри келган.
Аҳоли бандлигини таъминлаш орқали хонадонлар даромадини ошириш ва маҳаллабай ишлаш, ҳоким ёрдамчилари фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича олиб борилаётган ишлар ва дастурда белгиланган вазифаларнинг ижроси халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлар ва доимий комиссиялар томонидан мунтазам муҳокама қилинган.
Назорат-таҳлил тадбирлари давомида ҳудудда аҳоли бандлигини таъминлаш борасида мавжуд муаммоларни ҳам ўрганиб, уларни бартараф этиш бўйича мутасаддиларга тегишли тавсиялар бердик.
Умуман олганда, бу каби назорат-таҳлил тадбирлари нафақат ҳудудлардаги ҳақиқий аҳволни ўрганиш, балки электорат манфаатларига дахлдор долзарб масалаларнинг қонуний ечимига оид конструктив таклифларни, кенг қамровли фракция позициясини ишлаб чиқишда муҳим аҳамиятга эга, деб ўйлайман.
Дилбар МАМАДЖАНОВА,
– Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва Сенатининг қўшма қарори билан Ҳудудларда аҳоли бандлигини таъминлаш борасида амалга оширилаётган ишлар юзасидан парламент назорати самарадорлигини ошириш бўйича йўл харитаси тасдиқланди. Унга мувофиқ, 2023 йилда аҳоли бандлигини таъминлаш дастурларининг тасдиқланиши ва амалга оширилиши ҳолати ўрганилди.
Натижалар Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашлари сессияларида муҳокама қилинмоқда. Аниқланган муаммолар ҳокимликлар, тегишли вазирликлар, идора ва ташкилотлар билан бирга жойида ҳал этилмоқда.
Бандлик, янги иш ўринлари, барқарор даромад манбаи каби муҳим масалалар партиямиз фракцияси кун тартибида ҳар доим олдинги ўринларда туриши зарур. Чунки бу масала бевосита партиямиз электорати манфаатлари билан боғлиқдир.
Бу борадаги фаолиятимизга назар ташлайдиган бўлсак, жорий йилнинг биринчи ярмида фракция аъзолари томонидан 1 та қонун лойиҳаси ишлаб чиқилиб, қонунчилик ташаббуси ҳуқуқи асосида Қонунчилик палатасига киритилди ва қабул қилинди.
Ушбу қонун лойиҳасини ишлаб чиқишда фуқароларнинг меҳнат ҳуқуқлари ҳимоясини янада кучайтиришга, ижтимоий соҳадаги ислоҳотларнинг ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлашга ҳамда сайловчилар билдирган фикр-мулоҳаза ва таклифларни инобатга олишга урғу берилди.
Шунингдек, шу йилнинг 25 апрель куни ўтказилган фракция мажлисида Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг чет давлатларга вақтинчалик меҳнат фаолиятини амалга ошириш учун етиб боришида қулай ва хавфсиз шарт-шароитларни таъминлаш борасида олиб борилаётган ишлар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси транспорт вазирининг ўринбосари Ж.Чориевнинг ахбороти эшитилди. 21 май куни камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазири Б. Мусаевга «Хавфсиз, тартибли ва қонуний меҳнат миграцияси тизимини жорий этиш ҳамда меҳнат миграциясидан қайтиб келган шахсларни реинтеграция қилиш борасида амалга оширилаётган ишлар тўғрисида» парламент сўрови юборилди.
Ҳозир фракциямиз айнан аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича парламент эшитувига тайёргарлик кўрмоқда. Биз жойларга чиқиб, назорат-таҳлил ишларини олиб боряпмиз, сайловчилар билан учрашувларда вақтинчалик ишсиз фуқаролардан тушган мурожаатларни бирма-бир ўрганиб, таҳлил қиляпмиз. Шу асосида вазирликка бир қатор савол ва таклифларни баён қилишни режалаштиряпмиз.
Акмал УМАРАЛИЕВ,
ЎзХДП Тошкент вилоят кенгаши раиси:
– Партиямиз Сайловолди дастуридаги вазифалар ижроси ҳамда вилоят партия Кенгашининг 2024 йилга мўлжалланган иш режасига асосан аҳоли бандлигини таъминлаш ҳолатини ўрганиш юзасидан депутатлик назорати ўрнатилди.
Вилоятда 2023 йилда 480 минг нафар аҳолини даромад келтирадиган меҳнат билан банд қилиш бўйича тармоқлар кесимида мақсадли кўрсаткичлар шакллантирилди ва халқ депутатлари Тошкент вилоят Кенгашида қизғин муҳокама қилиниб тасдиқланди.
Назорат-таҳлил жараёнларида маълум бўлдики, ўтган йили меҳнат бозори ҳолатидан келиб чиқиб, касб-ҳунар, хорижий тиллар ва тадбиркорлик кўникмаларига ўқитишни ташкил этиш бўйича вилоятда «Ишга марҳамат» мономаркази 4 та (Бекобод шаҳар, Бекобод туман, Пискент тумани, Қибрай тумани), касб-ҳунарга ўқитиш марказлари ва нодавлат ўқув марказларига жами 28 та касб йўналиши бўйича 11 минг 324 нафар ишсиз фуқаролар қамраб олинган.
Яна бир муҳим масала. Ўтган йили депутатлик назорати орқали ногиронлиги бўлган шахсларнинг бандлигини таъминлаш масаласини ҳам ўргандик. Маълум бўлишича, 1 минг 195 нафар имконияти чекланган ва ногиронлиги бўлган шахслар ишга жойлаштирилган. 46 та тадбиркорлик субъекти томонидан 83 нафар ногиронлиги бўлган шахслар ишга қабул қилингани учун иш берувчиларга субсидиялар ажратилган. 372 нафар ногиронлиги бўлган ҳамюртларимиз касб-ҳунарларга ўқитилган.
Эътиборлиси, бундай тизимли ва самарали чора-тадбирлар вилоятимизда жорий йилда ҳам изчил давом эттирилмоқда. Биз эса депутатларимиз билан давлат ва нодавлат секторларда юқори малака талаб этмайдиган иш ўринларини кўпайтириш, хусусан, ўзини ўзи банд қилишни янада рағбатлантириш бўйича таклифлар ишлаб чиқдик. Яқинда бу борадаги таклифларимизни сессиялар муҳокамасига олиб чиқишни мўлжаллаяпмиз.
Иноятхон ҲОШИМОВА,
ЎзХДП Андижон вилоят кенгаши раиси ўринбосари:
– Туман ва шаҳарлар иқтисодиётини янада ривожлантириш, аҳоли турмуш шароитини яхшилашга қаратилган таклиф ва ташаббусларимизда нафақат иш ўринларини кўпайтириш, балки даромадни, меҳнат шароитини ҳам босқичма-босқич яхшилаб боришга эътибор қаратилмоқда.
Шу йилнинг май ойида халқ депутатлари Андижон вилоят кенгашидаги Ўзбекистон ХДП депутатлик гуруҳининг жамоатчилик эшитувини ўтказдик.
Унда дастлаб Андижон вилоятида янги иш жойлари яратиш ва аҳоли бандлигини таъминлаш ҳолатини ўрганиш якунлари ҳамда вилоят камбағалликни қисқартириш ва бандлик бош бошқармаси бошлиғи А. Нурматовнинг ҳисоботини эшитдик.
Ҳисоботдан келиб чиқиб ўз таклифларимизни бердик. Масалан, касбга ўқитиш муассасалари томонидан ишлаб чиқилган маҳсулотларни бозорга олиб чиқиб сотиш амалиётини жорий этиш бўйича вилоят ҳокимлигига таклиф киритдик. Пиллачиликда яратилган мавсумий иш ўринлари учун имтиёзлар бериш, меҳнат миграциясидан қайтиб келган шахслар ҳақидаги маълумотларни манзилли рўйхатлар асосида вилоят ИИБ (узоқ муддатга кетган шахслар ахборот-электрон маълумотлар базаси) орқали ҳоким ёрдамчиларига доимий етказиш, «Онлайн маҳалла» электрон платформасини ва Ташқи меҳнат миграцияси агентлигининг «Labormigration» дастурий мажмуаси билан интеграция қилишга доир таклифларимиз ҳам мазмун-моҳиятига кўра аҳамиятлидир.
Шунингдек, партия гуруҳи қарори билан депутатлар, партия фаоллари, вилоят камбағалликни қисқартириш ва бандлик бош бошқармаси вакилларидан иборат ишчи гуруҳи тузилди. Ушбу гуруҳ 10-24 май кунларида Андижон шаҳри, Олтинкўл, Асака, Улуғнор туманларида аҳоли бандлигини таъминлаш, янги иш ўринлари яратиш масаласини ўрганди.
Андижон вилоятида 2023 йилги дастур доирасида барча йўналишларда 470 минг 341 нафар ишсиз аҳолининг бандлигини таъминлаш режалаштирилгани ҳолда амалда 531 минг 685 нафар киши ишли бўлган. Бошқача айтганда, режа қуруқ гап бўлиб қолмай, амалда зиёди билан уддаланган.
Жорий йилда ҳам барча йўналишларда 293 минг 838 нафар ишсиз аҳолини даромад келтириладиган меҳнат билан банд қилиш назарда тутилган. Дастур ижроси юзасидан инвестицияда 33,1 минг нафар, хизмат кўрсатишда 108,5 минг нафар, қишлоқ хўжалигида 145,3 минг нафар, қурилишда 6,8 минг ишсизлар бандлигини таъминлаш «янги иш.меҳнат.уз» электрон платформасига киритилиб, ҳар ой якуни билан Солиқ қўмитаси орқали ҳаққонийлиги ўрганилмоқда.
Яқинда депутатларимиз иштирокида биз ҳам жорий йил учун белгиланган бандлик дастурлари ижросини ўрганиш режасини туздик. Дастурга киритилган, кўзда тутилган иш жойларининг ўз вақтида очилиши бўйича назорат-таҳлил ишларини олиб борамиз.
Фикрларни тингладик. Дарҳақиқат, партия дастурий мақсадлари билан боғлиқ масалаларни жойига чиқиб, маҳаллий Кенгашлар депутатлари билан бирга ўрганиш амалиёти кенгаймоқда. Натижалар ҳам шунга яраша тарози босадиган. Аммо бу масалага сусткашлик билан ёндашаётган депутатлар, партия ташкилотлари ҳам бор. Маҳаллий Кенгашлар аҳолини иш билан таъминлаш масаласида таҳлилий фаолиятни янада кучайтириши, доимий комиссиялар ва сессиялар муҳокамасига ўз позициясини, таклифини тақдим қилиб, уларни дадил ҳимоя этиши керак.

Employment is essential for all of us
A person who has a permanent job and a stable source of income will look at life differently. He will be satisfied from the present day and the future. Especially for our people who have families and children, having a job is not only a means of making a living a comfortable life, but it is also a significant factor in raising children and investing in their future, bringing hope and stability to our households.
According to official statistics, there were 1,300,000 unemployed people in Uzbekistan at the beginning of this year. It is predicted that 2,400,000 people will enter the labor market by the end of the year.
It’s important to note that the labor market in Uzbekistan is evolving. New, more progressive approaches to labor relations are emerging. The number of employers is on the rise, and individuals are also gaining the status of employers. This shift is not just a change, but a positive transformation that promises to reduce poverty and enhance the quality of life for our population.
One of the main ideas of the People’s Democratic Party is the social protection of the population. After all, the unemployed are also a group in need of social security. Therefore, the party’s election program pays special attention to this issue.
In particular, in the party’s opinion, providing the population with stable jobs that pay higher wages than social benefits and encouraging the personal initiatives and perseverance of non-disabled citizens is an issue that cannot be postponed. Choosing a profession for young people, getting free and quality education, and strengthening the guarantee of employment after graduating from educational institutions play an essential role in ensuring the interests of this group, which is considered a decisive force according to social and demographic characteristics.
“We are supporters of every person working under decent conditions!”
This slogan expresses the party’s goals of ensuring the employment of the population. The party intended to achieve strict compliance with the quotas set by the legislation to ensure the employment of persons with disabilities, using democratic influence.
The party also strives to increase legal guarantees on employment for women who have difficulties finding employment, graduates of “Mehribonlik Houses,” and other groups needing social protection. It strictly adheres to the “Equal work – equal pay” principle.
For this purpose, the party plans to prepare proposals to supplement the Labor Code of the Republic of Uzbekistan with relevant norms and procedural mechanisms and to introduce them as a legislative initiative through its faction in the parliament.
The party tries to develop new effective forms of organizing domestic labor. In particular, it plans to determine the needs of housework for women who are engaged in raising children of preschool age without a job, increase their participation in relevant forms of public-private partnership, and consider proposals developed in the Councils of People’s Deputies.
The party believes that the legislative mechanisms for material and moral stimulation of such employees should be further improved to attract educated and experienced specialists to schools, primary medical institutions, and other social sphere objects in remote rural areas.
Boymurod YUSUPOV, Department Head at the Central Council of the PDPU:
– The party’s practical program of action for 2024 defines the urgent tasks of ensuring the employment of the population and the employment of vocational college graduates. In the past year, 121 issues were discussed in party groups, 109 in standing commissions, and 96 in sessions.
How did we learn the problems? First, we reviewed the appeals and analyzed the issues raised in the meetings with the voters. We studied the actual environment in needy, low-income families, which are the party’s electorate, and we did not ignore any issue hindering the employment of such families’ representatives. All efforts and opportunities were mobilized to solve the problems, and we brought the relevant proposals to the discussion of permanent commissions and sessions.
We have developed tasks related to ensuring the population’s employment based on the regions’ socio-economic situation. For example, if homesteading is needed in some areas, there is a vast opportunity to develop small-scale farming in others. Some mahallas need a barbershop.
We studied the issue of vocational training for young people in each region and talked with young men and women who wanted to start businesses. We closely helped them get a loan and open their workshop or barbershop. We have a lot of such practical work.
True, shortcomings were allowed in some cases. However, no regions have been lax in performing the assigned tasks. Measures to protect the electorate’s interests by paying particular attention to such regions, polling deputies, and monitoring institutions are carried out consistently.
Urol UROZBOYEV, Member of the PDPU faction in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis:
– The main goal of our country’s socio-economic policy is to increase jobs and reduce poverty. I would like to mention that our party is one of the active initiators in this process.
On April 24-27 this year, we studied the implementation of the Law “On Employment of the Population” in Bukhara region, as well as the implementation of programs on the creation of new jobs and assistance to the employment of the population in 2024 in the order of control and analysis. The studies were conducted competently in the city of Kogon, as well as Kogon, Peshku and Shafirkon districts of Bukhara region.
As of January 1, 2024, the economically active population of Bukhara region was 858,832 people, of which the total employed population was 829,489 people. It was revealed that 70.3% of the employed work in the formal sector of the economy, 21.5% in the informal sector, and 8.1% of those who went abroad. The unemployment rate in the region is 3.4 percent.
In January-April this year, 587 citizens were provided with the necessary equipment and tools for self-employment due to the allocation of 2 billion 964 million UZS of subsidy funds based on the recommendations of the hokim’s assistants.
Today, qualified masters and teachers teach 1,542 unemployed people in the monocenter “Ishga Marhamat” in Bukhara, 233 unemployed people at Jondor Vocational Training Center, 220 people at Romitan Vocational Training Center, and 550 unemployed people at Qorakul Vocational Training Center.
As of April 25, 2024, 14,100 hectares of land had been leased to 60,100 residents. In other words, the average amount of land for the applicants who said they would earn a living by farming was 23 hectares.
The ongoing work on increasing household incomes by ensuring the employment of the population, improving the efficiency of the work of the hokim’s assistants, and implementing the tasks set in the program was regularly discussed by the local councils and permanent commissions of people’s deputies.
During the monitoring and analysis activities, we also studied the existing problems in ​​ensuring the employment of the population and gave relevant recommendations to the authorities to eliminate them.
In general, I think such monitoring and analysis activities are essential not only for studying the actual situation in the regions, but also for developing constructive proposals for the legal solution of current issues affecting the interests of the electorate, and for creating a comprehensive position of the faction.
Dilbar MAMADJANOVA, Member of the PDPU faction in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis:
– With the joint decision of the Legislative Chamber and the Senate of the Oliy Majlis, the action plan for increasing the effectiveness of the parliamentary control over the work being carried out to ensure the employment of the population in the regions was approved. In accordance with this, the state of approval and implementation of programs to ensure the employment of the population in 2023 were studied.
The results are being discussed at the sessions of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, Regional and Tashkent City Councils of People’s Deputies.
Important issues such as employment, new jobs, and a stable source of income should always be at the forefront of our party faction’s agenda. This is because these issues are directly related to the interests of our party’s electorate.
If we look at our activities in this regard, in the first half of this year, 1 draft law was developed by the members of the faction, and it was introduced and adopted by the Legislative Chamber based on the right of legislative initiative.
In the development of this draft law, it was emphasized that further strengthening the protection of labor rights of citizens, strengthening the legal basis of reforms in the social sphere, and taking into account the opinions and suggestions of voters were also emphasized.
Also, at the faction meeting held on April 25 this year, the information of the Deputy Minister of Transport of the Republic of Uzbekistan J. Choriyev on the work being carried out to ensure comfortable and safe conditions for citizens of the Republic of Uzbekistan to arrive in foreign countries for temporary work, was heard. On May 21, the Minister of Poverty Reduction and Employment B. Musayev was sent a parliamentary request “On the implementation of the system of safe, orderly and legal labor migration and the ongoing work on the reintegration of persons returning from labor migration”.
Now, our faction is preparing for the parliamentary hearing on ensuring the employment of the population. We are visiting places and carrying out control and analysis work. We are studying and analyzing one by one the appeals received from temporarily unemployed citizens in meetings with voters. Based on this, we plan to present several questions and suggestions to the ministry.
Akmal UMARALIYEV, Chairman of the Tashkent Regional Council of the PDPU:
– Deputy control was established in connection with the implementation of the tasks in our party’s election program and the study of the state of ensuring the employment of the population based on the work plan of the Regional Party Council for 2024.
In 2023, the Tashkent Regional Council of People’s Deputies formed and approved the target indicators for employing 480,000 residents with income-generating work in the region.
During the control and analysis process, it became known that last year, based on the state of the labor market, there were 4 “Ishga Marhamat” monocenters in the region for the organization of vocational, foreign language and entrepreneurial skills training (Bekabad city, Bekabad district, Piskent district, Qibray district), 11 thousand 324 unemployed citizens were covered in vocational training centers and non-state training centers in total of 28 professions.
Another important issue. Last year, we also studied ensuring the employment of persons with disabilities through parliamentary supervision. It became known that 1,195 persons with limited opportunities and disabilities have been employed. Subsidies were allocated to employers for hiring 83 persons with disabilities by 46 business entities. 372 of our compatriots with disabilities were trained in professions.
It is noteworthy that such systematic and effective measures are consistently being continued in our region this year. We have developed proposals with our deputies to increase the number of jobs that do not require high skills in the state and non-state sectors, in particular, to further encourage self-employment. We are planning to bring our proposals to the session discussion soon.
Inoyatkhon HOSHIMOVA, Deputy Chairperson of Andijan Regional Council of PDPU:
– Our proposals and initiatives aimed at further developing the economy of districts and cities and improving the population’s living conditions focus not only on increasing jobs, but also on gradually improving income and working conditions.
We held a public hearing of the Deputy Group of Andijan Regional Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan in May this year.
First, we heard the report of A. Nurmatov, the head of the regional poverty reduction and employment department, about the study’s results on creating new jobs and providing employment for the population in Andijan region.
Based on the report, we made our suggestions. For example, we submitted a proposal to the Regional Hokimiyat to introduce the practice of selling products developed by vocational training institutions to the market. Our proposals on providing incentives for seasonal jobs created in cocooning, continuous delivery of information about persons who have returned from labor migration to assistant hokims through the regional IAD (information-electronic database of persons who have left for an extended period) based on address lists, integration of the electronic platform “Online Mahalla” with the “Labormigration” software complex of the Foreign Labor Migration Agency are also crucial in terms of content.
Also, the party group decided to form a working group consisting of deputies, party activists, and representatives of the regional poverty reduction and employment department. On May 10-24, this group studied the issue of providing employment and creating new jobs in the city of Andijan, Oltinkul, Asaka, and Ulugnor districts.
In Andijan region, 531,685 people were actually employed, while 470,341 unemployed people were planned to be employed in all areas within the framework of the 2023 program. In other words, the plan did not become empty words but was successfully implemented in practice.
This year, it is planned to employ 293,838 unemployed people in all directions with income-generating work. In connection with the program’s implementation, 33,100 unemployed people will be employed in investment, 108,500 people in services, 145,300 people in agriculture, and 6,800 people in construction. They are entered into the “yangi ish.mehnat.uz” electronic platform, and at the end of each month, their authenticity is investigated by the Tax Committee.
Recently, with the participation of our deputies, we also made a plan to study the implementation of the employment programs set for this year. We will carry out control and analysis work on the timely opening of the planned workplaces in the program.
***
We listened to the opinions. The practice of visiting places and studying the issues related to the party’s program goals together with deputies of local councils is expanding. The results weigh accordingly. However, deputies and party organizations approach this issue with sluggishness. Local councils should strengthen their analytical activities on the issue of employing the population, present their positions and suggestions to the discussion of permanent commissions and sessions, and boldly defend them.
In any case, the election is close. Is it necessary to go to the polls and the voters with a bright face?!